Samochód w leasingu? Co z ubezpieczeniem OC i AC?

Aktualizacja:
Samochód w Leasingu a ubezpieczenie OC i AC?

Nie chcesz kupować auta, więc bierzesz je w leasing? To coraz popularniejsza opcja! Pamiętaj jednak o OC i AC! Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. AC nie, ale właściwie wszyscy leasingodawcy w ten sposób zabezpieczają swoje interesy. Niektórzy załatwią formalności za Ciebie, warto jednak zwrócić uwagę na to, co obejmuje polisa i ile kosztuje. W razie szkody mogą Cię czekać przykre niespodzianki!

Samochód w leasingu – dlaczego trzeba mieć polisę AC?

Decydując się na umowę leasingu pojazdu pozostajesz przez cały okres trwania umowy jego użytkownikiem, a nie właścicielem. W razie szkody, kradzieży czy zniszczenia pojazdu właściciel, a więc leasingodawca, musi zabezpieczyć swoje mienie. Dlatego ubezpieczenie AC jest wymagane przy zawieraniu umowy i raczej nie uda Ci się wyjechać bez niego z salonu. Poza tym szczerze odradzamy. Ubezpieczanie w tym wypadku chroni i firmę leasingową i Ciebie.

Na co zwrócić uwagę kupując AC dla auta w leasingu?

Cena jest istotnym, ale nie jedynym kryterium. Większość firm oferuje swoim klientom pakiet ubezpieczenia przy podpisywaniu umowy. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wcześniej samodzielnie sprawdzić i porównać ofert innych ubezpieczycieli! Zrobisz to najszybciej w naszej porównywarce mfind.pl. Może się okazać, że jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie i uzyskać lepsze warunki.

Firmy leasingowe zwykle współpracują z jednym, dwoma dużymi zakładami ubezpieczeń i chociaż ich oferta może być dość korzystna (choćby z powodu efektu skali: dużo umów ubezpieczeniowych) to nie oznacza, że będzie najtańsza.

Korzystniejsza oferta innego ubezpieczyciela to podstawa do zawarcia umowy z innym podmiotem, albo do negocjacji z leasingodawcą.

Co nas może zaskoczyć?

Niestety jest tu kilka niespodzianek, które mogą nas niemile zaskoczyć. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe są uznawane przez firmy leasingowe. Pod szczególnym nadzorem są ubezpieczyciele internetowi. Oferta od nich może nie być uznana przez Twojego leasingodawcę.

Ważną informacją jest także ta o konieczności opłacenia składki z góry w przypadku ubezpieczania indywidualnego. W przypadku zawierania umowy ubezpieczenia za pośrednictwem firmy leasingującej jest ona rozkładana na raty i doliczana do pełnej opłaty leasingowej. Różnica może być dość znaczna!

Nie bądź GAP-a!

W przypadku szkody całkowitej, a więc zniszczenia czy kradzieży samochodu suma ubezpieczenia  może nie pokryć pełnej wartości pojazdu. W takim wypadku będziesz musiał dopłacić firmie leasingowej różnicę między wypłaconą przez ubezpieczyciela sumą ubezpieczenia, a całkowitą wartością pojazdu.

W przypadku nowych aut może to być nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych!

Jak się zabezpieczyć? GAP Finansowy chroni nas przed taką sytuacją. Koniecznie dopytaj o taką opcję swojego leasingodawcę. Podnosi ona nieznacznie ratę leasingu, ale zapewnia nam bezpieczeństwo i … święty spokój.

Podsumowanie

  • Biorąc auto w leasing pozostajesz jego użytkownikiem, a nie właścicielem
  • Leasingodawcy wymagają pełnego zakresu ubezpieczenia: jest to ważne także z Twojego punktu widzenia!
  • Umowę ubezpieczeniową możesz zawrzeć za pośrednictwem firmy leasingowej, warto jednak porównać ofertę ubezpieczenia OC i AC leasingowanego auta z konkurencją i negocjować przedstawioną ofertę
  • Sprawdź dokładnie, co obejmuje oferta ubezpieczenia AC i upewnij się, że w razie szkody całkowitej, albo kradzieży pojazdu nie będziesz zobowiązany do dopłacenia różnicy między sumą ubezpieczenia a wartością samochodu!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej