Punkta

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. AC nie, ale właściwie wszyscy leasingodawcy w ten sposób zabezpieczają swoje interesy. Niektórzy załatwią formalności za Ciebie, warto jednak zwrócić uwagę na to, co obejmuje polisa i ile kosztuje. W razie szkody mogą Cię czekać przykre niespodzianki!

Samochód w leasingu – dlaczego trzeba mieć polisę AC?

Decydując się na umowę leasingu pojazdu pozostajesz przez cały okres trwania umowy jego użytkownikiem, a nie właścicielem. W razie szkody, kradzieży czy zniszczenia pojazdu właściciel, a więc leasingodawca, musi zabezpieczyć swoje mienie. Dlatego ubezpieczenie AC jest wymagane przy zawieraniu umowy i raczej nie uda Ci się wyjechać bez niego z salonu. Poza tym szczerze odradzamy. Ubezpieczanie w tym wypadku chroni i firmę leasingową i Ciebie.

Na co zwrócić uwagę kupując AC dla auta w leasingu?

Cena jest istotnym, ale nie jedynym kryterium. Większość firm oferuje swoim klientom pakiet ubezpieczenia przy podpisywaniu umowy. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wcześniej samodzielnie sprawdzić i porównać ofert innych ubezpieczycieli! Zrobisz to najszybciej w naszej porównywarce mfind.pl. Może się okazać, że jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie i uzyskać lepsze warunki.

Firmy leasingowe zwykle współpracują z jednym, dwoma dużymi zakładami ubezpieczeń i chociaż ich oferta może być dość korzystna (choćby z powodu efektu skali: dużo umów ubezpieczeniowych) to nie oznacza, że będzie najtańsza.

Korzystniejsza oferta innego ubezpieczyciela to podstawa do zawarcia umowy z innym podmiotem, albo do negocjacji z leasingodawcą.

Co nas może zaskoczyć?

Niestety jest tu kilka niespodzianek, które mogą nas niemile zaskoczyć. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe są uznawane przez firmy leasingowe. Pod szczególnym nadzorem są ubezpieczyciele internetowi. Oferta od nich może nie być uznana przez Twojego leasingodawcę.

Ważną informacją jest także ta o konieczności opłacenia składki z góry w przypadku ubezpieczania indywidualnego. W przypadku zawierania umowy ubezpieczenia za pośrednictwem firmy leasingującej jest ona rozkładana na raty i doliczana do pełnej opłaty leasingowej. Różnica może być dość znaczna!

Nie bądź GAP-a!

W przypadku szkody całkowitej, a więc zniszczenia czy kradzieży samochodu suma ubezpieczenia  może nie pokryć pełnej wartości pojazdu. W takim wypadku będziesz musiał dopłacić firmie leasingowej różnicę między wypłaconą przez ubezpieczyciela sumą ubezpieczenia, a całkowitą wartością pojazdu.

W przypadku nowych aut może to być nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych!

Jak się zabezpieczyć? GAP Finansowy chroni nas przed taką sytuacją. Koniecznie dopytaj o taką opcję swojego leasingodawcę. Podnosi ona nieznacznie ratę leasingu, ale zapewnia nam bezpieczeństwo i … święty spokój.