Punkta

1. Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń. w internecie jest ich sporo, więc z łatwością znajdziesz odpowiednią dla siebie. Pamiętaj, że kompleksowe i dokładne porównywanie ofert jest tu bardzo ważne. Nie ufaj narzędziu, które pokaże Ci wyniki wyszukiwania ofert z 3-4 towarzystw. Nie ma czegoś takiego jak najtańsze towarzystwo ubezpieczeniowe – cena polisy w każdej firmie to wynik wielu aspektów a każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę inne dane. Dlatego jeden kierowca najtaniej kupi ubezpieczenie w Aviva, inny w Link4.

2. Wybierz najtańszą ofertę. Nie bój się, najtańsza nie oznacza w tym przypadku najgorszej. Dlaczego? OC reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, a to oznacza, że każda firma ubezpieczeniowa oferuje taki sam zakres ubezpieczenia. Nie musisz więc tym się martwić. W przypadku polisy OC samochodu niższa cena nie oznacza mniejszego zakresu ubezpieczenia (ale to wyjątkowa sytuacja). Niezależnie od tego, w której firmie masz wykupione OC, w przypadku szkody pieniądze i tak otrzyma poszkodowana przez Ciebie osoba.

Jeśli to Ty będziesz poszkodowany, otrzymasz ubezpieczenie z polisy OC sprawcy kolizji lub wypadku. I wtedy dopiero jest ważne, w jak solidnej firmie ubezpieczony jest sprawca, ale na to niestety wpływu nie masz.

Jedynym przypadkiem, kiedy droższe OC może Ci się opłacać, jest bezpośrednia likwidacja szkód, która na razie jest na polskim rynku nowością, ale już niedługo będzie powszechna.

Czytaj także: Bezpośrednia likwidacja szkód stała się faktem. Ośmiu ubezpieczycieli oferuje BLS

3. Sprawdź dodatkowe usługi: assistance, NNW. Jeśli porównywarka pokazała Ci kilka ofert w tej samej cenie, zobacz, która firma proponuje dodatkowe produkty. Najczęściej jest to ubezpieczenie assistance, które zapewni Ci holowanie w razie kolizji bądź wypadku (uważaj jednak, bo często w wariancie standard ubezpieczyciel zapewnia holowanie tylko do 100 km). Firma może oferować także samochód zastępczy, pomoc w przypadku zwykłej awarii, a nawet pomoc po wypadku dla przewożonych zwierząt. Musisz zdecydować, na czym Ci zależy.

Dodatkową opcją, którą możesz wybrać, jest ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Jeśli chcesz, aby w razie uszczerbku na zdrowiu w wypadku Twoi pasażerowie także mogli ubiegać się o odszkodowanie, kup ten produkt. Pamiętaj jednak, że akurat w tym przypadku nie powinieneś oszczędzać – wysokość świadczenia zależy od sumy ubezpieczenia oraz utraty zdrowia oszacowanej w procentach. Jeśli zatem suma ubezpieczenia wynosi 20 tys. złotych, a utratę zdrowia oszacowano na 5 proc., poszkodowany otrzyma 1 tys. zł.

4. Pomyśl o Zielonej Karcie. Jeśli często wyjeżdżasz za granicę (np. na Bałkany), przed wyjazdem zainteresuj się również Zieloną Kartą, czyli Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym, który jest uznawany w większości państw. W wypadku poruszania się po terytorium Unii Europejskiej, jej posiadanie nie jest konieczne, bowiem już sam fakt zarejestrowania samochodu w Polsce każe domniemywać, że kierowca ma wykupione OC. Jeśli natomiast jeździsz na Wschód: na Białoruś, Ukrainę, do Rosji, do Mołdawii  albo na Bałkany: do Albanii, Bośnii i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii, na południe do Turcji, do Afryki do Maroka albo Tunezji, czy do Azji: do Iranu, Izraela, Zielona Karta będzie Ci niezbędna. Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych wydaje Zieloną Kartę gratis do ubezpieczenia OC.

5. Dopełnij formalności. Jeśli wyliczyłeś już swoją składkę i wybrałeś odpowiednią dla siebie polisę, przejdź do dopełnienia formalności. Przygotuj dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, prawo jazdy oraz poprzednią polisę i kup ubezpieczenie OC online. Mam nadzieję, że pamiętałeś, aby wypowiedzieć umowę poprzedniemu ubezpieczycielowi najpóźniej na jeden dzień przed wygaśnięciem. Wypowiedzenie musi być pisemne, wysłane mailem, faksem lub pocztą. Dokumenty ubezpieczenia otrzymasz pocztą a do tego czasu wystarczy potwierdzenie płatności. Gotowe!

Czytaj także: Wyszukiwarka OC – jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie w internecie?