Prowadzisz cudze auto bez OC? Narażasz się na milionowe kary

Aktualizacja:
wypadek bez polisy oc

Zdarza Ci się prowadzić cudze auto? Przed wyruszeniem w trasę koniecznie sprawdź, czy taki samochód ma ważną polisę OC, bo w razie wypadku jesteś współodpowiedzialny i możesz słono zapłacić.

Jak wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ok. 110 tysięcy pojazdów w naszym kraju nie ma wykupionej polisy OC. To tylko 0,5% wszystkich, jakie są zarejestrowane. Ale już odsetek kierowców, którzy spowodowali wypadek prowadząc cudzy pojazd jest znacznie większy. Szacuje się, że sprawcą co czwartego wypadku są właśnie osoby poruszające się nie swoim pojazdem.

A co jeśli spowodujesz wypadek cudzym autem, które dodatkowo nie ma ważnej polisy OC? Będziesz musiał ponieść finansowe konsekwencje za jego skutki – solidarnie z posiadaczem pojazdu, który nie wykupił ubezpieczenia. W skrajnym przypadku może to oznaczać wydatek ponad miliona złotych! Dotyczy to nie tylko kierujących samochodem, lecz także motocyklem, motorowerem czy ciągnikiem.

Regres, czyli zwrot pieniędzy za odszkodowanie

W razie wypadku spowodowanego przez kierującego bez ważnej polisy OC, który miał miejsce na terenie kraju, jego ofiary otrzymują odszkodowanie od UFG. Z kolei w przypadku kolizji spowodowanych przez zarejestrowane w Polsce auto bez ważnej polisy OC za granicą, odszkodowanie refundowane jest przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Następnie, instytucje te występują o zwrot wypłaconej sumy (to tzw. regres – więcej przeczytasz o tym w artykule Ubezpieczyciel żąda zwrotu pieniędzy za odszkodowanie. Co to jest regres ubezpieczeniowy?  ) do właściciela nieubezpieczonego pojazdu, a jeśli nie kierował on pojazdem w momencie wypadku, także do kierowcy.

Tylko w 2016 roku UFG rozpoczął 4,3 tys. spraw regresowych, dotyczących zdarzeń spowodowanych właśnie przez nieubezpieczonych sprawców. W sumie prowadzonych było blisko 16,4 tys. takich spraw na łączną kwotę ponad 211 mln zł. Średni regres wynosi obecnie ok. 12,8 tys. zł, czyli ponad 12-krotnie więcej, niż średnia cena polisy OC.

Najwyższe regresy

Przykładowe regresy wobec sprawców wypadków opiewają na znacznie wyższe kwoty. W 2013 roku rekordzista musiał zwrócić UFG aż 1,6 miliona zł! Jeszcze więcej miał do zapłacenia pewien kierowca, który autem bez polisy OC spowodował wypadek za granicą – jego dług wobec PBUK wyniósł blisko 3 miliony złotych. Obaj mogli tego uniknąć – wystarczyło kupić ubezpieczenie OC.

Ważna polisa OC nie tylko umożliwia ofiarom wypadków uzyskanie odszkodowania. Jest także zabezpieczeniem majątku właściciela pojazdu. Brak ubezpieczenia OC i wynikające z tego konsekwencje mogą całkowicie zrujnować życie, powodując ogromne długi. Warto o tym pamiętać wsiadając za kierownicę każdego pojazdu nie tylko na terenie kraju, ale i poza jego granicami – radzi Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.pl

Sprawdź, czy auto posiada ważną polisę OC

Zgodnie z przepisami, obowiązek posiadania ważnej polisy OC dotyczy wszystkich  samochodów, motocykli i ciągników w Polsce (za wyjątkiem tych zarejestrowanych jako zabytkowe). Jeśli nie jesteś pewien, czy dany pojazd ma wykupione ubezpieczenie, możesz to sprawdzić na stronie UFG. Wystarczy, że podasz numer nadwozia (VIN) lub numer rejestracyjny pojazdu.

Regres nie tylko za brak OC

Żądania zwrotu wypłaconego odszkodowania mogą się także spodziewać kierowcy, którzy:

  • spowodowali wypadek pod wpływem alkoholu lub narkotyków
  • uciekli z miejsca wypadku
  • spowodowali wypadek prowadząc pojazd, który ukradli
  • wyrządzili szkodę, prowadząc samochód bez uprawnień

Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152, art. 43).

Podsumowanie

  1. Jeśli spowodujesz wypadek cudzym autem bez ważnej polisy OC, odpowiadasz za skutki takiego zdarzenia solidarnie z właścicielem pojazdu.
  2. W 2016 roku UFG rozpoczęło ponad 4 tysiące takich spraw.
  3. Rekordowe regresy wobec UFG lub PBUK przekraczają milion złotych.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments