Uwierzytelnianie dokumentów dla ubezpieczyciela

Aktualizacja:
uwierzytelnianie dokumentów

Zanim twój ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie za poniesione straty, ma prawo poprosić o dokumenty – na przykład potwierdzające wartość utraconego majątku albo uszczerbek na zdrowiu. Co zrobić, gdy nie możesz dostarczyć ich oryginału? Czym jest uwierzytelnienie dokumentów i jak go dokonać?

Co to znaczy uwierzytelnienie dokumentów?

Uwierzytelnianie dokumentów to nic innego, jak potwierdzenie jego autentyczności, czyli pozostawienie na kopii adnotacji „za zgodność z oryginałem”. Jest ona dowodem tego, że kopia (zazwyczaj kserokopia) dokumentu jest autentyczna i tożsama z oryginałem.

Warto wiedzieć, że w świetle obowiązujących w Polsce przepisów, za dokument jest uznawany wyłącznie oryginał każdego pisma. Odpis dokumentu zachowuje jego moc prawną tylko wtedy posiada poświadczenie za zgodność z oryginałem. Pojęcia „odpis dokumentu”, „uwierzytelniona kopia dokumentu poświadczona za zgodność z oryginałem”, „uwierzytelnienie dokumentu” czy „podpis urzędowo poświadczony” to synonimy, które można stosować zamiennie.

Wszelkie wątpliwości w tym zakresie reguluje ustawa w zakresie uwierzytelniania dokumentów.

Czytaj także: Kradzież dokumentów za granicą

Odpis dokumentu – do czego się przydaje?

Kopia dokumentu posiadająca poświadczenie za zgodność z oryginałem bywa przydatna w wielu sytuacjach urzędowych. Pozostając w temacie ubezpieczeń – ubezpieczyciel może wymagać od nas kopii dokumentacji medycznej, świadczącej o stanie naszego zdrowia, umów będących dowodem, że pojazd jest naszą własnością, dokumentów potwierdzających naszą tożsamość czy aktów stanu cywilnego.

Jeśli nie dysponujemy oryginałem dokumentu lub z jakiegoś powodu nie chcemy przekazywać go towarzystwu ubezpieczeniowemu – dobrym rozwiązaniem jest właśnie kopia dokumentu z potwierdzeniem za zgodność z oryginałem.

Uwierzytelnianie dokumentów – kto może to zrobić?

Najpewniej i najbezpieczniej, gdy o uwierzytelnienie dokumentu poprosimy notariusza, wtedy ryzyko, że ktoś zakwestionuje jego prawdziwość jest minimalne. Opłata za każdą stronę poświadczonej dokumentacji wynosi około 6 złotych i jest to stawka wynikająca z narzuconej ustawowo taksy notarialnej.

Jak przeprowadzić takie uwierzytelnianie? Należy udać się do notariusza i poprosić o wykonanie takiej usługi. UWAGA! Notariusz poświadcza tylko dokumenty oryginalne, a więc jeśli takiego dokumentu nie posiadasz, dysponujesz tylko kopią np. wypisu ze szpitala, to nie ma sensu się do niego udawać.

Uwierzytelnienia może też dokonać w placówce, która wydaje dokument – a więc np. w szpitalu, u rzeczoznawcy itp.

Na przykład dokumentację z placówki medycznej (kartę leczenia szpitalnego, wyniki badań, dokumentację ambulatoryjną) może uwierzytelnić pracownik tej placówki.

Podobnie jest z dokumentami stanu cywilnego – zgodność z oryginałem może potwierdzić pracownik wydającego je organu administracji państwowej.

Warto pamiętać, że uwierzytelnienia nie możemy wykonać we własnym zakresie, nie może tego zrobić także zrobić nikt z naszych bliskich ani znajomych. Potwierdzenia nie może też dokonać przedstawiciel ubezpieczyciela, nawet jeśli dostarczymy mu oryginał dokumentu.

Czytaj także: Czy trzeba tłumaczyć dokumenty do rejestracji samochodu?

Gdy ubezpieczyciel prosi o dokumentację medyczną

Czy towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo prosić o dokumenty lekarskie? Tak, ponieważ właśnie na ich podstawie oceniany jest stan naszego zdrowia i ewentualna wartość roszczeń. Może to zrobić na dwa sposoby. Prosząc nas o dostarczenie odpowiednich danych albo zwracając się bezpośrednio do szpitala czy placówki medycznej. Pamiętajmy jednak, że sytuacja, w której szpital przesyła ubezpieczycielowi wyniki naszych badań musi być poprzedzona naszą zgodą na dostęp do takich informacji.

[Widget_reklama_porownywarki]

Czytaj także: Informacja o dokumentach potrzebnych do ustalenia odpowiedzialności lub wysokości odszkodowania

Dokumentacja dostarczana przed zawarciem ubezpieczenia

Zdarza się, że ubezpieczyciel prosi o dokumenty jeszcze zanim zawrzemy umowę ubezpieczenia i może od tego uzależniać zawarcie polisy. Takie sytuacje mają miejsce szczególnie w przypadku ubezpieczeń na życie, czy ubezpieczeń zdrowotnych.

Czy ubezpieczyciel ma prawo żądać od nas takich dokumentów? Tak. Ocenia na ich podstawie np. nasz stan zdrowia i ewentualne ryzyko ubezpieczeniowe.

Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel nie może takich dokumentów nikomu ujawnić i są one objęte tajemnicą.

Czytaj także: Kradzież samochodu z dokumentami


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej