Blokada alkoholowa – jak działa i kiedy jest wykorzystywana?

Aktualizacja:
Man blowing into breathalyzer

Wypadki spowodowane przez pijanych kierowców są ogromnym problemem w Polsce. Mimo licznych działań edukacyjnych cały czas wiele osób decyduje się na prowadzenie po spożyciu alkoholu. Polskie prawo jest bezlitosne dla takich kierowców. Dowiedz się, na czym polega blokada alkoholowa w samochodzie i kiedy można z niej skorzystać.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? 

Jazda pod wpływem alkoholu wiąże się z wysokim zagrożeniem karnym, nawet jeśli pijany kierowca nie doprowadzi do wypadku. Z tego powodu nie warto ryzykować wsiadania za kółko nawet po piwie czy jednym drinku. 

Zakres odpowiedzialności karnej kierowcy zależy od tego, jakie stężenie alkoholu zostanie stwierdzone we krwi. 

Stan po spożyciu alkoholu występuje wtedy, gdy jego stężenie we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila. W tym przypadku kara to grzywna od 2500 do 30 000 złotych, areszt do 30 dni, 15 punktów karnych lub zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. 

Jeśli stężenie przekroczy 0,5 promila, to mamy do czynienia z przestępstwem kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. W tej sytuacji zagrożenie karne jest większe i obejmuje grzywnę uzależnioną od dochodów, ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, 15 punktów karnych lub karę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (od 5000 do 60 000 złotych). 

Najwyższa kara za jazdę po alkoholu czeka kierowców, którzy podczas jazdy pod wpływem alkoholu spowodują wypadek. W tym przypadku zagrożenie karne zależy m.in. od jego skutków. 

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych to kara szczególnie dotkliwa dla tych kierowców, którzy potrzebują samochodu do wykonywania obowiązków zawodowych. Istnieje jednak możliwość ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie z kary. 

Sprawdź, na czym polega blokada alkoholowa w aucie. 

Co to jest blokada alkoholowa i kto może z niej skorzystać? 

Blokada alkoholowa to urządzenie, które umożliwia ubieganie się o cofnięcie zakazu prowadzenia pojazdów nałożonego na skutek kierowania pod wpływem alkoholu. O taki przywilej mogą ubiegać się kierowcy, którzy odbyli już połowę kary. 

W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek do sądu, który wydał wyrok w I instancji. Prośba musi być odpowiednio uargumentowana (np. konieczność korzystania z pojazdu podczas wykonywania zawodu). Do pisma warto dołączyć opinię z zakładu pracy czy zaświadczenie o wcześniejszej niekaralności. Wniosek o blokadę alkoholową nie podlega opłacie. Możesz go złożyć samodzielnie albo skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. 

Jak działa blokada alkoholowa w samochodzie?

Blokada alkoholowa w samochodzie to urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie pojazdu, jeśli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi minimum 0,1 mg na 1 dm3. Działanie jest podobne do zwykłego alkomatu. Po wejściu do pojazdu kierowca musi dmuchnąć w urządzenie. Jeśli zostaną wykryte promile, zapłon się nie uruchomi. Montaż blokady alkoholowej jest w Polsce dopuszczalny od 2015 roku. 

Chcesz wykupić ubezpieczenie samochodu? Sprawdź kalkulator OC i AC

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów a blokada alkoholowa

Kierowcy, wobec których został orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, mogą ubiegać się o zmianę kary na zakaz prowadzenia pojazdów bez blokady, ale dopiero po upływie 10 lat od chwili wydania orzeczenia. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, nie warto wsiadać za kółko bez blokady, ponieważ jeśli złapie Cię policja, ryzykujesz utratą prawa jazdy do końca życia. Warto pamiętać, że decyzja może być cofnięta, jeśli kierowca dalej będzie stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu. 

Wyjeżdżasz za granicę i kupujesz ubezpieczenie? Dowiedz się, czym jest klauzula alkoholowa

Ile kosztuje blokada alkoholowa? 

Samochody z blokadą alkoholową cały czas są słabo dostępne na rynku. Mimo że możliwość wcześniejszego zwolnienia z zakazu prowadzenia pojazdów wydaje się atrakcyjna, to nie wszyscy o niej wiedzą. Jaki jest koszt założenia blokady alkoholowej?

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Kalkulator OC

Wydatek związany z przystosowaniem samochodu do orzeczenia ponosi kierowca. Najtańsza blokada alkoholowa kosztuje około 3000 złotych. To spory wydatek, do którego trzeba jeszcze doliczyć koszty montażu. W zależności od modelu auta to koszt od 300 złotych. Wszystko zależy od tego, ile czasu zajmie montaż i jak bardzo będzie skomplikowany. Pamiętaj, że po wykonaniu montażu trzeba jeszcze przeprowadzić przegląd w stacji kontroli pojazdów. Później trzeba takie kontrole wykonywać regularnie. 

Blokada alkoholowa w samochodzie musi być założona przez specjalistę, który ma uprawnienia elektryka. Tylko w ten sposób zyskuje się pewność, że system działa odpowiednio. 

Jeśli nie stać Cię na montaż blokady alkoholowej, masz jeszcze możliwość skorzystania z opcji wynajmu. W tym przypadku koszt zaczyna się od około 90 złotych. 

Sprawdź też, jakie konsekwencje powoduje brak ubezpieczenia, gdy jedziesz po alkoholu

Pytania i odpowiedzi

Na jaki wydatek trzeba się przygotować w związku z montażem blokady alkoholowej?
Kto może ubiegać się o blokadę alkoholową?
Kiedy można się starać o blokadę alkoholową?
Jak złożyć wniosek o blokadę alkoholową?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej