Tabliczka znamionowa – co robić, gdy jej nie ma?

Aktualizacja:
tabliczka-znamionowa

Tabliczka znamionowa to niewielki, ale bardzo istotny element każdego samochodu. Wybite są na niej wszystkie informacje dotyczące samochodu. Co robić w przypadku jej braku? Czy auto bez tabliczki znamionowej może być użytkowane?

W świetle prawa każdy samochód musi być wyposażony w tabliczkę znamionową zawierającą podstawowe informacje homologacyjne. Co jednak w sytuacji, gdy nasz samochód nie ma tabliczki znamionowej? W jaki sposób wnioskować o jej wydanie? I w końcu – o jaki rodzaj tabliczki się starać?

Tabliczka znamionowa – gdzie znajdziesz tabliczkę w swoim aucie?

Tabliczka znamionowa powinna być umieszczona na trwałym i niewymienialnym elemencie samochodu. W związku z tym miejsce, w którym zostanie ona zlokalizowana, ustala sam producent samochodu. Prawdopodobnie nie będzie ona widoczna na pierwszy rzut oka, więc najlepiej jest skorzystać z książki serwisowej, ponieważ w niej znajdują się informacje dotyczące umiejscowienia tego elementu.

Jakie dane są obowiązkowo umieszczane przez producenta auta?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. Nr 32 poz. 0262) każda tabliczka znamionowa powinna zawierać następujące dane:

1) nazwa producenta (marka);

2) numer świadectwa homologacji typu pojazdu;

3) numer identyfikacyjny pojazdu VIN, a w razie jego braku – rozpoznawczy numer podwozia/nadwozia pojazdu;

4) dopuszczalna masa całkowita pojazdu, a w przypadku motocykli i motorowerów zamiast dopuszczalnej masy całkowitej poziom hałasu zewnętrznego na postoju w dB (A) przy prędkości obrotowej wyrażonej w obr/min;

5) dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów w przypadku pojazdu samochodowego przeznaczonego do ciągnięcia przyczepy;

6) dopuszczalne obciążenia osi podane w kolejności od przodu do tyłu;

7) w przypadku naczepy, dopuszczalne obciążenie pionowe na urządzenie sprzęgające;

8) jeżeli wartości maksymalne mas i obciążeń są większe niż dopuszczalne, to należy podawać również te wartości; dane powinny być wówczas podane w dwóch kolumnach: dopuszczalne – po lewej i maksymalne – po prawej stronie;

9) producent może podać dodatkowe dane, zamieszczając je poniżej lub obok, poza wyraźnie zaznaczonym prostokątem zawierającym jedynie dane przewidziane w pkt 1-8.

Wszystkie te informacje są obowiązkowe i muszą być przedstawione zawsze w powyższej kolejności. Jedynie w przypadku motocykli i motorowerów obowiązuje podanie danych wymienionych w ust. 1 pkt 1-4, przy czym dane określone w ust. 1 pkt 2 i 4 mogą być umieszczone poza tabliczką znamionową.

kradzież - autocasco - punkta

Brak tabliczki znamionowej –  co robić?

Brak tego drobnego, wydawać by się mogło elementu w aucie, ma bardzo daleko idące skutki. Co ważne, takie auto nie przejdzie przeglądu technicznego, a kontrola pojazdu przez policję może nastręczyć wielu problemów. Co więc robić w takiej sytuacji? Ze stacji diagnostycznej należy wziąć zaświadczenie o braku tabliczki i z nim udać się do odpowiedniego urzędu, najczęściej Wydziału Komunikacji. Tam, należy wypełnić wniosek o wydanie nowej tabliczki wraz z uzasadnieniem i wnieść w kasie opłatę ok. 10 zł. W urzędzie należy złożyć: dowód wpłaty, opinię rzeczoznawcy lub np. dowód ze stacji diagnostycznej oraz uzupełniony wniosek. To, co najważniejsze – w sprawie wydania nowej tabliczki, do urzędu muszą stawić się wszyscy właściciele auta. W przypadku, kiedy jest to niemożliwe – będzie konieczne pisemne pełnomocnictwo. W praktyce oznacza to, że wniosek może być złożony przez współwłaściciela z pisemnym umocowaniem od innych właścicieli pojazdu.

Rodzaje tabliczki znamionowej – o który wnioskować?

O nowy numer VIN wraz z tabliczką znamionową musisz wnioskować, gdy:

  • wymieniono ramę lub podwozie pojazdu na inne bez numeru fabrycznego,
  • numer VIN został zatarty lub sfałszowany np. pojazd kupiłeś z licytacji publicznej/ od komornika, posiadasz prawomocne orzeczenie sądu potwierdzające własność pojazdu, odzyskałeś pojazd po kradzieży,
  • numer VIN uległ zniszczeniu podczas wypadku drogowego/naprawy lub stał się nieczytelny,
  • posiadasz pojazd zabytkowy bez numeru VIN.

O tabliczkę znamionową zastępczą wnioskujesz, gdy:

  • tabliczka znamionowa została zagubiona, zniszczona lub w przypadku jej braku,
  • zmieniono numer VIN.

Brak przeglądu technicznego a OC – co to oznacza w praktyce?

Niestety, jeśli Twoje auto nie przejdzie przeglądu technicznego to nie możesz się nim poruszać. Ciekawym jest jednak fakt, że pomimo braku ważnego przeglądu technicznego ubezpieczenie OC nadal działa, bowiem towarzystwo nie jest zwolnione z odpowiedzialności ubezpieczeniowej. Oznacza to, że kolizja lub wypadek nie powodują konieczności płacenia poszkodowanym z własnych pieniędzy, o czym często kierowcy nie wiedzą.

Podsumowanie

  1. W świetle prawa każdy samochód musi być wyposażony w tabliczkę znamionową zawierającą podstawowe informacje homologacyjne.
  2. Samochód nieposiadający tabliczki znamionowej nie przejdzie badań technicznych.
  3. W przypadku braku tabliczki znamionowej, ze stacji diagnostycznej należy wziąć zaświadczenie o jej braku, a z nim udać się do odpowiedniego urzędu i wypełnić wniosek o wydanie nowej tabliczki.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej