Samochód w leasingu? Co z ubezpieczeniem OC i AC?

Aktualizacja:
Samochód w Leasingu a ubezpieczenie OC i AC?

Nie chcesz kupować auta, więc bierzesz je w leasing? To coraz popularniejsza opcja! Pamiętaj jednak o OC i AC! Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. AC nie, ale właściwie wszyscy leasingodawcy w ten sposób zabezpieczają swoje interesy. Niektórzy załatwią formalności za Ciebie, warto jednak zwrócić uwagę na to, co obejmuje polisa i ile kosztuje. W razie szkody mogą Cię czekać przykre niespodzianki!

Samochód w leasingu – dlaczego trzeba mieć polisę AC?

Decydując się na umowę leasingu pojazdu pozostajesz przez cały okres trwania umowy jego użytkownikiem, a nie właścicielem. W razie szkody, kradzieży czy zniszczenia pojazdu właściciel, a więc leasingodawca, musi zabezpieczyć swoje mienie. Dlatego ubezpieczenie AC jest wymagane przy zawieraniu umowy i raczej nie uda Ci się wyjechać bez niego z salonu. Poza tym szczerze odradzamy. Ubezpieczanie w tym wypadku chroni i firmę leasingową i Ciebie.

Na co zwrócić uwagę kupując AC dla auta w leasingu?

Cena jest istotnym, ale nie jedynym kryterium. Większość firm oferuje swoim klientom pakiet ubezpieczenia przy podpisywaniu umowy. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wcześniej samodzielnie sprawdzić i porównać ofert innych ubezpieczycieli! Zrobisz to najszybciej w naszej porównywarce mfind.pl. Może się okazać, że jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie i uzyskać lepsze warunki.

Firmy leasingowe zwykle współpracują z jednym, dwoma dużymi zakładami ubezpieczeń i chociaż ich oferta może być dość korzystna (choćby z powodu efektu skali: dużo umów ubezpieczeniowych) to nie oznacza, że będzie najtańsza.

Korzystniejsza oferta innego ubezpieczyciela to podstawa do zawarcia umowy z innym podmiotem, albo do negocjacji z leasingodawcą.

Co nas może zaskoczyć?

Niestety jest tu kilka niespodzianek, które mogą nas niemile zaskoczyć. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe są uznawane przez firmy leasingowe. Pod szczególnym nadzorem są ubezpieczyciele internetowi. Oferta od nich może nie być uznana przez Twojego leasingodawcę.

Ważną informacją jest także ta o konieczności opłacenia składki z góry w przypadku ubezpieczania indywidualnego. W przypadku zawierania umowy ubezpieczenia za pośrednictwem firmy leasingującej jest ona rozkładana na raty i doliczana do pełnej opłaty leasingowej. Różnica może być dość znaczna!

Nie bądź GAP-a!

W przypadku szkody całkowitej, a więc zniszczenia czy kradzieży samochodu suma ubezpieczenia  może nie pokryć pełnej wartości pojazdu. W takim wypadku będziesz musiał dopłacić firmie leasingowej różnicę między wypłaconą przez ubezpieczyciela sumą ubezpieczenia, a całkowitą wartością pojazdu.

W przypadku nowych aut może to być nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych!

Jak się zabezpieczyć? GAP Finansowy chroni nas przed taką sytuacją. Koniecznie dopytaj o taką opcję swojego leasingodawcę. Podnosi ona nieznacznie ratę leasingu, ale zapewnia nam bezpieczeństwo i … święty spokój.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  • Biorąc auto w leasing pozostajesz jego użytkownikiem, a nie właścicielem
  • Leasingodawcy wymagają pełnego zakresu ubezpieczenia: jest to ważne także z Twojego punktu widzenia!
  • Umowę ubezpieczeniową możesz zawrzeć za pośrednictwem firmy leasingowej, warto jednak porównać ofertę ubezpieczenia OC i AC leasingowanego auta z konkurencją i negocjować przedstawioną ofertę
  • Sprawdź dokładnie, co obejmuje oferta ubezpieczenia AC i upewnij się, że w razie szkody całkowitej, albo kradzieży pojazdu nie będziesz zobowiązany do dopłacenia różnicy między sumą ubezpieczenia a wartością samochodu!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej