Kradzież samochodu z parkingu a odszkodowanie

Aktualizacja:
Kradzież samochodu

Kradzież samochodu to ogromny stres. Jeśli zostawiasz auto pod blokiem, musisz liczyć się z takim ryzykiem. Zostawiając samochód na parkingu płatnym, powołujesz się na odpowiedzialność właściciela parkingu i liczysz na wypłatę odszkodowania. To jednak nie jest takie oczywiste! Twoje prawo do odszkodowania za kradzież samochodu z parkingu zależeć będzie od tego, czy był to parking strzeżony czy parking niestrzeżony.

Parking strzeżony czy parking niestrzeżony? Parking płatny czy może parking bezpłatny? Wybór należy do Ciebie. Od Twojego wyboru zależeć będzie natomiast Twoje prawo do ewentualnego odszkodowania w momencie, kiedy kradzież samochodu stanie się faktem. Decydujesz się więc na parking płatny. Choć przed wjazdem nie było tabliczki informującej o charakterze parkingu, myślisz sobie: „płacę, więc wymagam”. Wymagasz ochrony i bezpieczeństwa swojego auta. Ale czy słusznie? Na początek musimy zdać sobie sprawę z jednej bardzo ważnej rzeczy. Sam fakt, że za parking płacimy nie oznacza, że jest to parking strzeżony.

Czytaj także: Szkoda parkingowa – co zrobić?

Kradzież samochodu z parkingu niestrzeżonego

Zostawiasz swoje auto na parkingu płatnym niestrzeżonym. Wjazd odbywa się poprzez zapłatę i odbiór kwitu od parkingowego. W tym momencie zawarłeś właśnie tzw. umowę dorozumianą. Jest to rodzaj umowy, do której dochodzi przez zachowanie się stron. Krótko mówiąc – w ten sposób wynajmujesz miejsce parkingowe, ale nie masz żadnej gwarancji ochrony. Co w sytuacji, gdy kradzież samochodu stanie się faktem? Jeśli na takim parkingu dojdzie do kradzieży auta, nie masz żadnych podstaw, aby pociągnąć zarządcę parkingu do jakiejkolwiek odpowiedzialności. Płatność nastąpiła za wynajem powierzchni, co nie obliguje prowadzącego parking do pilnowania samochodu. W takiej sytuacji pozostaje Ci zgłosić kradzież na policję i czekać z nadzieją, że złodziej zostanie złapany. A co jeśli auta nie odzyskasz? Być może ubezpieczając swoje auto zdecydowałeś się na pakiet OC i AC? W takiej sytuacji możesz odetchnąć spokojnie. Autocasco czy nawet minicasco zapewniające ochronę na wypadek kradzieży umożliwi Ci otrzymanie odszkodowania.

Czytaj także: Trendy kradzieży samochodów

Kradzież auta z parkingu strzeżonego

Kradzież samochodu i Twoje prawo do odszkodowania wygląda zupełnie inaczej w przypadku parkingu strzeżonego. Korzystając z niego zawierasz tzw. umowę o przechowanie pojazdu, a ta uregulowana została w kodeksie cywilnym. Co ona oznacza dla kierowcy zostawiającego tam swoje auto? W świetle prawa, właściciel parkingu zawierając umowę przechowania obliguje się do przechowywania rzeczy i wydania jej w stanie niepogorszonym. Oznacza to, że w przypadku kradzieży właściciel parkingu będzie ponosił odpowiedzialność za nienależyte wykonanie zadania. Jeśli parking był ubezpieczony, swoje roszczenia możesz kierować bezpośrednio do ubezpieczyciela.

Warto też wiedzieć, że nawet jeśli w regulaminie parkingu strzeżonego znajdzie się zapis, że prowadzący nie odpowiada za szkody takie jak urwanie lusterek, otarcia, czy wgniecenie błotnika, nie mają one mocy prawnej. Oznacza to, że jeśli do takiej szkody dojdzie na parkingu strzeżonym, możesz liczyć na odszkodowanie.

Czytaj także: Kradzież samochodu z dokumentami

Parking płatny strzeżony czy niestrzeżony?

Pamiętajmy, że to w gestii kierowcy leży rozróżnienie obu tych powierzchni. Jeśli płacąc oczekujesz, że Twoje auto będzie pod ochroną, musisz zostawić go na parkingu strzeżonym. A co w sytuacji, kiedy parking nie ma żadnego oznaczenia? Skąd wiedzieć, jaki jest jego charakter? Pierwszym sygnałem, który każe nam sądzić, że parking jest strzeżony, będzie umieszczenie na jego terenie urządzeń takich jak brama ze szlabanem, budka ze strażnikiem czy inne zabezpieczenia elektroniczne. Najprostszym rozwiązaniem byłoby jednak zapoznanie się z regulaminem parkingu, ale wątpliwe, aby każdy kierowca przed zostawieniem tam swojego auta, zapoznawał się z jego treścią.

Kradzież samochodu – jak walczyć o odszkodowanie?

Podsumowanie

  1. Prawo do odszkodowania za kradzież auta z parkingu będzie zależało od charakteru parkingu.
  2. Parking płatny nie musi być parkingiem strzeżonym. Jeśli brak jest wyraźnego oznaczenia, dowiedz się czy Twój samochód jest tam chroniony.
  3. Odszkodowanie za kradzież auta z parkingu należy się tylko w przypadku parkingu strzeżonego.
  4. Podczas wjazdu na płatny parking niestrzeżony zawierasz umowę najmu, która nie obliguje właściciela parkingu do sprawowania ochrony nad autem.
  5. W przypadku parkingu strzeżonego, zawierasz tzw. umowę o przechowanie pojazdu, co powinno być gwarancją wydania go w niepogorszonym stanie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.18
Jakie ubezpieczenia nieobowiązkowe warto wykupić?

Ubezpieczenia oferują nam ochronę finansową w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń i pomagają zminimalizować ryzyko związane z różnymi aspektami naszego życia. Istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń, zarówno obowiązkowych, jak i dobrowolnych. Niektóre z nich są wymagane przez prawo, jak np. OC pojazdu. W tym artykule omówimy, jakie ubezpieczenia dobrowolne są warte zakupu i dlaczego warto o nich pamiętać.

Czytaj więcej
2024.03.15  •  Zdrowie
Jak sprawdzić, czy posiadasz ubezpieczenie? Praktyczne wskazówki

Zastanawiałeś się, czy jesteś ubezpieczony? To pytanie często pojawia się w sytuacjach, gdy potrzebujemy pomocy medycznej lub musimy załatwić jakąś sprawę urzędową. Ważne jest, aby upewnić się, czy posiadasz aktualne ubezpieczenie, np. zdrowotne, które pozwoli Ci skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak i gdzie sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony.

Czytaj więcej
2024.03.15  •  Zdrowie
Jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia?

Ubezpieczenie kosztów leczenia to nie tylko polisa dla podróżujących. Warto rozważyć jej zakup, ponieważ zapewnia ochronę finansową w przypadku konieczności skorzystania z usług medycznych, zwłaszcza w placówkach prywatnych, gdzie koszty mogą być bardzo wysokie. W tym artykule omówimy, czym jest ubezpieczenie KL, co obejmuje i dlaczego warto je mieć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej