Kradzież samochodu z parkingu a odszkodowanie

Aktualizacja:
Kradzież samochodu

Kradzież samochodu to ogromny stres. Jeśli zostawiasz auto pod blokiem, musisz liczyć się z takim ryzykiem. Zostawiając samochód na parkingu płatnym, powołujesz się na odpowiedzialność właściciela parkingu i liczysz na wypłatę odszkodowania. To jednak nie jest takie oczywiste! Twoje prawo do odszkodowania za kradzież samochodu z parkingu zależeć będzie od tego, czy był to parking strzeżony czy parking niestrzeżony.

Parking strzeżony czy parking niestrzeżony? Parking płatny czy może parking bezpłatny? Wybór należy do Ciebie. Od Twojego wyboru zależeć będzie natomiast Twoje prawo do ewentualnego odszkodowania w momencie, kiedy kradzież samochodu stanie się faktem. Decydujesz się więc na parking płatny. Choć przed wjazdem nie było tabliczki informującej o charakterze parkingu, myślisz sobie: „płacę, więc wymagam”. Wymagasz ochrony i bezpieczeństwa swojego auta. Ale czy słusznie? Na początek musimy zdać sobie sprawę z jednej bardzo ważnej rzeczy. Sam fakt, że za parking płacimy nie oznacza, że jest to parking strzeżony.

Kradzież samochodu z parkingu niestrzeżonego

Zostawiasz swoje auto na parkingu płatnym niestrzeżonym. Wjazd odbywa się poprzez zapłatę i odbiór kwitu od parkingowego. W tym momencie zawarłeś właśnie tzw. umowę dorozumianą. Jest to rodzaj umowy, do której dochodzi przez zachowanie się stron. Krótko mówiąc – w ten sposób wynajmujesz miejsce parkingowe, ale nie masz żadnej gwarancji ochrony. Co w sytuacji, gdy kradzież samochodu stanie się faktem? Jeśli na takim parkingu dojdzie do kradzieży auta, nie masz żadnych podstaw, aby pociągnąć zarządcę parkingu do jakiejkolwiek odpowiedzialności. Płatność nastąpiła za wynajem powierzchni, co nie obliguje prowadzącego parking do pilnowania samochodu. W takiej sytuacji pozostaje Ci zgłosić kradzież na policję i czekać z nadzieją, że złodziej zostanie złapany. A co jeśli auta nie odzyskasz? Być może ubezpieczając swoje auto zdecydowałeś się na pakiet OC i AC? W takiej sytuacji możesz odetchnąć spokojnie. Autocasco czy nawet minicasco zapewniające ochronę na wypadek kradzieży umożliwi Ci otrzymanie odszkodowania.

Kradzież auta z parkingu strzeżonego

Kradzież samochodu i Twoje prawo do odszkodowania wygląda zupełnie inaczej w przypadku parkingu strzeżonego. Korzystając z niego zawierasz tzw. umowę o przechowanie pojazdu, a ta uregulowana została w kodeksie cywilnym. Co ona oznacza dla kierowcy zostawiającego tam swoje auto? W świetle prawa, właściciel parkingu zawierając umowę przechowania obliguje się do przechowywania rzeczy i wydania jej w stanie niepogorszonym. Oznacza to, że w przypadku kradzieży właściciel parkingu będzie ponosił odpowiedzialność za nienależyte wykonanie zadania. Jeśli parking był ubezpieczony, swoje roszczenia możesz kierować bezpośrednio do ubezpieczyciela.

Warto też wiedzieć, że nawet jeśli w regulaminie parkingu strzeżonego znajdzie się zapis, że prowadzący nie odpowiada za szkody takie jak urwanie lusterek, otarcia, czy wgniecenie błotnika, nie mają one mocy prawnej. Oznacza to, że jeśli do takiej szkody dojdzie na parkingu strzeżonym, możesz liczyć na odszkodowanie.

Parking płatny strzeżony czy niestrzeżony?

Pamiętajmy, że to w gestii kierowcy leży rozróżnienie obu tych powierzchni. Jeśli płacąc oczekujesz, że Twoje auto będzie pod ochroną, musisz zostawić go na parkingu strzeżonym. A co w sytuacji, kiedy parking nie ma żadnego oznaczenia? Skąd wiedzieć, jaki jest jego charakter? Pierwszym sygnałem, który każe nam sądzić, że parking jest strzeżony, będzie umieszczenie na jego terenie urządzeń takich jak brama ze szlabanem, budka ze strażnikiem czy inne zabezpieczenia elektroniczne. Najprostszym rozwiązaniem byłoby jednak zapoznanie się z regulaminem parkingu, ale wątpliwe, aby każdy kierowca przed zostawieniem tam swojego auta, zapoznawał się z jego treścią.

Kradzież samochodu – jak walczyć o odszkodowanie?

Podsumowanie

  1. Prawo do odszkodowania za kradzież auta z parkingu będzie zależało od charakteru parkingu.
  2. Parking płatny nie musi być parkingiem strzeżonym. Jeśli brak jest wyraźnego oznaczenia, dowiedz się czy Twój samochód jest tam chroniony.
  3. Odszkodowanie za kradzież auta z parkingu należy się tylko w przypadku parkingu strzeżonego.
  4. Podczas wjazdu na płatny parking niestrzeżony zawierasz umowę najmu, która nie obliguje właściciela parkingu do sprawowania ochrony nad autem.
  5. W przypadku parkingu strzeżonego, zawierasz tzw. umowę o przechowanie pojazdu, co powinno być gwarancją wydania go w niepogorszonym stanie.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments