Bezpieczeństwo na festiwalach muzycznych. Kto zadba o nie naprawdę?

Aktualizacja:
festiwal

Mało jest festiwali muzycznych, na których uczestnicy piją tylko napoje bezalkoholowe i odurzają się wyłącznie dźwiękami ze sceny. Kanadyjski festiwal Evolve mógł zasłynąć jako impreza, na której każdy uczestnik dostał darmowy zestaw do badania zawartości narkotyków. Ubezpieczyciel jednak powiedział "nie". Kto bardziej dba o bezpieczeństwo młodzieży, organizator czy firma ubezpieczeniowa?

Używki stanowią spory problem na wakacyjnych festiwalach muzycznych. Od lat księża z ambony odżegnują Przystanek Woodstock od czci i wiary, posądzając go o zachęcanie młodych ludzi do picia i ćpania. Żeby zapewnić bezpieczeństwo na koncertach coraz bardziej zwiększa się ochronę. Nie da się już wejść na teren festiwalowy, nie będąc dokładnie obmacanym przez umundurowanego cerbera. Może nie tędy droga? Wydarzeń kulturalnych celebrujących różne gatunki i formy muzyczne pojawia się coraz więcej, a wraz z nimi nowe podejście do bezpieczeństwa. Droga do zapobiegania negatywnym zjawiskom na koncertach nie musi prowadzić przez zakazy, zbiorowe łajania i zgrzytanie zębami.

Tegoroczny festiwal Bass Camp postawił na rozwiązanie z głową – każdy uczestnik otrzymał plastikową tubkę na przechowywanie petów. Prosty pomysł sprawił, że miłośnicy dubu pozostawili teren festiwalu niezaśmiecony przez tonę niedopałków.

O krok dalej w stronę zapobiegania przykrym konsekwencjom używania substancji uzależniających poszli organizatorzy kanadyjskiego Evolve Festival, którzy postanowili rozdawać uczestnikom wydarzenia darmowe zestawy do badania zawartości chemicznej narkotyków.

Portal CBC News wyjaśnia, że w zeszłym roku połowa zachorowań związana była z faktem, że festiwalowicze zażyli substancje nieznanego pochodzenia. Organizatorzy Evolve Festival wyszli z założenia, że lepiej być świadomym, tego, co się bierze i postanowili zaoferować uczestnikom możliwość zbadania narkotyków. Zupełnie inny pogląd na sprawę miał ubezpieczyciel wydarzenia.

Jak ogłosiło CBC News, firma ubezpieczeniowa zerwała współpracę z festiwalem, do momentu, w którym organizator nie podpisał oświadczenia, że wycofuje się ze swojego pomysłu. Zdaniem ubezpieczyciela zestawy do badania zawartości narkotyków tylko zachęcają do ich zażywania i zamiast zapobiegać wypadkom, tworzą potencjalne ryzyko. Kto ma rację? Statystyki interwencji medycznych na tegorocznym festiwalu pokażą.

A tymczasem w Polsce sezon letnich festiwali muzycznych rozpoczął się już na dobre. Oby festiwalowicze zarazili się jedynie entuzjazmem.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments