Na czym polega ubezpieczenie opon?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-opon

Obawiasz się przebicia opony na drodze, ale nie chciałbyś zgłaszać takiej drobnej szkody z polisy AC, żeby nie stracić zniżek? Dowiedz się, czy ubezpieczenie opon będzie dla Ciebie dobrą inwestycją.

Ubezpieczenie opon – jak działa?

Ubezpieczenie opon nie jest obowiązkowe, ale mimo to bardzo przydatne. Na czym polega? 

Ubezpieczenie opon to dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie assistance, które obejmuje wyłącznie uszkodzenia opon. Najczęściej można je wykupić w pakiecie z ubezpieczeniem OC, AC lub assistance. Dzięki polisie ubezpieczyciel zapewni wymianę koła lub holowanie do warsztatu wulkanizacyjnego.

Ubezpieczenie opon – czy warto? 

Wydaje Ci się, że ubezpieczenie opony jest zbędne, skoro masz autocasco? W praktyce sprawa nie jest taka prosta. Za każdym razem, gdy zgłaszasz szkodę z AC, Twoje zniżki się zmniejszają, więc koszt kolejnej polisy wzrasta. Warto o tym pamiętać, ponieważ pęknięcie opony może być spowodowane wieloma niezależnymi od nas czynnikami – np. gwoździem na drodze czy dziurą w asfalcie. Ubezpieczenie opon w takiej sytuacji pokrywa koszty naprawy, a Ty nie tracisz zniżek na AC. Polisa może też stanowić dodatek do OC.

Jeśli chcesz kupić OC, AC albo pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych i zapewnić sobie dodatkową ochronę ogumienia – nic prostszego! Skorzystaj z porównywarki Punkta. Ubezpieczenie opon oferują m.in. PZU, UNIQA czy MTU24.

Ubezpieczenie opon – co obejmuje? 

Ubezpieczenie opon z założenia powinno zminimalizować bądź pokryć koszty, jakie ponosi kierowca w związku z uszkodzeniem albo kradzieżą ogumienia. Czy tak jest w praktyce? 

Niestety nie zawsze. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zawsze sprawdzić szczegóły zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Zdarza się, że mimo zbliżonej ceny za polisę OC i ochronę kół dwie firmy mogą oferować zupełnie różny zakres ochrony.

Warto podkreślić, że ubezpieczenia opon oferowane polskim kierowcom zapewniają czasami jedynie wymianę koła na miejscu zdarzenia lub holowanie pojazdu, jeśli sytuacja uniemożliwia wymianę koła.

Sprawdź, co daje ubezpieczenie opon od MTU24

Przechodzę do porównywarki Punkta!

Czy opłacanie dodatkowej składki za ubezpieczenie opon ma sens?

Na pewno tak, jeśli wymiana uszkodzonego koła na drodze stanowi dla Ciebie wyzwanie. Warto też pamiętać, że niewielkie modele aut często nie są wyposażone w tzw. koło zapasowe. W sytuacji awaryjnej jest się więc skazanym na holowanie do najbliższego zakładu wulkanizacji, co może się wiązać z wydatkiem rzędu nawet kilkuset złotych.

 

Dostępne na polskim rynku ubezpieczenia opon są ubezpieczeniami typu assistance, więc ich zakres ogranicza się do doraźnej pomocy w przypadku kłopotów z kołem, ale nie zapewnia odszkodowania np. za kradzież kompletu opon z garażu.


porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Ubezpieczenie opon PZU

Jedno z największych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce oferuje swoim kierowcom ofertę tego typu. Ubezpieczenie PZU Auto Opony jest usługą dodatkową, dedykowaną dla osób kupujących OC lub AC. 

W ramach pakietu zyskujesz:

  • wymianę koła na miejscu zdarzenia lub naprawę z użyciem zestawu naprawczego;
  • holowanie auta do warsztatu i przewóz pasażerów;
  • pokrycie kosztów naprawy;
  • pokrycie kosztów nowej opony w przypadku zniszczenia modelu, w którym od daty produkcji nie minęły 3 lata – unikalne rozwiązanie dla ubezpieczenia opon PZU;
  • informację telefoniczną o krajowej sieci zakładów wulkanizacyjnych, sklepach i punktach przechowywania opon.

Ubezpieczenie Auto Assistance Opony jest zawierane na 12 miesięcy, a ochroną mogą być objęte samochody osobowe lub ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, a także motocykle i przyczepy do 2 t.

Przeczytaj także: „Zmiana opon w tym roku: 10 rzeczy, o których już musisz wiedzieć”.

Link4 Auto Assitance

Kolejnym popularnym wyborem wśród polskich kierowców jest ubezpieczenie opon od Link4. W tym wypadku możesz zyskać taką ochronę, decydując się na pakiet Assistance. Do wyboru masz aż 3 opcje: podstawową, Plus i Komfort. W ramach ochrony już w wersji podstawowej ubezpieczyciel zapewnia nam wymianę koła. 

W Link4 w przypadku przebicia opony możesz liczyć na:

  • wymianę koła,
  • holowane do wskazanego miejsca: do 200 km w Polsce w ramach Auto Assistance oraz do 500 km w ramach pakietu Komfort,
  • pomoc techniczną na wypadek awarii, wypadku, uszkodzenia, kradzieży i wandalizmu,
  • świadczenia na terenie Polski i Europy.

Podobnie jak w poprzednim przypadku tutaj także możemy liczyć na wsparcie konsultantów Link4.

Niestety, pakietu nie dokupisz oddzielnie. Usługa jest dedykowana dla osób, które nabywają nową polisę u ubezpieczyciela. Jeśli jednak zdecydowałeś się podpisać umowę w terminie krótszym niż 7 dni, masz jeszcze możliwość dodania pakietu Assistance.

HDI Ubezpieczenie Opon Assistance

Ubezpieczenie HDI również jest dedykowane dla każdego, kto w razie niespodziewanych zdarzeń woli skorzystać z szybkiej i profesjonalnej pomocy, niż samodzielnie zmieniać koło. 

HDI Opony zapewnia:

  • wymianę koła na miejscu zdarzenia lub naprawę z użyciem zestawu naprawczego;
  • holowanie ubezpieczonego pojazdu do warsztatu, w którym zostanie naprawione uszkodzenie (w przypadku braku możliwości naprawy na miejscu);
  • telefoniczną pomoc informacyjną o danych teleadresowych zakładów wulkanizacyjnych, sklepów z oponami, punktów przechowywania opon.

HDI Opony obejmuje samochody osobowe i ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Warto zauważyć, że umowę można zawrzeć bez względu na wiek pojazdu, jeżeli kupujesz ubezpieczenie OC Turbo lub AC+. Warto również pamiętać, że ubezpieczenie opon HDI Assistance działa tylko na terenie Polski, a koszt napraw nie może przekroczyć 150 zł.

Sprawdź, czy Twój ubezpieczyciel oferuje ubezpieczenie opon!

Ubezpieczenie opony jest często sprzedawane jako dodatek do polisy OC. Wiesz, że nie masz pakietu assistance ani ochrony kół? Nic straconego! Dzięki porównywarce ubezpieczeń Punkta możesz w każdej chwili zweryfikować, ile kosztowałoby ubezpieczenie komunikacyjne z ochroną kół, i kupić je wygodnie online. 


Czytaj także: 


Kup ubezpieczenie opon taniej!

Pytania i odpowiedzi

Czy ubezpieczenie obejmuje opony?
Na czym polega ubezpieczenie opon?
Czy ubezpieczenie pokrywa przebitą oponę?

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie opon oferowane przez polskie towarzystwa jest rodzajem ochrony typu assistance – zapewnia doraźną pomoc w awaryjnych sytuacjach.
  2. Ochronę ogumienia oferują m.in. PZU, HDI, UNIQA i Link4.
  3. Standardowy zakres ubezpieczenia opon to wymiana koła na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu do warsztatu i pomoc informacyjna.
  4. W przypadku wykupienia samej polisy na koła, większość TU oferuje wsparcie jedynie na terenie Polski.

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
8 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Jak czytać symbole na oponach: Oznaczenia opon
2023.10.30  •  Samochód
Oznaczenia opon – jakie informacje znajdziemy na oponach?

Jeśli kiedykolwiek przyglądałeś się oponom - czy to podczas ich zmiany, czy przy zakupie nowego kompletu – z pewnością zauważyłeś, że są one oznaczane. Litery i cyfry widniejące na oponach, nie są przypadkowym ciągiem znaków. Tak naprawdę niosą szereg istotnych informacji. Jakich? Sprawdź, co mówią poszczególne cyfry i litery na oponie!

Czytaj więcej
2017.05.10
10 rzeczy, których nie wiesz o swoich oponach

Producenci zakładają, że opony średnio służą nam przez ok. 60 tysięcy kilometrów. Oczywiście lepiej, by jeździć na nich dłużej i cały czas bezpiecznie. A na to ma wpływ sposób, w jaki używamy gum. Oto 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, by przedłużyć ich żywot.

Czytaj więcej
2020.10.28  •  Samochód
Utylizacja starych opon. Gdzie można je oddać lub wyrzucić?

W końcu nadchodzi tak moment, gdy dla własnego (i innych) bezpieczeństwa na drodze trzeba pozbyć się starych opon samochodowych i zakupić nowe. O ile z zakupem nikt nie ma większego problemu, o tyle już kwestia tego, co zrobić ze starymi oponami może być nieco kłopotliwa. Utylizacja, skup, a może wyrzucić? Co zrobić ze starymi oponami samochodowymi? Podpowiadamy dostępne rozwiązania.

Czytaj więcej
2023.09.29  •  Samochód
Zmiana opon – nie daj się naciągnąć!

Wiosna to znak, że do wyższych temperatur trzeba przygotować także samochód. Jedną z ważniejszych czynności jest zmiana opon. Warto zarezerwować termin u wulkanizatora, ale i zastanowić się, gdzie i jak przechowywać opony, które znowu założy się na początku zimy.

Czytaj więcej
kiedy wymienić opony na letnie
2019.03.12  •  Samochód
Opony letnie – co warto wiedzieć, kiedy kupić, kiedy wymienić?

Wiosna coraz bliżej, kwiaty kwitną, ptaki śpiewają, a każdy kierowca uświadamia sobie, że trzeba zmienić opony. Ten coroczny wiosenny rytuał być może niektórym wydaje się uciążliwy, ale zdecydowanie jest konieczny. Letnie opony są przecież projektowane przez producentów po to, by auto jak najlepiej prowadziło się wiosną i latem. Oto kilka ważnych informacji na ich temat.

Czytaj więcej
2019.06.28  •  Samochód
Dlaczego nie powinno się jeździć na zimowych oponach latem?

Wraz z nadejściem wiosny, wielu kierowców zastanawia się, czy wymienić opony zimowe na letnie, czy może pozostawić „zimówki” na kołach przez cały rok? Choć w Polsce nie ma prawnego obowiązku sezonowej wymiany opon, warto dobrze przemyśleć tę kwestię. Jazda na oponach zimowych latem może okazać się nie tylko niebezpieczna, ale również kosztowna w dłuższej perspektywie.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej