Nurkowanie dla początkujących - jak się ubezpieczyć?

Aktualizacja:
nurkowanie

Nurkowanie to sport praktycznie dla każdego. Jest przyjemne, widowiskowe i nie wymaga szalonej kondycji. Wiele osób próbuje go na wyjeździe w egzotyczne rejony i łapie bakcyla. Jak zacząć przygodę z nurkowaniem? Jak to robić profesjonalnie, a przede wszystkim bezpiecznie? Jakie ubezpieczenie Ci się przyda?

Nurkowanie – dla kogo? 

Kryteria są dość ogólne i właściwie nurkować może każda zdrowa osoba, która dobrze czuje się w wodzie i potraci pływać. Przed podjęciem decyzji o uczeniu się nurkowania, będziesz musiał odwiedzić lekarza i uzyskać odpowiednie zaświadczenie o braku przeciwskazań do uprawiania tego sportu.

Jeśli chorujesz na padaczkę, nadciśnienie, czy masz inne problemy zdrowotne, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Nurkowanie przeważnie jest bardzo bezpieczne i przy amatorskim uprawianiu obarczone minimalnym ryzykiem,  ale dla bezpieczeństwa sprawdź, czy Twój stan zdrowia Cię nie dyskwalifikuje.

Czytaj także: Prawo jazdy 2018: ile kosztuje kurs, gdzie szukać oszczędności?

Zapisz się na kurs!

Na rynku dostępnych jest wiele książek o nurkowaniu, filmy instruktażowe, czy blogi, na których przeczytasz co i jak. Nie zastąpią one jednak kursu i oczywiście nie dają żadnych uprawnień. Nurkowanie wydaje się proste, ale wymaga zdobycia niezbędnej wiedzy i umiejętności. W innym wypadku może być po prostu niebezpieczne.

Zacznij od podstaw, a potem stopniowo poszerzaj umiejętności, np. o kurs nurkowania w nocy, czy na większych głębokościach. Bez znajomości fizyki nurkowania, sprzętu, czy umiejętności reagowania w sytuacjach niespodziewanych lepiej nie zapuszczać się pod wodę.

Czytaj także: Ubezpieczenie sportowe na zagraniczny wyjazd. O czym pamiętać kupując polisę?

Jak wybrać kurs nurkowania?

Na rynku są kursy trwające kilkanaście, ale i kilkadziesiąt godzin – rozłożone na wiele tygodni pracy. W krajach, w których turystyczne nurkowanie jest modne, są kursy kilkugodzinne lub 1-4 dniowe. Jeśli nurkowania chcemy wyłącznie spróbować i będziemy potem zwiedzać podwodny świat w asyście doświadczonej ekipy, można się o nie pokusić. Jeśli jednak mamy większe apetyty, pamiętajmy, że nurkowie szkolą się niejednokrotnie przez wiele lat i tej wiedzy oraz umiejętności nie da się przekazać w czasie 12-godzinnego kursu.

Wybierając ekspresowe szkolenie, miej świadomość swoich umiejętności i nie przeceniaj ich pochopnie!

Czytaj także: Ile kosztuje kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych?

Gdzie można nurkować?

Wybór jest spory i zależy tylko od zasobności naszego portfela i oczekiwań. Sporo osób nurkuje w Egipcie, Chorwacji, ale popularne są też Cypr, Kreta, Rodos czy Wyspy Kanaryjskie. Ze względu na zagrożenia terrorystyczne mniej popularne są Tunezja i Turcja, ale są tam piękne i bardzo konkurencyjne cenowo miejsca do nurkowania. Bardziej egzotyczne destynacje to np. Dominikana czy Filipiny.

Przed wyjazdem sprawdź ostrzeżenie MSZ. Jeśli jakiś rejon świata jest niebezpieczny, lepiej dwa razy rozważyć, czy warto tam jechać.

Czytaj także: Ubezpieczenie działalności gospodarczej – co powinieneś wiedzieć?

Czy wyjeżdżając na nurkowanie muszę się ubezpieczyć?

Tak i nie wystarczy standardowe ubezpieczenie turystyczne! Jeśli podczas wyjazdu będziesz uprawiał sport, a więc np. nurkował, pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym, rozszerzonym o opcje dla danego rodzaju aktywności fizycznej. W przypadku nurkowania ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, co konkretnie obejmuje polisa, do jakiej głębokości możesz nurkować będąc pod jej ochroną, oraz gdzie.

Opcjonalnie można ubezpieczyć sprzęt, bagaż, czy wykupić NNW. Ubezpieczenie dla nurków powinno zawierać także ratownictwo na morzu, czy pomoc w transporcie, w razie wypadku. Takie oferty znajdziesz między innymi w Ergo HESTIA.

Zadzwoń do naszych ekspertów i dopytaj o szczegóły – chętnie Ci pomożemy wybrać odpowiednią polisę. Czekamy pod numerem 22 490 90 00 lub mailowo: [email protected].

Czytaj także: Ubezpieczenie OC lekarzy: obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie zawodowe

Podsumowanie

  • Nurkowanie to sport praktycznie dla każdego, ale przed rozpoczęciem podwodnej przygody poradź się lekarza.
  • Aby bezpiecznie nurkować należy zdobyć niezbędną wiedzę, np. uczestnicząc w kursie nurkowym.
  • Krótki, ekspresowy kurs nie zrobi z Ciebie eksperta, nie szarżuj!
  • Wyjeżdżając za granicę pamiętaj o ubezpieczeniu!
  • Nurkowania nie znajdziesz raczej w standardowej polisie turystycznej, dobrze więc się ubezpieczyć dodatkowo!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej