Na jak długo przysługuje mi pojazd zastępczy z OC sprawcy?

Aktualizacja:
rodzaj nadwozia ceny oc

Miałeś stłuczkę nie ze swojej winy, samochód wstawiłeś do warsztatu. A czas oczekiwania na części to aż miesiąc! Na szczęście przysługuje Ci pojazd zastępczy z polisy sprawcy. Jak długo możesz nim jeździć? I jak reagować, gdy ubezpieczyciel chce zwrotu szybciej niż Ty odzyskasz naprawiony samochód?

Szkoda częściowa a pojazd zastępczy 

Załóżmy, że stłuczkę miałeś 10 maja, odstawiasz samochód do warsztatu jeszcze tego samego dnia, ale okazuje się, że nie ma części potrzebnych do naprawy. Warsztat je zamawia, ale termin dostawy to dopiero 30 maja. Po naprawie samochód odbierasz 7 czerwca. W międzyczasie firma ubezpieczeniowa wzywa Cię do zwrotu samochodu zastępczego, bo upłynął tzw. technologiczny czas naprawy. Nie wiesz, jak masz się zachować? Przecież auto miało być na cały czas naprawy! Musisz negocjować z ubezpieczycielem. Oto przydatne argumenty.

Skoro 7 czerwca odebrałeś samochód z warsztatu to znaczy, że nie mogłeś go używać. Przeszkadzało Ci to w codziennym życiu.  Sam fakt, że nie miałeś czym jeździć do pracy zobowiązuje firmę ubezpieczeniową do tego, by udostępniła Ci samochód. Liczy się tutaj realny czas naprawy!

Jeśli ubezpieczyciel nie da się przekonać, wypożycz samochód na własną rękę, a potem poproś o zwrot na podstawie faktury z wypożyczalni. Napisz w tej sprawie odwołanie i dołącz fakturę. W odpowiedzi firma ubezpieczeniowa musi przedstawić Ci argumenty, dlaczego nie chce zwrócić pieniędzy za cały okres wynajmu. Ty nie musisz nic tłumaczyć. Pamiętaj, że wypożyczony samochód musi być takiej samej klasy, o podobnych parametrach do tego, który się zepsuł. Jak jeździsz polonezem, nie bierz BMW!

Szkoda całkowita a pojazd zastępczy

A co w sytuacji, kiedy kolizja była bardzo poważna i Twój samochód nadaje się tylko na złom? Gdy nastąpiła szkoda całkowita, czyli taka sytuacja, w której wartość naprawy przewyższa wartość auta, też masz prawo do pojazdu zastępczego! Zostałeś przecież z wrakiem, którym nie da się jeździć. Auto zastępcze należy Ci się do czasu, gdy dostaniesz pieniądze z odszkodowania i uda Ci się sprzedać wrak, czyli wtedy, gdy odzyskana kwota pozwoli Ci na zakup ,,nowego” samochodu. Nie możesz oczywiście przesadzić z oczekiwaniem na kupca, bo jeśli pozbywanie się wraku będzie trwało rok, firma ubezpieczeniowa może odmówić Ci zwrotu pieniędzy za wynajem. Wszystko w granicach rozsądku!

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny  (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93)

art. 361 k.c. i 363 k.c.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 r., sygn. akt III CZP 05/11  

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia  22 listopada 2013 r., sygn. akt III CZP 76/13


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej