Samochody bez prawa jazdy to rozwiązanie, które cieszy się sporym zainteresowaniem. O co tutaj chodzi? W internecie można znaleźć wiele ogłoszeń dotyczących sprzedaży pojazdów, które według sprzedających, można prowadzić bez dokumentu uprawniającego do poruszania się na drogach, czyli prawa jazdy. Co na to przepisy? Jak to wygląda w świetle prawa? Czy istnieje w ogóle coś takiego jak auto bez prawa jazdy? Sprawdzamy.
Samochód bez prawa jazdy w Polsce? Brzmi niezwykle! Już wyjaśniamy, w czym rzecz.
Ustawa o kierujących pojazdami w artykule 3 w paragrafie 4 określa: Osoba, która ukończyła 18 lat, nie jest obowiązana do posiadania dokumentu stwierdzającego posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem, wózkiem rowerowym lub pojazdem zaprzęgowym. Na tym poziomie interpretacja nie nastręcza wielu kłopotów.
Kodeks Drogowy jasno określa, czym jest rower. W artykule 2 paragrafie 47 czytamy: rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h. To bardzo ważny paragraf, ponieważ określa, że rower może być wyposażony w napęd elektryczny. Jakie niesie to skutki?
Samochód bez „prawka” i przepisy obowiązujące w Polsce
Ustawa, która określa warunki korzystania z motoroweru, definiuje również w tej samej grupie inny typ pojazdu. Zacznijmy od tego jednak, czym jest motorower wg. powyższego rozporządzenia. To pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Wprowadza ona również pojęcie czterokołowca lekkiego, rozumianego jako czterokołowiec (minipojazd czterokołowy lekki), którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Ustawa ta weszła w życie 19 stycznia 2013 roku. Jakie są tego praktyczne konsekwencje?
Miniauta dla 14-latków?
Przywołane powyżej przepisy dotyczą przede wszystkim osób urodzonych po 19 stycznia 1995. Muszą one, aby poruszać się tego typu minipojazdami, a dokładnie motorowerami lub lekkimi czterokołowcami, posiadać specjalne uprawnienia – prawo jazdy kategorii AM. Minimalny wiek to 14 lat, a jazda może się odbywać wyłącznie za zgodą rodziców. Co więcej, kandydat na takiego „kierowcę” musi uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów grupy AM. Ponadto musi odbyć szkolenie w wymiarze minimum 10 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin praktycznych oraz zdać egzamin państwowy, teoretyczny oraz praktyczny.
Do prowadzenia ciężkich czterokołowców, czyli np. minisamochodów potrzebna będzie już kategoria B1 (od 16 lat) lub B (od 18 lat).
Czytaj także: mPrawo jazdy – jak z niego korzystać?
W przypadku osób urodzonych przed 19 stycznia 1995 roku bierze się pod uwagę fakt ukończenia 18 lat przed wejściem w życie wspominanej ustawy. Zwalnia je to z obowiązku posiadania prawa jazdy kategorii AM przy prowadzeniu – co ważne – wyłącznie motorowerów. Zwolnieniu nie podlegają lekkie czterokołowce – do ich prowadzenia konieczne jest posiadanie przez każdego prawa jazdy co najmniej wymienionej kategorii AM.
W świetle prawa auto, na które nie potrzeba prawa jazdy, nie istnieje. Dobrą wiadomością jest jednak to, że nie trzeba osiągnąć pełnoletności, aby prowadzić miniauto. Na dowód zatem nie, ale już na konkretne uprawnienia, jak najbardziej.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Kto może jeździć małym samochodem bez prawa jazdy?
Obecnie w praktyce pojazdy czterokołowe lekkie nie są zaliczane do motorowerów. Jakie niesie to konsekwencje?
Mimo urodzenia przed 1995 rokiem nie powinniśmy jeździć pojazdem czterokołowym lekkim wyłącznie „na dowód osobisty”. Możemy za to poruszać się motorowerem o ściśle określonych parametrach.
Dla wszystkich młodszych osób oraz do poruszania się czterokołowcami typu lekkiego (auta o pojemności 50cm3 lub o mocy do 4 kW) niezbędne jest posiadanie prawa jazdy przynajmniej kategorii AM.
Sprawdź też: Zdałem prawo jazdy, co dalej? Poradnik młodego kierowcy!
Jakim pojazdem można jeździć od 14 roku życia? Minisamochodziki – marki i ceny
Samochody bez prawa jazdy? Lista obejmująca auta, do obsługi – zdaniem niektórych – nie potrzebujemy prawka, nie jest długa. Spis obejmuje tutaj tzw. miniauta (mini car) osobowe, najczęściej dwuosobowe. Jaka jest ich cena? Czy są tanie? Jakimi samochodami można jeździć, nie osiągając pełnoletności?
Najpopularniejsze marki aut o pojemności do 50cm3 (mikrosamochodów) to:
- Aixam,
- Ligier,
- Casalini
- Chatenet,
- Microcar,
- Bellier,
- Grecav,
- Simpa.
Kierowanie tymi samochodami nie wymaga posiadania prawa jazdy kategorii B. Kosztują one w wersji podstawowej na rynku wtórnym nawet od 9 000 do 20 000 zł. Co ważne – jazda takim samochodem jest możliwa w dwóch przypadkach. Z uprawnieniami motorowerowymi od 14 lat (pojazdy z homologacją L6e) lub z uprawnieniami B1 od 16 roku życia (homologacja L7e – tu popularny model to Renault Twizy).
Co istotne, wbrew obiegowej opinii marka Smart nie produkuje mikrosamochodów. Jazda tym pojazdem bez prawa jazdy na pewno będzie skutkować odpowiednią karą. Natomiast jazda samochodem marki Aixam bez prawa jazdy jest możliwa. Zanim wsiądziesz do auta, o którym myślisz, że nie wymaga posiadania prawa jazdy – koniecznie potwierdź takie informacje!
Zobacz także: Pojazdy dla nastolatka
Mini car – samochód bez prawa jazdy. Czy to dobre rozwiązanie?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno decydując się na zakup miniauta musisz mieć świadomość, że nie możesz się nim poruszać po autostradach oraz drogach ekspresowych. Taki pojazd na pewno sprawdzi się w mieście, jest wygodny do zaparkowania. Także jego cena może kusić. Pamiętaj jednak o odpowiednich uprawnieniach niezbędnych do jego prowadzenia oraz o ubezpieczeniu samochodu. Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości w tym temacie.
Pytania i odpowiedzi
Jeżeli urodziłeś się przed 19 stycznia 1995, to jeździć bez prawa jazdy możesz rowerem lub motorowerem. Osoby urodzone po tej dacie bez jakiegokolwiek prawa jazdy mogą poruszać się jedynie rowerem.
Tak. Co więcej, ze względu na parametry aut produkowanych przez tę markę, aby nimi kierować, musisz mieć prawo kategorii B.
Tak, ale tylko, gdy urodziłeś się przed 19 stycznia 1995 roku. Jeśli jesteś młodszy, do prowadzenia motoroweru potrzebujesz prawa jazdy kategorii AM.
Nie, na każdy pojazd czterokołowy wymagane jest odpowiednie prawo jazdy. Nie zawsze musi to być jednak prawo jazdy kategorii B. Najmniejsze, tzw. lekkie pojazdy czterokołowe, można prowadzić posiadając prawo jazdy kategorii AM.
Minisamochody czy inaczej microcary można kupić w Polsce już za kilka tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że nawet osoba pełnoletnia musi mieć odpowiednie uprawnienia do prowadzenia takiego pojazdu.
Podsumowanie
- Ustawa określająca warunki korzystania z motoroweru dotyczy przede wszystkim osób urodzonych po 19 stycznia 1995.
- Wynika z niej, że pojazdem dwu- lub trójkołowym zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW mogą poruszać się osoby posiadające prawo jazdy kategorii AM. Minimalny wiek, aby je otrzymać to 14 lat za zgodą rodziców lub 18 lat.
- Osoby, które ukończyły 14 lat oraz posiadają pisemną zgodę rodziców mogą ubiegać się o prawo jazdy kategorii AM. Pozwala ono na kierowanie pojazdem o masie dopuszczalnej do 350 kg. Silnik spalinowy w takim pojeździe nie może przekraczać 50 cm3 lub w przypadku elektrycznych mieć mocy większej niż 4 kW.
- Jazda minisamochodem jest możliwa z uprawnieniami motorowymi (od lat 14) bądź z uprawnieniami B1 po 16 roku życia.
- Pojazdy, które można prowadzić z prawem jazdy kategorii AM posiadają homologację L6e.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.
Obecnie trudno jest nam wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez samochodu. W wielu sytuacjach jazda samochodem to także element pracy zawodowej. A jeśli mamy pojazd, to musimy mieć też uprawnienia do jego prowadzenia. I tym zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Przymierzasz się do zrobienia "prawka"? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze kategorie prawa jazdy i jaki wiek trzeba osiągnąć, aby zdobyć uprawnienia.
Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.
Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.
Posiadanie prawa jazdy jest konieczne, aby legalnie prowadzić pojazd po polskich drogach, ale co ciekawe, nie jest wymagane do zarejestrowania samochodu i zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Właściciele samochodów bez prawa jazdy mogą wykupić polisę odpowiedzialności cywilnej. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, czy i w jaki sposób możesz zabezpieczyć swój samochód, nawet jeśli nie posiadasz uprawnień do kierowania.
Nie masz prawa jazdy? Straciłeś je za jazdę po alkoholu? Myślisz o kupnie „prawka” na Ukrainie? Sprawdziliśmy dlaczego jest to nieopłacalne i w jakie kłopoty możesz wpakować się jeżeli takie prawo jazdy kupisz i będziesz z nim jeździł.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.