Punkta

Lubisz podróżować, lecz nie przepadasz za rezerwacją i przebywaniem w hotelach? Teraz możesz czuć się swobodnie i korzystać z wynajmu krótkoterminowego wybranych nieruchomości w Polsce i na świecie, dzięki serwisowi Airbnb. Co to takiego?

Airbnb – co to takiego?

Airbnb to serwis internetowy oraz aplikacja mobilna, za pomocą której możesz zarezerwować swój nocleg podczas pobytu prywatnego lub służbowego. Został stworzony przez amerykańską firmę specjalizującą się pośrednictwem na rynku usług brokerskich.

Z serwisu możesz korzystać na dwa sposoby, jako:

 • gospodarz budynku, udostępniając swój dom/ mieszkanie/ pokój osobom chcącym skorzystać z Twojej oferty,
 • gość – jeśli to Ty szukasz zakwaterowania w wybranym mieście w Polsce lub na świecie.

Możesz się zdecydować na wynajem całej nieruchomości lub jej części, czyli np. jednego pokoju czy jednego piętra. W serwisie nie znajdziesz hoteli, ale oferty od osób prywatnych.

W jakich państwach można znaleźć nocleg przez Airbnb?

Obecnie oferta Airbnb jest naprawdę bogata i każdy może znaleźć taką dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości finansowych. W serwisie znajdziesz zakwaterowania w 191 krajach na całym świecie (w ponad 100 000 miastach), mając do wyboru ponad 6 000 000 ofert! Airbnb funkcjonuje w Polsce oraz np. w Hiszpanii, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Japonii, Australii, Wielkiej Brytanii, Indonezji, a nawet na małych wyspach czy Alasce!

Airbnb – jaka jest cena za osobę?

Cena wynajmu na Airbnb jest uzależniona od kilku czynników. Ceny są jednak mocno konkurencyjne w stosunku do hoteli dostępnych na rynku. Na całkowity koszt rezerwacji za pośrednictwem serwisu Airbnb składają się następujące opłaty:

 • cena za dobę ustalona przez gospodarza budynku,
 • opłata serwisowa Airbnb – usprawniająca działanie serwisu,
 • za dodatkowych gości – jeśli liczba gości jest wyższa niż limit widniejący w danej ofercie,
 • dodatkowa opłata za sprzątanie – pobierana przez niektórych gospodarzy,
 • depozyt – wymagany przez niektórych właścicieli nieruchomości,
 • podatek VAT/ GST/ JCT – pobierany od gości z niektórych krajów,
 • podatki lokalne – dodatkowa opłata pobierana w zależności od lokalizacji oferty.

Sprawdziliśmy, jaki jest koszt noclegu w terminie 20-21 marca 2020 roku w centrum Warszawy. Wynajem 2-osobowego pokoju ze współdzieloną łazienką w centrum miasta to koszt mniej więcej 100 złotych za noc. Bardziej opłacalny wydaje się jednak wynajem prywatnego apartamentu dla 4 osób w cenie niespełna 200 złotych.

Jak korzystać z Airbnb?

Korzystanie z serwisu jest dziecinnie proste! Co należy zrobić, by zabukować wybraną ofertę? Po pierwsze, musisz się zarejestrować i uzupełnić swój profil, podając wszystkie niezbędne dane. Następnie wybierz interesującą Cię ofertę. W wyszukiwarkę wpisz destynację, wybierz termin podróży oraz liczbę gości. Zapoznaj się z opłatami.

Po trzecie, zarezerwuj miejsce na swój pobyt. Możesz skorzystać z kilku rodzajów rezerwacji:

 • rezerwacja natychmiastowa, która umożliwia natychmiastowe zamówienie danej nieruchomości bez potwierdzenia przez gospodarza,
 • prośba o rezerwację – oferta wymaga zatwierdzenie bukingu przez gospodarza.

Po czwarte, opłać swoją rezerwację. W zależności od wymagań gospodarza, płatność może zostać pobrana z Twojej karty kredytowej, debetowej lub przedpłaconej (Visa, MasterCard, Amex, Discover i JCB), albo możesz jej dokonać przez platformy i usługi takie jak np. PayPal, Apple Pay, PayU (w niektórych krajach) czy Google Wallet (również dostępny tylko w niektórych krajach).

Opłata za nocleg może zostać pobrana jednorazowo lub rozłożona na raty. Całość odbywa się bezgotówkowo i wyłącznie przez platformę Airbnb. Nie zgadzaj się na płatność „do ręki” podczas przyjazdu!

Airbnb – dobry sposób na wynajem krótkoterminowy?

Czy warto korzystać z serisu Airbnb? Oczywiście! Dzięki platformie, możesz kontaktować się z gospodarzem, który odpowie na wszystkie Twoje pytania, a cały zakup rezerwacji odbędzie się bezgotówkowo. Airbnb to konkurencyjne ceny w stosunku do hoteli. W serwisie znajdziesz bardzo duży wybór miejsc noclegowych na całym świecie. Zdecydowanym plusem jest możliwość wynajmu nieruchomości tylko i wyłącznie do własnej dyspozycji. Skorzystaj z serwisu i znajdź swoje wymarzone lokum!