Rzeczoznawca samochodowy – kim jest i czym się zajmuje?

Aktualizacja:
rzeczoznawca-samochodowy

Rzeczoznawca samochodowy jest istotną postacią w wielu procesach mających związek z transakcjami pieniężnymi dotyczącymi pojazdów drogowych. Niezależnie od tego, czy chodzi o wypłatę ubezpieczenia, czy sprzedaż auta, głos takiej osoby często bywa kluczowy.

Rzeczoznawca motoryzacyjny jest profesjonalistą w swoim fachu – potrafi wycenić precyzyjnie, nie tylko wartość samochodu, ale też wysokość szkody powstałej w wyniku zdarzenia drogowego. Ubezpieczyciele często wnoszą o spotkanie z taką osobą właśnie w tym celu. Ma on jednak nie tylko dokonać wyceny, ale też wedle swojej wiedzy postarać się odtworzyć przebieg wydarzeń.  Jego kompetencją jest ustalenie, która wersja jest bardziej prawdopodobna, jeśli po wypadku są w tym rozbieżności. Gdy taki fachowiec ma się u Ciebie zjawić, powinnieneś przygotować wszystkie dokumenty związane z samochodem – dowód rejestracyjny, potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC i prawo jazdy. Jeśli takowymi dysponujesz, warto również pokazać zdjęcia, które powstały na miejscu wypadku. 

Czym zajmuje się rzeczoznawca samochodowy i jak z nim współpracować?

Jak już jednak wspominaliśmy, rzeczoznawcy samochodowi nie ograniczają się jedynie do współpracy z ubezpieczycielami. Często pracują też dla producentów aut, warsztatów, sądów, ale też doradzają prywatnie. Nie brakuje osób, które nie akceptują wyceny dokonanej przez osobę poleconą przez ubezpieczyciela i próbują na własną rękę znaleźć specjalistę, który sam oceni szkodę. Po sporządzeniu nowego kosztorysu należy wnieść o uznanie go do ubezpieczyciela i liczyć na pozytywną decyzję. Rzadko jednak takie oceny znacząco się różnią. 

Ważne jest, by rzeczoznawcy wiernie oddać przebieg zdarzenia drogowego, dokładnie opisując je ze swojej perspektywy. Jeśli to konieczne, warto zadbać, by podczas oględzin był dostęp do kanału, czy podnośnika, aby możliwe było obejrzenie podwozia. Nie należy zapomnieć o żadnym uszkodzeniu, trzeba dokładnie wskazać każde z nich i pozwolić je obejrzeć. Jeśli nieco lepiej znasz się na motoryzacji, możesz też zwrócić uwagę na to, co mogło się uszkodzić, a czego nie widać z zewnątrz na pierwszy rzut oka. Osoba dokonująca oględzin może wówczas między innymi zalecić dokładne badanie w warsztacie samochodowym. 

Jak nie przepłacić za rzeczoznawcę samochodowego?

Zważywszy na fakt, że o opinię rzeczoznawcy często występuje się przy okazji dużego wydatku, jak na przykład zakupu samochodu, na samych tych oględzinach nie chcesz przecież dodatkowo przepłacić. Średnie kwoty, jakie musisz zapłacić za poszczególne usługi takiego specjalisty, możesz poznać w Instytucie Techniki Motoryzacyjnej. Ceny są oczywiście mocno zależne od różnych czynników, ale najczęściej za wycenę samochodu osobowego zapłacisz ok. 300 zł, koszty naprawy pojazdu na podstawie dokumentów mogą być oszacowane za 200 zł, natomiast jeśli chodzi o oszacowanie wartości szkody to w przypadku naprawy zapłacisz 400 zł, a przy okazji szkody całkowitej ok. 500 zł. Co ciekawe opinia w sprawie kolizji drogowej na podstawie rekonstrukcji zdarzenia może Cię kosztować nawet do 15 000 zł. 

Co za tym idzie, rzeczoznawca przy okazji wielu transakcji związanych z autami odgrywa kluczową rolę i należy pamiętać, że nie zawsze jesteś skazany na tego, którego odgórnie zostanie Ci narzucony. Wielu działających prywatnie specjalistów za stosunkowo niewielką opłatą będzie Ci w stanie pomóc, a w efekcie zaoszczędzić znacznie więcej, niż ostatecznie musiałbyś zapłacić. 

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments