Blokada alkoholowa – jak działa i kiedy jest wykorzystywana?

Aktualizacja:
Man blowing into breathalyzer

Wypadki spowodowane przez pijanych kierowców są ogromnym problemem w Polsce. Mimo licznych działań edukacyjnych cały czas wiele osób decyduje się na prowadzenie po spożyciu alkoholu. Polskie prawo jest bezlitosne dla takich kierowców. Dowiedz się, na czym polega blokada alkoholowa w samochodzie i kiedy można z niej skorzystać.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? 

Jazda pod wpływem alkoholu wiąże się z wysokim zagrożeniem karnym, nawet jeśli pijany kierowca nie doprowadzi do wypadku. Z tego powodu nie warto ryzykować wsiadania za kółko nawet po piwie czy jednym drinku. 

Zakres odpowiedzialności karnej kierowcy zależy od tego, jakie stężenie alkoholu zostanie stwierdzone we krwi. 

Stan po spożyciu alkoholu występuje wtedy, gdy jego stężenie we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila. W tym przypadku kara to grzywna od 2500 do 30 000 złotych, areszt do 30 dni, 15 punktów karnych lub zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. 

Jeśli stężenie przekroczy 0,5 promila, to mamy do czynienia z przestępstwem kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. W tej sytuacji zagrożenie karne jest większe i obejmuje grzywnę uzależnioną od dochodów, ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, 15 punktów karnych lub karę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (od 5000 do 60 000 złotych). 

Najwyższa kara za jazdę po alkoholu czeka kierowców, którzy podczas jazdy pod wpływem alkoholu spowodują wypadek. W tym przypadku zagrożenie karne zależy m.in. od jego skutków. 

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych to kara szczególnie dotkliwa dla tych kierowców, którzy potrzebują samochodu do wykonywania obowiązków zawodowych. Istnieje jednak możliwość ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie z kary. 

Sprawdź, na czym polega blokada alkoholowa w aucie. 

Co to jest blokada alkoholowa i kto może z niej skorzystać? 

Blokada alkoholowa to urządzenie, które umożliwia ubieganie się o cofnięcie zakazu prowadzenia pojazdów nałożonego na skutek kierowania pod wpływem alkoholu. O taki przywilej mogą ubiegać się kierowcy, którzy odbyli już połowę kary. 

W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek do sądu, który wydał wyrok w I instancji. Prośba musi być odpowiednio uargumentowana (np. konieczność korzystania z pojazdu podczas wykonywania zawodu). Do pisma warto dołączyć opinię z zakładu pracy czy zaświadczenie o wcześniejszej niekaralności. Wniosek o blokadę alkoholową nie podlega opłacie. Możesz go złożyć samodzielnie albo skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. 

Jak działa blokada alkoholowa w samochodzie?

Blokada alkoholowa w samochodzie to urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie pojazdu, jeśli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi minimum 0,1 mg na 1 dm3. Działanie jest podobne do zwykłego alkomatu. Po wejściu do pojazdu kierowca musi dmuchnąć w urządzenie. Jeśli zostaną wykryte promile, zapłon się nie uruchomi. Montaż blokady alkoholowej jest w Polsce dopuszczalny od 2015 roku. 

Chcesz wykupić ubezpieczenie samochodu? Sprawdź kalkulator OC i AC

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów a blokada alkoholowa

Kierowcy, wobec których został orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, mogą ubiegać się o zmianę kary na zakaz prowadzenia pojazdów bez blokady, ale dopiero po upływie 10 lat od chwili wydania orzeczenia. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, nie warto wsiadać za kółko bez blokady, ponieważ jeśli złapie Cię policja, ryzykujesz utratą prawa jazdy do końca życia. Warto pamiętać, że decyzja może być cofnięta, jeśli kierowca dalej będzie stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu. 

Wyjeżdżasz za granicę i kupujesz ubezpieczenie? Dowiedz się, czym jest klauzula alkoholowa

Ile kosztuje blokada alkoholowa? 

Samochody z blokadą alkoholową cały czas są słabo dostępne na rynku. Mimo że możliwość wcześniejszego zwolnienia z zakazu prowadzenia pojazdów wydaje się atrakcyjna, to nie wszyscy o niej wiedzą. Jaki jest koszt założenia blokady alkoholowej?

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Kalkulator OC

Wydatek związany z przystosowaniem samochodu do orzeczenia ponosi kierowca. Najtańsza blokada alkoholowa kosztuje około 3000 złotych. To spory wydatek, do którego trzeba jeszcze doliczyć koszty montażu. W zależności od modelu auta to koszt od 300 złotych. Wszystko zależy od tego, ile czasu zajmie montaż i jak bardzo będzie skomplikowany. Pamiętaj, że po wykonaniu montażu trzeba jeszcze przeprowadzić przegląd w stacji kontroli pojazdów. Później trzeba takie kontrole wykonywać regularnie. 

Blokada alkoholowa w samochodzie musi być założona przez specjalistę, który ma uprawnienia elektryka. Tylko w ten sposób zyskuje się pewność, że system działa odpowiednio. 

Jeśli nie stać Cię na montaż blokady alkoholowej, masz jeszcze możliwość skorzystania z opcji wynajmu. W tym przypadku koszt zaczyna się od około 90 złotych. 

Sprawdź też, jakie konsekwencje powoduje brak ubezpieczenia, gdy jedziesz po alkoholu

Pytania i odpowiedzi

Na jaki wydatek trzeba się przygotować w związku z montażem blokady alkoholowej?
Kto może ubiegać się o blokadę alkoholową?
Kiedy można się starać o blokadę alkoholową?
Jak złożyć wniosek o blokadę alkoholową?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej