Brak opon zimowych a ubezpieczenie OC. Czy mogą wpłynąć na odszkodowanie?

Aktualizacja:
Opony zimowe a odszkodowanie

Zima coraz bliżej, dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, więc warto pomyśleć o przygotowaniu samochodu na nowe warunki. Podstawa to wymiana opon na zimowe. Nie tylko są one bardziej odporne na temperatury, ale przede wszystkim gwarantują większe bezpieczeństwo. Czy ich brak może skutkować brakiem odszkodowania w przypadku kolizji?

Badanie wykonane przez firmę SW Research pokazuje, że poprawiła się świadomość Polaków, jeśli chodzi o wymianę opon z letnich na zimowe i odwrotnie. Zmienia je 83,5% polskich kierowców. Co z pozostałymi? Na szczęście większość z nich (12,5%) używa opon całorocznych. Niestety, zdarzają się jeszcze kierowcy, którzy przez cały rok jeżdżą na oponach zimowych (1,7%) lub letnich (0,5%).

Co w sytuacji, kiedy kierowca spowoduje kolizję, nie mając odpowiedniego ogumienia? Czy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie z polisy OC? Jak sytuacja wygląda w przypadku innych ubezpieczeń np. Autocasco czy Assistance?

Odszkodowanie z ubezpieczania OC a brak zimowych opon

Zacznijmy od początku, czyli odpowiedzmy na kluczowe pytanie: czy jest obowiązek zmiany opon na zimowe? Nie! Nie ma prawnego obowiązku zakładania zimowego ogumienia. Wielokrotnie już ogłaszano plany wprowadzenia ustawy, która nakazywałaby taką zmianę, ale pozostało to w sferze projektów. Na razie nie możemy zatem dostać mandatu za brak„zimówek”.Skoro nie ma obowiązku zmiany to, czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC?

OC to ubezpieczenie obowiązkowe, którego zakres jest ściśle regulowany przez prawo. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić wypłaty odszkodowania z OC bez względu na to, na jakich oponach jechał sprawca kolizji. Nie ma podstawy prawnej, która uzasadniałaby inną decyzję.

Odrębną sprawą jest, że kierowca naraża siebie i innych uczestników ruchu drogowego, gdy porusza się pojazdem nieprzystosowanym do pogody. Jeśli więc zastanawiasz się, czy opony zimowe są obowiązkowe – posłuchaj głosu rozsądku i zmień je dla bezpieczeństwa swojego i innych.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Brak opon zimowych a ubezpieczenie Autocasco (AC)

Jazda na oponach letnich zimą nie ma zatem wpływu na odszkodowanie z polisy OC. Jak to wygląda jednak w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia AC? Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowania z polisy AC, albo znacznie je obniżają. Powołują się przy tym na dwa przepisy Kodeksu cywilnego:

Art. 362. Przyczynienie się poszkodowanego do powstania lub zwiększenia szkody:

 „Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”,

Art. 827 Granice odpowiedzialności ubezpieczyciela:

1§. „[…] w razie rażącego niedbalstwa odszkodowanie nie należy się, chyba że umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej”.

Ubezpieczyciele traktują jazdę bez zimowych opon jako rażące niedbalstwo. Powołują się na zapis o to przypadku, gdy ubezpieczony przyczynia się do powstania szkody albo zwiększenia jej rozmiarów. Jeśli liczysz na odszkodowanie z AC, brak opon zimowych może być podstawą do odmowy wypłacenia ubezpieczenia.

Obowiązek zmiany opony zimowych w Europie

W Polsce nie ma obowiązku jeżdżenia na oponach zimowych, ale należymy pod tym względem do grona niewielkiej grupy państw. W większości europejskich krajów jazda na „zimówkach” jest obowiązkowa. Należy o tym pamiętać, szczególnie jeśli planujemy podróż za granicę. Brak takich opon może skończyć się wysokim mandatem w przypadku policyjnej kontroli.

Od kiedy należy zakładać opony zimowe w Niemczech? W przypadku tego kraju przepisy nie są jasno uregulowane. Policja może nałożyć na Ciebie mandat w sytuacji, gdy korzystasz w letniego ogumienia niedopasowanego do warunków pogodowych. Co to oznacza? Na jezdni znajduje się lód, śnieg, błoto pośniegowe lub panuje gołoledź.

Inaczej sytuacja wygląda np. w Austrii. Tutaj, podobnie jak w Czechach, Estonii, Finlandii, Litwie, Norwegii czy Słowacji, ogumienie należy zmienić przed 1 listopada. W Chorwacji czy Słowenii obowiązkowe są one dopiero od 15 listopada. Na Łotwie, w Turcji, Szwecji i Estonii ze zmianą możesz zaczekać do 1 grudnia.

Warto jednak dodać, że nawet w przypadku kolizji za granicą bez zimowych opon, polski ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z polisy OC (Zielona Karta poza krajami Unii Europejskiej).

Sprawdź cenę ubezpieczenia OC/AC!

Dlaczego należy dopasować ogumienie do panujących warunków?

W sytuacji gdy obowiązek zmiany opon na zimowe nie jest uregulowany prawnie, możesz samodzielnie zdecydować o tym, kiedy i czy w ogóle zastępować ogumienie. Zasada w takiej sytuacji jest prosta: opony należy dostosowywać do odpowiedniej pory roku. To ważne szczególnie w czasie zimy, gdy warunki panujące na drodze mogą być bardzo trudne i niebezpieczne.

Zimowe opony mają za zadanie ułatwić jazdę, dzięki odmiennej budowie od letnich modeli. Są one przystosowane do pracy w temperaturze poniżej 7 st. C. Mają w swoim składzie więcej krzemionki, która sprawia, że nie twardnieją na mrozie, a tym samym nie zmniejsza się ich przyczepność. Dodatkowo bieżnik „zimówek” składa się z wielu lamelek i dużych kostek, dzięki czemu nie tracą przyczepności na śniegu czy lodzie.

Opony zimowe zapewniają w trudnych warunkach lepszą sterowalność auta, lepsze przyspieszenie, a przede wszystkim skuteczniejsze hamowanie. W niektórych sytuacjach droga hamowania może zmniejszyć się dwukrotnie w stosunku do opon letnich!

Czytaj także: Jak dbać o opony podczas upałów

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Wielu kierowców decyduje się na zmianę opon na zimowe już w październiku. To bardziej przyzwyczajenie niż sztywny termin. Decyzja powinna zależeć tak naprawdę od warunków pogodowych. Zaleca się, aby zmienić opony na zimowe, gdy średnia temperatura utrzymuje się poniżej 7°C. Analogicznie, gdy wiosną temperatura będzie się utrzymywała powyżej 7°C, trzeba przejść na opony letnie. Ważne jest także, żeby zmienić na zimowe wszystkie cztery opony. Gdy ograniczymy się tylko do dwóch przednich, tył auta może wpaść w poślizg podczas hamowania lub skręcania. Założenie „zimówek” tylko na tył pozbawi przód pojazdu sterowności.

Czytaj także: Jakie opony wybrać ?

Pytania i odpowiedzi

Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce?
Czy brak opon zimowych może być podstawą do niewypłacenia ubezpieczenia?
Kiedy zmienić opony na zimowe?
Od kiedy obowiązują opony zimowe w Niemczech?
Ile powinien mieć bieżnik opony zimowej?

Podsumowanie

  1. Polskie prawo nie przewiduje obowiązku wymiany opon na zimowe.
  2. Brak opon zimowych nie może być podstawą do odmowy wypłacenia odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC.
  3. Towarzystwo ubezpieczeniowe może uzależnić wypłatę sumy z tytułu polisy AC i Autocasco, w przypadku niedopasowanego ogumienia do warunków pogodowych.
  4. Obowiązek zmiany opon na zimowę jest regulowany prawnie w ponad 20 krajach europejskich.
  5. Ogumienie należy zmienić na opony zimowe, gdy średnia temperatura spada poniżej 7°C.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.18
Jakie ubezpieczenia nieobowiązkowe warto wykupić?

Ubezpieczenia oferują nam ochronę finansową w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń i pomagają zminimalizować ryzyko związane z różnymi aspektami naszego życia. Istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń, zarówno obowiązkowych, jak i dobrowolnych. Niektóre z nich są wymagane przez prawo, jak np. OC pojazdu. W tym artykule omówimy, jakie ubezpieczenia dobrowolne są warte zakupu i dlaczego warto o nich pamiętać.

Czytaj więcej
2024.03.15  •  Zdrowie
Jak sprawdzić, czy posiadasz ubezpieczenie? Praktyczne wskazówki

Zastanawiałeś się, czy jesteś ubezpieczony? To pytanie często pojawia się w sytuacjach, gdy potrzebujemy pomocy medycznej lub musimy załatwić jakąś sprawę urzędową. Ważne jest, aby upewnić się, czy posiadasz aktualne ubezpieczenie, np. zdrowotne, które pozwoli Ci skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak i gdzie sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony.

Czytaj więcej
2024.03.15  •  Zdrowie
Jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia?

Ubezpieczenie kosztów leczenia to nie tylko polisa dla podróżujących. Warto rozważyć jej zakup, ponieważ zapewnia ochronę finansową w przypadku konieczności skorzystania z usług medycznych, zwłaszcza w placówkach prywatnych, gdzie koszty mogą być bardzo wysokie. W tym artykule omówimy, czym jest ubezpieczenie KL, co obejmuje i dlaczego warto je mieć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej