Jazda na zagranicznych tablicach a badanie techniczne pojazdu

Aktualizacja:
AdobeStock_231898282_Easy-Resize.com

Właściciel samochodu ma różne obowiązki związane ze swoim pojazdem. Jednym z nich są coroczne badania techniczne auta. W razie kontroli trzeba udowodnić ich odbycie. Co grozi za brak przeglądu samochodu? Mandat to tylko jedna z konsekwencji. Wyjaśniamy, jakie jeszcze problemy może mieć właściciel auta bez przeglądu.

Termin obowiązkowego badania technicznego samochodu łatwo przeoczyć. Coraz więcej stacji diagnostycznych wysyła do swoich klientów powiadomienia w formie wiadomości SMS o zbliżającym się terminie przeglądu auta, ale nie wszystkie tak robią. Co zatem grozi za jazdę bez ważnego badania technicznego pojazdu?

Auto zarejestrowane na Ukrainie a badania techniczne

Zgodnie z Dyrektywą 2014/45/UE z dnia 3 kwietnia 2014 roku okresowe badania stanu technicznego pojazdów na terenie Unii Europejskiej są obowiązkowe. Na Ukrainie obowiązują jednak zupełnie inne przepisy. Do 2011 roku badania musiały mieć samochody o masie do 3,5 tony, ale później obowiązek badań technicznych został zniesiony. Na Ukrainie taki przegląd muszą mieć tylko auta zarejestrowane na firmy i służące do celów zarobkowych.

Czy zatem samochód z Ukrainy bez badań technicznych może jeździć po polskich drogach? Tak, ponieważ nie obowiązują go unijne przepisy. Takie samochody są traktowane jako uczestniczące w ruchu międzynarodowym zgodnie z Konwencją o ruchu drogowym z 1968 roku. 

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Jak długo Ukrainiec może jeździć na swoich tablicach po Polsce?

Według obowiązujących przepisów obcokrajowiec może jeździć w Polsce samochodem na zagranicznych tablicach bez ograniczeń czasowych, jeżeli jego ośrodek interesów życiowych znajduje się za granicą. W takiej sytuacji należy pamiętać o tym, aby mieć przy sobie dowód rejestracyjny potwierdzający prawo do korzystania z pojazdu. Jeśli samochód nie stanowi Twojej własności, konieczne będzie posiadanie umowy użyczenia. 

Przerejestrowanie samochodu z Ukrainy do Polski

Aby przerejestrować samochód, który wcześniej jeździł po ukraińskich drogach, należy:

  • złożyć wniosek o przerejestrowanie samochodu w odpowiednim Wydziale Komunikacyjnym;
  • wykonać badania techniczne i złożyć je w Wydziale Komunikacji wraz z dowodem rejestracyjnym;
  • dołączyć dowód potwierdzający własność (np. umowa kupna-sprzedaży);
  • złożyć w urzędzie kartę pojazdu (jeśli została wydana);
  • wykupić ubezpieczenie OC pojazdu.

Kiedy trzeba zrobić przegląd techniczny?

Terminy wykonywania przeglądów technicznych samochodu zostały ściśle określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym w rozdziale 3. Zależą one tak naprawdę od wieku auta. To logiczne, ponieważ nowe pojazdy nie wymagają tak częstych przeglądów, jak starsze samochody. W przypadku nowych aut pierwsze badanie techniczne należy wykonać dopiero 3 lata po zakupie pojazdu, jednak kolejne trzeba już przeprowadzić w ciągu kolejnych 2 lat.

Zobacz także: Przegląd rozszerzony

Niestety, właściciele starszych samochodów muszą już co roku ponosić koszt badania technicznego, który w 2022 roku wynosi:

  • 99 zł (w tym 1 zł opłaty na rzecz CEPiK);
  • 162 zł (auto z instalacją LPG).

Z takiego przeglądu są zwolnieni właściciele samochodów zabytkowych.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Dokumenty do przeglądu – co jest potrzebne?

Do przeglądu samochodu należy się przygotować. Do Okręgowej Stacji Diagnostycznej trzeba zabrać ze sobą dowód rejestracyjny. Na marginesie warto dodać, że na co dzień nie trzeba już mieć przy sobie fizycznego dowodu rejestracyjnego, ponieważ policjant sprawdzi go w bazie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Diagnosta poprosi nas jednak o fizyczny dowód rejestracyjny, ponieważ musi wprowadzić do systemu szereg różnych informacji na temat badanego pojazdu. 

Zobacz także: Ile kosztuje przegląd samochodu?

Co grozi za jazdę bez przeglądu?

Jazda bez badania technicznego może mieć nieprzyjemne konsekwencje. W przypadku kontroli drogowej trzeba się liczyć z koniecznością zapłacenia mandatu nałożonego przez policjanta. Niestety, zasłanianie się zapominalstwem niewiele tu pomoże. Kara może być dotkliwa dla naszego portfela, ponieważ maksymalna wysokość mandatu za brak badań technicznych w 2022 roku wynosi aż 1500 zł. Najczęściej jednak policjanci wybierają kwotę 100-150 zł. Gdy jednak termin przeglądu minął już dawno, policjant może zatrzymać (zablokować w systemie) dowód rejestracyjny. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń w pojeździe ten może zostać zabrany na lawetę.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Udział w wypadku bez ważnego przeglądu

Mandat i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to nie wszystkie problemy, jakie mogą dotknąć właściciela samochodu bez badań technicznych. Kłopot pojawi się również wtedy, gdy takie auto weźmie udział w wypadku. Ubezpieczyciel sprawdzi, czy samochód przeszedł przegląd. Jeśli nie, mogą pojawić się problemy z uzyskaniem odszkodowania z polisy autocasco i NNW. W najlepszym wypadku kwota odszkodowania będzie wtedy pomniejszona, a w najgorszym – w ogóle nie zostanie wypłacona.

Podsumowanie

Wykonywanie badań technicznych samochodu jest obowiązkowe, a ich terminy określają przepisy prawa. Gdy zapomnimy o przeglądzie, grozi nam mandat lub nawet zablokowanie dowodu rejestracyjnego. Warto zatem pamiętać o terminach badań technicznych aut.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej