Kara za nieprzerejestrowanie auta to wynik nowelizacji przepisów, które obowiązują od 1 stycznia 2020 roku. Z każdym nabyciem lub zbyciem pojazdu wiąże się obowiązek jego ponownej rejestracji. Ile masz obecnie czasu na poinformowanie starostwa powiatowego o nabyciu lub zbyciu samochodu? I jakiej wysokości mandat Ci grozi za niedopełnienie w tym zakresie obowiązku?
Obowiązek przerejestrowania samochodu – w jakim terminie?
Nowelizacja przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym nakłada na kupujących i sprzedających pojazdy obowiązek poinformowania starosty powiatowego, prezydenta miasta lub burmistrza dzielnicy o fakcie zbycia lub nabycia samochodu w ciągu 30 dni. Od kiedy liczymy wskazany termin?
- Jeśli nabyłeś pojazd zarejestrowany w kraju, musisz powiadomić o tym fakcie w ciągu 30 dni od daty zakupu widniejącej na umowie kupna – sprzedaży samochodu.
- Jeżeli zbyłeś pojazd zarejestrowany w kraju, powiadamiasz o tym fakcie odpowiedni organ w ciągu 30 dni od daty sprzedaży widniejącej na umowie kupna – sprzedaży samochodu.
- Jeśli sprowadziłeś pojazd z terytorium dowolnego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, obowiązku powiadomienia musisz dopełnić w ciągu 30 dni od daty sprowadzenia auta do kraju (jest to dzień, w którym zakupiony pojazd dotarł do miejsca przeznaczenia na terenie Rzeczpospolitej Polskiej – należy ja określić w specjalnym oświadczeniu).
Obowiązkowi poinformowania odpowiedniego organu podlega także sytuacja zmiany stanu faktycznego pojazdu, wymagającego zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym (np. montaż instalacji gazowej, czy haka holowniczego).
Czy wszyscy muszą zatem spieszyć się do wydziału komunikacji? Na ten moment tak, bo znowelizowane przepisy dotyczą pojazdów zakupionych, zbytych oraz sprowadzonych do kraju po 31. grudnia 2019 roku. Nie warto też sprawy odkładać na ostatnią chwilę, bo w wielu urzędach tworzą się poważne kolejki do wydziałów komunikacji. Temat dodatkowo komplikuje zagrożenie wirusem SARS-Cov-2 i wprowadzone w związku z zagrożeniem ograniczenia w funkcjonowaniu organów samorządowych. A o tym, jak przerejestrować pojazd dowiesz się w szczegółach w artykule Przerejestrowanie samochodu krok po kroku.
Jaka jest wysokość kary za nieprzerejestrowanie auta?
Kara za nieprzerejestrowanie samochodu, obowiązująca od 1. stycznia 2020 roku, została jasno zdefiniowana w znowelizowanych przepisach ustawy z dnia 20. czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2020.0.110.t.j.). Art. 140mb. nakłada na osoby niedopełniające obowiązku zgłoszenia nabycia, zbycia lub sprowadzenia do kraju pojazdu, kary w wysokości od 200 do 1000 zł. To np. starosta nakłada na właściciela pojazdu przedmiotową karę, a jej wysokość ma charakter uznaniowy.
Czytaj także: Mandat po sprzedaży samochodu
Kary za nieprzerejestrowanie auta stanowią kolejne potencjalne obciążenie dla kierowców, którzy nie dochowają ustawowych terminów. Jeszcze większym mandatem może skończyć się brak aktualnego ubezpieczenie OC. Pisaliśmy o tym w artykule Kara za brak OC w 2020 roku.
Co z pojazdami sprowadzonymi spoza terytorium Unii Europejskiej?
Jeśli sprowadziłeś samochód z kraju niebędącego członkiem UE, np. Stanów Zjednoczonych lub Kanady, zapisy ustawy w zakresie przerejestrowania samochodu oraz kary za niedopełnienie obowiązku przerejestrowania zdają się nie dotyczyć takiej sytuacji. Tutaj poczekać zapewne będziemy musieli na jasne orzecznictwo. Przepisy jasno wskazują, że karze pieniężnej podlega osoba, która „będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej wbrew przepisowi art. 71 ust. 7 nie rejestruje pojazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej”.
Czytaj także: Jak zarejestrować i ubezpieczyć samochód zza granicy?
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.