Jazda na zagranicznych tablicach a badanie techniczne pojazdu

Aktualizacja:
AdobeStock_231898282_Easy-Resize.com

Właściciel samochodu ma różne obowiązki związane ze swoim pojazdem. Jednym z nich są coroczne badania techniczne auta. W razie kontroli trzeba udowodnić ich odbycie. Co grozi za brak przeglądu samochodu? Mandat to tylko jedna z konsekwencji. Wyjaśniamy, jakie jeszcze problemy może mieć właściciel auta bez przeglądu.

Termin obowiązkowego badania technicznego samochodu łatwo przeoczyć. Coraz więcej stacji diagnostycznych wysyła do swoich klientów powiadomienia w formie wiadomości SMS o zbliżającym się terminie przeglądu auta, ale nie wszystkie tak robią. Co zatem grozi za jazdę bez ważnego badania technicznego pojazdu?

Auto zarejestrowane na Ukrainie a badania techniczne

Zgodnie z Dyrektywą 2014/45/UE z dnia 3 kwietnia 2014 roku okresowe badania stanu technicznego pojazdów na terenie Unii Europejskiej są obowiązkowe. Na Ukrainie obowiązują jednak zupełnie inne przepisy. Do 2011 roku badania musiały mieć samochody o masie do 3,5 tony, ale później obowiązek badań technicznych został zniesiony. Na Ukrainie taki przegląd muszą mieć tylko auta zarejestrowane na firmy i służące do celów zarobkowych.

Czy zatem samochód z Ukrainy bez badań technicznych może jeździć po polskich drogach? Tak, ponieważ nie obowiązują go unijne przepisy. Takie samochody są traktowane jako uczestniczące w ruchu międzynarodowym zgodnie z Konwencją o ruchu drogowym z 1968 roku. 

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Jak długo Ukrainiec może jeździć na swoich tablicach po Polsce?

Według obowiązujących przepisów obcokrajowiec może jeździć w Polsce samochodem na zagranicznych tablicach bez ograniczeń czasowych, jeżeli jego ośrodek interesów życiowych znajduje się za granicą. W takiej sytuacji należy pamiętać o tym, aby mieć przy sobie dowód rejestracyjny potwierdzający prawo do korzystania z pojazdu. Jeśli samochód nie stanowi Twojej własności, konieczne będzie posiadanie umowy użyczenia. 

Przerejestrowanie samochodu z Ukrainy do Polski

Aby przerejestrować samochód, który wcześniej jeździł po ukraińskich drogach, należy:

  • złożyć wniosek o przerejestrowanie samochodu w odpowiednim Wydziale Komunikacyjnym;
  • wykonać badania techniczne i złożyć je w Wydziale Komunikacji wraz z dowodem rejestracyjnym;
  • dołączyć dowód potwierdzający własność (np. umowa kupna-sprzedaży);
  • złożyć w urzędzie kartę pojazdu (jeśli została wydana);
  • wykupić ubezpieczenie OC pojazdu.

Kiedy trzeba zrobić przegląd techniczny?

Terminy wykonywania przeglądów technicznych samochodu zostały ściśle określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym w rozdziale 3. Zależą one tak naprawdę od wieku auta. To logiczne, ponieważ nowe pojazdy nie wymagają tak częstych przeglądów, jak starsze samochody. W przypadku nowych aut pierwsze badanie techniczne należy wykonać dopiero 3 lata po zakupie pojazdu, jednak kolejne trzeba już przeprowadzić w ciągu kolejnych 2 lat.

Zobacz także: Przegląd rozszerzony

Niestety, właściciele starszych samochodów muszą już co roku ponosić koszt badania technicznego, który w 2022 roku wynosi:

  • 99 zł (w tym 1 zł opłaty na rzecz CEPiK);
  • 162 zł (auto z instalacją LPG).

Z takiego przeglądu są zwolnieni właściciele samochodów zabytkowych.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Dokumenty do przeglądu – co jest potrzebne?

Do przeglądu samochodu należy się przygotować. Do Okręgowej Stacji Diagnostycznej trzeba zabrać ze sobą dowód rejestracyjny. Na marginesie warto dodać, że na co dzień nie trzeba już mieć przy sobie fizycznego dowodu rejestracyjnego, ponieważ policjant sprawdzi go w bazie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Diagnosta poprosi nas jednak o fizyczny dowód rejestracyjny, ponieważ musi wprowadzić do systemu szereg różnych informacji na temat badanego pojazdu. 

Zobacz także: Ile kosztuje przegląd samochodu?

Co grozi za jazdę bez przeglądu?

Jazda bez badania technicznego może mieć nieprzyjemne konsekwencje. W przypadku kontroli drogowej trzeba się liczyć z koniecznością zapłacenia mandatu nałożonego przez policjanta. Niestety, zasłanianie się zapominalstwem niewiele tu pomoże. Kara może być dotkliwa dla naszego portfela, ponieważ maksymalna wysokość mandatu za brak badań technicznych w 2022 roku wynosi aż 1500 zł. Najczęściej jednak policjanci wybierają kwotę 100-150 zł. Gdy jednak termin przeglądu minął już dawno, policjant może zatrzymać (zablokować w systemie) dowód rejestracyjny. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń w pojeździe ten może zostać zabrany na lawetę.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Udział w wypadku bez ważnego przeglądu

Mandat i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to nie wszystkie problemy, jakie mogą dotknąć właściciela samochodu bez badań technicznych. Kłopot pojawi się również wtedy, gdy takie auto weźmie udział w wypadku. Ubezpieczyciel sprawdzi, czy samochód przeszedł przegląd. Jeśli nie, mogą pojawić się problemy z uzyskaniem odszkodowania z polisy autocasco i NNW. W najlepszym wypadku kwota odszkodowania będzie wtedy pomniejszona, a w najgorszym – w ogóle nie zostanie wypłacona.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

Wykonywanie badań technicznych samochodu jest obowiązkowe, a ich terminy określają przepisy prawa. Gdy zapomnimy o przeglądzie, grozi nam mandat lub nawet zablokowanie dowodu rejestracyjnego. Warto zatem pamiętać o terminach badań technicznych aut.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej