Kim jest i w jakich sytuacjach pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Opublikowano: 08.11.2019

Jeśli przeprowadzane zostaje postępowanie odszkodowawcze, do akcji wkracza rzeczoznawca samochodowy. Ma on za zadanie ocenić poziom szkód. Zdarza się jednak, że wycena przez niego dokonana wydaje się niesłuszna. Wtedy można skorzystać z opinii niezależnego rzeczoznawcy. Na czym dokładnie polega praca rzeczoznawcy i kiedy warto skorzystać z jego pomocy.

Kim jest rzeczoznawca samochodowy?  

Aby zostać rzeczoznawcą, trzeba spełnić kilka warunków ustalonych zgodnie z art. 79 a ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Według ustawy rzeczoznawca samochodowy to osoba, która ma wyższe wykształcenie i 5-letnią praktykę zawodową w jednej z dziedzin motoryzacyjnych. Do tego posiada prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C. Rzeczoznawca nie może być karany. Za to musi posiadać certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydany przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji. Aby zostać rzeczoznawcą, trzeba też zostać wpisanym na listę rzeczoznawców samochodowych. W 2019 roku znajduje się na niej około 700 osób. 

Czym zajmuje się rzeczoznawca motoryzacyjny?

Funkcja ta polega przede wszystkim na wycenie wartości pojazdów oraz sprawdzaniu, w jaki sposób auto zostało uszkodzone i jak wpłynęło to na wartość pojazdu. Najczęściej rzeczoznawcy pracują dla towarzystw ubezpieczeniowych. Sporządzają kosztorys napraw po kolizji, co bezpośrednio wpływa na wysokość odszkodowania. Jednak oprócz ubezpieczycieli z ich usług korzystają między innymi producenci samochodów, warsztaty samochodowe, sądy oraz oczywiście indywidualni właściciele pojazdów.

SPRAWDŹ: Wycena auta do ubezpieczenia!

Jak wyglądają obowiązki rzeczoznawcy?

Rzeczoznawca powypadkowy, który współpracuje z ubezpieczycielem, po wypadku lub kolizji dokonuje szczegółowych oględzin pojazdu i na tej podstawie przygotowuje dokumentację. Znajdują się w niej dane samochodu, zdjęcia oraz lista konkretnych uszkodzeń. Na tej podstawie specjalista dokonuje wyceny wartości pojazdu oraz kosztów jego naprawy i sporządza kosztorys. Według tej wyceny właściciel samochodu, w zależności od sytuacji, otrzyma odszkodowanie z polisy AC lub z OC sprawcy. A co jeśli właściciel pojazdu otrzymał o wiele niższe odszkodowanie niż koszt naprawy i czuje się oszukany przez ubezpieczyciela? Wtedy właśnie przychodzi z pomocą  niezależny rzeczoznawca samochodowy.   

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy?

Najczęściej korzystamy z usług rzeczoznawcy, kiedy nasze auto uległo wypadkowi i czekamy na odszkodowanie. O pomoc do niezależnego eksperta zwracamy się wtedy, gdy kosztorys, który przygotował rzeczoznawca ubezpieczeniowy wydaje nam się mocno krzywdzący. Do akcji wkracza wówczas niezależny rzeczoznawca i wykonuje własną analizę. W zdecydowanej większości przypadków ekspertyza taka kończy się pomyślnie dla właściciela pojazdu. Niezależna opinia zostaje przedstawiona ubezpieczycielowi i na tej podstawie właściciel auta otrzymuje wyższe odszkodowanie. 

SPRAWDŹ: Odszkodowanie z OC sprawcy czy zadośćuczynienie? 

W czym jeszcze pomaga rzeczoznawca? 

Niezależni rzeczoznawcy samochodowi mają także za zadanie stwierdzić dla towarzystwa ubezpieczeniowego szkodę całkowitą przed przeznaczeniem samochodu do kasacji. Jednak nie tylko firmy ubezpieczeniowe korzystają z usług eksperta. Jego opinia jest bardzo przydatna przy zakupie lub sprzedaży auta. Na tej podstawie określimy jego realną wartość lub sprawdzimy przeszłość, czyli czy pojazd nie jest powypadkowy lub kradziony. Niezwykle ważną rolę rzeczoznawca odgrywa we współpracy z sądem. Dla potrzeb postępowania sądowego przygotowuje ekspertyzy.

Wycena rzeczoznawcy: ile to kosztuje?

Ile kosztuje rzeczoznawca samochodowy? Cena zależy od konkretnej usługi. Cennik nie jest odgórnie określony i kwoty, które musimy zapłacić, zależą w dużej mierze od rzeczoznawców. Jednak można podać przybliżone ceny. Rzeczoznawcy liczą sobie około 300 zł za wyceny samochodów osobowych i około 500 zł za oszacowanie strat w pojeździe. Z kolei jeśli potrzebna jest pełna rekonstrukcja zdarzenia, trzeba zapłacić nawet do kilkunastu tysięcy zł. Jak w przypadku innych ekspertów koszt usługi nie jest mały, ale płacimy za fachową wiedzę i pomoc, która przekłada się na nasze realne korzyści finansowe.  

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments