Tuning samochodu a ubezpieczenie OC i AC - o czym warto pamiętać?

Aktualizacja:
tuning-a-ubezpieczenie-OC_i-AC

Seryjny samochód nie jest dla Ciebie? Jesteś indywidualistą i lubisz, gdy Twoje stuningowane auto wyróżnia się na ulicy. Ale co z polisą OC lub AC - czy ubezpieczyciele także potraktują Cię indywidualnie? Podpowiadamy, jak dostać odszkodowanie za tuningowe części lub akcesoria.

Większości z nas tuning wciąż kojarzy się z dużym spoilerem na klapie bagażnika, głośnym wydechem czy obniżonym zawieszeniem uniemożliwiającym podjechanie pod krawężnik. To efekt pionierskich “projektów” z początku XXI wieku, których wygląd zamiast podziwu, często wywoływał uśmiech politowania. Od tamtej pory jednak sporo się zmieniło i dzisiaj stuningowane auta prezentują się dużo bardziej profesjonalnie.

Tuning mechaniczny i optyczny

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tuningu – mechaniczny i optyczny. Do pierwszej grupy zaliczamy przeróbki zwiększające moc silnika (np. chip tuning) oraz modyfikacje podwozia wpływające na właściwości jezdne. Z kolei tuning optyczny to wszelkie zmiany w wyglądzie zewnętrznym pojazdu wyróżniające pojazd na tle seryjnych egzemplarzy.

Bez względu na to, w jaki sposób auto zostało zmodyfikowane, to koszt takich przeróbek często potrafi przewyższyć wartość pojazdu. Ostateczny rachunek może zamknąć się w kwocie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego też warto postarać się o to, by w razie kolizji odszkodowanie pokryło wartość przeprowadzonych modyfikacji. Co należy zrobić aby tak się stało?

Tuning a odszkodowanie z ubezpieczenia OC

Przede wszystkim musisz zbierać rachunki, faktury i paragony za wszelkie części, które kupiłeś i następnie zamontowałeś w swoim samochodzie. Jeśli jesteś poszkodowanym w wypadku, to przy wizycie rzeczoznawcy ubezpieczyciela koniecznie przedstaw wszystkie te dokumenty. Zostaną one użyte jako dowód w postępowaniu likwidacyjnym. Pamiętaj, że jeśli zaproponowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe kwota nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca, zawsze możesz napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.

A co w sytuacji, gdy nie posiadasz rachunków za zakupione części tuningowe a ubezpieczyciel nie uwzględnił ich przy wycenie szkody? Nie jesteś na straconej pozycji. W takiej sytuacji pozostaje Ci skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, który za ok. 150-200 złotych sporządzi wycenę. Następnie, dołącz otrzymany od niego dokument do odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Możesz dochodzić zwrotu kosztów takiej opinii.

Czytaj także: Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Wypadek spowodowany przez auto po tuningu

Wiele osób zastanawia się też, co w sytuacji, gdy to kierujący stuningowanym autem spowoduje wypadek. Czy montaż nieseryjnych elementów np. zawieszenia czy mocniejszego silnika wpłynie na odmowę wypłaty odszkodowania? – Nie. Oczywiście tuning polegający na poprawie osiągów podnosi ryzyko wystąpienia kolizji, ale jednocześnie nie stanowi to podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli w trakcie trwania umowy ubezpieczenia wymienimy np. silnik na mocniejszy, ubezpieczyciel może zrekalkulować składkę, uwzględniając większe ryzyko wypadku – tłumaczy Urszula Borowiecka, ekspert ds. ubezpieczeń Punkta.pl.

Pamiętajmy tylko, aby nasze zmodyfikowane auto spełniało warunki przepisów ruchu drogowego.

Polskie prawo nie zabrania tuningu samochodów pod warunkiem, że montowane części posiadają homologację, czyli są dopuszczone do użytku na drogach publicznych.

Dodatkowo, każdy samochód uczestniczący w ruchu drogowym musi spełniać wymogi techniczne zawarte w art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.).

Tuning a ubezpieczenie autocasco

A co z ubezpieczeniem autocasco? Przede wszystkim pamiętaj, by już na etapie ubezpieczania pojazdu zgłosić firmie ubezpieczeniowej dodatkowe wyposażenie, czyli wszelkie tuningowe elementy. Ułatwi to późniejszą wycenę szkód. Jeżeli w trakcie trwania polisy wymienisz któryś z elementów, zgłoś to ubezpieczycielowi.

Zgłaszając tuningowe elementy, bez względu na to czy zamontowałeś mocniejszy silnik czy jedynie dokonałeś zmian w wyglądzie pojazdu, musisz się liczyć z wyższą składką za ubezpieczenie AC. – Wynika to z faktu większego ryzyka objęcia ochroną ubezpieczeniową, a także koniecznością wypłaty wyższego odszkodowania w przypadku kolizji – wyjaśnia Ewa Olczak, doradca ds. ubezpieczeń Punkta.pl.

Zmodyfikowałem auto w trakcie trwania ubezpieczenia – co dalej?

Jeśli dokonałeś zmian mechanicznych lub wizualnych w swoim aucie już po wykupieniu polisy AC i zależy Ci na odszkodowaniu pokrywającym zainwestowane środki, to przeróbki wraz z fakturami za wykonane usługi powinieneś zgłosić swojemu ubezpieczycielowi. Oczywiście będziesz się musiał liczyć także ze rekalkulacją składki AC. Niestety nie każde z towarzystw dopuszcza taką możliwość i dodatkowe wyposażenie nie zawsze będzie podlegać ubezpieczeniu. Jest to indywidualna kwestia i w tej sprawie należy każdorazowo zapoznać się z warunkami polisy zawartymi w dokumencie Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

Czytaj także: Oferta porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl dostępna także na Ceneo.pl

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  1. Modyfikując samochód, zbieraj faktury i paragony za zamontowane części. Będą one pomocne w postępowaniu likwidacyjnym.
  2. Tuning nie może stanowić podstawy od odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.
  3. Jeśli nie zgadzasz się z wysokością odszkodowania zaproponowaną przez ubezpieczyciela, zawsze możesz odwołać się od jego decyzji.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

opinia rzeczoznawcy - nie zawsze się z nią zgadzamy
2024.01.25  •  Podróże
Opinia rzeczoznawcy a odszkodowanie. Jak zawalczyć o wyższą kwotę?

Miałeś stłuczkę? Ktoś uderzył w Twój samochód na parkingu? Po zaparkowanym pod blokiem aucie zostało jedynie wolne miejsce? Ubiegasz się o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia? To zostanie wypłacone na podstawie opinii rzeczoznawcy. Opinia eksperta powołanego przez ubezpieczyciela może jednak budzić pewne wątpliwości. Nie zgadasz się z jego wyceną? Sprawdź, co możesz zrobić w takiej sytuacji!

Czytaj więcej
ranking szkodowi kierowcy w polsce
2017.05.23
Kierowcy z Wrocławia i Gdańska jeżdżą najgorzej? Co piąty z nich deklaruje, że spowodował stłuczkę

Nawet drobna stłuczka podnosi cenę polisy OC. Bezszkodowa jazda, zwłaszcza przy podwyżkach składek, może obniżyć ją nawet o 70%. Dwie stłuczki to aż 157% więcej do zapłaty! Jak się przed tym ustrzec? Unikać kierowców, którzy jeżdżą brawurowo i samemu bardzo uważać. Oto ranking miast, w których jest najwięcej nieostrożnych kierowców, którzy płacą znacznie więcej za OC.

Czytaj więcej
Skuteczna i rozsądna likwidacja szkód, czyli odszkodowanie z AC krok po kroku
2014.03.26  •  Samochód
Skuteczna i rozsądna likwidacja szkód, czyli odszkodowanie z AC krok po kroku

Codziennie poruszamy się autem po dwupasmówkach aglomeracji, ulicach małych miast i wiejskich bezdrożach. Narzekamy na stan polskich dróg, bezmyślnych kierowców i ceny paliwa, a do tego ciągle obawiamy się stłuczek, wypadków, skutków wandalizmu czy kradzieży auta. Powiedz „nie” pesymizmowi Polaka i poznaj swoje prawa i obowiązki związane z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia autocasco (AC).

Czytaj więcej
2024.01.25
Czy można dokupić AC do OC?

Wielu właścicieli samochodów zastanawia się jednak, czy można dokupić ubezpieczenie autocasco (AC) w trakcie trwania obowiązkowego ubezpieczenia OC. To ważne pytanie, które często pojawia się w kontekście ochrony pojazdu przed kradzieżą lub uszkodzeniami. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, przedstawiając różne aspekty związane z kupnem AC w trakcie trwania OC.

Czytaj więcej
Jak się zachować w przypadku szkody majątkowej. Co robić, żeby dostać odszkodowanie i nie narazić się na odmowę ubezpieczyciela
2023.04.27  •  Dom
Szkoda majątkowa. Co zrobić, by uzyskać odszkodowanie?

Majątek jest istotnym elementem naszego życia i nikt nie chce być z tego tytułu stratny. Żeby chronić swoje dobra, a także siebie samego, można się ubezpieczyć lub dociekać swoich praw w sądzie. Należy jednak pamiętać o obowiązkach, dzięki którym można liczyć na odszkodowanie.

Czytaj więcej
Obrażenia po wypadku - odszkodowanie od sprawcy
2024.08.30  •  Podróże
Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji – Jak się o nie ubiegać?

„Jak wysokie odszkodowanie od sprawcy wypadku mogę dostać po potrąceniu na przejściu dla pieszych?” – tego typu pytania zadają poszkodowani na rozmaitych forach internetowych. Problem polega na wycenie takiego uszczerbku. Twoje zdrowie to nie samochód, który wyceni za rzeczoznawca. Zobacz, jak dostać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2025.01.07  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Śmierć właściciela pojazdu
2024.09.02  •  Samochód
Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.

Czytaj więcej
Kobieta sprawdzająca na komputerze czy dowód rejestracyjny jest do odbioru trzyma telefon
2024.09.02  •  Samochód
Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.

Czytaj więcej