Podstawowa funkcja przedniej szyby w samochodzie to, wydaje się, osłona twarzy kierowcy przed błotem z drogi, komarami w zębach oraz dewastacją fryzury. „Wydaje się” to słowo-klucz. Przednia szyba w nowoczesnych samochodach to zdecydowanie więcej niż tylko osłona. Za co odpowiada przednia szyba w aucie?
W przyrodzie… Czy raczej w fabryce występują szyby bezbarwne, zielone, błękitne, szare i fioletowe. O ile tylne szyby mogą być przyciemnione, to według prawa przenikalność światła przez przednią szybę musi wynosić co najmniej 70%, a szyb bocznych przednich 75%.
Jak zbudowana jest przednia szyba?
Najłatwiej rozpoznać tzw. „Solar”, szybę pokrytą specjalnymi tlenkami, aby ograniczyć przenikanie ciepła do wnętrza pojazdu. Jest to szyba w mieniących się kolorach: fiolet, zieleń i granat.
Dookoła szyby biegnie czarny pas z kropkami, z okienkiem, w którym widnieje numer VIN. To serigrafia – sitodruk. Serigrafia poprawia trwałość przyklejenia szyby do karoserii samochodu, chroni klej przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz maskuje ścieżkę kleju, a także podsufitki oraz podszybia. Serigrafia bywa elementem estetycznym, producenci zwykle przygotowują od kilku do kilkunastu różnych wersji, do wyboru, do koloru.
Czytaj także: Odprysk na szybie – zgłaszać ubezpieczycielowi?
Na przedniej szybie znajduje się także pas przeciwsłoneczny, czasem mylony z serigrafią. Występuje on w kolorze zielonym, ciemnoniebieskim, niebieskim, szarym oraz brązowym. Pełni rolę filtra chroniącego wzrok kierowcy przed słońcem.
Czytaj także: Jak usunąć rysy z szyby samochodowej?
|
Kamery systemu ADAS
Nikogo nie dziwią już samoczynnie włączające się wycieraczki, pracujące w zależności do natężenia opadów oraz automatyczne światła mijania, zapalające się, gdy zapada zmierzch. To działa dzięki montowanym na przedniej szybie czujnikom deszczu i światła.
Technologia rozwija się błyskawicznie i każda kolejna generacja danego modelu samochodu wyposażana jest w coraz to nowe bajery. Już teraz umieszczona na przedniej szybie kamera systemu ADAS rozpoznaje znaki drogowe i pilnuje, by kierowca trzymał się swojego pasa ruchu. Jej inne zadania to ocena dystansu potrzebnego do wyprzedzania i pomoc podczas parkowania.
Czytaj także: Ogranicznik prędkości: jak działa ISA? Obowiązkowe wyposażenie nowych aut
Samochody są wyposażane w coraz to nowe systemy wspomagające kierowców. Możliwe, że dożyjemy czasów, w których samochody będą prowadziły się same, ale to jeszcze pieśń przyszłości.
Czytaj także: Obowiązkowe wyposażenie samochodu od 2022 roku – co się zmieni?
Systemy bezpieczeństwa nowej generacji
Tymczasem rośnie liczba systemów bezpieczeństwa, w które wyposażane są nowe generacje pojazdów. Należy do nich to m.in. system automatycznego hamowania przed przeszkodą, system wspomagania utrzymania pojazdu w pasie ruchu. Można tu wymienić także system wykrywający zmęczenie i rozkojarzenie kierowcy, system wspomagający cofanie (czujniki lub kamera), instalację umożliwiającą łatwy montaż blokady alkoholowej. Niedługo samochód będzie automatycznie dostosowywał prędkość do znaków drogowych, a nawet zatrzyma pojazd przed przeszkodą. Dostosuje także światła do warunków na drodze i sam będzie je zmieniał z drogowych na mijania. Wszystko po to, by nie oślepiać innych użytkowników drogi. Systemy wykorzystujące podczerwień (kamery IR) wypatrzą przechodnia lub zwierzę dużo wcześniej niż kierowca.
Dużo mówi się o systemie ISA – Inteligent Speed Asisstance. Automatycznie dostosowuje on maksymalną prędkość pojazdu do ograniczenia w danym miejscu. Wciąż trwają prace nad dopracowaniem go, bo czasem nieprawidłowo interpretuje znaki ograniczenia prędkości i hamuje bez potrzeby. A czasem odwrotnie: zezwala na szybszą jazdę niż dopuszczalna prędkość.
Od maja 2024 systemy bezpieczeństwa będą obowiązkowe dla wszystkich nowych aut w całej Unii Europejskiej.
Czytaj także: Ubezpieczenie szyb w aucie. Czy to się opłaca?
Podsumowanie
- Kolor szyby jest odpowiedzialny za nagrzewanie się wnętrza samochodu. Współczesne samochody są powszechnie wyposażane w klimatyzację, a to wyklucza użycie szyby bezbarwnej.
- Dookoła szyby biegnie czarny pas z kropkami. To serigrafia, która poprawia trwałość przyklejenia szyby do karoserii samochodu, chroni klej przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz maskuje ścieżkę kleju.
- Umieszczona na przedniej szybie kamera systemu ADAS rozpoznaje znaki drogowe i pilnuje, by kierowca trzymał się swojego pasa ruchu.
- Od maja 2024 systemy bezpieczeństwa będą obowiązkowe dla wszystkich nowych aut w całej Unii Europejskiej.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły

W odpowiedzi na rosnące potrzeby użytkowników wprowadzono szereg innowacyjnych systemów, które mają na celu zmniejszenie ryzyka wypadków. Jednym z najważniejszych jest system ESP, czyli Elektroniczny Program Stabilizacji. Działa w tle, monitorując zachowanie pojazdu i interweniując w krytycznych momentach, aby pomóc kierowcy utrzymać kontrolę nad autem. Od kilku lat to już standardowe wyposażenie nowych samochodów.

Systemy wspomagające manewr parkowania to obecnie praktycznie standard w wyposażeniu nowych aut. Asystent parkowania jest rozwiązaniem dostępnym nawet w stosunkowo tanich samochodach z segmentu C (hatchbacki) oraz w samochodach typowo miejskich (ten fakt chyba nikogo nie dziwi, bo parkowanie w coraz bardziej ciasnych, zatłoczonych miastach stanowi czasem nie lada wyzwanie).

Rok 2019 w Formule 1 to rok „powrotu utraconego mistrza”. Robert Kubica, po ponad 8 latach przerwy, powrócił do ścigania się w F1. Przez ten czas „królowa sportów motorowych” doświadczyła diametralnej zmiany. Nieustannie rozwijająca się technologia, zmodyfikowane przepisy, nowe tory czy inni rywale – z tym wszystkim musiał zmierzyć się Kubica w swoim 77. wyścigu w karierze.

Światła przeciwmgielne tylne to standard, jeżeli chodzi o wyposażenie pojazdu – znajdują się w każdym modelu samochodu. Z kolei światła przeciwmgielne przednie nie są już taką oczywistością. Wielu producentów pojazdów przewiduje ich montaż wyłącznie w droższych autach.

Czy na pewno znasz ograniczenia prędkości na drogach w Polsce? Sprawa wydaje się banalna, jednak jak się okazuje, nie zawsze dokładnie wiemy, jakie dopuszczalne prędkości obowiązują na konkretnych odcinkach drogi i często łamiemy przepisy, nawet o tym nie wiedząc. Dlatego, zanim wybierzesz się w kolejną podróż samochodem, przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, z jaką prędkością możesz jechać.
Najchętniej czytane

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.