Do 2021 roku kierowcy głowili się nad tym, jak przykleić winietę czeską na szybie auta. Od tego czasu sporo się zmieniło. Opłatę za autostrady w Czechach dokonasz online – szybko i wygodnie. Ile w 2022 roku musimy zapłacić za przejazd? Na jak długo możemy ją kupić?
Wybierasz się w podróż do Czech? Kraj naszych sąsiadów jest niezwykle urokliwy, a wycieczki samochodem pozwalają odkryć mniej oczywistą stronę. Zanim jednak wyruszysz, warto pamiętać o opłacie za autostrady w Czechach. Ile kosztują winiety i gdzie je można kupić?
Zapomnij o naklejkach, w 2024 r. wystarczy elektroniczna opłata!
Jeśli zastanawiasz się, jak przykleić winietę czeską, mamy dobrą wiadomość – nie musisz już tego robić! W 2020 roku prezydent ościennego kraju podpisał ustawę, na mocy której zniesiono tradycyjną formę. Wielu kierowców dotychczas głowiło się, gdzie przykleić winietę i jak to zrobić, aby nie odpadła ona w trakcie jazdy. Na szczęście od 2021 roku wystarczy, że dokonasz opłaty elektronicznie. Jak potwierdzić zakup winiety czeskiej? Po dokonaniu transakcji dostaniesz potwierdzenie na podany adres e-mailowy.
Nie ryzykuj w podróży, postaw na pakiet Autocasco, który ochroni Cię w nieprzewidzianych sytuacjach:
Kalkulator AC – Oblicz składkę!
Autostrady w Czechach: jak opłacić przejazd?
Państwa na różne sposoby radzą sobie z pobieraniem opłat za korzystanie z dróg. W Polsce często narzekamy na korki przed bramkami na autostradach, ale prawda jest taka, że przynajmniej nie musimy pamiętać o obowiązku uiszczenia należności. U naszych sąsiadów sytuacja wygląda inaczej. Nie ma ani bramek, ale jest za to elektroniczny system poboru opłat i wysokie kary za jazdę winiety czeskiej. To na kierowcach ciąży pełna odpowiedzialność za ewentualne zapominalstwo. Do 2021 roku dokumentem potwierdzającym dokonanie opłaty były specjalnej naklejki, umieszczane na przedniej szybie samochodu. Jednak od tego czasu system uległ zmianie, a Ty nie musisz już przyozdabiać frontu swojego pojazdu. Ile kosztują winiety w Czechach?
Ile kosztuje jazda po autostradach w Czechach?
Wysokość opłaty uzależniona jest od okresu, na jaki kupujemy winietę czeską. Mamy do wyboru 10 dni, 30 dni i 1 rok.
Opłata za najkrótszy okres czasu, czyli 10 dni wynosi 310 koron, co daje ok. 61 zł. Nawet jeśli Czechy nie są państwem docelowym wycieczki, a sam przejazd przez terytorium tego kraju trwa krócej niż jeden dzień, trzeba wykupić właśnie tę opcję. Czesi nie przewidzieli winiety 1-dniowej.
Sprawdź: Assistance na wyjazd – to warto mieć!
Jeśli 10 dni to za mało, do wyboru pozostają jeszcze dwa warianty: miesięczny i roczny. Winieta miesięczna to koszt 440 koron (ok. 87 zł). Z kolei wykupienie winiety rocznej, oznacza wydatek wielkości 1500 koron (ok. 297 zł).
Dotychczas winiety w Czechach miały specyficzny sposób obowiązywania. Kierowcy sami ustalali jej początek poprzez dziurkowanie odpowiednich miejsc na naklejce. Od momentu wprowadzenia elektronicznego systemu opłat proces ten znacznie się uprościł. Szczególnie zmiany zauważą osoby, które wykupują winietę roczną. Do 2021 r. każda z nich była aktualna do 31 stycznia kolejnego roku – teraz obowiązuje ona przez kolejne 365 dni od momentu zakupu.
Planujesz dalszą podróż autem? Sięgnij także do tych artykułów:
- Winiety Słowacja
- Przygotowanie auta do podróży – o tym musisz pamiętać!
- Eurowinieta – gdzie obowiązuje i co musisz o niej wiedzieć?
Jeździsz eco? Zapłacisz mniej za winiety – Czechy doceniają ekologiczne paliwa!
Jeżeli jeździsz autem elektrycznym lub z napędem hybrydowym o poziomie emisji CO2 poniżej 50 g/km możesz nie przejmować się winietą! Takie pojazdy są automatycznie zwolnione z opłat, o ile zarejestrowane są w Czechach. Twój samochód zarejestrowany jest w Polsce? Wystarczy, że złożysz odpowiednie zawiadomienie i także nie będziesz zobligowany do wykupowania winiety.
Dla osób posiadających auta zasilane gazem ziemnym lub biometanem czeski rząd przygotował eco ulgę. 10-dniowa opłata za autostrady w Czechach wynosi 155 CZK, za 30-dniową zapłacimy 220 CZK, a za roczną 750 CZK.
Uwaga! Ulga nie dotyczy samochodów zasilanych LPG.
Gdzie kupić winietę?
Nabycie winiet nie powinno stanowić żadnego problemu – dostępne są one za pośrednictwem wielu stron internetowych. Rząd czeski zachęca jednak, aby wykupować je jedynie u zaufanych dystrybutorów, główny z nich jest eDalnice.
Jeśli jednak zdarzy Ci się zapomnieć dokonać zakupu winiety, Czechy umożliwiają zakup jej w dedykowanych terminalach samoobsługowych, a także na Poczcie Czeskiej oraz niektórych stacjach paliw. Pamiętać jednak należy, by kupić je jak najszybciej, ponieważ za jazdę bez naklejki grozi mandat.
Przezorni mogą kupić je także w Polsce. Im bliżej granicy, tym więcej punktów handlujących czeskimi winietami. Warto przed dokonaniem zakupu porównać ceny. Skoro kupienie winiety nie jest skomplikowane, nie ma sensu przepłacać.
Brak winiety na autostrady w Czechach? To będzie kosztować
Funkcjonariusze czeskiej policji nie mają litości. Jazda bez ważnej winiety może skończyć się wypisaniem mandatu w wysokości od 5 tys. koron do 100 tys. koron. W przypadku, gdy Twój pojazd nie jest zwolniony z opłat, wysokość mandatu wynosi aż 20.000 koron, co daje prawie 4.000 zł! Pamiętaj, że kontroli dokonuje system, a nie policja – możesz nawet nie zauważyć mijanej kamery, a wtedy kara Cię nie ominie!
Podsumowanie
- Od 2021 roku zniesiono obowiązek naklejania winiet w Czechach. Obecnie obowiązuje elektroniczny system poboru opłat.
- Winietę w Czechach możesz wykupić na 10, 30 lub 365 dni.
- Najtańsza winieta kosztuje ok. 61 zł w 2023 r.
- Samochody hybrydowe i elektroniczne z Polski po zgłoszeniu w odpowiedni miejscu są zwolnione z obowiązkowych winiet.
- Brak wykupionej winiety grozi mandatem w wysokości 20.000 CZK.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Korzystanie z autostrad oraz dróg szybkiego ruchu w Austrii jest płatne. Przed wjazdem do tego kraju musisz zadbać o wykupienie odpowiedniej winiety. Sprawdź, jakie są ceny winiety w Austrii i gdzie można ją kupić.
Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.
Wybierasz się w podróż za granicę i planujesz poruszać się samochodem po Słowenii? Pamiętaj, że przejazd przez ten kraj jest płatny. Aby uniknąć wysokiej kary, musisz wykupić winietę. Sprawdź, gdzie kupić winietę na Słowenię i jaki jest jej koszt.
W wielu krajach europejskich obowiązuje płatność za poruszanie się po drogach. Rumunia nie jest wyjątkiem. Kto jest zobowiązany do uiszczania opłat drogowych w tym kraju i w jakiej formie się je pobiera? Warto sprawdzić, jak przygotować się do podróży przez Rumunię, aby uniknąć kar.
Poruszanie się po polskich drogach co do zasady jest bezpłatne. Istnieją jednak autostrady, na których obowiązują dodatkowe opłaty. Dowiedz się, ile kosztują drogi płatne w Polsce i gdzie się znajdują, a także jakie zasady obowiązują w innych krajach europejskich.
Międzynarodowe podróże nigdy nie były tak proste. Z racji przynależności do strefy Schengen, przejazd autem przez kolejne europejskie państwa wymaga od nas minimum formalności. Wjeżdżając do obcego kraju, warto jednak pamiętać, że wraz z przekroczeniem granicy zmieniają się przepisy.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.