Tuning samochodu a ubezpieczenie OC i AC - o czym warto pamiętać?

Aktualizacja:
tuning-a-ubezpieczenie-OC_i-AC

Seryjny samochód nie jest dla Ciebie? Jesteś indywidualistą i lubisz, gdy Twoje stuningowane auto wyróżnia się na ulicy. Ale co z polisą OC lub AC - czy ubezpieczyciele także potraktują Cię indywidualnie? Podpowiadamy, jak dostać odszkodowanie za tuningowe części lub akcesoria.

Większości z nas tuning wciąż kojarzy się z dużym spoilerem na klapie bagażnika, głośnym wydechem czy obniżonym zawieszeniem uniemożliwiającym podjechanie pod krawężnik. To efekt pionierskich “projektów” z początku XXI wieku, których wygląd zamiast podziwu, często wywoływał uśmiech politowania. Od tamtej pory jednak sporo się zmieniło i dzisiaj stuningowane auta prezentują się dużo bardziej profesjonalnie.

Tuning mechaniczny i optyczny

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tuningu – mechaniczny i optyczny. Do pierwszej grupy zaliczamy przeróbki zwiększające moc silnika (np. chip tuning) oraz modyfikacje podwozia wpływające na właściwości jezdne. Z kolei tuning optyczny to wszelkie zmiany w wyglądzie zewnętrznym pojazdu wyróżniające pojazd na tle seryjnych egzemplarzy.

Bez względu na to, w jaki sposób auto zostało zmodyfikowane, to koszt takich przeróbek często potrafi przewyższyć wartość pojazdu. Ostateczny rachunek może zamknąć się w kwocie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego też warto postarać się o to, by w razie kolizji odszkodowanie pokryło wartość przeprowadzonych modyfikacji. Co należy zrobić aby tak się stało?

Tuning a odszkodowanie z ubezpieczenia OC

Przede wszystkim musisz zbierać rachunki, faktury i paragony za wszelkie części, które kupiłeś i następnie zamontowałeś w swoim samochodzie. Jeśli jesteś poszkodowanym w wypadku, to przy wizycie rzeczoznawcy ubezpieczyciela koniecznie przedstaw wszystkie te dokumenty. Zostaną one użyte jako dowód w postępowaniu likwidacyjnym. Pamiętaj, że jeśli zaproponowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe kwota nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca, zawsze możesz napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.

A co w sytuacji, gdy nie posiadasz rachunków za zakupione części tuningowe a ubezpieczyciel nie uwzględnił ich przy wycenie szkody? Nie jesteś na straconej pozycji. W takiej sytuacji pozostaje Ci skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, który za ok. 150-200 złotych sporządzi wycenę. Następnie, dołącz otrzymany od niego dokument do odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Możesz dochodzić zwrotu kosztów takiej opinii.

Czytaj także: Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Wypadek spowodowany przez auto po tuningu

Wiele osób zastanawia się też, co w sytuacji, gdy to kierujący stuningowanym autem spowoduje wypadek. Czy montaż nieseryjnych elementów np. zawieszenia czy mocniejszego silnika wpłynie na odmowę wypłaty odszkodowania? – Nie. Oczywiście tuning polegający na poprawie osiągów podnosi ryzyko wystąpienia kolizji, ale jednocześnie nie stanowi to podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli w trakcie trwania umowy ubezpieczenia wymienimy np. silnik na mocniejszy, ubezpieczyciel może zrekalkulować składkę, uwzględniając większe ryzyko wypadku – tłumaczy Urszula Borowiecka, ekspert ds. ubezpieczeń Punkta.pl.

Pamiętajmy tylko, aby nasze zmodyfikowane auto spełniało warunki przepisów ruchu drogowego.

Polskie prawo nie zabrania tuningu samochodów pod warunkiem, że montowane części posiadają homologację, czyli są dopuszczone do użytku na drogach publicznych.

Dodatkowo, każdy samochód uczestniczący w ruchu drogowym musi spełniać wymogi techniczne zawarte w art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.).

Tuning a ubezpieczenie autocasco

A co z ubezpieczeniem autocasco? Przede wszystkim pamiętaj, by już na etapie ubezpieczania pojazdu zgłosić firmie ubezpieczeniowej dodatkowe wyposażenie, czyli wszelkie tuningowe elementy. Ułatwi to późniejszą wycenę szkód. Jeżeli w trakcie trwania polisy wymienisz któryś z elementów, zgłoś to ubezpieczycielowi.

Zgłaszając tuningowe elementy, bez względu na to czy zamontowałeś mocniejszy silnik czy jedynie dokonałeś zmian w wyglądzie pojazdu, musisz się liczyć z wyższą składką za ubezpieczenie AC. – Wynika to z faktu większego ryzyka objęcia ochroną ubezpieczeniową, a także koniecznością wypłaty wyższego odszkodowania w przypadku kolizji – wyjaśnia Ewa Olczak, doradca ds. ubezpieczeń Punkta.pl.

Zmodyfikowałem auto w trakcie trwania ubezpieczenia – co dalej?

Jeśli dokonałeś zmian mechanicznych lub wizualnych w swoim aucie już po wykupieniu polisy AC i zależy Ci na odszkodowaniu pokrywającym zainwestowane środki, to przeróbki wraz z fakturami za wykonane usługi powinieneś zgłosić swojemu ubezpieczycielowi. Oczywiście będziesz się musiał liczyć także ze rekalkulacją składki AC. Niestety nie każde z towarzystw dopuszcza taką możliwość i dodatkowe wyposażenie nie zawsze będzie podlegać ubezpieczeniu. Jest to indywidualna kwestia i w tej sprawie należy każdorazowo zapoznać się z warunkami polisy zawartymi w dokumencie Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

Czytaj także: Oferta porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl dostępna także na Ceneo.pl

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  1. Modyfikując samochód, zbieraj faktury i paragony za zamontowane części. Będą one pomocne w postępowaniu likwidacyjnym.
  2. Tuning nie może stanowić podstawy od odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.
  3. Jeśli nie zgadzasz się z wysokością odszkodowania zaproponowaną przez ubezpieczyciela, zawsze możesz odwołać się od jego decyzji.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej