Zgubienie umowy kupna sprzedaży samochodu? To może być początek kłopotów

Aktualizacja:
zgubienie umowy

Umowa sprzedaży to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z Twoim samochodem. Nie możesz kupić auta, nawet od brata, szwagra, czy przyjaciela, nie podpisując jej. Nie chodzi tylko o to, że jest ona dowodem poważnego zakupu, ale też o formalności urzędowe, przy których bez umowy się nie obejdzie. Co więc zrobić jeśli przed wizytą w urzędzie papier gdzieś zaginie?

Do czego potrzebna jest umowa sprzedaży samochodu?

Udało Ci się kupić auto. Od poprzedniego właściciela dostajesz wszystkie dokumenty – kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, polisę ubezpieczeniową i mapę w prezencie. Jednak to umowa sprzedaży, gdy już odbierzesz kluczyki od sprzedawcy, może okazać się najważniejsza. To często jedyny dowód, że auto należy do Ciebie. Do czasu. A czas ten jest ściśle określony w przepisach:

  • W ciągu 14 dni w Urzędzie Skarbowym musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości auta.
  • W ciągu 30 dni w wydziale komunikacji urzędu miasta, dzielnicy, lub w starostwie powiatowym powinieneś złożyć wniosek o rejestrację pojazdu.

W obu tych przypadkach w okienku będziesz musiał pojawić się z umową sprzedaży (potocznie nazywana umową kupna sprzedaży, może i słusznie, bo podpisują je obie strony – sprzedający i kupujący).

Warto pospieszyć się z tymi formalnościami. Jeżeli bowiem zdarzy Ci się łagodnie mówiąc zawieruszyć gdzieś umowę, możesz wpaść w nie lada tarapaty. Problem nie jest tylko teoretyczny. Fora internetowe zalane są pytaniami od osób, które nie mogą znaleźć dokumentu potwierdzającego zakup samochodu.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Bez umowy nie zarejestrujesz samochodu

Podstawowa zasada w kontakcie z wydziałem komunikacji jest taka, że bez dokumentu potwierdzającego, że jesteś właścicielem pojazdu, nie uda Ci się go zarejestrować. Nie dostaniesz więc dowodu rejestracyjnego, który w przyszłości będzie też dowodem własności pojazdu. Wszelkie dane potrzebne do wydania dowodu będą leżeć spokojnie w aktach urzędu. Dowód rejestracyjny możesz spokojnie w przyszłości gubić, jeżeli tylko nie szkoda Ci czasu na ponowne załatwianie formalności. Ale na razie jedynym dowodem zakupu jest właśnie umowa sprzedaży. Pamiętaj, że oprócz Ciebie powinna posiadać ją też druga strona transakcji, czyli sprzedający. I to u niego szukaj pomocy.

Utrzymuj kontakt ze sprzedającym

Jeżeli udało ci się kupić samochód, nie pozbywaj się najprostszego nawet kontaktu z osobą, z którą zawarłeś transakcję, nawet gdy wszystko przebiegło pomyślnie. Czasem jest to tylko numer telefonu – zapisz go choćby pod nazwą „gość od auta”. Być możesz będzie potrzebował tylko porady dotyczącej klimatyzacji lub zepsutego zamka. Ale możesz potrzebować pomocy w poważniejszej sprawie, a taką jest właśnie odtworzenie umowy sprzedaży. Jeśli zgubiłeś ją, poproś albo o przepisanie i podpisanie umowy jeszcze raz, albo o jej kopię. Pamiętaj jednak, że odbita na ksero, też musi mieć oryginalne podpisy wszystkich sprzedających i kupujących.

Bardziej skomplikowane zadanie czeka właścicieli aut, które przechodziły z rąk do rąk bez rejestracji. Aby wyrobić dowód rejestracyjny z własnym nazwiskiem, będziesz musiał w urzędzie pokazać wszystkie umowy sprzedaży, czyli historię pojazdu od momentu poprzedniej rejestracji. Kupując samochód, zawsze sprawdź dowód rejestracyjny. Jeżeli w dokumencie wpisana jest inna osoba, zażądaj od sprzedawcy poprzedniej umowy lub umów.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Sprzedający zapadł się pod ziemię. Co wtedy?

Co zrobić jednak, gdy zaginęła nie tylko umowa sprzedaży, ale i sam sprzedający? Tu pojawiają się kłopoty. Teoretycznie mógłbyś zwrócić się do sądu z wnioskiem o ustalenie własności pojazdu. Trudno jednak przewidzieć, w jaki sposób sąd miałby dotrzeć do osoby, która sprzedała auto. To bardziej sprawa dla detektywa. Ustalenie własności auta na drodze sądowej częściej przydaje się w skomplikowanych sytuacjach życiowych, na przykład gdy jeden ze współwłaścicieli auta wyjechał i odmawia kontaktu, albo gdy sprzedający jest znany, ale za to w dokumentach, na podstawie których wydział komunikacji ma zarejestrować auto, roi się od błędów czy nieścisłości.

Umowa sprzedaży przydaje się także sprzedającemu

Umowę sprzedaży auta powinieneś zachować także w sytuacji, gdy to Ty właśnie się go pozbyłeś. Nie tylko po to, żeby pomóc w przyszłości nowemu, roztargnionemu właścicielowi. Zdarzają się też kłopoty z ubezpieczeniem. Jeżeli w ciągu 14 dni nie powiadomisz swojego ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży auta (tu umowa też będzie potrzebna), w oczach towarzystwa nadal będziesz uchodził za właściciela pojazdu.

Czytaj także: Sprzedaż samochodu a OC

Podsumowanie

  • Do czasu wydania dowodu rejestracyjnego umowa sprzedaży jest jedynym dowodem tego, że auto należy do Ciebie.
  • Jeśli kupujesz samochód, zawsze zachowaj kontakt do sprzedającego.
  • Kupując samochód, zawsze sprawdź dowód rejestracyjny. Weź od sprzedającego wszystkie umowy od czasu ostatniej rejestracji.
  • Umowa sprzedaży przydaje się też sprzedającemu - powinien on w ciągu 14 dni poinformować ubezpieczyciela o zbyciu auta.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
295 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
piotr
piotr
6 lat temu

ja mam problem bo nie mam umowy i nie moge nawet go zarejestrowac a poprzedni wlasciciel nie chce ze mna rozmawiac

Stefan
Stefan
6 lat temu
Reply to  piotr

Idź na drogę sądową

Mariusz
Mariusz
5 lat temu
Reply to  piotr

Witam, mój problem polega na braku 1 umowy kupna sprzedaży pomiędzy właścicielem z dowodu a panią od której auto odkupiłem , kobieta przy sprzedaży twierdziła,ze ma dokument u rodziców i , ze dośle mi go poczta niestety brak wysłanej umowy i kontaktu z ta panią czy jest jakaś szansa uzyskania kopi albo zaświadczenia z WK i rejestracji auta ?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
5 lat temu
Reply to  Mariusz

Witam,
Zdecydowanie ciężko będzie się dogadać z WK. Pozostaje kontakt ze sprzedającą i wymaganie przekazania umowy, którą zobowiązała się dosłać. Jeśli jej nie ma to wówczas pozostaje ugodowe rozwiązanie sprawy i zwrot pieniędzy, oraz samochodu. Niestety bez ciągu umów nie uda się Panu zarejestrować pojazdu 🙁

Pozdrawiam,
Łukasz

Mariusz
Mariusz
5 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

Ok,a co w przypadku kradzieży bagażu podręcznego w którym znajdowały się dokumenty pojazdu czy na to także nie ma rozwiązania ?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
5 lat temu
Reply to  Mariusz

Kradzież należałoby zgłosić na policję, a następnie spróbować z taką notatką zdziałać coś w Wydziale Komunikacji. Nie jestem w stanie odpowiedzieć jakie szanse powodzenia są w takiej sytuacji 🙁

Pozdrawiam,
Łukasz

Radek Siwka
Radek Siwka
6 miesięcy temu
Reply to  Mariusz

mam ten sam problem a kopia umowy wchodzi w grę wydziale komunikacji bo mam jej zdjęcia

Bat
Bat
4 lat temu
Reply to  piotr

Sprzedałam auto i Zgubiłam umowę kupna Sprzedarzy, przyszedł do mnie mandat na to auto chociaż nie posiadam go już 3 lata. Jak udowodnić urzędowi ze to nie ja już jestem właścicielem auta? Z kupującym nie mam kontaktu i na to wyglada że nie zarejestrował auta na siebie.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Bat

Dzień dobry. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest dostarczenie umowy kupna-sprzedaży do wydziału komunikacji. Innych możliwości niestety nie ma.

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Witam, mam problem z ubezpieczenie, sprzedałem w UK Polski samochód, na drugi dzień koles zrobił tak zwanego dzwona, auto nie miała ubezpieczenia gdzie poprzedni właściciel powiedział mi że jest, okazało się że było dobrze podrobione i to bardzo dobrze, zgubiłem umowę kupna sprzedarzy i nie mam kontaktu z nim wogóle, teraz mi przyszło że mam do zapłaty 760000 zł bo grupa ubezpieczeniowe wypalcila pieniądze za wypadek za angielskie auto gdzie miało miejsce, proszę o pomoc

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

Minelo cztery lata od tej sytuaci

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

Dzień dobry, wygląda, że sprawa o której Pan pisze wymaga dłuższej analizy i niestety nie uda nam się jej rozwiązać w komentarzu. Polecamy bezpośredni kontakt z radcą prawnym.

Radek Siwka
Radek Siwka
6 miesięcy temu
Reply to  piotr

ja mam ten sam problem i co Pan zrobił z tym udało się go przejestrowac

Roman
Roman
6 lat temu

Ja mam taki problem że:
jestem 3 właścicielem samochodu że tak powiem na umowie kupna.
skończyło się miejsce w dowodzie rejestracyjnym na przegląd no i byłem w urzędzie przerejestrować samochód. A i tam nic nie załatwiłem ponieważ pierwszy właściciel miedzy drugim właścicielem popełnił błąd w swoim adresie zamiast np.. Żniwna 6/9 jest zapis w umowie 9/6. Taki błąd miał tylko na umowie sprzedaży pierwszy właściciel. kupujący miał dobry adres. natomiast jak pierwszy właściciel wyrejestrował samochód to urząd ma jego błąd. co ja mam zrobić bo nie chcą mi zarejestrować samochou

Dominika Grabek
Dominika Grabek
6 lat temu
Reply to  Roman

A dlaczego drugi właściciel nie zarejestrował pojazdu na siebie i nie sprostował przy okazji tego błędu? Czy ma Pan wszystkie te umowy sprzedaży, na podstawie których samochód dwukrotnie zmieniał właścicieli? Trzeba pokazać urzędnikom wszystkie dokumenty, które mogą świadczyć o tym, że zaszła zwykła pomyłka. Dobrze byłoby, gdyby pierwszy właściciel napisał stosowne oświadczenie.

Paweł
Paweł
6 lat temu

oto mój problem: w 2012r kupiłem samochód w Niemczech i tam go na siebie zarejestrowałem (tam pracowałem i mieszkałem od 2011 do 2015), teraz wracam na stałe do kraju – UC zwolnił mnie już z opłaty celnej ( samochód jest mieniem przesiedleńczym) a problem w WK bo: „nie mam umowy kupna” i nie mam opłaty recyklingowej, którą muszę opłacić bo kupiłem to auto w 2012 roku ( samochód trafił do Polski w styczniu 2016)

Dominika Grabek
Dominika Grabek
6 lat temu
Reply to  Paweł

Rozumiem, że zgubił Pan umowę kupna? Moim zdaniem powinien Pan spróbować skontaktować się z poprzednim właścicielem i poprosić przynajmniej o skan tej umowy (jeśli on jeszcze ją ma). Jeśli naprawdę nie ud się odtworzyć tej umowy, pozostaje indywidualna rozmowa z urzędnikami z Wydziału Komunikacji, żeby przyjęli np. Pana oświadczenie o zawartej umowie i jej zagubieniu. Takie przypadki rozpatrywane są indywidualnie i dużo zależy od samych urzędników. W sprawie opłaty recyklingowej powinien Pan skontaktować się z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – ponieważ ta opłata została zniesiona z początkiem tego roku, a Pan wprowadził samochód do Polski już w styczniu. Proszę tam zapytać, jak Fundusz do tego podejdzie – czy zwolni Pana z opłaty, czy każe ją wnieść

Iza
Iza
6 lat temu

Mój tato zgubił umowę i nie wyrejestrował samochodu. Nowy właściciel jeździ na dokumentach taty i do tego musimy płacić ubezpieczenie. Jest jakieś wyjście z sytuacji?

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  Iza

Można spróbować skierować pismo do nabywca z prośbą o udostępnienie skanu (kopii) umowy.

Iza
Iza
6 lat temu

Nie mamy danych nabywcy

Iza
Iza
6 lat temu
Reply to  Iza

Przecież nie jesteśmy jedynymi w takiej sytuacji, nie rozumiem dlaczego nie ma jakiegoś rozwiązania. Chyba,że można coś zrobić,ale mało kto o tym wie.

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  Iza

Niestety sprawa jest ciężka. Jak dawno miała miejsce sprzedaż? Czy tata po sprzedaży nie zgłaszał tego w firmie ubezpieczeniowej? A może gdzieś się zachował numer telefonu nabywcy?

Iza
Iza
6 lat temu

Sprzedaż nastąpiła w marcu lub kwietniu 2015 roku, niestety tato nie zrobił nic w tej kwestii. Ma swoje lata i może zapomniał. W Link4 zgłaszał sprzedaż, ale tylko telefonicznie i właściwie oni chcieli koniecznie umowę sprzedaży. Ja nie zajmowałam się wtedy tą sprawą i stąd taki problem.Dzwoniłam do urzędu komunikacji w Nowej Rudzie, bo tam zostało to auto sprzedane. Jednak nikt nie umiał mi pomóc.Czy będzie wyjściem z sytuacji wypowiedzenie umowy ubezpieczalni? Co wtedy może się wydarzyć?

P.s.
Bardzo dziękuję za okazywane zainteresowanie.
Iza

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  Iza

Proszę skontaktować się z Link4 i dowiedzieć czy przepisali polisę na nabywcę lub jeżeli nie zrobili tego to poprosić o odsłuchanie rozmowy z tatą. Może tata podał im dane nabywcy dzięki którym uda się z nim skontaktować.
Co do ubezpieczenia OC to wypowiedzenie jest dość ryzykownym krokiem, bo jeżeli nowy nabywca nie przerejestrował auta i nie ubezpieczy na siebie po wygaśnięciu polisy taty to możecie dostać wezwanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i wysoką karę.
Skąd ma Pani pewność że nabywca nie przerejestrował auta? Czy taką informację uzyskała Pani w Wydziale Komunikacji?

Iza
Iza
6 lat temu

Taką informację mam z Wydziału komunikacji w moim mieście i w mieście nabywcy.

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  Iza

Tak, jak pisałam wcześniej, proszę skontaktować się z Link4 – może coś się uda ustalić.
Co do samej kwestii OC to proszę na stronie UFG sprawdzić po numerze rejestracyjnym czy auto ma wykupioną jakąś polisę oprócz tej Taty.

Iza
Iza
6 lat temu

Tato nie podawał żadnych danych tego gościa, dzwoniłam. Natomiast na stronie UFG figuruje, sprawdzałam już wcześniej.Polisa na mojego tatę oczywiście.

Aga
Aga
5 lat temu
Reply to  Iza

Witam. Ja mam podobny problem. Mogę się dowiedzieć jak skończyła się sprawa u Pani .?

Tomek
Tomek
4 lat temu
Reply to  Iza

Sprobowac z dowodem osobistym do ubezpieczalni w ktorej byla zawarta umowa powinni oc wycofac ze wzgledu na to ze tam maja kserowana umowe gdy tata zakladal ubezpieczenie na siebie wiec nie powinno byc problemu z zawieszeniem takiego ubezpieczenia

maciek
maciek
6 lat temu

Mam taki problem ze zgubiłem umowe kupna i karte pojazdu,dowód rejestracyjny mam ale skonczyło mi sie miejsce na przeglądy co mam zrobić?

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  maciek

Czy pojazd był zarejestrowany na Pana?

Robert
Robert
6 lat temu

Witam potrzebuje pomocy, otoz kupilem auto od handlarzy, w dowodzie autko jest na Pania 1 , potem ona sprzedala to autko Panu nr 2 ktory go nie przerejestrowal, potem Pan 2 sprzedal autko Panu 3 ktory auto sprzedal mnie , i zaczynaja sie schody poniewaz nie mam umowy pani 1 ktora sprzedala panu 2 , mam kontakt z ta pania ale mowi ze nie ma juz tej umowy byla rowniez u ubezpieczyciela bo kojarzyla cos ze tam dawala umowe aby odstapic od ubezpieczenia ale niestety tej umowy tam nie ma. z Panem 3 nie mam jak sie skontaktowac mama miala numer ale jak t starsza kobita gdzies numer zapodziala, mam adres do nich ale nie wiem czy oplaca mi sie robic 150 km, w jedna strone , prosze o pomoc co mam zrobic w takiej sytuacji..

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  Robert

Witam,

Zamiast jechać te 150 km można spróbować załatwić to drogą listowną. Proszę wysłać listem poleconym pismo z prośbą o udostępnienie kopii brakującej umowy.
Można też dowiedzieć się w Wydziale Komunikacji czy zamiast kopii umowy nie wystarczy im oświadczenie o zgubieniu umowy oraz oświadczenie tej Pani potwierdzające, że pojazd sprzedała Panu widniejącemu na kolejnej umowie sprzedaży (umowie Pana 2 z Panem 3).

jarek
jarek
6 lat temu

Witam mam podobny problem otoz kupiłem auto z kilkoma umowani z dokladnie jedna dokladniej chodzi o to ze mam moja umowe i poprzednia sprzedajacego tylko nie ma na tej poprzedniego własciciela umowie zadnej pieczatki ze auto oplacił. i pytanie czy z takimi umowami bezpieczatek zarejestruje auto na siebie? prosze o odpowiedz jestem załamany moja głupota

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  jarek

Witam,

O brak jakiej pieczątki dokładnie chodzi? Czy to zakupiony pojazd jest na zagranicznych numerach?

Janusz
Janusz
6 lat temu

Wlasciciel auta nie ma wszystkich umów, powiedział, że może spisać tą jedyną pomiędzy mną a nim z adnotacją, że jestem swiadom kupna auta bez reszty umów. Auto posiada karte pojazdu i dowód rejestracyjny. Czy będę miał problemy zarejestrować auto w Wydziale Komunikacji? Czy istnieje możliwość przerejestrowania auta na siebie?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Janusz

Witam,

ważna jest umowa spisana pomiędzy Panem, a zbywcą auta. Ta umowa w zupełności wystarcza, by mógł Pan przerejestrować auto na siebie.

Pozdrawiam

magda
magda
6 lat temu

Mam problem ponieważ samochód jest zarej na mnie a użytkuje fo znajomy i wszystkie papiery ma do niego teraz przyszło mi płacić oc co mam z tym wszystkim zrobić jak to wycofac

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  magda

Witam,

póki widnieje Pani w dowodzie rejestracyjnym, to na Panią będzie sporządzana polisa, ponieważ to na właścicielu auta spoczywa obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. W obecnej sytuacji proponuję dogadać się ze znajomym użytkującym auto co do płatności za polisę. Natomiast najlepszym rozwiązaniem byłoby przerejestrowanie auta na znajomego poprzez umowę kupn- sprzedaży lub darowiznę, jeżeli to on ma być właścicielem pojazdu.

Pozdrawiam

ja
ja
6 lat temu

beznadziejny artykuł, nic nie wnosi i nie rozwiązuje problemu

sierra
sierra
4 lat temu
Reply to  ja

Co racja to racja.
Wszystkie odpowiedzi takie same. Zasuwaj i mniej nadzieje ,że sprzedawca będzie miał archiwum dokumentów ,o samochodzie który sprzedał 100 lat temu . Urzędy te informacje mają , ale im się nie chce zajrzeć do kompa , to ty masz szukać wiatrów w polu

Rafał
Rafał
6 lat temu

Jeśli zgubiłem umowe a ubezpieczenie mam na siebie i sprzedajacy przesłał mi ksero jego umowy ale ponownie nei podpisał się tylko ten podpis jest co odbił się na ksero to mogę sprzedać pojazd?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Rafał

Witam,

rozumiem, że chodzi o poinformowanie TU o zbyciu pojazdu? Wystarczy przesłać ubezpieczycielowi skan/ xero umowy kupna-sprzedaży.

Pozdrawiam

bożena
bożena
6 lat temu

Witam. Mój problem polega na tym ,że samochód został sprzedany, a umowę ,także kopię zabrał kupujący i nie chce jej oddać.Czy mogę wyrejestrować samochód nie mając umowy sprzedaży.?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  bożena

Witam,

bez umowy kupna-sprzedaży nie ma możliwości wyrejestrowania auta, ani zgłoszenia zbycia do TU. Najlepszym rozwiązaniem jest ponowny kontakt z nabywcą i prośba o zwrot dokumentu. Jeżeli nie uda się Pani odzyskać należnego egzemplarza umowy, pozostaje zgłosić kradzież dokumentu na policję, by uniknąć nieprzyjemności przy np. wypadku- jeżeli nadal Pani widnieje w dowodzie i nie zgłosiła sprzedaży do TU, w dalszym ciągu pozostaje Pani właścicielem pojazdu.

Pozdrawiam

Rafal
Rafal
6 lat temu

Witam . Otóż sprawa jest następująca w grudniu ub. roku sprzedałem samochod na umowę kupna sprzedaży lecz nie zgłaszając tego ani do starosty ani do ubezpieczyciela . Ten chłopak co to kupił nie przerejstrowal samochodu wogole . Teraz przyszła rata płatności składki za ubezpieczenie do mnie . Co zrobić ?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Rafal

Witam,

należy dosłać ubezpieczycielowi umowę kupna- sprzedaży auta.

Pozdrawiam

Rafał
Rafał
6 lat temu

Witam mam problem, auto miało 3 umowy przed moim kupnem, posiadam tylko umowe ostatnia czyli moja ze wczesniejszym sprzedajacym, lecz 3 wczesniejsze umowy zostały zgubione, w dowodzie rejestracyjnym istnieje osoba z 1 umowy ktorej nie posiadam, czy jest jakis sposob zebym przerejestrował auto? czy potrzebuje wczesniejszych umow?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Rafał

Witam,

aby zarejestrować auto, w tym przypadku potrzebne są wszystkie umowy. Wydział Komunikacji nie zarejestruje auta na Pana powołując się na brak ciągłości umów.

Pozdrawiam

gerard
gerard
6 lat temu

kupiłem auto od osoby która nie przerejestrowała auta. W urzędzie okazało się, ze w poprzedniej umowie jest literówka w nr vin brak jednej cyfry i brak roku w dacie. Moja umowa pomiędzy sprzedającym tych błędów nie ma. Czy urzędnik mógł mi odmówić przyjęcia dokumentów?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  gerard

Witam

urzędnik niestety mógł odmówić przyjęcia dokumentów, bo nie było zgodności w danych. Czasami jednak bezlitosne przepisy wygrywają ze zwykłą logiką i uprzejmością.

Pozdrawiam

Damian
Damian
6 lat temu

Witam, otóż moj problem wyglada nastepujaco. Po sprzedazy auta zaniedbalem obowiazki dotyczace zgloszenia faktu sprzedazy do TU i WK. Umowa zgubiona przy przeprowadzce, a kontakt z Kupującym utrudniony. Ciągle dostaje powiadomienia o niezapłaconym OC, czy są realne szanse na odkręcenie tej sytuacji czy jednak za mały błąd młodości muszę ponosić konsekwencje do końca życia?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Damian

Witam

w mojej ocenie powinien Pan próbować cały czas kontaktować się z nabywcą samochodu i poprosić przynajmniej o skan umowy. Jeśli naprawdę nie będzie jej już posiadał i nie uda się jej w żaden sposób odtworzyć, pozostaje indywidualna rozmowa z urzędnikami z Wydziału Komunikacji, żeby przyjęli np. Pana oświadczenie o zawartej umowie i jej zagubieniu. Takie przypadki rozpatrywane są indywidualnie i w dużej mierze ich pozytywne rozpatrzenie zależy od samych urzędników. Warto jako argument wspomnieć też o konieczności poinformowania ubezpieczyciela, który aktualnie wzywa Pana do uiszczenia opłaty za ubezpieczenie. Mam nadzieję, że sprawa dla Pana rozwiąże się pozytywnie!

Pozdrawiam

Robert
Robert
6 lat temu

Mam problem z zarejestrowaniem ciągnika rolniczego ponieważ 1 właściciel sprzedał 2 właścicielowi i ten drugi nie zarejestrował pojazdu sprzedał następnemu tym 3 właścicielem był mój ojciec który umowę kupna sprzedaży opłacił w urzędzie skarbowym ciągnik nie był zarejestrowany wydział komunikacji odmówił rejestracji ponieważ nie było umowy pomiędzy 1 właścicielem a 2 właścicielem odszukałem umowę tą brakującą jest opłacona w urzędzie skarbowym tylko okazało się że poprzedni właściciel ma tylko kopię umowy będąc w wydziale komunikacji dalej odmawiają rejestracji ponieważ jest kopia wymagają orginał jak wybrnąć z tej sytuacji.Pierwszy i drugi właściciel żyją i jest z nimi kontakt

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Robert

Witam 😉

Jeśli obydwaj właściciele żyją i wyrażą zgodę, to warto by było odtworzyć oryginał. Można również spróbować potwierdzić zgodność z oryginałem u notariusza, ale do tego potrzebny jest oryginał…. No chyba, że notariusz jest naszą rodziną.. 😉 Bo na upartego, złośliwego urzędnika nie ma innej recepty.

Pozdrawiam

Gosia
Gosia
6 lat temu

Witam! Kupiłam samochód w Polsce, ale nie został przerejestrowany. Umowa jest spisana między mną a chłopakiem, który samochód sprowadził z Niemiec (opłacił akcyzę, oc na miesiąc, zrobił tłumaczenia). W US zapłaciłam podatek, zrobiłam przegląd, wszystkie dokumenty niemieckie mam. Problem pojawił się w wydziale komunikacji, gdyż zauważono, że umowa która była zawarta między Niemcem a chłopakiem od którego kupiłam samochód nie jest podpisana przez sprzedającego, czyli tego Niemca. Odmówiono rejestracji samochodu. Co robić?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Gosia

Witam 🙂

proszę spróbować skontaktować się ze sprzedającym w celu uzyskania podpisu poprzedniego właściciela, ponieważ jedyną opcją na dopełnienie formalności związanych z rejestracją samochodu jest prawidłowo sporządzona i podpisana umowa kupna-sprzedaży.

Pozdrawiam

Albert
Albert
5 lat temu

Witam mam taki problem że nie mam umowy motoroweru i skończyło mi się oc i nie wiem czy mogę iść normalnie zapłacić oc czy będą jakieś problemy z tym

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Albert

Witam 🙂

rozumiem, że zgubił Pan umowę kupna? Obowiązkiem sprzedającego było zgłosić zbycie pojazdu, więc Pan kontynuował umowę do ostatniego dnia jej trwania. Nie ma już automatycznej prolongaty w umowie sprzedanego auta więc nie ma Pan też OC w takim razie. Proszę jak najszybciej ubezpieczyć się w zakresie OC, ponieważ każdy dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia powiększa możliwą kwotę opłaty karnej, nakładanej przez UFG.

Pozdrawiam

Fred
Fred
5 lat temu

Proszę o wyjaśnienie: „Kupując samochód, zawsze sprawdź dowód rejestracyjny. Weź od sprzedającego wszystkie umowy od czasu ostatniej rejestracji.”

Co oznacza „weź”?
Kupując samochód należy żądać kserokopii umów kupna-sprzedaży poprzednich właścicieli? Pytam bo przymierzam się do zakupu pierwszego auta w życiu i jestem zielony w temacie…

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Fred

Witam 🙂

Proszę wziąć kserokopię poprzednich umów, żeby w urzędzie można było wykazać ciągłość zdarzeń, bo np. : w krótkim okresie czasu samochód zmienił właściciela parę razy. Ktoś inny jest właścicielem w dowodzie rejestracyjnym, ktoś inny jeszcze później występuje na umowie kupna-sprzedaży itd.

Pozdrawiam

Fred
Fred
5 lat temu

Serdecznie dziękuję.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Fred

Proszę bardzo 😉

OLO
OLO
4 lat temu

Nie jest to prawdą, w moim urzędzie kazali dostarczyć oryginał umowy, miałem ksero ale nic nie załatwiłem.

jarek
jarek
5 lat temu

przed laty kupilem przyczepke no i oczywiscie zaginela umowa na amen – co nalezy zrobic? moze wystarczy oswiadczenie ze byla umowa?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
5 lat temu
Reply to  jarek

Witam,
Niestety jest to bardzo trudna sprawa. Wydział Komunikacji najprawdopodobniej nawet nie będzie chciał rozmawiać na temat wydania dowodu rejestracyjnego na podstawie oświadczenia, jednak to tam należy się udać i postarać uzyskać więcej informacji jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

PS: Przede wszystkim należy dokładnie przedstawić okoliczności zakupu i w jaki sposób zaginęła umowa

PS2: Niestety trzeba też trafić na miłego urzędnika i równie miłym dla niego być, a może się uda coś zaradzić 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

dominik
dominik
5 lat temu

co ja mam zrobic zamieniłem sie na auta klient powiedział zeby na umowie wpisac cenr auta wiec wpisałem 4100 a warte było 9tys on swoje podobnie zrobil ale to była zamiana auto za auto problem w tym ze wszystko w jego aucie było cacy wszystkie nowe częsci itp po wjechaniu na kanał okazało sie ze nic nie było robione a klient teraz nie odbiera tel poprostu usuał numer umowa którą mi dał jest wgl nie czytelna i nie chce sie poprostu odmienic gdzie mam prawo odstąpic od umowy co mam zrobic

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  dominik

Witam

odstąpienie od takiej umowy jest możliwe na podstawie art. 556 (i następne Kodeksu cywilnego) tak jak w przypadku umowy sprzedaży samochodu, na zasadzie rękojmi za wady fizyczne. Zgodnie z jego treścią w przypadku wady fizycznej kupujący może bowiem odstąpić od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie wady usunie lub rzecz wymieni. Także, jeśli po wymianie okazało się, że pojazd różnił się od stanu technicznego, o którym zapewniał wymieniający się z Tobą, to trzeba wysłać jednostronne oświadczenie o stanie rzeczy przez Pocztę Polską, listem za potwierdzeniem odbioru i do tego żądanie zwrotu samochodu, który mu dałeś.

Pozdrawiam

Kamila
Kamila
5 lat temu

Witam
Kupiłam samochód od osoby, która po zakupie w 2013 r. nie przerejestrowała go na swoje nazwisko. Posiadam obie umowy. Podczas rejestracji w WK stwierdzono niezgodność – pierwszy właściciel zgłosił sprzedaż w 2014 r i na swoim egzemplarzu umowy przeprawił datę. Osoba od której kupiłam samochód nie może się z nim skontaktować (prawdopodobnie przebywa zagranicą, nr tel jest już nieaktualny). Samochód został czasowo przeze mnie zarejestrowany. Czy WK wyda mi twardy dowód? Jak rozwiązać tą sytuację?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Kamila

Witam

czy powiedziano Pani w WK, że bez wyjaśnienia tej sprawy nie dojdzie do skutecznej rejestracji pojazdu ?

Pozdrawiam

Kamila
Kamila
5 lat temu

Dowód rej. jest fizycznie wyrobiony, z wydaniem mi go urzędniczka czeka na powrót kierownika referatu z urlopu i jego decyzję. Zastanawia się, czy sprawa będzie kierowana na policję (fałszerstwo umowy). Sugerowała odnalezienie na własną rękę pierwszego własciciela, by wyjaśnił zmianę daty sprzedaży pojazdu w WK w którym zgłaszał sprzedaż (to inne województwo).

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Kamila

W takim razie sprawa spoczywa w rękach kierownika referatu, ponieważ to jego urząd jest odpowiedzialny za rejestrację pojazdów i wydawanie dokumentów.
Jeśli ma Pani takie możliwości, żeby dotrzeć do tego człowieka, to warto by było to zrobić, żeby uniknąć np. teoretycznego postępowania w sprawie. Miejmy nadzieję, że sprawa rozwiąże się pozytywnie dla Pani i tego życzymy! 🙂

Pozdrawiam

Patryk
Patryk
5 lat temu

witam sprzedalem auto i zgubilem umowe kupna sprzedazy co zrobic ? ktos doradzi?pomoze ?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Patryk

Witam

warto skontaktować się z kupującym, by odtworzyć umowę sprzedaży.

Pozdrawiam

maciej
maciej
5 lat temu

Witam
mam taki sam problem zgubiłem umowę i nie mogę się skontaktować z kupcem a straszą mnie funduszem gwarancyjnym.Jak się skończyła Pańska sprawa?

Artur
Artur
5 lat temu

Witam, mam taki problem: auto kupiłem 7 lat temu do remontu, umowy dziś nie mogę znaleźć aby opłacić oc i zarejestrować.
7 lat temu zapłaciłem na jeden rok oc i opłaciłem opłatę skarbową. Gdzie najprościej znajdę kopię umowy ? PS. w Urzędzie Komunikacji sprzedającego nie ma bo nie zgłosił sprzedaży.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Artur

Witam

najlepiej spróbować skontaktować się ze sprzedającym i odświeżyć umowę, lub uzyskać od niego kopię. Jeśli nie ma takiej opcji, pozostaje kontakt z ubezpieczycielem. Istnieje szansa, że będzie miał kopię umowy u siebie, ale ma też obowiązek o zaraportowaniu braku ubezpieczenia OC, jeśli to wykryje.

Pozdrawiam

jarek
jarek
5 lat temu

Witam! W 2006 roku sprzedałem motocykl, w Wk zgłosiłem sprzedaż i w ubezpiecza lnie również. Wczoraj odezwał się do mnie mlody człowiek, że ma ten motocykl kupił go bez umowy. Do tej pory jeszcze dowód rejestracyjny jest na moje nazwisko. Ja nie mogę z nim spisać umowy bo ten motocykl juz raz sprzedałem. Nie wiadomo gdzie motocykl był przez te 10 lat i ile miał właścicieli. Czy mogę mieć pretensję, że motocykl po tylu latach na mnie widnieje? Bardzo mi zależy żeby ten motocykl odzyskać. .. co mam zrobić?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  jarek

Witam

niestety nie możesz mieć żadnych pretensji, natomiast jeśli chcesz odzyskać motocykl i chcesz zrobić to pełnoprawnie, powinieneś aktualnego właściciela poprosić o uzupełnienie brakującej dokumentacji i wtedy podpisanie umowy. Natomiast na krótki dystans (dopóki starczy miejsca w DR na przeglądy techniczne) możesz zakupić motor na swoją rodzinę, tego samego dnia odkupić, ubezpieczyć i wszystko będzie poprawnie. Jedyny problem, to wymiana DR, bo będziesz musiał przedstawić wszystkie umowy KS, których nie będziesz posiadał.

Pozdrawiam

Fryderyk
Fryderyk
5 lat temu

Sprawy z zagubiona umowa kupna sprzedazy winny byc ustalane przez Urzedy celem ustalenia prawowitego wlasciciela bo kazdemu moze sie zdazyc zagubic dokument a na ten czas Urzad winny jest wystawic rejestracje probne do czasu wyjasnienia sprawy jest tak w calej europie ale jak wiemy nasze Urzedy sa zainteresowane braniem kasy za free a nie pomoc obywatelowi majac go gleboko w d…ie poniewaz jak wiadomo petent to intruz w Urzedzie.

Arthur
Arthur
5 lat temu

Witam takie sprawy jak zagubiona umowa kupna sprzedazy pojazdu powinna byc zalatwiona od reki po 2ch latach kiedy nikt nie zglosi kradziezy a nowy wlasciciel moglby wystawic oswiadczenie iz nabyl osobiscie pojazd od poprzedniego wlasciciela. Dlaczego w taki sposob wyjasniam otoz nasza Polska policja po odzyskaniu skradzionego auta nie informuje wlasciciela ze auto zostalo odzyskane i po 2 latach postoju na policyjnym parkingu przechodzi na rzecz skarbu Panstwa gdzie auto wystawia sie na wewnetrzne aukcje policji gdze funkcjonariusz moze nabyc pojazd warty przykladowo 20.000 za 5000 tysiecy i nikt z tego nie robi problemu. A dlaczego policja nie informuje ubezpieczyciela czy wlasciciela pojazdu o jego odzyskaniu odpowiedzcie sobie sami.

Basia
Basia
5 lat temu

witam. Mój problem polega na tym, że auto którym jeżdżę kupione było za moje pieniądze, ale wszystkie dokumenty spisane są na mojego byłego partnera, który teraz grozi, że zabierze mi auto. Nie chce ze mną spisać umowy kupna-sprzedaży.. Dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, OC mam ja, widnieją tam jego dane. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Nie chcę stracić auta, problemów z policją też nie chciałabym mieć. A on nie chce się dogadać.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Basia

Witam

niestety w tym przypadku, oprócz dogadania się z byłym partnerem, nie ma praktycznie żadnego rozwiązania. Zostaje jedynie postępowanie sądowe, w którym musiałaby Pani udowodnić, że pieniądze przeznaczone na zakup auta należały do Pani.

Pozdrawiam

Paweł
Paweł
5 lat temu

Witam, co mam zrobić? Chciałem zarejestrować auto, a okazało się ,że jedną umowę mam xero, byłem pod wskazanym adresem na umowie i akurat ten facet co powinien mieć oryginał jest za granicą a mieszkanie sprzedał 10 lat temu. Co teraz mam zrobić?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Paweł

Witam

w tej sytuacji pozostaje jedynie odtworzenie umowy..

Pozdrawiam

mmmmmm
mmmmmm
5 lat temu

witam ja kupialm 2 samochody ale niestety z nich nie korzystam bylo to 4 gora 5 lata temu i z zadnego nie wypowiedzialm umowy oc. nie zarejtrowalam samochodow na sb . ani razu nie dostalam rachunku oc co w zwiazku z tym??

Łukasz Leus
Łukasz Leus
5 lat temu
Reply to  mmmmmm

Witam,
Czy samochody są zarejestrowane w Polsce?

Pozdrawiam,
Łukasz

goroooo
goroooo
5 lat temu

a co jezeli przyszedl kolejny rachunek z oc a ja go nie oplace czy ubezpiecznie na kolerjny rok sie pprzedluzy czy tez nie bo rachunek nie bedzie oplacony jak to dziala bo nietety zielony w tym jestem z gory dziekuje za odpowiedz

Łukasz Leus
Łukasz Leus
5 lat temu
Reply to  goroooo

Witam,
Ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie o ile była to wykupiona polisa na obecnego właściciela, oraz została w całości opłacona składka. Jeśli umowa się przedłuży wtedy jest Pan zobowiązany do opłacenia składki – w innym wypadku ubezpieczyciel rozpocznie windykację i naliczy odsetki. Jeśli składka nie zostanie w całości zapłacona to nie przedłuży się na kolejny rok, a w razie braku ubezpieczenia nawet jeśli pojazd jest nieużywany naraża się Pan na karę od UFG (która w 2017 będzie wynosić 4000 zł za okres bez polisy powyżej 14 dni).

Pozdrawiam,
Łukasz

Ewelina
Ewelina
5 lat temu

Mam taki problem. Brakuje mi ciągłości umów ( jedna umowa po prostu przepadła ) a zgubiłam dowód rejestracyjny. Czy udało by mi się go jakoś odzyskać bez tej jednej umowy ?
I czy da się bez niej przerejestrować samochód ?
Bardzo mi na tym zależy.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Ewelina

Dzień dobry

w przypadku kiedy pojazd był na Panią już zarejestrowany proponuję zgłoszenie się po wtórnik dowodu rejestracyjnego. Jeśli pojazd był nieprzerejestrowany po jego zakupie, nie widzę innej możliwości niż odtworzenie zagubionej umowy, ponieważ bez niej niestety nic Pani zrobi.

Pozdrawiam

Magda
Magda
5 lat temu

Witam,
Ja mam trochę inny kłopot. Kupiłam samochód i sprzedałem po 3 tygodniach w związku z czym go nie zarejestrowałem. Niestety też nie oplacilem podatku pcc3, a umowę przekazałem nowemu właścicielowi. Teraz mam kłopot bo wymagają umowę kupna sprzedaży, minęło już prawie dwa lata, boje się ze narosna mega odsetki a ja nie mam tej umowy ani kontaktu ze sprzedającym. Czy można to jakoś inaczej załatwić przecież ja chcę to opłacić, ale Pani wymaga umowy??

dawid
dawid
5 lat temu

Mam probelm kupiłem od goscia skuter cos 4 lata temu spisałem z nim umowe i wszystko . Po czterech latach wgl nie zgłosiłem kupna skutera wraz z tą umową i nie dawno sprzedałem skuter jeszcze z dowodem rejstracyjym na goscia którego kupiłem skuter a umowe zgłubilem jeszcze 4 lat temu

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  dawid

Dzień dobry

problem będzie miał kupujący, który nie będzie mógł przerejestrować na siebie pojazdu bez wszystkich umów KS.

Pozdrawiam

Dorota
Dorota
5 lat temu

Witam, chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość odzyskania pojazdu w przypadku gdy samochód został zakupiony przez mojego narzeczonego po czym właścicielką została jego poprzednia dziewczyna. W dokumrntach widnieje jako właściciel pojazdu ale umowa kupna była spisana przez mojego narzeczonego.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Dorota

Dzień dobry

niestety nie znam podstawy prawnej, która umożliwiałaby przywrócenie statusu właściciela Pani narzeczonemu. Przekazał prawdo do własności z własnej, nieprzymuszonej woli. Była dziewczyna musiałaby zrobić to samo, ewentualnie może odsprzedać auto.

Pozdrawiam

Karol
Karol
5 lat temu

Witam, mam problem z przerejestrowaniem ciągnika gdyż brakuje mi pierwszej umowy pomiędzy gościem z dowodu a kupującym dodam ze on nie przerejestrował go ale ubezpieczył a po roku czasu odsprzedał kolejny właściciel tez go nie rejestrował ani ubezpieczał i ja go kupiłem. Moje pytanie brzmi następujące gdyż odnalazłem kolesia z dowodu i czy mogę z nim bezpośrednio spisać umowę z pominięciem tamtych dwóch ponieważ z tym pierwszym kupującym nie ma kontaktu.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Karol

Dzień dobry

jeśli poprzednie sprzedaże były zawierane przez umowy KS, to może uda się odtworzyć pierwszą umowę ? Z proponowanego przez Pana rozwiązania może być więcej kłopotów, niż korzyści niestety. Wystarczy, że choć jedna z tych poprzednich umów była gdzieś zarejestrowana i będzie problem.

Pozdrawiam

Karol
Karol
5 lat temu

ale gdzie u tego kolesia z dowodu ją odtworzyć czy w wydziale komunikacji

Karol
Karol
5 lat temu
Reply to  Karol

czemu mamy takie [niekorzystne] przepisy w Polsce teoretyczne nie powinno dać się ubezpieczyć pojazdu przed jego przerejestrowaniem a nie idziesz i na gębę a oni piszą to w takim razie powinno wystarczyć sama polisa

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Karol

Miałem na myśli pierwszego właściciela.

Pozdrawiam

Wojciech
Wojciech
5 lat temu

Ja zgubiłem jedna umowę i nie chcą przyjąć go na szrot ja swoją umowę mam ale nie mam od poprzedniego właściciela i nie wiem co robić

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Wojciech

Dzień dobry

Rozumiem, że auto nie jest przerejestrowane na Pana, jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest skontaktowanie się z poprzednimi właścicielami.

Pozdrawiam

Kudłaty
Kudłaty
5 lat temu

Ok. U mnie sprawa wygląda następująco:
W październiku 2013 roku sprzedałem samochód polskiej firmie. Po sprzedaży pojazdu potwierdziłem ubezpieczyciela o tym fakcie, jednak nie wymagał on ode mnie umowy tylko stosowne oświadczenie na odpowiednim druku.
Oczywiście podczas przeprowadzki dokument sprzedaży pojazdu sam się zgubił :). Problem polega na tym, że dostaję do zapłaty mandaty z polskiej i niemieckiej policji oraz z ITD. Z niemieckimi organami ścigania, mam nadzieję sobie poradziłem, bo wysłałem stosowne pismo w języku, wysłałem za potwierdzeniem odbioru i mam ten pomarańczowy papierek, że odebrali moją korespondencję.
Co do polskiej policji i ITD zrobiłem podobnie, ale WK upomniał się o mnie i chce umowę. Najprawdopodobniej policja jak i ITD nie mogą ustalić właściciela (nie odbiera poczty z mandatami), ja też nie mam z ta firmą kontaktu.
Jedyny dokument jaki mam to pismo do ubezpieczyciela z prośbą o rozwiązanie umowy ubezpieczenia. oraz jego potwierdzenie mailowe, że taki dokument przyjął.
W WK mówią, ze mogę napisać oświadczenie, ale to nie rozwiąże sprawy bo i tak nie maja kopi umowy sprzedaży.

Co robić… ??

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Kudłaty

Proszę skontaktować się z firmą, która kupiła od Pana samochód. Być może jest w posiadaniu umowy.

Xyz
Xyz
5 lat temu

Witam,mój problem polega na tym ze kupuję od kolegi samochód.oboje jesteśmy za granicą w tym samym miejscu. Umowę podpisaliśmy tutaj. Pieniądze ma dostać w Pl. I czy wracając z Polski nie będzie miał problemów z przejazdem przez granice Niemiec Holandii Belgii?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Xyz

W kontekście podanych przez Pana informacji, nie widzę powodu, dla którego kolega miałby mieć problem na granicy.

Roman
Roman
5 lat temu

Witam. Mój problem wygląda następująco: stałem się 3 właścicielem motoroweru i brakuje mi umowy pomiędzy 1 a 2 właścicielem ponieważ przepadła na amen. 1 właściciel zbył pojazd po sprzedaży w WK i urząd zatrzymał tę umowę. Czy mogę wystąpić z wnioskiem o zwrot tej umowy ( jako właściciel na podstawie ciągłości umów) czy musi to zrobić pierwszy właściciel który zbył pojazd? Dlaczego urząd zatrzymał tę umowę i czy urząd ma obowiązek wydania takiej umowy? Umowa jest mi niezbędna do dalszej rejestracji.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Roman

Według mnie nie ma przeciwwskazań, by zgłosił się Pan do WK jako właściciel motoroweru i poprosił o zwrot/skan umowy kupna-sprzedaży. Może Pan skontaktować się z pierwszym właścicielem w celu wydania przez niego oświadczenia o sprzedaży motoroweru, być może taki dokument ułatwi Panu rozmowę w WK. Niestety nie jestem w stanie udzielić Panu informacji odnośnie powodu zatrzymania umowy przez urząd.

Roman
Roman
5 lat temu

Do dalszej rejestracji potrzebny jest mi oryginał umowy więc czy urząd zrobi kopię dla siebie i wyda mi oryginał? Obecnie jestem w posiadaniu kopi tej umowy ze stwierdzeniem zgodności z oryginałem potwierdzonym pieczątką z WK, ale urząd w którym chcę zarejestrować motorower nie respektuje tego i domaga się oryginału. :/ Rozmawiać o wydaniu z Panią z okienka czy od razu udać się do naczelnika?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Roman

Rozmowy proszę przeprowadzać według Pana uznania 🙂

Kamila
Kamila
5 lat temu

Witam! Kupiłam auto 3 lata temu i nie zarejestrowałam na siebie. Teraz chcę sprzedać auto czyli sporządzam z nowym kupującym umowę na siebie (sprzedającego) i przekazuję mu jeszcze poprzednią umowę z Panem widniejącym na dowodzie rejestracyjnym. Czy ten fakt również muszę gdzieś zgłosić?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Kamila

O sprzedaży samochodu zobowiązana jest Pani poinformować ubezpieczyciela w ciągu 14 dni. Musi Pani również przekazać ubezpieczycielowi szczegółowe dane kupującego.

Michal
Michal
5 lat temu

sprzedalem auto lecz zginela umowa k/s , umowa zawierala braki w postaci braku adresu zamieszkania kupujacego rowniez nie bylo napisanej daty k/s pojazdu , pozostal mi jedynie skan umowy, czy wydzial komunikacji uzna zbycie pojazu przeze mnie?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Michal

W celu uzyskania odpowiedzi na pytanie proszę skontaktować się z wydziałem komunikacji.

Michał
Michał
5 lat temu

Sprzedałem samochód czy wystarczy skan (kopia) umowy kupna sprzedaży aby zgłosić sprzedaż w wydziale komunikacji i ubezpieczalni ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Michał

Urzędy raczej wymagają oryginału umowy kupna-sprzedaży, więc niestety może być problem.

sławek
sławek
5 lat temu

Pod koniec ubiegłego roku kupiłem przyczepkę w Anglii którą użyłem do przeprowadzki do Polski. Poprzedni właściciel kilka miesięcy kupił ją tylko w celu przewiezienia materiałów budowlanych z PL do UK. Nie rejestrował jej w PL tylko założył angielską tablice, załadował materiały i pojechał do UK. Tam ja ją od niego odkupiłem i wróciłem do PL. Teraz chciałbym ją zarejestrować ale poprzedni właściciel kupił ją w OBI na paragon(który oczywiście mu zaginął). Mam umowę i certyfikat z wszystkimi danymi przyczepki. Da się coś z tym zrobić?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  sławek

Proszę udać się do WK z dokumentami i tam zweryfikować, czy wszystko jest w porządku. W mojej ocenie powinno być ok.

Piotr
Piotr
5 lat temu

Witam, mam „okazję” kupić auto z 88 roku. Czyli teoretycznie zabytek. Jest dowód rejestracyjny, jest karta pojazdu są polskie blachy. Ale jest brak ciągłości umów kupna sprzedaży. Obecny właściciel zgubił gdzieś umowę pomiędzy sobą a osobą z dowodu. Auto stoi kilka lat nieużywane. Niby auto kupił od znajomych i uda się umowę „odtworzyć”, ale zakładamy najgorszy scenariusz. Czy korzystając z faktu że auto jest zabytkowe uda się ominąć ciągłość umów?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Piotr

Niestety ustawa nie przewiduje wyjątków w takiej sytuacji, należy więc przedstawić wszystkie umowy kupna sprzedaży potwierdzające historię pojazdu.

Piotr
Piotr
5 lat temu

Hmmm, no to troszkę sprawa się skomplikowała, sprzedający twierdzi że ową umowę bez problemu odtworzy/ odzyska. Ale chyba ryzykować nie będę…

Pawel
Pawel
5 lat temu

Witam.Mój problem polaga na tym iż jestem 3 właścicielem pojazdu, posiadam 2 poprzednie umowy w oryginale ale z kolei 1 to ksero kopia a nie znam tego pana i nie jestem w stanie do niego dotrzec.W wydziale komunikacji chca oryginał wlasnie pomiedzy 1 a 2 wlascicielem lub odtworzenie umowy aby byla w oryginale.prosze o pomoc.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Pawel

Proszę złożyć pisemne oświadczenie przed Naczelnikiem Wydziału Komunikacji, że nie jest Pan w stanie skontaktować się z pierwszym właścicielem i że nie jest Pan w stanie zdobyć oryginału umowy.

Grzegorz
Grzegorz
5 lat temu

Witam. Sprzedałem auto 2 lata temu. Posiadam umowę z pieczątką UK o zgłoszeniu sprzedaży auta oraz potwierdzenie zgłoszenia o zbyciu pojazdu oraz dokument od Ubezpieczyciela o zgłoszeniu. Teraz UFG przesłał mi pismo, że auto jest nieubezpieczone. W ich systemie jestem ostatnim właścicielem, a nowy właściciel jest przez nich nieuchwytny. Czy mogę dostać karę finansową, jeśli nowy właściciel nie istnieje?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Grzegorz

UFG nie powinno nakładać na Pana kary w opisanych wyżej okolicznościach,ponieważ dokonał Pan wszelkich formalności wymaganych przy sprzedaży pojazdu. Ponadto posiada Pan dokumentację potwierdzającą, iż nie jest Pan właścicielem pojazdu.

Andrzej
Andrzej
5 lat temu

Witam
Mam problem z zarejestrowaniem auta. Sytuacja wygląda tak:
1 właścicielem była firma która sprzedała auto handlarzowi poprzez fakturę,
handlarz sprzedał 2 handlarzowi również na fakturę (to już 3 właściciel),
następnie kupił go zwykły facet (4 właściciel) i sprzedał go mi.
Zakręcone to strasznie wiem. A więc do sedna.
Gdy chciałem zarejestrować auto odmówiono mi z powodu błędów w 2 umowach a właściwie fakturach.
W tej pierwszej zrobiono błąd w wpisywaniu VINu i była inna data pierwszej rejestracji,
2 właściciel który sprzedawał kolejnemu w ogóle nie podał VINu.
Z tymi poprzednimi właścicielami udało nawiązać mi się kontakt telefoniczny i powiedzieli że mogą wysłać mailem wersje poprawione. Pytanie dotyczy czy na wersjach poprawionych musi być jakiś dopisek że jest to korekta? Czy muszą być podpisy i pieczątki tych właścicieli? Może być to zeskanowane i wysłane drogą elektroniczną czy raczej tradycyjnie pocztą?
Dodam że do tych osób dzieli mnie daleka droga dlatego chce to załatwić pocztą.
Mam nadzieję że wszystko dobrze wytłumaczyłem, proszę o konkretną odpowiedź, zależy mi na czasie.
Pozdrawiam.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Andrzej

Tak, na wersjach poprawionych powinien być dopisek, że to korekta, pieczątki i podpisy właścicieli. Generalnie, im więcej ,,potwierdzeń” tym dokument bardziej wiarygodny. Oczywiście dobrze by było, gdyby okazał Pan oryginał, wydaje mi się zatem, że tradycyjna droga pocztowa będzie w tym wypadku najbardziej odpowiednia.

Daniel
Daniel
5 lat temu

Witam, kupiłem w tamtym miesiącu auto które nie było zarejestrowane na osobę, która je sprzedawała, dostałem wszystkie umowy potrzebne do odtworzenia ciągłości sprzedaży. Niestety okazało się, że samochód nie jest w najlepszym stanie i w nerwach postanowiłem go sprzedać za mniejsze pieniądze(nie rejestrowałem go na siebie, ponieważ posiadałem go 6 dni). Sprzedałem je jakiemuś chłopakowi, ale okazało się że wpisał nie swoje dane, z nerwów nie sprawdziłem wszystkiego(możliwe, że podał dane kogoś z rodziny, wszystkie są prawidłowe) .Zgłosiłem sprzedaż do ubezpieczalni po przez wysłanie e-maila ze zdjęciem umowy kupna-sprzedaży.Dziś sprawdzałem z ciekawości i okazało się, że według UFG samochód nie jest w tej chwili ubezpieczony(polisa z którą sprzedałem auto była do 03.05.17r) ani nie przerejestrowany na nowego właściciela. Teraz boję się, że chłopak który kupił to auto podał dane osoby która nie ma pojęcia o tym, że na jej dane ktoś nabył auto i mogę mieć z tego powodu problemy za jakiś czas.Dziś chciałem się do niego dodzwonić i wygląda na to, że numer już jest nieaktualny, przynajmniej dziś jest wyłączony.Co powinienem zrobić w tej sytuacji?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Daniel

Posiada Pan umowę kupna sprzedaży samochodu, zatem będzie Pan w stanie udowodnić, że doszło do przeniesienia prawa własności samochodu. Jeśli natomiast doszło do przeniesienia prawa własności, ponadto, wypełnił Pan swoje obowiązki wynikające z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych mianowicie poinformował Pan ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu i o danych nabywcy, nie powinno być problemów z UFG, bo nie odpowiada Pan za działania nowego właściciela.

Robert
Robert
5 lat temu

Witam sprzedalem samochód i zgubilem umowe a ubezpieczyciel chce zebym zaplacil druga ratę co robic. Dodam ze nie wiem gdzie mieszka nowy wlasciciel i nie mam zadnego kontaktu do niego jak mam zglosic ubezpieczycielowi ze sprzedalem auto. Nowy wlasciciel jezdzi na moim ubezpieczeniu i nie wykupil nowej polisy i nie przerejestrowal pojazdu ponieważ ubezpieczyciel zostal by poinformowany z urzedu o zmianie numeru rejestracyjnego pojazdu.
Nie mam pojecia wszedzie rozkladaja rece. Co mam zglosic na policje kradziesz czy co zeby znalezli pojazd bo inaczej nie moga pomóc.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Robert

To do Pana obowiązków należało poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu i o danych nabywcy. Niestety brak dopełnienia takiego obowiązku skutkuje koniecznością zapłaty składki, bo do momentu poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu za zapłatę składki odpowiada zbywca. O sprzedaży samochodu był Pan zobowiązany poinformować również Wydział Komunikacji.

Sandra
Sandra
5 lat temu

Witam,
Dostałam samochód od taty w darowiznie i chce go przerejestrowac na siebie. Zgubiłam umowę, a z tatą nie mam kontaktu. Czy jest możliwość abym otrzymała duplikat umowy który złożyłam w urzędzie skarbowym? I czy z takim dokumentem mogę zarejestrować samochód?

Proszę bardzo o odpowiedź.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Sandra

W pierwszej kolejności proszę udać się do Urzędu Skarbowego i poprosić o kopię/duplikat umowy. Myślę, że nie powinno być problemów, aby uzyskała Pani dokument. W Urzędzie Komunikacyjnym może Pani złożyć pisemne oświadczenie przed Naczelnikiem Wydziału Komunikacji, pisząc że oryginał jest w Urzędzie Skarbowym, a z ojcem nie jest Pani w stanie się skontaktować, stąd duplikat.

Piotr
Piotr
5 lat temu

Witam serdecznie . Dostałem pismo od straży miejskiej iż moje auto stoi na parkingu od dłuższego czasu i jest w rakiem . Mam go usunąć . Samochód sprzedałem w 2011 i zgłosiłem to do ubezpieczenia aby rozwiązać umowę, niestety nie zgłosiłem w wydziale komunikacji Umowy sprzedaży nie mogę znaleźć Co w takich okolicznościach powinienem zrobić ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Piotr

A może ma Pan kontakt do nabywcy? Może on ma umowę? Sprzedający ma obowiązek zgłosić do Wydziału Komunikacji sprzedaż samochodu, zatem w dalszym ciągu na Panu ciąży ten obowiązek.