Punkta

ProfiAuto, marka zajmująca się pośrednictwem w sprzedaży części i akcesoriów samochodowych, od 2014 roku przeprowadza akcje ProfiAuto PitStop. Działania polegają na bezpłatnej kontroli stanu technicznego aut na terenie całej Polski, a także w Czechach i Słowacji. Akcja ma na celu podniesienie świadomości kierowców w zakresie cyklicznych badań stanu technicznego pojazdów. Jak wypadli kierowcy podczas akcji przeprowadzonych w ubiegłym roku? Powiemy jedno – nie było dobrze.

Ponad połowa kierowców nie dba o stan swojego pojazdu

Mechanicy z firmy PitStop sprawdzili stan techniczny 6 500 samochodów w Polsce, a ponad 2 100 ich właścicieli udzieliło zgodę na udostępnienie wyników badań. A te wcale nie są optymistyczne. Ponad połowa kierowców porusza się samochodami w złym stanie technicznym. Jakie były najczęstsze usterki?

1. Stan techniczny pojazdów: Zużyty płyn hamulcowy

Aż 64% samochodów wymagało wymiany płynu hamulcowego. Kiedy następuje konieczność wymiany płynu hamulcowego? Jeśli czujesz, że skuteczność hamowania jest niska, mimo odpowiedniej ilości płynu w układzie hamulcowym, to wiedz, że coś się dzieje. Płyn może ulec zawilgoceniu, co spowoduje obniżenie jego punktu wrzenia, a co za tym idzie efektywności hamowania. Płyn również może stracić swoją ważność, dlatego ważne jest, by podczas wymiany w warsztacie, potwierdzić, że wlewany jest świeży, nieprzekraczający kilku lat.

2. Stan techniczny pojazdu: Problem z akumulatorem

W ponad 40% pojazdach trzeba było naładować lub wymienić akumulator.
Najważniejsze to nie doprowadzić do głębokiego rozładowania akumulatora. Jego ładowanie jest wymagane w celu zagwarantowania należnego okresu eksploatacji. Kiedy należy ładować akumulator? Na przykład przed rozpoczęciem sezonu zimowego.

3. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach

33% samochodów miało niewłaściwe ciśnienie w oponach.
Prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach to zapewnienie lepszej przyczepności, zwiększenie bezpieczeństwa jazdy, mniejsze zużycie paliwa oraz krótsza droga hamowania. Dlatego też ważne jest, byś regularnie sprawdzał ciśnienie we wszystkich czterech oponach swojego auta, a możesz to zrobić np. na stacji benzynowej lub samodzielnie, za pomocą ciśnieniomierza.

4. Złe ustawienie świateł

Ponad 22% pojazdów miało źle ustawione światła
Źle ustawione światła są przyczyną większości wypadków, które mają miejsce w nocy – mogą oślepiać innych kierowców lub niedostatecznie oświetlać drogę. Regularna kontrola pozwoli odpowiednio ustawić oświetlenie pojazdu wyposażonego we wszystkie typy reflektorów.

5. Zużyte ogumienie

Jazdę na zużytych oponach uskutecznia aż 19% kierowców, których auta zostały przebadane.
Opona, tak jak każdy inny element wykonany z gumy, po prostu się starzeje. Zaoszczędzenie na jeździe w oponach niewymienianych od kilku sezonów może się źle skończyć. Pamiętaj, by zadbać o ich stan techniczny – to bardzo ważne do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Warto regularnie kontrolować swoje auto

Jedynym, zasadnym wytłumaczeniem na szereg usterek występujących w pojazdach jest po prostu zaniedbanie ze strony ich właścicieli. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek podejrzeń związanych z nieprawidłowościami występującymi w pojeździe należy niezwłocznie zgłosić się do warsztatu samochodowego. Auta, które wzięły udział w badaniu, były brane do kontroli prosto z trasy – nie były na to przygotowane, co pokazało realny stan techniczny pojazdów poruszających się po naszych drogach. Badania były przeprowadzane na parkingach sklepowych lub w centrach miast, czyli w miejscach często odwiedzanych przez kierowców.

Stan techniczny auta a ubezpieczenie

Stan techniczny Twojego auta może mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Dlatego należy o nie dbać. Oczywiście nawet jeśli okaże się, że do wypadku doprowadziła jakaś techniczna usterka –  odszkodowanie z OC zostanie dla poszkodowanego wypłacone. Trzeba jednak pamiętać, że szkodę w swoim pojeździe będziesz zmuszony zlikwidować albo z AC, albo płacąc z własnej kieszeni.

Koszty napraw mogą być niebagatelne. Uszkodzona lampa, zderzak i porysowany bok, mogą nas kosztować kilka tysięcy złotych. Nie warto tego bagatelizować!

 

A czy Ty dbasz o stan techniczny swojego pojazdu? Czy poza obowiązkowymi, corocznymi przeglądami technicznymi, interesujesz się stanem auta? Daj znać w komentarzu.