Kara za nieprzerejestrowanie samochodu. Co Ci grozi?

Aktualizacja:
kara-za-nieprzerejstrowanie-samochodu

Kara za nieprzerejestrowanie auta to wynik nowelizacji przepisów, które obowiązują od 1 stycznia 2020 roku. Z każdym nabyciem lub zbyciem pojazdu wiąże się obowiązek jego ponownej rejestracji. Ile masz obecnie czasu na poinformowanie starostwa powiatowego o nabyciu lub zbyciu samochodu? I jakiej wysokości mandat Ci grozi za niedopełnienie w tym zakresie obowiązku?

Obowiązek przerejestrowania samochodu – w jakim terminie?

Nowelizacja przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym nakłada na kupujących i sprzedających pojazdy obowiązek poinformowania starosty powiatowego, prezydenta miasta lub burmistrza dzielnicy o fakcie zbycia lub nabycia samochodu w ciągu 30 dni. Od kiedy liczymy wskazany termin?

  • Jeśli nabyłeś pojazd zarejestrowany w kraju, musisz powiadomić o tym fakcie w ciągu 30 dni od daty zakupu widniejącej na umowie kupna – sprzedaży samochodu.
  • Jeżeli zbyłeś pojazd zarejestrowany w kraju, powiadamiasz o tym fakcie odpowiedni organ w ciągu 30 dni od daty sprzedaży widniejącej na umowie kupna – sprzedaży samochodu.
  • Jeśli sprowadziłeś pojazd z terytorium dowolnego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, obowiązku powiadomienia musisz dopełnić w ciągu 30 dni od daty sprowadzenia auta do kraju (jest to dzień, w którym zakupiony pojazd dotarł do miejsca przeznaczenia na terenie Rzeczpospolitej Polskiej – należy ja określić w specjalnym oświadczeniu).

Obowiązkowi poinformowania odpowiedniego organu podlega także sytuacja zmiany stanu faktycznego pojazdu, wymagającego zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym (np. montaż instalacji gazowej, czy haka holowniczego).

Czy wszyscy muszą zatem spieszyć się do wydziału komunikacji? Na ten moment tak, bo znowelizowane przepisy dotyczą pojazdów zakupionych, zbytych oraz sprowadzonych do kraju po 31. grudnia 2019 roku. Nie warto też sprawy odkładać na ostatnią chwilę, bo w wielu urzędach tworzą się poważne kolejki do wydziałów komunikacji. Temat dodatkowo komplikuje zagrożenie wirusem SARS-Cov-2 i wprowadzone w związku z zagrożeniem ograniczenia w funkcjonowaniu organów samorządowych. A o tym, jak przerejestrować pojazd dowiesz się w szczegółach w artykule Przerejestrowanie samochodu krok po kroku.

Jaka jest wysokość kary za nieprzerejestrowanie auta?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu, obowiązująca od 1. stycznia 2020 roku, została jasno zdefiniowana w znowelizowanych przepisach ustawy z dnia 20. czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2020.0.110.t.j.). Art. 140mb. nakłada na osoby niedopełniające obowiązku zgłoszenia nabycia, zbycia lub sprowadzenia do kraju pojazdu, kary w wysokości od 200 do 1000 zł. To np. starosta nakłada na właściciela pojazdu przedmiotową karę, a jej wysokość ma charakter uznaniowy.

Czytaj także: Mandat po sprzedaży samochodu

Kary za nieprzerejestrowanie auta stanowią kolejne potencjalne obciążenie dla kierowców, którzy nie dochowają ustawowych terminów. Jeszcze większym mandatem może skończyć się brak aktualnego ubezpieczenie OC. Pisaliśmy o tym w artykule Kara za brak OC w 2020 roku.

Co z pojazdami sprowadzonymi spoza terytorium Unii Europejskiej?

Jeśli sprowadziłeś samochód z kraju niebędącego członkiem UE, np. Stanów Zjednoczonych lub Kanady, zapisy ustawy w zakresie przerejestrowania samochodu oraz kary za niedopełnienie obowiązku przerejestrowania zdają się nie dotyczyć takiej sytuacji. Tutaj poczekać zapewne będziemy musieli na jasne orzecznictwo. Przepisy jasno wskazują, że karze pieniężnej podlega osoba, która „będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej wbrew przepisowi art. 71 ust. 7 nie rejestruje pojazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej”.

Czytaj także: Jak zarejestrować i ubezpieczyć samochód zza granicy?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej