Posiadanie auta we współwłasności jest szczególnie korzystne ze względu na możliwość obniżenia stawki polisy OC. Młodzi kierowcy chętnie więc wpisują do dowodu rejestracyjnego bardziej doświadczonych szoferów. Nie zdają sobie jednak sprawy, że późniejsze zniesienie współwłasności samochodu nie będzie takie proste.
Chęć uzyskania zniżek jest jednym z najpopularniejszych, ale nie jedynym powodem powstania współwłasności auta. Nie bacząc na motywację, leżącą u podstaw nabycia samochodu przez więcej niż jedną osobę, trzeba wskazać, że sposoby na zniesienie samochodu współwłasności uzależnione będą od konkretnych okoliczności. W niektórych przypadkach o rozwiązanie stanu prawnego trzeba będzie zwrócić się do sądu. Istnieją trzy sposoby zniesienia współwłasności samochodu. Każdy z nich został szczegółowo opisany poniżej.
Zniesienie współwłasności samochodu poprzez dobrowolne zrzeczenie
Polubownym i zarazem najprostszym sposobem zmiany relacji właścicielskiej pojazdu jest dobrowolne zrzeczenie się udziałów w przedmiocie objętym współwłasnością przez jedną ze stron. Gdy uprawniony zgodzi się na wykreślenie jego danych z dowodu rejestracyjnego, pozostanie jedynie dopełnienie związanych z tym faktem formalności.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Co ważne, czynność powinna zostać potwierdzona pisemną umową zrzeczenia się współwłasności, uwzględniająca dane stron, wielkość udziałów oraz ich wartość. Następnie, w terminie 30 dni od chwili podpisania umowy należy udać się z nią i wnioskiem o wykreślenie współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego do właściwego miejscowo urzędu komunikacji. Podczas wizyty trzeba mieć przy sobie: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz aktualną polisę OC.
Dodatkowym obowiązkiem jest opłacenie podatku od darowizny, jeśli byłych współwłaścicieli nie łączy pokrewieństwo pierwszego stopnia, a tym samym nie korzystają z ustawowego zwolnienia. Przepisy przewidują 6 miesięcy na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym.
SPRAWDŹ: Współwłasność samochodu, czyli jedno auto i dwóch właścicieli – co warto o tym wiedzieć?
Sądowe zniesienie współwłasności samochodu
Gdy współwłaściciele nie są w stanie się porozumieć, narastający spór o samochód wyjaśni sąd. Jest to jednak rozwiązanie zajmujące i wiele czasu i pieniędzy. Aby rozpocząć postępowanie, trzeba złożyć w sądzie wniosek o zniesienie współwłasności, uzupełniony dokumentami potwierdzającymi ten stan rzeczy. Aby wyeliminować ryzyko angażowania przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, lepiej przemyśleć kogo wybiera się na współwłaściciela. Z pewnością powinna być to osoba godna zaufania.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Zniesienie współwłasności samochodu z powodu śmierci współwłaściciela
Rozsądny dobór współwłaściciela ma ogromne znaczenie także w przypadku jego śmierci. Zazwyczaj nie poświęca się zbyt dużo czasu na przemyślenie tego aspektu. A trzeba mieć świadomość, że w razie śmierci współwłaściciela, jego udział w danej rzeczy stanie się elementem spadku i podlegać będzie podstępowaniu spadkowemu. W jego trakcie okaże się, kto zastąpi dotychczasowego współwłaściciela. Jeśli zmarły zostawił testament, to w nim znajdować się będzie informacja o personaliach spadkobiercy.
Śmierć dotychczasowego współwłaściciela jest kłopotliwa, gdyż blokuje podejmowanie jakichkolwiek decyzji związanych z autem. Do czasu zakończenia postępowania spadkowego nie można go na przykład sprzedać. Ponadto żyjący współwłaściciel musi samodzielnie pokrywać koszty związane z używaniem pojazdu oraz opłacać polisę OC.
SPRAWDŹ: 8 błędów, których powinieneś uniknąć, by kupić tanie ubezpieczenie OC
Zniesienie współwłasności samochodu a wymiana dokumentów
Nie zawsze zniesienie współwłasności samochodu będzie rodziło obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego. Wszystko zależy od tego, na której pozycji w dokumencie widnieje ustępujący współwłaściciel. Jeśli wpisano go na drugiej pozycji, wystarczy skreślenie przez urzędnika wydziału komunikacji potwierdzone pieczątką.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Zniżki na ubezpieczenia rosną wraz z czasem bezwypadkowej jazdy. To znaczy, że im starszy i bardziej doświadczony kierowca, tym niższe składki płaci. Czy z tego wynika, że młodzi i niedoświadczeni nie skorzystają tego typu bonusów? Niekoniecznie. W pewnym sensie zniżkami można się podzielić. Sposobem na to jest współwłasność samochodu.
Pojazd jest dobrem ruchomym, który może mieć kilku właścicieli. Może zdarzyć się tak, że wciąż użytkujesz samochód, ale nie masz już kontaktu z byłym współmałżonkiem lub kolegą, z którym podpisywałeś umowę kupna-sprzedaży auta. Zastanawiasz się, czy taka osoba może sprzedać pojazd bez twojej wiedzy? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce, i nie przeocz żadnej formalności!
Z możliwości dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego korzystają przede wszystkim młodzi kierowcy, którzy w tym rozwiązaniu widzą szansę na obniżenie składki OC i budowę historii ubezpieczeniowej. Zastanawiasz się, jak przebiega procedura w urzędzie i ile to kosztuje? Krok po kroku omawiamy formalności, jakie czekają osobę, która chce dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego.
Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.
W Polsce każdy posiadacz pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej komunikacyjnej (OC). Jednakże sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana, gdy inni kierowcy również korzystają z tego samochodu. Czy w takich przypadkach można ubezpieczyć samochód na kogoś innego niż właściciel pojazdu wpisany w dowodzie rejestracyjnym?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.