Dostałeś w ciągu roku trzy mandaty, ale nie pamiętasz już, ile punktów masz na koncie? Niedługo będziesz mógł szybko sprawdzić punkty karne. Taka usługa rusza w ramach systemu CEPiK 2.0. Okazuje się, że nie tylko dla Ciebie to ważne informacje! Czy łatwiejszy dostęp do punktów wpłynie na wysokość OC, które zapłacisz?
Rocznie Polacy dostają ok. 3,5 mln mandatów. Niektórzy kierowcy zbierają punkty w takim tempie, że szybko tracą rachubę. A wcale nie tak trudno złapać 24 “oczka” i stracić prawo jazdy. Punkty kasują się automatycznie po 12 miesiącach od wykroczenia. Jeśli w styczniu dostałeś cztery punkty za rozmowę przez telefon bez zestawu, to uwolnisz się od tej kary dopiero rok później. A co jeśli mandaty zdarzyły się w kolejnych miesiącach?
Informacja o tym, ile mamy ich na koncie, jest więc bardzo przydatna. Oto, jak je sprawdzić.
Po co i jak sprawdzić punkty karne online?
W tej chwili sprawdzenie ilości punktów karnych jest możliwe tylko na komisariacie policji. Wkrótce się to zmieni. W kwietniu 2017 roku zostanie uruchomiony CEPiK 2.0. Bez wychodzenia z domu, przez internet, będziemy mogli sprawdzić stan konta z punktami karnymi.
– Kierowca będzie mógł nieodpłatnie sprawdzić zarówno sumę zgromadzonych punktów, jak również kiedy, gdzie i za jakie wykroczenie je otrzymał. Będą to informacje pobierane bezpośrednio z policyjnej bazy danych – tłumaczy Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji.
Widoczne punkty karne zostaną podzielone na dwie grupy – aktywne i tymczasowe. – Do pierwszej z nich będą się zaliczać te punkty, którego zostały już przypisane do konta kierowcy. Z kolei punkty tymczasowe dotyczą tych spraw, w których kierujący odmówił przyjęcia mandatu i toczy się postępowanie sądowe – dodaje Karol Manys.
Żeby sprawdzić punkty, musisz mieć profil zaufany w ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. Coraz łatwiej taki profil założyć. Możesz to zrobić korzystając z bankowości elektronicznej np w PKO BP, Inteligo, ING i Millennium, a niedługo też w innych bankach.
Czy dane dotyczące punktów będą dostępne dla innych? Tak – z wiedzy zawartej na Twoim koncie mogą czerpać ubezpieczyciele!
Czytaj także: Kierowco przygotuj się na wyższe mandaty! Nawet do 15 punktów za przewinienie!
Sprawdzenie punktów karnych a ceny OC
Sprawdzenie liczby punktów karnych to dopiero pierwsza z usług, jakie będzie oferować nowy system. Później będziemy mogli sprawdzić też informacje o historii powypadkowej auta, czy miejsca, gdzie dokonano przeglądu technicznego. Wszystkie te dane są istotne z punktu widzenia towarzystw ubezpieczeniowych.
– Bezpiecznie jeździsz, dbasz o samochód, a więc dla ubezpieczyciela stanowisz mniej “ryzykownego” klienta. Jak już masz kilka, kilkanaście punktów to siłą rzeczy zdejmujesz nogę z gazu. Takie działania sprzyjają bezpieczeństwu na drodze – mówi Waldemar Florkowski, bloger i youtuber z motodoradca.tv.
Czy w związku z tym kierowcy mogą liczyć na tańsze polisy OC?
– Informacja o punktach karnych podawana przez CEPIK może wpłynąć na obniżenie ceny ubezpieczenia, bo nasz sposób jazdy widoczny będzie ,,czarno na białym”. Można wnioskować, że im mniej punktów karnych, tym bezpieczniej jeździmy. Bezpieczeństwo jazdy jest jednym z ważniejszych czynników, które ubezpieczyciele biorą pod uwagę podczas kalkulacji składki ubezpieczeniowej – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.pl
ZOBACZ TAKŻE
Najtańsze OC – Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach
Ceny OC szybują! 6 powodów, dlaczego ubezpieczenia OC będą drożały
Uszkodziłeś czyjeś auto i odjechałeś? Zapłacisz z własnej kieszeni!
Zniżki za bezszkodową jazdę. Ile można stracić, ile zyskać?
Ten kierunek myślenia ubezpieczycieli potwierdza też Rzecznik Finansowy. – Informacja o mandatach umożliwiałaby lepszą ocenę ryzyka przez ubezpieczycieli. W dłuższym okresie byłby to czynnik zmniejszający wysokość składek na OC komunikacyjne. Sprzyjałby zmniejszeniu liczby wypadków, a więc i wartości wypłat. Dodatkowa sankcja w postaci wyższej składki za OC komunikacyjne powodowałaby, że wielu kierowców, częściej „zdejmowałaby nogę z gazu” – mówi Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego.
Zyskają również kierowcy z zerowym stanem konta punktów karnych. Mniejsza liczba mandatów to niższa składka OC. Straciliby tylko brawurowi kierowcy. – Ci, którzy mimo to nadal łamaliby przepisy, w większym stopniu by się dokładali do puli, z której są wypłacane odszkodowania – dodaje Jaworski.
