Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla?

Aktualizacja:
ubezpieczenie motocykla

Motocykl to dobra alternatywa dla samochodu. Szybki, zwinny jednoślad z gracją omija miejskie korki i łatwo nim zaparkować nawet w centrum miasta. Posiadanie motocykla zachęca do spędzania aktywnych weekendów - z adrenaliną, gdzieś na bezdrożach. Jednak tak, jak w przypadku samochodu, motocykl wiąże się z koniecznością zakupienia polisy OC. Sprawdzamy więc, ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla.

Popularność motocykli zdecydowanie wzrosła w ostatnich latach (w 2019 roku w Polsce zarejestrowanych było ponad 1,5 mln motocykli). Wpłynęła na to zmiana w prawie: od 2014 roku kierowcy, którzy mają prawo jazdy kategorii B przez minimum 3 lata, mogą jeździć skuterami i małymi motocyklami z silnikami o pojemności do 125 ccm bez uzyskiwania dodatkowych uprawnień. Po wprowadzeniu tych przepisów sprzedaż jednośladów poszybowała do góry, niestety już w 2017 roku spadła. Według raportu kwartalnego Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i KPMG, edycja Q4/2017, sprzedaż nowych motocykli zaliczyła wówczas jeden z większych swoich spadków, bo aż o 34%. Polacy nadal chętnie kupują z kolei używane motocykle. Według zestawienia portalu motogen.pl ponad połowa poszukiwanych jednośladów ma około 15 lat. Dlaczego? Oczywiście w grę wchodzi cena takiego pojazdu, ale także koszty jego utrzymania, w tym ubezpieczenie OC. Ile kosztuje polisa na motocykl?

OC dla motocykla, obowiązkowo!

Motocykl, jak każdy pojazd, musi posiadać ubezpieczenie OC. Brak polisy oznacza dotkliwe konsekwencje finansowe. Kary za brak OC rosną co roku, zarówno jeśli chodzi o samochód, jak i motocykl. W 2022 roku kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wynoszą odpowiednio:

 • 1000 zł za zaleganie z wpłatą składki OC powyżej 14 dni,
 • 500 zł za opóźnienie 4 – 14 dni,
 • 200 zł jeśli nasz motocykl pozostawał bez ubezpieczenia OC do 3 dni.

Kara finansowa to jednak nie koniec problemów za brak OC na motocykl. Często konsekwencje są o wiele poważniejsze. Jakie? Otóż właściciel motocykla nieposiadający polisy OC, który spowodował kolizję lub wypadek drogowy, musi dokonać zwrotu wszystkich kosztów poniesionych przez UFG (to Fundusz wypłaca odszkodowania poszkodowanym w wypadku, a następnie zwraca się do sprawcy zdarzenia o zwrot kosztów).

OC na motocykl – od czego zależy jego wysokość?

Nie warto narażać się na kary, lepiej skontaktować się z doradcą Punkta, który w ciągu kilku minut wyliczy nam przez telefon stawkę OC na motocykl.

Stawka ubezpieczenia OC motocykla zależy od tych samych czynników, co w przypadku samochodu. Decydujący jest zarówno sam kierowca, jego doświadczenie za kierownicą, historia ubezpieczeniowa, jak i model pojazdu oraz jego wiek i pojemność silnika. Zatem czynnikami wpływającymi na wysokość ceny polisy OC, gdy zechcemy ubezpieczyć motocykl będą:

 1. Marka i model motocykla.
 2. Pojemność silnika.
 3. Wiek pojazdu.
 4. Przebieg motocykla (dotychczasowy i planowany).
 5. Wyjątkowe przeznaczenie motocykla (np. w sytuacjach, gdy motocykl jest wynajmowany za pieniądze lub bierze udział w zawodach sportowych).
 6. Dodatkowe ubezpieczenie na motocykl w pakiecie OC (czasem bardziej opłacalne jest wykupienie polisy wraz z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi np. NNW, czy Assistance oraz AC – choć finalnie to opcja droższa).

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC na motocykl?

OC na motocykl wcale nie musi być drogie. W celu obniżenia wysokości składki można m.in. poprosić innego, doświadczonego kierowcę ze zniżkami na OC oraz z prawem jazdy na motocykl o to, aby został współwłaścicielem pojazdu. Dodatkowe zniżki na OC możliwe są także do uzyskania przez członków Polskiego Związku Motorowego, którzy posiadają przynajmniej 25-letni motocykl i mogą pochwalić się bezkolizyjną jazdą. Co istotne, wybrane firmy ubezpieczeniowe umożliwiają swoim klientom przeniesienie zniżek z OC samochodu na OC na motocykl. Jeśli mamy wspólnotę majątkową z naszym współmałżonkiem – możemy również skorzystać ze zniżek żony / męża.

Co obejmuje ubezpieczenie OC na motocykl?

Już podstawowe ubezpieczenie OC zapewnia pomoc w trudnych sytuacjach na drodze. Chroniony jest zarówno motocykl, jak i jego właściciel. Na co możemy liczyć, kupując polisę OC na motocykl? Będzie to m.in.:

 • pomoc udzielana w ciągu 30 minut na terenie całego kraju i przez całą dobę, transport do warsztatu, czy pomoc w wymianie opony (LINK4),
 • holowanie motocykla po awarii lub wypadku 50 km do najbliższego warsztatu (Uniqa),
 • motocykl holowany do warsztatu maksymalnie 100 km oraz Assistance w cenie OC (Proama),
 • nielimitowane holowanie na terenie Polski, Zielona Karta i Program Rabatowy (Generali).

Jaki motocykl może mieć ubezpieczenie OC na miesiąc?

W szczególnych sytuacjach możemy wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC – jedynie na miesiąc. Taka opcja jest dozwolona m.in. w sytuacji, gdy nasz motocykl to egzemplarz historyczny lub zabytkowy, gdy motocykl zarejestrowany jest na okres czasowy, zarejestrowany zagranicą i przewożony na teren RP, bądź też wystawiony na sprzedaż przez komis.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC na motocykl?

Motocykl ubezpieczymy praktycznie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Taki produkt posiada w swojej ofercie m.in. Proama, Compensa, Allianz, LINK4, Uniqa, mtu24.pl, Generali, Ergo Hestia oraz PZU. Najprostszym, najwygodniejszym i zdecydowanie najszybszym sposobem na znalezienie atrakcyjnej oferty ubezpieczenia OC na motocykl będzie skorzystanie z kalkulatora. Rozwiązania takie proponuje m.in.:

Posłużyliśmy się kalkulatorami proponowanymi przez wymienione TU dla obliczenia wysokości składki OC na motocykl dla przykładowego kierowcy z Wrocławia.

Ile kosztuje OC na motocykl?

Nasz kierowca ma prawo jazdy od 17 lat, za bezszkodową jazdę przysługuje mu 60% zniżek. Ma rodzinę, samochodem jeździ do pracy, po dzieci do szkoły i na rodzinne wakacje. Teraz obowiązek odwożenia dzieci chce scedować na żonę, a sam planuje zakupić motocykl i w ten sposób jeździć do pracy. Jedni nazywają to kryzysem wieku średniego, inni – spełnieniem młodzieńczych marzeń. W każdym przypadku kierowca musi ubezpieczyć motocykl. Ile doświadczony kierowca zapłaci za ubezpieczenie OC motocykla? Obliczyliśmy składki OC na motocykl w dwóch kategoriach: do 125 i powyżej 250 ccm.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla do 125 ccm?

Nasz przykładowy motocykl to Honda Rebel – mały, wydajny i lekki motocykl bliski skuterom. Idealny do sprawnego lawirowania pomiędzy sznurami samochodów. Kolejne modele to Kawasaki KMX 125 z 2000 roku oraz Romet ZETKA z 2010 roku.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na motocykl 125 ccm?

Motocykl Najtańsze OC
Honda Rebel, 125 cm3 z 2003 r. 143 zł
Kawasaki KMX, 125 cm3 z 2000 r. 155 zł
Romet ZETKA-125, 125 cm3 z 2010 r. 308 zł

Warto tutaj dodać, że na cenę OC będzie miało wpływ kilka wymienionych już wcześniej czynników. Powyższa kalkulacja dotyczy doświadczonego kierowcy ze zniżkami na OC. Z kolei młody, niedoświadczony kierowca, który nie zdążył jeszcze uzyskać zniżek za bezkolizyjną jazdę, a dodatkowo zamieszkujący duże miasto, gdzie wzrasta ryzyko m.in. wystąpienia kolizji, czy wypadku drogowego – zapłaci za ubezpieczenie OC na swój motocykl wyraźnie więcej.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla od 250 ccm?

Do motocykli o większej mocy zalicza się YAMAHA Fazer 600 ccm. Jego przeznaczeniem było głównie zatłoczone miasto, ale dłuższa eskapada także jest możliwa. Kierowca zasiada wyprostowany na wygodnej kanapie, co w wielkomiejskich warunkach sprawdza się doskonale. Sprawdziliśmy również, ile kosztuje ubezpieczenie na motocykl BMW F 800 ST, o poj. silnika 698 cm3 z 2010 roku oraz dla Hondy CBF 1000, o pojemności 998 cm3 z 2008 roku.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla od 250 ccm?

Motocykl Najtańsze OC
YAMAHA Fazer, 600 cm3 z 2005 r. 160 zł
BMW F 800 ST, 798 cm3 z 2010 r. 478 zł
Honda CBF 1000, 998 cm3 z 2008 r. 348 zł

kalkulator ubezpieczenia OC/AC motocykla

Podsumowanie

 1. Motocykl, jak każdy pojazd, musi być ubezpieczony. Kary za brak OC rosną co roku. W 2020 roku wynoszą 870 zł za zaleganie z wpłatą składki OC powyżej 14 dni, 435 zł za opóźnienie 3-14 dni, a 170 zł zapłacimy, jeśli nasz motocykl pozostawał bez ubezpieczenia OC do 3 dni.
 2. Tanie ubezpieczenie OC motocykla znajdziemy, kontaktując się z doradcą Punkta. Wysokość składki zależy m.in. od doświadczenia kierowcy, jego historii ubezpieczeniowej, jak i modelu pojazdu, jego wieku i pojemności silnika.
 3. Ubezpieczenie OC motocykla do 125 ccm dla doświadczonego kierowcy z dobrą historią ubezpieczeniową kosztuje od 143 zł we Wrocławiu.
 4. Ubezpieczenie OC motocykla od 250 ccm dla doświadczonego kierowcy z kompletem zniżek to wydatek od 160 zł we Wrocławiu.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
duo
duo
3 lat temu

Uniqua- porażka