Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC i AC

Aktualizacja:
przedawnienie-roszczen

Wszyscy staramy się jeździć maksymalnie bezpiecznie i w miarę możliwości unikać wypadków drogowych. Jeśli jednak do niebezpiecznego zdarzenia dojdzie, zawsze powinniśmy próbować jak najszybciej załatwić sprawę z ubezpieczycielem. A co w sytuacji, jeśli ze sprawą spóźnimy się kilka miesięcy, lub nawet kilka lat? Sprawdź, czym jest przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC i AC!

W przypadku choćby niewielkiej kolizji nie należy zwlekać z załatwianiem formalności ubezpieczeniowych, aby uniknąć takiej sytuacji jaką jest przedawnienie roszczeń. Jak sama nazwa wskazuje – jest to termin, po którym nie można już uzyskać odszkodowania od ubezpieczyciela lub sprawcy wypadku. Czy jest to sprawiedliwe? 

Z jednej strony sprawca wypadku zawsze powinien odpowiedzieć za swój czyn, ale jeśli w nieskończoność będziesz wracać do spraw, które zdarzyły się lata temu, to ciężko się dziwić, że nawet w najprostszych przypadkach nierzadko musisz czekać na rozstrzygnięcie sprawy. Twoją odpowiedzialnością jest więc, by swoje roszczenia wnosić jak najszybciej. A jak wygląda przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC i AC

Kiedy następuje przedawnienie roszczeń?

Kluczowe jest jednak to, co w tym aspekcie mówi prawo. W końcu przedawnienie nie jest zależne od danego ubezpieczyciela, ale jest to narzucone odgórnie z urzędu. Osoba chcąca zwolnić się z odpowiedzialności w związku z takim przedawnieniem musi podnieść taki zarzut w postępowaniu i odnieść się do art. 442  § 1 k.c. Czytamy w nim, że „Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.”. Nie jest jednak tak, że od tej sytuacji nie ma wyjątków…

Czytaj także: Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Wyjątki, przez które czas przedawnienia biegnie inaczej

Istnieją sytuacje, w których należy to liczyć nieco inaczej. Jeśli w międzyczasie rozpoczęto mediacje, osoba, wobec której wysunięto roszczenia, uznała je lub rozpoczęto postępowanie sądowe w sprawie dochodzenia roszczenia, bieg tego czasu rozpoczyna się na nowo. Ponadto, jeśli sprawcy zdarzenia nie można było zidentyfikować i udało się to po jakimś czasie, to gdy w końcu uda się to zrobić, bieg przedawnienia toczy się od zera. W praktyce oznacza to, że takie sprawy mogą ciągnąć się całymi latami. 

Te przepisy dotyczą jednak standardowych przypadków, ale kiedy masz do czynienia na przykład z przestępstwem, to mówi się tu już o innych terminach.

Czytaj także: Czym jest zasada actio directa?

Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia

W 2007 roku ustanowiono przepis, który głosi, że w takich przypadkach dochodzić swoich praw można nawet 20 lat od zdarzenia! Podobnie jest w przypadku, gdy sprawca nie został zidentyfikowany, więc na dobrą sprawę nie mogłeś wówczas wystąpić z żadnymi roszczeniami. 

Czytaj także: Reprezentant do roszczeń

Przepisy w tym aspekcie zdecydowanie więc są na korzyść poszkodowanego. Należy jednak zawsze dbać o swoje interesy, a zgłaszania szkody nigdy nie odkładać na później. Oczywiście kolejne działania ofiary oddalają przedawnienie, ale ostatecznie chodzi przecież o rozwiązanie sprawy.

Czytaj także: Wypowiedzenie umowy OC

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę
Weryfikacja merytoryczna: Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela
2023.10.17  •  Podróże
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – rzeczy, o których musisz pamiętać!

"Ile? Przecież to nie wystarczy nawet na połowę części!" – to z reguły pierwsza myśl po otrzymaniu wyceny szkody od ubezpieczyciela. Weź głęboki oddech i odstaw nerwy na bok. Nawet jeśli spotkasz się z odmową wypłaty odszkodowania, nie musisz spotykać się od razu z prawnikiem. Wystarczy, że napiszesz odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Podpowiadamy, jak postąpić w takiej sytuacji!

Czytaj więcej
Obrażenia po wypadku - odszkodowanie od sprawcy
2024.08.30  •  Podróże
Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji – Jak się o nie ubiegać?

„Jak wysokie odszkodowanie od sprawcy wypadku mogę dostać po potrąceniu na przejściu dla pieszych?” – tego typu pytania zadają poszkodowani na rozmaitych forach internetowych. Problem polega na wycenie takiego uszczerbku. Twoje zdrowie to nie samochód, który wyceni za rzeczoznawca. Zobacz, jak dostać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji.

Czytaj więcej
2024.09.10  •  Podróże
Mechanik uszkodził samochód – co zrobić, kto za to odpowiada?

Oddałeś auto do warsztatu, by zrobić przegląd, wymienić zużytą część lub naprawić usterkę, a mechanik uszkodził sprawny podzespół, zarysował samochód? Kto powinien pokryć koszty dodatkowej naprawy? Jakie masz prawa jako właściciel samochodu?

Czytaj więcej
Stłuczka samochodowa - co dalej?
2018.04.09  •  Podróże
Stłuczka samochodowa. Co robić? Jak zgłosić szkodę?

Nagły huk, dezorientacja, mocny skok adrenaliny. Dopiero po chwili dociera do Ciebie, co się stało. Miałeś stłuczkę. Gdy dojdzie do niej naprawdę, będziesz już wiedział, co zrobić i jak załatwić formalności związane ze zgłoszeniem szkody. Co zrobić w przypadku kolizji? Przeczytaj!

Czytaj więcej
Zadośćuczynienie z OC sprawcy. Jak walczyć o duże pieniądze po wypadku?
2018.08.07  •  Podróże
Zadośćuczynienie z OC sprawcy. Jak walczyć o duże pieniądze po wypadku?

Coraz więcej Polaków po wypadkach walczy w sądach o zadośćuczynienia z ubezpieczenia OC. Liczą na znacznie wyższe kwoty niż te, które proponują ubezpieczyciele. W walkę o te pieniądze włączają się też kancelarie odszkodowawcze. Wyjaśniamy, czym jest zadośćuczynienie, komu przysługuje i czym różni się od odszkodowania.

Czytaj więcej
Jak postępować, gdy nie ma sprawcy wypadku
2017.02.20  •  Podróże
Problem z ustaleniem sprawcy wypadku? Na odszkodowanie trzeba poczekać! Wyjaśniamy, jak będzie działać ubezpieczyciel po wypadku premier Szydło

Ustalanie winnych wypadku kolumny rządowej z premier Beatą Szydło nie będzie proste. Każda ze stron ma swoje racje, a na likwidację szkód ubezpieczyciele mają coraz mniej czasu. Co się dzieje, gdy sprawca nie jest znany? Przeczytaj, bo taka sytuacja zdarza się dość często. A ile po takim wypadku możesz dołożyć do kolejnego ubezpieczenia?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.04.03  •  Samochód
Najtańsze OC w kwietniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej