Blokada alkoholowa – jak działa i kiedy jest wykorzystywana?

Aktualizacja:
Man blowing into breathalyzer

Wypadki spowodowane przez pijanych kierowców są ogromnym problemem w Polsce. Mimo licznych działań edukacyjnych cały czas wiele osób decyduje się na prowadzenie po spożyciu alkoholu. Polskie prawo jest bezlitosne dla takich kierowców. Dowiedz się, na czym polega blokada alkoholowa w samochodzie i kiedy można z niej skorzystać.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? 

Jazda pod wpływem alkoholu wiąże się z wysokim zagrożeniem karnym, nawet jeśli pijany kierowca nie doprowadzi do wypadku. Z tego powodu nie warto ryzykować wsiadania za kółko nawet po piwie czy jednym drinku. 

Zakres odpowiedzialności karnej kierowcy zależy od tego, jakie stężenie alkoholu zostanie stwierdzone we krwi. 

Stan po spożyciu alkoholu występuje wtedy, gdy jego stężenie we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila. W tym przypadku kara to grzywna od 2500 do 30 000 złotych, areszt do 30 dni, 15 punktów karnych lub zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. 

Jeśli stężenie przekroczy 0,5 promila, to mamy do czynienia z przestępstwem kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. W tej sytuacji zagrożenie karne jest większe i obejmuje grzywnę uzależnioną od dochodów, ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, 15 punktów karnych lub karę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (od 5000 do 60 000 złotych). 

Najwyższa kara za jazdę po alkoholu czeka kierowców, którzy podczas jazdy pod wpływem alkoholu spowodują wypadek. W tym przypadku zagrożenie karne zależy m.in. od jego skutków. 

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych to kara szczególnie dotkliwa dla tych kierowców, którzy potrzebują samochodu do wykonywania obowiązków zawodowych. Istnieje jednak możliwość ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie z kary. 

Sprawdź, na czym polega blokada alkoholowa w aucie. 

Co to jest blokada alkoholowa i kto może z niej skorzystać? 

Blokada alkoholowa to urządzenie, które umożliwia ubieganie się o cofnięcie zakazu prowadzenia pojazdów nałożonego na skutek kierowania pod wpływem alkoholu. O taki przywilej mogą ubiegać się kierowcy, którzy odbyli już połowę kary. 

W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek do sądu, który wydał wyrok w I instancji. Prośba musi być odpowiednio uargumentowana (np. konieczność korzystania z pojazdu podczas wykonywania zawodu). Do pisma warto dołączyć opinię z zakładu pracy czy zaświadczenie o wcześniejszej niekaralności. Wniosek o blokadę alkoholową nie podlega opłacie. Możesz go złożyć samodzielnie albo skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. 

Jak działa blokada alkoholowa w samochodzie?

Blokada alkoholowa w samochodzie to urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie pojazdu, jeśli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi minimum 0,1 mg na 1 dm3. Działanie jest podobne do zwykłego alkomatu. Po wejściu do pojazdu kierowca musi dmuchnąć w urządzenie. Jeśli zostaną wykryte promile, zapłon się nie uruchomi. Montaż blokady alkoholowej jest w Polsce dopuszczalny od 2015 roku. 

Chcesz wykupić ubezpieczenie samochodu? Sprawdź kalkulator OC i AC

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów a blokada alkoholowa

Kierowcy, wobec których został orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, mogą ubiegać się o zmianę kary na zakaz prowadzenia pojazdów bez blokady, ale dopiero po upływie 10 lat od chwili wydania orzeczenia. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, nie warto wsiadać za kółko bez blokady, ponieważ jeśli złapie Cię policja, ryzykujesz utratą prawa jazdy do końca życia. Warto pamiętać, że decyzja może być cofnięta, jeśli kierowca dalej będzie stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu. 

Wyjeżdżasz za granicę i kupujesz ubezpieczenie? Dowiedz się, czym jest klauzula alkoholowa

Ile kosztuje blokada alkoholowa? 

Samochody z blokadą alkoholową cały czas są słabo dostępne na rynku. Mimo że możliwość wcześniejszego zwolnienia z zakazu prowadzenia pojazdów wydaje się atrakcyjna, to nie wszyscy o niej wiedzą. Jaki jest koszt założenia blokady alkoholowej?

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Kalkulator OC

Wydatek związany z przystosowaniem samochodu do orzeczenia ponosi kierowca. Najtańsza blokada alkoholowa kosztuje około 3000 złotych. To spory wydatek, do którego trzeba jeszcze doliczyć koszty montażu. W zależności od modelu auta to koszt od 300 złotych. Wszystko zależy od tego, ile czasu zajmie montaż i jak bardzo będzie skomplikowany. Pamiętaj, że po wykonaniu montażu trzeba jeszcze przeprowadzić przegląd w stacji kontroli pojazdów. Później trzeba takie kontrole wykonywać regularnie. 

Blokada alkoholowa w samochodzie musi być założona przez specjalistę, który ma uprawnienia elektryka. Tylko w ten sposób zyskuje się pewność, że system działa odpowiednio. 

Jeśli nie stać Cię na montaż blokady alkoholowej, masz jeszcze możliwość skorzystania z opcji wynajmu. W tym przypadku koszt zaczyna się od około 90 złotych. 

Sprawdź też, jakie konsekwencje powoduje brak ubezpieczenia, gdy jedziesz po alkoholu

Pytania i odpowiedzi

Na jaki wydatek trzeba się przygotować w związku z montażem blokady alkoholowej?
Kto może ubiegać się o blokadę alkoholową?
Kiedy można się starać o blokadę alkoholową?
Jak złożyć wniosek o blokadę alkoholową?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu – nowe przepisy już obowiązują!

Problem pijanych kierowców to wciąż ogromne wyzwanie i problem na polskich drogach. Pomimo licznych kampanii społecznych i zaostrzania kar, liczba osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu pozostaje zatrważająco wysoka. W 2023 roku odnotowano aż 90 tys. takich przypadków, a w 2024 roku tendencja ta niestety nadal się utrzymuje.

Czytaj więcej
jazda na nartach po alkoholu
2019.01.18  •  Podróże
Jazda na nartach po alkoholu – co nam grozi?

Osoby wsiadające za kierownicę pod wpływem alkoholu narażają nie tylko zdrowie i życie swoje i innych, ale też muszą być przygotowani na konsekwencje prawne. Wiedza ta jest bardzo powszechna, a z takimi osobami walczy się za pomocą najróżniejszych kampanii społecznych. Jednak jak to jest w przypadku, gdy podczas zimowych szaleństw osoba jeżdżąca na nartach najpierw spożyje alkohol? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2022.03.30  •  Samochód
Wysokość mandatów w Polsce a na Ukrainie

Nowy taryfikator mandatów, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, wywołuje sporo kontrowersji u zmotoryzowanych. Głównym powodem niezadowolenia jest spora podwyżka grzywien i punktów karnych naliczanych za wykroczenia. Maksymalna kara wynosi aż 30 000 zł. Czy grzywny za łamanie przepisów ruchu drogowego w Polsce są porównywalne do kar obowiązujących na Ukrainie?

Czytaj więcej
Zero tolerancji - nowa akcja policji
2014.04.03  •  Podróże
Regres od pijanego kierowcy. Co to jest i czy da się go uniknąć?

To było najdroższe piwo w moim życiu – wspomina pan Ireneusz z Warszawy, który po jednym kuflu usiadł za kierownicę swojego samochodu i spowodował stłuczkę na parkingu galerii handlowej. Jeśli zastanawiasz się, jakie konsekwencje mogą grozić Ci za jazdę na podwójnym gazie ku przestrodze zapoznaj się z poniższym artykułem. Regres od pijanego kierowcy jest groźnym narzędziem w rękach ubezpieczyciela.

Czytaj więcej
2015.05.20
Policja rozpoczęła polowanie na piratów drogowych. Za przekroczenie prędkości o 50 km/h stracisz prawo jazdy

Utrata prawa jazdy, wysokie kary finansowe i nawiązki na rzecz poszkodowanych, młodzi kierowcy na cenzurowanym - to nowa rzeczywistość na polskich drogach. W życie weszły restrykcyjne przepisy w prawie o ruchu drogowym. Już pierwszego dnia obowiązywania nowego prawa policjanci zatrzymali kilkadziesiąt praw jazdy.

Czytaj więcej
Alkomat
2018.10.05  •  Samochód
Zmiany w badaniu trzeźwości kierowców, czyli jak oszukać alkomat

„Jak oszukać alkomat?” to jedno z popularniejszych haseł wyszukiwanych przez kierowców. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ w internecie aż roi się od pomysłów mających na celu sfałszowanie wyników badania trzeźwości. O ile raczej ciężko jest „zataić” wypity alkohol, tak nieco łatwiej będzie wykazać, że pod wpływem jesteśmy w momencie gdy tak naprawdę jesteśmy zupełnie „czyści”. Jak to możliwe?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.12.11  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej