Zgubienie umowy kupna sprzedaży samochodu? To może być początek kłopotów

Aktualizacja:
zgubienie umowy

Umowa sprzedaży to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z Twoim samochodem. Nie możesz kupić auta, nawet od brata, szwagra, czy przyjaciela, nie podpisując jej. Nie chodzi tylko o to, że jest ona dowodem poważnego zakupu, ale też o formalności urzędowe, przy których bez umowy się nie obejdzie. Co więc zrobić jeśli przed wizytą w urzędzie papier gdzieś zaginie?

Do czego potrzebna jest umowa sprzedaży samochodu?

Udało Ci się kupić auto. Od poprzedniego właściciela dostajesz wszystkie dokumenty – kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, polisę ubezpieczeniową i mapę w prezencie. Jednak to umowa sprzedaży, gdy już odbierzesz kluczyki od sprzedawcy, może okazać się najważniejsza. To często jedyny dowód, że auto należy do Ciebie. Do czasu. A czas ten jest ściśle określony w przepisach:

  • W ciągu 14 dni w Urzędzie Skarbowym musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości auta.
  • W ciągu 30 dni w wydziale komunikacji urzędu miasta, dzielnicy, lub w starostwie powiatowym powinieneś złożyć wniosek o rejestrację pojazdu.

W obu tych przypadkach w okienku będziesz musiał pojawić się z umową sprzedaży (potocznie nazywana umową kupna sprzedaży, może i słusznie, bo podpisują je obie strony – sprzedający i kupujący).

Warto pospieszyć się z tymi formalnościami. Jeżeli bowiem zdarzy Ci się łagodnie mówiąc zawieruszyć gdzieś umowę, możesz wpaść w nie lada tarapaty. Problem nie jest tylko teoretyczny. Fora internetowe zalane są pytaniami od osób, które nie mogą znaleźć dokumentu potwierdzającego zakup samochodu.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Bez umowy nie zarejestrujesz samochodu

Podstawowa zasada w kontakcie z wydziałem komunikacji jest taka, że bez dokumentu potwierdzającego, że jesteś właścicielem pojazdu, nie uda Ci się go zarejestrować. Nie dostaniesz więc dowodu rejestracyjnego, który w przyszłości będzie też dowodem własności pojazdu. Wszelkie dane potrzebne do wydania dowodu będą leżeć spokojnie w aktach urzędu. Dowód rejestracyjny możesz spokojnie w przyszłości gubić, jeżeli tylko nie szkoda Ci czasu na ponowne załatwianie formalności. Ale na razie jedynym dowodem zakupu jest właśnie umowa sprzedaży. Pamiętaj, że oprócz Ciebie powinna posiadać ją też druga strona transakcji, czyli sprzedający. I to u niego szukaj pomocy.

Zobacz także: Wzór umowy sprzedaży samochodu

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Utrzymuj kontakt ze sprzedającym

Jeżeli udało ci się kupić samochód, nie pozbywaj się najprostszego nawet kontaktu z osobą, z którą zawarłeś transakcję, nawet gdy wszystko przebiegło pomyślnie. Czasem jest to tylko numer telefonu – zapisz go choćby pod nazwą „gość od auta”. Być może będziesz potrzebował tylko porady dotyczącej klimatyzacji lub zepsutego zamka. Ale możesz potrzebować pomocy w poważniejszej sprawie, a taką jest właśnie odtworzenie umowy sprzedaży. Jeśli zgubiłeś ją, poproś albo o przepisanie i podpisanie umowy jeszcze raz, albo o jej kopię. Pamiętaj jednak, że odbita na ksero, też musi mieć oryginalne podpisy wszystkich sprzedających i kupujących.

Bardziej skomplikowane zadanie czeka właścicieli aut, które przechodziły z rąk do rąk bez rejestracji. Aby wyrobić dowód rejestracyjny z własnym nazwiskiem, będziesz musiał w urzędzie pokazać wszystkie umowy sprzedaży, czyli historię pojazdu od momentu poprzedniej rejestracji. Kupując samochód, zawsze sprawdź dowód rejestracyjny. Jeżeli w dokumencie wpisana jest inna osoba, zażądaj od sprzedawcy poprzedniej umowy lub umów.

Zobacz także: Jak sprawdzić czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru?

Sprzedający zapadł się pod ziemię. Co wtedy?

Co zrobić, jednak gdy zaginęła nie tylko umowa sprzedaży, ale i sam sprzedający? Tu pojawiają się kłopoty. Teoretycznie mógłbyś zwrócić się do sądu z wnioskiem o ustalenie własności pojazdu. Trudno jednak przewidzieć, w jaki sposób sąd miałby dotrzeć do osoby, która sprzedała auto. To bardziej sprawa dla detektywa. Ustalenie własności auta na drodze sądowej częściej przydaje się w skomplikowanych sytuacjach życiowych, na przykład gdy jeden ze współwłaścicieli auta wyjechał i odmawia kontaktu, albo gdy sprzedający jest znany, ale za to w dokumentach, na podstawie których wydział komunikacji ma zarejestrować auto, roi się od błędów czy nieścisłości.

Umowa sprzedaży przydaje się także sprzedającemu

Umowę sprzedaży auta powinieneś zachować także w sytuacji, gdy to Ty właśnie się go pozbyłeś. Nie tylko po to, żeby pomóc w przyszłości nowemu, roztargnionemu właścicielowi. Zdarzają się też kłopoty z ubezpieczeniem. Jeżeli w ciągu 14 dni nie powiadomisz swojego ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży auta (tu umowa też będzie potrzebna), w oczach towarzystwa nadal będziesz uchodził za właściciela pojazdu.

Czytaj także: Sprzedaż samochodu a OC

Podsumowanie

  • Do czasu wydania dowodu rejestracyjnego umowa sprzedaży jest jedynym dowodem tego, że auto należy do Ciebie.
  • Jeśli kupujesz samochód, zawsze zachowaj kontakt do sprzedającego.
  • Kupując samochód, zawsze sprawdź dowód rejestracyjny. Weź od sprzedającego wszystkie umowy od czasu ostatniej rejestracji.
  • Umowa sprzedaży przydaje się też sprzedającemu - powinien on w ciągu 14 dni poinformować ubezpieczyciela o zbyciu auta.

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
307 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej