Sprzedaż samochodu została sfinalizowana, umowa podpisana, kluczyki przekazane. Na tym jednak nie kończą się formalności związane ze zbyciem pojazdu. Kupujący musi przerejestrować auto, a sprzedający powinien zgłosić fakt sprzedaży w wydziale komunikacji. Co jeśli tych kroków zabraknie? Jedną z konsekwencji może być wezwanie do płacenia nie swoich mandatów. Jak wygląda kwestia mandatu po sprzedaży samochodu?
Po Twoim aucie zostało już tylko wspomnienie. Kilka miesięcy temu zdecydowałeś się na rozstanie ze swoimi czterema kółkami, aż tu pewnego dnia przychodzi zdjęcie z fotoradaru, a do niego dołączony pewien świstek. Konkretniej mandat za przekroczenie prędkości. Sęk w tym, że winny temu jesteś nie Ty, a nowy właściciel Twojego starego samochodu. Co zrobić w sytuacji, gdy dostajesz mandat, który należy się nowemu właścicielowi? Co robić, gdy jest mandat po sprzedaży samochodu?
Sprzedaż auta: zgłoszenie zbycia pojazdu
Wydaje się, że podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu zamyka sprawę kupna samochodu. Na nabywcy używanego auta spoczywa jednak obowiązek jego przerejestrowania. Ma na to dokładnie 30 dni. Częstą praktyką jest jednak zaniechanie tej formalności, a wszystko dlatego, że za nieprzerejestrowanie samochodu nie grożą żadne sankcje. Konsekwencje mogą być jednak inne…
Czytaj także: Sprzedaż samochodu – formalności
Jeśli kupujący nie przerejestruje pojazdu, a sprzedający nie zgłosi tego faktu w wydziale komunikacji, w Centralnej Ewidencji Pojazdów jako właściciel samochodu nadal widnieje poprzedni właściciel. Wobec tego wszelkie wezwania do zapłaty będą przychodzić właśnie na jego adres. Problem w tym, że wykroczenia dopuścił się już nowy właściciel samochodu. Aby uniknąć tego typu sytuacji wystarczy jedna wizyta w wydziale komunikacji urzędu, w którym auto jest zarejestrowane. Konieczna będzie jedynie umowa kupna-sprzedaży i dowód osobisty. Na dopełnienie tej formalności mamy 30 dni od momentu transakcji. Jeśli nie mamy możliwości osobistego załatwienia sprawy w urzędzie, formalności możemy dopełnić poprzez stronę obywatel.gov.pl. W tym celu będziemy jednak potrzebowali profilu zaufanego, który pozwoli potwierdzić naszą tożsamość. Po podaniu niezbędnych danych oraz przesłaniu skanu umowy, sprawa jest załatwiona. Od tego momentu wszelka korespondencja dotycząca na przykład przyszłych mandatów powinna przychodzić już do nowego właściciela samochodu.
Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór PDF
Mandat po sprzedaży auta: co robić?
Podsumowując – jeśli żadna ze stron nie zgłosi faktu kupna-sprzedaży auta do właściwego urzędu, powstanie pewna rozbieżność pomiędzy stanem prawnym, a dokumentacją pojazdu. W świetle prawa właścicielem jest osoba, która właśnie auto kupiła, ale z puntu widzenia administracyjnego, właścicielem samochodu wciąż jest osoba, która właśnie się go pozbyła. Dlaczego? Ponieważ nadal to tylko ona figuruje we wszelkich dokumentach związanych z samochodem. Nic więc dziwnego, że wszystkie pisma związane z autem przychodzą właśnie do niej. Co więc robić w takiej sytuacji?
Mandat dostałeś. Nie Ty, tylko nowy właściciel samochodu. Jednak wezwanie przyszło do Ciebie. Co robić w takiej sytuacji? Jeśli dostałeś wezwanie do zapłacenia mandatu już po sprzedaży pojazdu, musisz podjąć pewne kroki celem wyjaśnienia tej sytuacji. Przede wszystkim musisz wysłać do Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego dokumenty potwierdzające fakt zbycia pojazdu. Takim dokumentem będzie umowa kupna-sprzedaży, kopia faktury VAT czy chociażby akt darowizny. Nie zapomnij także o dopełnieniu formalności w wydziale komunikacji.
Czytaj także: Sprzedaż auta a OC: co z OC po sprzedaży samochodu?
Podsumowanie
- Formalności dotyczące sprzedaży pojazdu nie kończą się wraz z podpisaniem umowy. O fakcie sprzedaży powinniśmy poinformować urząd, w którym samochód był rejestrowany.
- Zgłoszenie zbycia pojazdu jest obowiązkiem każdego dotychczasowego właściciela auta. Niedopełnienie tej formalności może skutkować wezwaniami do zapłacenia mandatu, który dotyczy nowego właściciela.
- Na przerejestrowanie samochodu mamy 30 dni od daty przeprowadzenia transakcji.
- Jeśli mandat zostanie wystawiony po sprzedaży auta, konieczne będzie wysłanie do Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego dokumentów potwierdzających fakt zbycia pojazdu.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Sprzedałem auto, co dalej? Wiele osób z nas staje przed trudnym dylematem, jakim jest wypełnienie wszystkich formalności już po dokonaniu transakcji. Kupujący już cieszy się z nowego nabytku, a my zastanawiamy się, do jakiego urzędu udać się w pierwszej kolejności. Punkta spieszy z pomocą i odpowiedzią, na to, co zrobić po sprzedaży auta!
Pojazd jest dobrem ruchomym, który może mieć kilku właścicieli. Może zdarzyć się tak, że wciąż użytkujesz samochód, ale nie masz już kontaktu z byłym współmałżonkiem lub kolegą, z którym podpisywałeś umowę kupna-sprzedaży auta. Zastanawiasz się, czy taka osoba może sprzedać pojazd bez twojej wiedzy? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce, i nie przeocz żadnej formalności!
Sprzedaż auta wiąże się z kwestią wypowiedzenia ubezpieczenia OC. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z obowiązującej polisy, a kiedy opłaca się zawrzeć nową umowę. Pamiętaj, że, nawet jeśli kupujesz pojazd bez ważnego OC, musisz wykupić ubezpieczenie jeszcze tego samego dnia.
Umowa sprzedaży to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z Twoim samochodem. Nie możesz kupić auta, nawet od brata, szwagra, czy przyjaciela, nie podpisując jej. Nie chodzi tylko o to, że jest ona dowodem poważnego zakupu, ale też o formalności urzędowe, przy których bez umowy się nie obejdzie. Co więc zrobić jeśli przed wizytą w urzędzie papier gdzieś zaginie?
Czy zastanawiałeś się, co dzieje się z Twoją polisą OC po sprzedaży samochodu? Czy możliwy jest zwrot składki OC po sprzedaży pojazdu? Jak to właściwie działa? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, omówić kluczowe aspekty zwrotu składki OC po sprzedaży samochodu i wskazać, jak można odzyskać część pieniędzy.
Kupno używanego samochodu wiąże się z koniecznością jego przerejestrowania – to obowiązek, którego niedopełnienie wiąże się z karą finansową. Sprawdź, gdzie przerejestrować samochód, jakie dokumenty są Ci do tego potrzebne, ile czasu to zajmie oraz jakie są koszty.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.