Punkta

Nurkowanie – dla kogo? 

Kryteria są dość ogólne i właściwie nurkować może każda zdrowa osoba, która dobrze czuje się w wodzie i potraci pływać. Przed podjęciem decyzji o uczeniu się nurkowania, będziesz musiał odwiedzić lekarza i uzyskać odpowiednie zaświadczenie o braku przeciwskazań do uprawiania tego sportu.

Jeśli chorujesz na padaczkę, nadciśnienie, czy masz inne problemy zdrowotne, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Nurkowanie przeważnie jest bardzo bezpieczne i przy amatorskim uprawianiu obarczone minimalnym ryzykiem,  ale dla bezpieczeństwa sprawdź, czy Twój stan zdrowia Cię nie dyskwalifikuje.

Zapisz się na kurs!

Na rynku dostępnych jest wiele książek o nurkowaniu, filmy instruktażowe, czy blogi, na których przeczytasz co i jak. Nie zastąpią one jednak kursu i oczywiście nie dają żadnych uprawnień. Nurkowanie wydaje się proste, ale wymaga zdobycia niezbędnej wiedzy i umiejętności. W innym wypadku może być po prostu niebezpieczne.

Zacznij od podstaw, a potem stopniowo poszerzaj umiejętności, np. o kurs nurkowania w nocy, czy na większych głębokościach. Bez znajomości fizyki nurkowania, sprzętu, czy umiejętności reagowania w sytuacjach niespodziewanych lepiej nie zapuszczać się pod wodę.

Jak wybrać kurs nurkowania?

Na rynku są kursy trwające kilkanaście, ale i kilkadziesiąt godzin – rozłożone na wiele tygodni pracy. W krajach, w których turystyczne nurkowanie jest modne, są kursy kilkugodzinne lub 1-4 dniowe. Jeśli nurkowania chcemy wyłącznie spróbować i będziemy potem zwiedzać podwodny świat w asyście doświadczonej ekipy, można się o nie pokusić. Jeśli jednak mamy większe apetyty, pamiętajmy, że nurkowie szkolą się niejednokrotnie przez wiele lat i tej wiedzy oraz umiejętności nie da się przekazać w czasie 12-godzinnego kursu.

Wybierając ekspresowe szkolenie, miej świadomość swoich umiejętności i nie przeceniaj ich pochopnie!

Gdzie można nurkować?

Wybór jest spory i zależy tylko od zasobności naszego portfela i oczekiwań. Sporo osób nurkuje w Egipcie, Chorwacji, ale popularne są też Cypr, Kreta, Rodos czy Wyspy Kanaryjskie. Ze względu na zagrożenia terrorystyczne mniej popularne są Tunezja i Turcja, ale są tam piękne i bardzo konkurencyjne cenowo miejsca do nurkowania. Bardziej egzotyczne destynacje to np. Dominikana czy Filipiny.

Przed wyjazdem sprawdź ostrzeżenie MSZ. Jeśli jakiś rejon świata jest niebezpieczny, lepiej dwa razy rozważyć, czy warto tam jechać.

Czy wyjeżdżając na nurkowanie muszę się ubezpieczyć?

Tak i nie wystarczy standardowe ubezpieczenie turystyczne! Jeśli podczas wyjazdu będziesz uprawiał sport, a więc np. nurkował, pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym, rozszerzonym o opcje dla danego rodzaju aktywności fizycznej. W przypadku nurkowania ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, co konkretnie obejmuje polisa, do jakiej głębokości możesz nurkować będąc pod jej ochroną, oraz gdzie.

Opcjonalnie można ubezpieczyć sprzęt, bagaż, czy wykupić NNW. Ubezpieczenie dla nurków powinno zawierać także ratownictwo na morzu, czy pomoc w transporcie, w razie wypadku. Takie oferty znajdziesz między innymi w Ergo HESTIA.

Zadzwoń do naszych ekspertów i dopytaj o szczegóły – chętnie Ci pomożemy wybrać odpowiednią polisę. Czekamy pod numerem 22 490 90 00 lub mailowo: kontakt@mfind.pl.