Zielona Karta OC - kiedy może się przydać?

Aktualizacja:

Jak uzyskać ubezpieczenie OC za granicą?

Odpowiedź na powyższe pytanie uzależniona jest tak naprawdę od miejsca, do którego się wybierasz.

Co do zasady, na terenie Unii Europejskiej dokumenty aut zarejestrowanych w krajach wspólnotowych powinny być respektowane. Czyli w czasie kontroli, wystarczy pokazać ten sam zestaw glejtów co w Polsce.

Bardziej problematyczne są kraje spoza UE. W części z nich służby w czasie kontroli będą wymagały okazania Zielonej Karty Pojazdu, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego, potwierdzającego posiadanie aktualnej polisy OC.

Jeśli punktu docelowy twojej podróży znajduje się w kraju, który nie jest objęty Systemem Zielonej Karty, będziesz musiał przy przekroczeniu granicy wykupić ubezpieczenie graniczne. To samo czeka cię, w przypadku niezabrania certyfikatu.

Gdzie honorowana jest Zielona Karta

Niestety, nie we wszystkich krajach Zielona Karta ci się przyda. System Zielonej Karty, który istnieje od 1953 roku obejmuje obecnie 48 Biur Narodowych. Jego członkami w większości są kraje europejskie. Spoza kontynentu są na przykład: Maroko, Tunezja, Iranu czy Izrael. Spis wszystkich państw znajdziesz w dokumentach dołączonych do ubezpieczenia Zielona Karta.

Krajom należącym do systemu przyświeca wspólny cel. Jest nim ochrona osób poszkodowanych w zdarzeniach komunikacyjnych. Przynależność danego kraju do Systemu Zielonej Karty, daje gwarancję, że powstała z udziałem jego obywatela szkoda, zostanie naprawiona z polisy ubezpieczeniowej sprawcy. Z uwagi na powyższe, członkami organizacji mogą być tylko kraje, w których istnieje obowiązek wykupienia polisy OC.

Po drugie, posiadanie Zielonej Karty Pojazdu pozwala na podróżowanie bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów na ubezpieczenie graniczne.

Gdzie kupić Zieloną Kartę

O ubezpieczenie Zielona Karta możesz zapytać w każdej firmie ubezpieczeniowej. W większości jest to dokument, który bezpłatnie dostaniesz razem z polisą OC lub pakietem OC i AC. Zdarza się jednak, że ubezpieczyciel pobierze od ciebie opłatę w wysokości do kilkudziesięciu złotych. Dokonywanie zakupu kolejnego ubezpieczenia w tej samej firmie może być honorowane zniżką.

Cena ubezpieczenia Zielona Karta uzależniona jest od wewnętrznych regulacji konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Pamiętać należy, że kwota ta i tak będzie niższa niż alternatywna opłata ubezpieczenia granicznego.

Jak wygląda Zielona Karta

W celu uniknięcia komplikacji podczas kontroli, Zielona Karta posiada jednolity wzór graficzny we wszystkich państwach należących do systemu. Nazwa dokumentu pochodzi od koloru papieru, na którym wykonywany jest nadruk. Informacje umieszczane są w języku narodowym kraju wystawcy oraz po angielsku lub po francusku.

Podsumowanie

Wykupienie ubezpieczenia OC to twój obowiązek, jeśli chcesz być aktywnym uczestnikiem ruchu. Inne kraje unormowały kwestię odpowiedzialności cywilnej kierowców podobnie. Zagraniczne wojaże z pewnością ułatwi Zielona Karta.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę - na co zwrócić uwagę - Radio Piekary
7 dni temu

[…] Jest to dokument sporządzony w trzech językach, który nabyć można u naszego ubezpieczyciela. Zielona Karta OC obowiązuje w następujących […]