Czytaj także: Taryfikator mandatów 2022 – sprawdź, co się zmieniło
Mniej punktów karnych – niższe OC. Czy w Polsce to się uda?
Takie rozwiązanie od lat funkcjonuje już np. w Wielkiej Brytanii, gdzie o stawce ubezpieczenia decyduje m.in. liczba mandatów w ciągu ostatnich 5 lat. Należy jednak pamiętać, że tam polisa przypisana jest do kierowcy. W Polsce natomiast ubezpieczenie wykupujemy na konkretny samochód. A to niestety zasadnicza różnica i trudność, by rzeczywiście bezpiecznie jeżdżący kierowcy bez punktów karnych skorzystali z takiego systemu.
Dlaczego? Sprawdźmy przypadek auta, które ma więcej niż jednego właściciela. Wystarczy, że jeden z nich jeździ nieprzepisowo, a więcej za ubezpieczenie zapłacą także pozostali. Nawet, jeśli nie popełnili żadnych wykroczeń!
Uniknięcie podwyżki cen OC nie będzie też stanowiło kłopotu dla “kreatywnych” kierowców. Wystarczy, że zarejestrują swój pojazd na osobę, która posiada zerowy stan konta punktów karnych. Ubezpieczyciel nie będzie w stanie zweryfikować, kto faktycznie nim jeździ i ile wykroczeń popełni.
– Kierunek jest dobry. Na pewno kierowcy tak czy inaczej za jakiś czas z tego skorzystają. By jednak w pełni rozliczać ich za punkty i ryzyko, jakie stwarzają na drodze, trzeba by przebudować cały system. Przyjąć model ubezpieczenia, w którym to kierowca posiada wykupioną polisę, a nie pojazd. To pozwoliłoby na miarodajne i sprawiedliwe ustalenie cen składek OC. Póki co, nie zanosi się na tak poważną zmianę na naszym rynku – mówi Urszula Borowiecka z Punkta.pl.
Wygląda więc na to, że czeka nas rewolucja na rynku ubezpieczeń. Żeby płacić mniej za OC, nie będzie już wystarczyła bezszkodowa przeszłość ubezpieczeniowa. O cenie będzie też decydowała liczba mandatów na naszym koncie. O tym, jak to rozwiązanie działa w praktyce, przekonamy się w najbliższych miesiącach. Jednak już teraz możesz obliczyć swoją składkę OC, korzystając z naszego kalkulatora.
Czytaj także: Po jakim czasie kasują się punkty karne?
AKTUALIZACJA
E-usługa „Sprawdź swoje punkty karne” jest już dostępna. Resort cyfryzacji uruchomił tę aplikację 24 kwietnia 2017 roku. Dzięki niej możesz sprawdzić stan swojego konta z punktami karnymi oraz datę i miejsce popełnienia poszczególnych wykroczeń.
Przypominamy, że do skorzystania z tej e-usługi niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego (eGO). Aby go założyć, należy:
- Zarejestrować się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzić Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości.
- Utworzyć go z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy, np. banku. Obecnie mogą z tej opcji skorzystać klienci PKO BP, Inteligo, ING, Envelo oraz Millennium Bank.
Podsumowanie
- CEPiK 2.0 umożliwi sprawdzenie liczby punktów karnych poprzez internet
- Żeby skorzystać z nowego systemu, niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego w ePUAP
- Liczba punktów karnych będzie mieć wpływ na ceny polis OC
- Więcej za ubezpieczenie zapłacą 'brawurowi' kierowcy
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Tańsze OC? Masz na to szansę jeżdżąc bezpiecznie i wystrzegając się mandatów. Kolekcjonujesz punkty karne i ponosisz kary pieniężne? Licz się z wyższą ceną obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Polska Izba Ubezpieczeń proponuje, aby informacje o nałożonych przez policję mandatach trafiały do baz danych ubezpieczycieli. Oni na ich podstawie wyliczą wysokość Twojej składki OC.
Baza CEPiK zbiera informacje zarówno o pojazdach, jak i kierowcach. Niewielu kierowców wie jednak, że z części zgromadzonych tam danych mogą korzystać również oni. Kiedy warto zrobić użytek z zasobów CEPiK? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.
Parkowanie to największa zmora kierowców poruszających się w miastach. Zostawiając samochód – szczególnie w pośpiechu – łatwo złamać jeden lub nawet kilka przepisów o ruchu drogowym. Czy jednak za złe parkowanie grozi tylko mandat? Czy można również stracić prawo jazdy?
Zaszalałeś na zagranicznych drogach i fotoradar zrobił Ci zdjęcie? Możesz spodziewać się listu z mandatem. Nawet po kilku miesiącach. Zapłać koniecznie, inaczej narazisz się na spore nieprzyjemności.
We wszystkich krajach Europy właściciel pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej (OC). Za brak obowiązkowego ubezpieczenia – tak w Polsce jak i za granicą grozi kara. Jaka jest to kara? Sprawdzamy!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?