Punkta

Większości z nas tuning wciąż kojarzy się z dużym spoilerem na klapie bagażnika, głośnym wydechem czy obniżonym zawieszeniem uniemożliwiającym podjechanie pod krawężnik. To efekt pionierskich “projektów” z początku XXI wieku, których wygląd zamiast podziwu, często wywoływał uśmiech politowania. Od tamtej pory jednak sporo się zmieniło i dzisiaj stuningowane auta prezentują się dużo bardziej profesjonalnie.

Tuning mechaniczny i optyczny

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tuningu – mechaniczny i optyczny. Do pierwszej grupy zaliczamy przeróbki zwiększające moc silnika (np. chip tuning) oraz modyfikacje podwozia wpływające na właściwości jezdne. Z kolei tuning optyczny to wszelkie zmiany w wyglądzie zewnętrznym pojazdu wyróżniające pojazd na tle seryjnych egzemplarzy.

Bez względu na to, w jaki sposób auto zostało zmodyfikowane, to koszt takich przeróbek często potrafi przewyższyć wartość pojazdu. Ostateczny rachunek może zamknąć się w kwocie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego też warto postarać się o to, by w razie kolizji odszkodowanie pokryło wartość przeprowadzonych modyfikacji. Co należy zrobić aby tak się stało?

Tuning a odszkodowanie z ubezpieczenia OC

Przede wszystkim musisz zbierać rachunki, faktury i paragony za wszelkie części, które kupiłeś i następnie zamontowałeś w swoim samochodzie. Jeśli jesteś poszkodowanym w wypadku, to przy wizycie rzeczoznawcy ubezpieczyciela koniecznie przedstaw wszystkie te dokumenty. Zostaną one użyte jako dowód w postępowaniu likwidacyjnym. Pamiętaj, że jeśli zaproponowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe kwota nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca, zawsze możesz napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.

A co w sytuacji, gdy nie posiadasz rachunków za zakupione części tuningowe a ubezpieczyciel nie uwzględnił ich przy wycenie szkody? Nie jesteś na straconej pozycji. W takiej sytuacji pozostaje Ci skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, który za ok. 150-200 złotych sporządzi wycenę. Następnie, dołącz otrzymany od niego dokument do odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Możesz dochodzić zwrotu kosztów takiej opinii.

Wypadek spowodowany przez auto po tuningu

Wiele osób zastanawia się też, co w sytuacji, gdy to kierujący stuningowanym autem spowoduje wypadek. Czy montaż nieseryjnych elementów np. zawieszenia czy mocniejszego silnika wpłynie na odmowę wypłaty odszkodowania? – Nie. Oczywiście tuning polegający na poprawie osiągów podnosi ryzyko wystąpienia kolizji, ale jednocześnie nie stanowi to podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli w trakcie trwania umowy ubezpieczenia wymienimy np. silnik na mocniejszy, ubezpieczyciel może zrekalkulować składkę, uwzględniając większe ryzyko wypadku – tłumaczy Urszula Borowiecka, ekspert ds. ubezpieczeń Punkta, dawniej mfind.pl.

Pamiętajmy tylko, aby nasze zmodyfikowane auto spełniało warunki przepisów ruchu drogowego.

Polskie prawo nie zabrania tuningu samochodów pod warunkiem, że montowane części posiadają homologację, czyli są dopuszczone do użytku na drogach publicznych.

Dodatkowo, każdy samochód uczestniczący w ruchu drogowym musi spełniać wymogi techniczne zawarte w art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.).

Tuning a ubezpieczenie autocasco

A co z ubezpieczeniem autocasco? Przede wszystkim pamiętaj, by już na etapie ubezpieczania pojazdu zgłosić firmie ubezpieczeniowej dodatkowe wyposażenie, czyli wszelkie tuningowe elementy. Ułatwi to późniejszą wycenę szkód. Jeżeli w trakcie trwania polisy wymienisz któryś z elementów, zgłoś to ubezpieczycielowi.

Zgłaszając tuningowe elementy, bez względu na to czy zamontowałeś mocniejszy silnik czy jedynie dokonałeś zmian w wyglądzie pojazdu, musisz się liczyć z wyższą składką za ubezpieczenie AC. – Wynika to z faktu większego ryzyka objęcia ochroną ubezpieczeniową, a także koniecznością wypłaty wyższego odszkodowania w przypadku kolizji – wyjaśnia Ewa Olczak, doradca ds. ubezpieczeń Punkta, dawniej mfind.pl.

Zmodyfikowałem auto w trakcie trwania ubezpieczenia – co dalej?

Jeśli dokonałeś zmian mechanicznych lub wizualnych w swoim aucie już po wykupieniu polisy AC i zależy Ci na odszkodowaniu pokrywającym zainwestowane środki, to przeróbki wraz z fakturami za wykonane usługi powinieneś zgłosić swojemu ubezpieczycielowi. Oczywiście będziesz się musiał liczyć także ze rekalkulacją składki AC. Niestety nie każde z towarzystw dopuszcza taką możliwość i dodatkowe wyposażenie nie zawsze będzie podlegać ubezpieczeniu. Jest to indywidualna kwestia i w tej sprawie należy każdorazowo zapoznać się z warunkami polisy zawartymi w dokumencie Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

[Widget_reklama_porownywarki]