Abonament samochodowy: czy to się opłaca?

Aktualizacja:
abonament-samochodowy

Samochód na abonament, czyli długoterminowy najem, to niezła alternatywa nie tylko dla kupna własnego auta, ale także dla leasingu. Na czym polega abonament samochodowy i z jakimi korzyściami się wiąże? Ile zapłacimy wybierając auto na abonament? Sprawdzamy!

Kupno samochodu wiąże się z niemałym wydatkiem. Z chęci oszczędności decydujemy się na zakup auta używanego, nie zawsze zdając sobie sprawę, że już „na dzień dobry” do początkowej ceny auta będziemy musieli dołożyć nawet ponad 2 tysiące złotych. Właśnie tyle pochłonie zalecana wymiana części w przypadku nabycia używanych czterech kółek. Nie chcąc martwić się o koszty serwisowania, marzy nam się nowy samochód. Ale na ten najzwyczajniej nas nie stać. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być abonament samochodowy. Na czym polega i jak funkcjonuje abonament na samochód?

Czytaj także: Polisa zdrowotna czy abonament medyczny: co wybrać?

Abonament na samochód a leasing: podobieństwa i różnice

Abonament samochodowy, rozumiany też jako wynajem długoterminowy, bardzo często utożsamiany jest z leasingiem. Niesłusznie! Leasing jest z zasady podobny do kredytu i stanowi dla niego niezłą alternatywę, którą warto wziąć pod uwagę wówczas, gdy prowadzimy firmę. Polega on na tym, że przez cały okres trwania umowy leasingowej właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, o osoba spłacająca comiesięczne raty jest jedynie jego użytkownikiem. Warto zaznaczyć, że raty te nie należą do najniższych, a wszelkie koszty serwisowania czy ubezpieczenia spoczywają na użytkowniku pojazdu. Nie bez znaczenia jest też czas trwania takiej umowy – w przypadku samochodów osobowych umowa leasingu operacyjnego jest zawierana na minimum 2 lata.

Czytaj także: Nowe zasady leasingu – co warto wiedzieć? Jak to obejść?

W przypadku abonamentu samochodowego mamy z kolei do czynienia z formą finansowania, która stworzona została z myślą o indywidualnych konsumentach. Raty będą też niższe niż w przypadku leasingu, ponieważ użytkownik nie spłaca ceny auta, a płaci jedynie za używanie i utratę wartości pojazdu. Tutaj z kolei umowę możemy zawrzeć na krótszy czas, a miesięczna opłata obejmuje najczęściej koszty serwisowania oraz obowiązkowego ubezpieczenia OC, AC czy NNW.

Czytaj także: Na czym polega ubezpieczenie samochodu w leasingu?

Samochód w abonamencie: na czym polega?

Abonament na samochód umożliwia użytkowanie pojazdu za ustaloną z góry miesięczną kwotę. Jest to opłata jedynie za użytkowanie pojazdu, a nie tak jak w przypadku klasycznego leasingu – spłata jego wartości po to, by na koniec leasingu stać się jego właścicielem. Comiesięczny abonament zawiera zazwyczaj koszt ubezpieczenia OC, AC czy ubezpieczenia NNW – choć nie jest to regułą! Tutaj warto jednak być wyczulonym na zapisy w umowie – może się zdarzyć, że zakres pakietu serwisowego i warunki ubezpieczenia nie obejmują całego okresu wynajmu. Dodatkowym haczykiem jest także limit kilometrów – w przypadku auta na abonament często bywa ona określona np. na 10 czy 20 tys. km rocznie. Co jednak w sytuacji, gdy limit ten zostanie przekroczony? Wówczas musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami za każdy dodatkowo przejechany kilometr. Wobec tego, dla osoby, która planuje sporo jeździć, abonament samochodowy nie koniecznie okaże się dobrym rozwiązaniem.

Czytaj także: Samochód w leasingu? Co z ubezpieczeniem OC i AC?

Zainteresowany autem na abonament? O tym musisz wiedzieć!

Każda firma oferująca abonament samochodowy, we własnym zakresie ustala warunki najmu. Zanim zdecydujemy się na podpisanie takiej umowy, warto zwrócić szczególną uwagę na zapisy w umowie. Sprawdźmy co tak naprawdę obejmuje abonament – czy pokrywa on koszt obowiązkowego ubezpieczenia, kto pokrywa naprawy wynikające z normalnego zużycia części, czy chociażby kto odpowiada za wymianę opon zimowych. Zwróćmy także uwagę na to, czy w dokumencie nie znalazł się zapis mówiący o ograniczeniach dotyczących kierowcy. Może się okazać, że niedopuszczalne jest udostępnienie samochodu osobom trzecim, a poruszać nim może się tylko główny kierowca. W umowie najmu może także spotkać się z zapisem zabraniającym przewozu zwierząt. W długoterminowych umowach wynajmu samochodu możemy znaleźć także zapis o udziale własnym w powstałych szkodach – niezależnie od ubezpieczenia. Co więcej? Bardzo często firmy zajmujące się długookresowym wynajmem samochodów, umieszczają w umowie zapis dotyczący podróży zagranicznych. Rzadko zdarza się, aby te były całkowicie zakazane, ale najczęściej wymagane jest pisemne powiadomienie firmy o tym fakcie.

Czytaj także: Najlepsze dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Porównanie pakietów [RAPORT]

Ile kosztuje abonament samochodowy?

Wysokość abonamentu na samochód uzależniona jest przede wszystkim od wartości auta. Sprawdziliśmy ile musielibyśmy zapłacić, jeśli zdecydowalibyśmy się na wynajem auta na abonament. W celu lepszego rozeznania na rynku, na warsztat wzięliśmy kilka modeli.

Na pierwszy ogień poszedł serwis Qarson. Tutaj bylibyśmy zainteresowani wynajęciem Peugeota 308. Przy podpisaniu umowy na 12 miesięcy musielibyśmy uiścić opłatę startową w wysokości 1999 złotych, a następnie każdego miesiąca – 899 złotych. Co otrzymujemy w cenie? Wszelkie naprawy gwarancyjne, serwis i przeglądy, a także opony letnie. Limit kilometrów? A i owszem – w pakiecie podstawowym nie dość duży, bo wynoszący jedynie 10 tys. kilometrów. Zwiększając limit do 20 tys. musielibyśmy dopłacić 259 złotych, a po przekroczeniu wybranego pakietu każdy przejechany kilometr kosztuje 34 grosze. Co najważniejsze, chcąc korzystać z ubezpieczenia Qarson obejmującego także Assistance i samochód zastępczy, koszt abonamentu rośnie o kolejne 255 złotych.

Sprawdziliśmy także ofertę dla auta rodzinnego. Na tapetę wzięliśmy Renaulta Scenic. Wynajem tego samochodu wiązałby się z kolei z opłatą wstępną w wysokości 2999 złotych i comiesięcznym abonamentem w kwocie 1299 złotych. Podobnie jak w poprzednim przypadku, kwota ta dotyczy limitu 10 tys. kilometrów. Zwiększając go do 20 tys. kilometrów – musimy dopłacić 379 złotych. W cenie dostajemy natomiast opony całoroczne. Z kolei za ubezpieczenie musimy już dopłacić 280 złotych na miesiąc.

Przenosimy się na serwis Carsmile i sprawdzamy ofertę wynajmu dla Skody Fabii. Tutaj najtańsza oferta dotycząca wynajmu na 12 miesięcy będzie nas kosztować 1164 złotych każdego miesiąca. W cenie dostajemy natomiast pełny pakiet ubezpieczeń OC, AC i Assistance, a także auto zastępcze, wszelkie naprawy i dwa komplety opon. Wrażenie robi natomiast opłata, którą musimy uiścić na wstępie – bagatela 7500 złotych. Rata zakłada przebieg 20 tys. kilometrów rocznie.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – o czym musisz pamiętać?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Samochód na abonament może być alternatywą nie tylko dla kupna własnego auta, ale także dla leasingu.
  2. W przypadku leasingu użytkownik spłaca cenę auta, natomiast decydując się na abonament samochodowy płaci jedynie za używanie i utratę wartości pojazdu.
  3. Wybierając leasing samochodu osobowego umowa zawierana jest na minimum 2 lata, umowa abonamentu na auto może zostać podpisana nawet na rok.
  4. Wysokość abonamentu na samochód uzależniona jest przede wszystkim od wartości auta oraz długości trwania umowy.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Leasing konsumencki – czym jest i kiedy warto go wziąć?

Leasing samochodów to dość popularna forma finansowania pojazdów wśród właścicieli przedsiębiorstw. Dzieje się tak ze względu na korzyści podatkowe, na które może liczyć firma. Niewiele osób jednak wie, że osoba prywatna także może skorzystać z tego rodzaju finansowania. Mamy wówczas do czynienia z leasingiem konsumenckim. Czy jest opłacalny? Jakie ma zalety, a jakie wady? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Czytaj więcej
Jak ubezpieczyć samochód w leasingu
2016.12.09  •  Samochód
Kupujesz samochód w leasingu? Sprawdź, gdzie korzystniej dokupić ubezpieczenie

Towarzystwa leasingowe oferują swoim klientom od razu ubezpieczenia, w pakiecie do samochodu. Czasem jednak warto się chwilę wstrzymać z wykupieniem polisy i porównać oferty dostępne na rynku, by nie przepłacić. Różnice mogą sięgać ponad 1000 zł. Podpowiadamy, jak ubezpieczyć samochód w leasingu.

Czytaj więcej
kontynuacja pakietu medycznego
2014.08.22  •  Zdrowie
Indywidualna kontynuacja pakietu medycznego. Czy warto za nią płacić?

Co dzieje się w przypadku, kiedy pracownik rozstaje się z firmą, a chciałby kontynuować opiekę medyczną w ramach swojego pakietu, na dotychczasowych warunkach i u sprawdzonych lekarzy? Czy jest to możliwe i ile to kosztuje?

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Podróże
Jak działa assistance bez limitów kilometrów?

Im dłuższe dystanse przemierzamy autem, tym większe jest ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji, jak awaria, kolizja, a nawet kradzież. W takich przypadkach nieocenioną pomocą będzie ubezpieczenie assistance, a w szczególności wariant polisy bez limitu kilometrów. Czy wiesz, jak działa ochrona assistance i jakie korzyści może Ci zapewnić?

Czytaj więcej
Czy ubezpieczenie GAP się opłaca?
2024.09.02
Co to jest ubezpieczenie GAP i czy warto je kupić?

Ubezpieczenie GAP to oferta ubezpieczeniowa, która chroni w szczególności interesy osoby kupującej na kredyt lub biorącej w leasing nowy pojazd. Planujesz taką formę finansowania nowego auta i chcesz jak najlepiej zabezpieczyć transakcję przed ewentualnymi zdarzeniami losowymi?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej