Co to jest zespół pojazdów i jak go rozpoznać?

Aktualizacja:
Wohnwagengespann auf der Autobahn

Regulacje dotyczące zespołu pojazdów w Polsce są uregulowane w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Przepisy określają zarówno jego maksymalną długość, jak i prędkość, z jaką może się poruszać. Sprawdź, co to jest zespół pojazdów, i dowiedz się, jak można go sklasyfikować.

Zespół pojazdów – co to jest? 

Zespół pojazdów to zgodnie z art. 2 pkt 49 ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazdy złączone ze sobą w celu poruszania się po drodze jako całość. Definicja nie dotyczy jednak pojazdów, które zostały połączone w celu holowania. 

Zespół pojazdów to np. samochód osobowy z przyczepą, czyli pojazdem bez silnika, który został zaprojektowany, aby łączyć go z innymi pojazdami. Warto pamiętać, że jeśli korzystasz z przyczepy, musisz zadbać o wykupienie dla niej niezależnego od samochodu ubezpieczenia OC. 

Chcesz kupić ubezpieczenie samochodu? Skorzystaj z kalkulatora OC/AC

Co to jest pojazd członowy? 

Pojazdy członowe to z kolei specjalna kategoria zespołu pojazdów. Stanowią ją pojazdy silnikowe połączone z naczepą. 

Różnica między pojazdem członowym a pojazdem z przyczepą jest taka, że naczepa to specjalny rodzaj przyczepy, która obciąża ten pojazd, ponieważ jej część na nim spoczywa. W praktyce pojazd członowy to najczęściej samochód ciężarowy z naczepą

Maksymalna długość zespołu pojazdów 

W ustawie Prawo o ruchu drogowym zostało również sprecyzowane, jaka może być maksymalna długość zespołu pojazdów i jego skład

W art. 62 ust. 4 i 4a wskazano, że maksymalnie zespół pojazdów może być złożony z:

Þ dwóch pojazdów w sytuacji, gdy ciągnie go pojazd silnikowy, który nie jest ciągnikiem rolniczym ani pojazdem wolnobieżnym;

Þ  trzech pojazdów, o ile ciągnie go pojazd wolnobieżny lub ciągnik rolniczy. 

Sam dopuszczalny skład to jednak nie wszystko. Bardzo istotna pod kątem przepisów jest również maksymalna długość zespołu pojazdów. W przypadku gdy składa się on z dwóch pojazdów, wynosi ona 18,75 m, a jeśli chodzi o trzy pojazdy – 22 m. 

W ustawie zastrzeżono kilka wyjątków od tej zasady. Dla osób udających się w podróż z przyczepą istotną informacją będzie to, że pojazd samochodowy z przyczepą może mieć długość maksymalnie 16,5 m, a motocykl, motorower i rower z przyczepą – nie więcej niż 4 m

 

Porównaj ceny OC i AC

Kalkulator OC i AC

Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów

Sprawdzenie, czy długość zespołu pojazdów mieści się w ustawowych granicach, nie powinno przysporzyć większych problemów. W praktyce zdecydowanie bardziej skomplikowane jest zweryfikowanie, czy masa całkowita zespołu pojazdów nie została przekroczona. 

Zasady są inne w zależności od pojazdu. Aby sprawdzić, jaka wartość jest wiążąca dla ciebie, zweryfikuj oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym. 

Na początku sprawdź, jaka jest maksymalna dopuszczalna masa przyczepy dla twojego pojazdu. To pozycja F.2 dotycząca dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu oraz O.2. Jeśli przyczepa jest wyposażona w hamulec, wiążący będzie z kolei punkt O.1. 

Jak obliczyć dmc zespołu pojazdów? Ta wartość nie może przekraczać informacji wskazanej w rubryce F.3 dowodu rejestracyjnego. Pojazd ciągnący przyczepę musi mieć co najmniej 1,33 dmc przyczepy. 

Czeka Cię zmiana opon? Przeczytaj nasze porady. 

Rzeczywista masa całkowita

Dane w dowodzie rejestracyjnym to nie wszystko. Pamiętaj, że dopuszczalna masa całkowita to nie tylko masa pojazdu i przyczepy, lecz także pasażerów czy bagażu

Na tej podstawie można wskazać np., że rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy bądź ciężarowy do 3,5 t nie może przekraczać masy rzeczywistej pojazdu ciągnącego. W przypadku motocyklu i motoroweru to z kolei maksymalnie ich masa własna i jednocześnie nie więcej niż 100 kg. 

Jakich uprawnień potrzeba do prowadzenia zespołu pojazdów? 

Zespół pojazdów może mieć ponad 20 m, dlatego kierowanie nim wydaje się sporym wyzwaniem. Z tego powodu wielu kierowców zastanawia się, jakie uprawnienia trzeba mieć, aby podjąć się tego zadania. 

W niektórych przypadkach do prowadzenia zespołu pojazdów wystarczy prawo jazdy kategorii B. Dla przykładu to zespół składający się z pojazdu o masie do 3,5 t oraz lekkiej przyczepy, której waga nie przekracza 750 kg. Bez zdawania dodatkowych egzaminów można również prowadzić zespół pojazdów, który składa się z samochodu do 3,5 t oraz cięższej przyczepy, o ile jej łączna dmc nie przekracza 4250 kg. 

Gdyby okazało się, że we wskazanym powyżej przypadku dmc przekracza 4250 kg, do prowadzenia zespołu pojazdów będzie potrzebne prawo jazdy kategorii B+E. 

Z jaką dopuszczalną prędkością może poruszać się zespół pojazdów? 

Jeśli poruszasz się po drogach zespołem pojazdów, musisz pamiętać, że w jego przypadku obowiązują odrębne zasady co do dopuszczalnej prędkości. 

O ile w terenie zabudowanym nie ma różnicy w tym zakresie i zespół pojazdów może się poruszać z prędkością 50 km/h, to poza terenem zabudowanym jest inaczej. Zespół pojazdów na autostradzie, drodze ekspresowej oraz drodze dwujezdniowej o przynajmniej dwóch pasach ruchu w każdą stronę musi zachować prędkość do 80 km/h. Na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym będzie zmuszony zwolnić jeszcze bardziej – maksymalna dopuszczalna prędkość to 70 km/h. 

Pytania i odpowiedzi

Co to znaczy zespół pojazdów?
Co tworzy zespół pojazdów?
Ile wynosi maksymalna dopuszczalna długość zespołu pojazdów?
Ile metrów może mieć zespół pojazdów?
Czy posiadacz prawa jazdy kategorii B ma prawo prowadzić zespół pojazdów?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej