Co to jest zespół pojazdów i jak go rozpoznać?

Aktualizacja:
Wohnwagengespann auf der Autobahn

Regulacje dotyczące zespołu pojazdów w Polsce są uregulowane w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Przepisy określają zarówno jego maksymalną długość, jak i prędkość, z jaką może się poruszać. Sprawdź, co to jest zespół pojazdów, i dowiedz się, jak można go sklasyfikować.

Zespół pojazdów – co to jest? 

Zespół pojazdów to zgodnie z art. 2 pkt 49 ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazdy złączone ze sobą w celu poruszania się po drodze jako całość. Definicja nie dotyczy jednak pojazdów, które zostały połączone w celu holowania. 

Zespół pojazdów to np. samochód osobowy z przyczepą, czyli pojazdem bez silnika, który został zaprojektowany, aby łączyć go z innymi pojazdami. Warto pamiętać, że jeśli korzystasz z przyczepy, musisz zadbać o wykupienie dla niej niezależnego od samochodu ubezpieczenia OC. 

Chcesz kupić ubezpieczenie samochodu? Skorzystaj z kalkulatora OC/AC

Co to jest pojazd członowy? 

Pojazdy członowe to z kolei specjalna kategoria zespołu pojazdów. Stanowią ją pojazdy silnikowe połączone z naczepą. 

Różnica między pojazdem członowym a pojazdem z przyczepą jest taka, że naczepa to specjalny rodzaj przyczepy, która obciąża ten pojazd, ponieważ jej część na nim spoczywa. W praktyce pojazd członowy to najczęściej samochód ciężarowy z naczepą

Maksymalna długość zespołu pojazdów 

W ustawie Prawo o ruchu drogowym zostało również sprecyzowane, jaka może być maksymalna długość zespołu pojazdów i jego skład

W art. 62 ust. 4 i 4a wskazano, że maksymalnie zespół pojazdów może być złożony z:

Þ dwóch pojazdów w sytuacji, gdy ciągnie go pojazd silnikowy, który nie jest ciągnikiem rolniczym ani pojazdem wolnobieżnym;

Þ  trzech pojazdów, o ile ciągnie go pojazd wolnobieżny lub ciągnik rolniczy. 

Sam dopuszczalny skład to jednak nie wszystko. Bardzo istotna pod kątem przepisów jest również maksymalna długość zespołu pojazdów. W przypadku gdy składa się on z dwóch pojazdów, wynosi ona 18,75 m, a jeśli chodzi o trzy pojazdy – 22 m. 

W ustawie zastrzeżono kilka wyjątków od tej zasady. Dla osób udających się w podróż z przyczepą istotną informacją będzie to, że pojazd samochodowy z przyczepą może mieć długość maksymalnie 16,5 m, a motocykl, motorower i rower z przyczepą – nie więcej niż 4 m

 

Porównaj ceny OC i AC

Kalkulator OC i AC

Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów

Sprawdzenie, czy długość zespołu pojazdów mieści się w ustawowych granicach, nie powinno przysporzyć większych problemów. W praktyce zdecydowanie bardziej skomplikowane jest zweryfikowanie, czy masa całkowita zespołu pojazdów nie została przekroczona. 

Zasady są inne w zależności od pojazdu. Aby sprawdzić, jaka wartość jest wiążąca dla ciebie, zweryfikuj oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym. 

Na początku sprawdź, jaka jest maksymalna dopuszczalna masa przyczepy dla twojego pojazdu. To pozycja F.2 dotycząca dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu oraz O.2. Jeśli przyczepa jest wyposażona w hamulec, wiążący będzie z kolei punkt O.1. 

Jak obliczyć dmc zespołu pojazdów? Ta wartość nie może przekraczać informacji wskazanej w rubryce F.3 dowodu rejestracyjnego. Pojazd ciągnący przyczepę musi mieć co najmniej 1,33 dmc przyczepy. 

Czeka Cię zmiana opon? Przeczytaj nasze porady. 

Rzeczywista masa całkowita

Dane w dowodzie rejestracyjnym to nie wszystko. Pamiętaj, że dopuszczalna masa całkowita to nie tylko masa pojazdu i przyczepy, lecz także pasażerów czy bagażu

Na tej podstawie można wskazać np., że rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy bądź ciężarowy do 3,5 t nie może przekraczać masy rzeczywistej pojazdu ciągnącego. W przypadku motocyklu i motoroweru to z kolei maksymalnie ich masa własna i jednocześnie nie więcej niż 100 kg. 

Jakich uprawnień potrzeba do prowadzenia zespołu pojazdów? 

Zespół pojazdów może mieć ponad 20 m, dlatego kierowanie nim wydaje się sporym wyzwaniem. Z tego powodu wielu kierowców zastanawia się, jakie uprawnienia trzeba mieć, aby podjąć się tego zadania. 

W niektórych przypadkach do prowadzenia zespołu pojazdów wystarczy prawo jazdy kategorii B. Dla przykładu to zespół składający się z pojazdu o masie do 3,5 t oraz lekkiej przyczepy, której waga nie przekracza 750 kg. Bez zdawania dodatkowych egzaminów można również prowadzić zespół pojazdów, który składa się z samochodu do 3,5 t oraz cięższej przyczepy, o ile jej łączna dmc nie przekracza 4250 kg. 

Gdyby okazało się, że we wskazanym powyżej przypadku dmc przekracza 4250 kg, do prowadzenia zespołu pojazdów będzie potrzebne prawo jazdy kategorii B+E. 

Z jaką dopuszczalną prędkością może poruszać się zespół pojazdów? 

Jeśli poruszasz się po drogach zespołem pojazdów, musisz pamiętać, że w jego przypadku obowiązują odrębne zasady co do dopuszczalnej prędkości. 

O ile w terenie zabudowanym nie ma różnicy w tym zakresie i zespół pojazdów może się poruszać z prędkością 50 km/h, to poza terenem zabudowanym jest inaczej. Zespół pojazdów na autostradzie, drodze ekspresowej oraz drodze dwujezdniowej o przynajmniej dwóch pasach ruchu w każdą stronę musi zachować prędkość do 80 km/h. Na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym będzie zmuszony zwolnić jeszcze bardziej – maksymalna dopuszczalna prędkość to 70 km/h. 

Pytania i odpowiedzi

Co to znaczy zespół pojazdów?
Co tworzy zespół pojazdów?
Ile wynosi maksymalna dopuszczalna długość zespołu pojazdów?
Ile metrów może mieć zespół pojazdów?
Czy posiadacz prawa jazdy kategorii B ma prawo prowadzić zespół pojazdów?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej