Trendy kradzieży samochodów. Jakie auta są kradzione? Gdzie jest najwięcej kradzieży?

Aktualizacja:
trendy kradzieży aut

Liczba skradzionych aut w Polsce spada z roku na rok, jednak niektórzy kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoich samochodów, bo te są wyjątkowo pożądane przez złodziei. Sprawdź, jakie modele najczęściej padały łupem złodziei w 2015 roku. Przedstawiamy trendy kradzieży samochodów!

Liczba kradzieży samochodów w Polsce maleje

Według danych Komendy Głównej Policji w 2015 roku zostało skradzionych 13 408 samochodów osobowych. Liczba ta spada z roku na rok – w 2014 roku zarejestrowano 14 124 zgłoszeń zaginięć aut. To – gdy omawiamy trendy kradzieży samochodów – najbardziej pozytywna informacja. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę zarejestrowanych w Polsce samochodów (wg danych CEPiK w 2015 roku zarejestrowano ich 1 146 859 – o 100 tys. więcej niż w 2014), statystyki przedstawiają się naprawdę optymistycznie. Z drugiej strony warto zauważyć, że około 40% wszystkich przestępstw w ogóle nie zostaje zgłoszonych policji, częściowo ze względu na brak wiary w skuteczności aparatu ścigania, częściowo ze względu na niską wartość utraconego mienia (np. jeśli auto było stare i nieubezpieczone na wypadek kradzieży). Kolejnym aspektem, który każe rozważyć znaczenie statystyk, jest liczba samochodów osobowych wyrejestrowanych z powodu kradzieży. Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców było ich 8 256 w 2015 roku, czyli o 5 152 mniej niż zgłoszonych na policję jako zaginionych. Różnicę stanowią przypadki odnalezienia lub odzyskania auta oraz odstęp czasowy między zgłoszeniem a wyrejestrowaniem pojazdu.

Trendy kradzieży samochodów – pilnuj swojego Volkswagena

Modelami samochodów, które cieszyły się największą popularnością wśród złodziei w 2015 roku były:

  • Volkswagen Golf (674 zgłoszeń kradzieży)
  • Audi A4 (584)
  • Volkswagen Passat (479)

Zgubnym powodzeniem wśród przestępców rodem z GTA cieszą się zatem głównie niemieckie marki. Volkswagen Golf oraz Audi A4 to modele, które padały łupem głównie wrocławskich złodziei samochodów (111 sztuk z każdego modelu), Volkswagen Passat okazał się najbardziej popularny w Katowicach (80). Z trendu wyłamuje się jedynie Warszawa, gdzie najczęściej znikają japońskie marki: Mazda 6 (151), Toyota Yaris (139), Honda Civic (87), Toyota Auris (83) i Toyota Avensis (77).

Warszawa stolicą złodziei samochodów

Najwięcej kradzieży samochodów w 2015 roku zgłoszono w Warszawie – 2 810 (około 165 na 100 tys. mieszkańców), najmniej w Rzeszowie – 148. Niechlubnym liderem policyjnych statystyk był w 2014 roku Poznań, gdzie na każde 100 tys. mieszkańców przypadło 150 skradzionych aut. Najłatwiejszy łup dla złodziei samochodów stanowią pojazdy zostawione na niestrzeżonym parkingu (5 058 skradzionych aut), na drugim i trzecim miejscu najbardziej ryzykownych miejsc postojowych plasują się: podwórko lub teren osiedlowy (2919 skradzionych aut) oraz parking osiedlowy (1981 skradzionych aut). Po drugiej stronie statystyk – złodzieje z sumieniem i bojaźnią bożą – najmniej samochodów zginęło spod kościoła (19 przypadków).

Odszkodowania z AC

W 2015 roku odszkodowania z casco pojazdów lądowych (w tym z tytułu kradzieży auta) wyniosły w sumie 3 839 187 (o 7,29% więcej niż w roku 2014). Choć straty firm ubezpieczeniowych z tytułu AC nie powiększają się i ceny w przyszłym roku powinny utrzymać się na tym samym poziomie, specjaliści przewidują kolejne podwyżki OC. Może więc wzrosnąć całkowita cena, jaką zapłacą ci, którzy wykupują obowiązkowe ubezpieczenie swojego auta w pakiecie z dodatkowymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Właściciele niemieckich i japońskich marek znajdujących się na szczytach list popularności wśród paserów oraz ci, którzy parkują na niestrzeżonych parkingach są szczególnie narażeni na kradzież swojego auta. To właśnie oni powinni rozważyć kupno lub kontynuację AC. Na szczęście zakres autocasco można dobierać dowolnie, kładąc nacisk na kradzież samochodu (np. w ramach minicasco).

Źródła: dane Komendy Głównej Policji w opracowaniach Bankier.pl., Samar.pl oraz Mapakryminalna.pl; Polska Izba Ubezpieczeń, Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

 

Podsumowanie

  1. W 2015 roku zostało skradzionych 13 408 samochodów osobowych. Liczba ta spada z roku na rok.
  2. Najczęściej w 2015 roku kradzione były: Volkswagen Golf (674 zgłoszeń kradzieży), Audi A4 (584) oraz Volkswagen Passat (479).
  3. Najwięcej kradzieży samochodów w 2015 roku zgłoszono w Warszawie – 2 810 (około 165 na 100 tys. mieszkańców), najmniej w Rzeszowie – 148.
  4. Najłatwiejszy łup dla złodziei samochodów stanowią pojazdy zostawione na niestrzeżonym parkingu (5 058 skradzionych aut).
  5. Jeśli masz popularne wśród złodziei auto, wykup koniecznie AC!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej