Stłuczka na drodze wewnętrznej - co robić, gdy policja nie pomoże?

Aktualizacja:

Na drogach wewnętrznych kierowców nie obowiązują ogólne przepisy kodeksu drogowego. Wjeżdżając na taką, przy której stoi tablica "Droga wewnętrzna", możemy prowadzić i jednocześnie rozmawiać przez telefon, parkować na chodnikach - ale tak, by nie utrudniać ruchu, a co więcej - nie musimy mieć prawa jazdy. Ale co zrobić, gdy zdarzy się stłuczka na drodze wewnętrznej?

Stłuczka na drodze wewnętrznej – kiedy wzywać policję?

Ale droga wewnętrzna to nie „hulaj dusza, piekła nie ma”. Musimy stosować się do znaków drogowych, nie możemy stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym i nie wolno nam prowadzić pod wpływem alkoholu. Warto pamiętać, że wyjeżdżając z drogi wewnętrznej musimy ustąpić pierwszeństwa.

Na drogach wewnętrznych, do których zalicza się parkingi i inne place, oczywiście oznaczone przy wjeździe tabliczką „Droga wewnętrzna”, często dochodzi do uszkodzeń pojazdów, otarć, niegroźnych stłuczek. Ktoś, cofając, uderza w nasz zaparkowany samochód, parkując wgniata bok czy rozbija reflektor.

Czy warto w takiej sytuacji wzywać policję? Policjanci nie mogą wystawić mandatu na drodze wewnętrznej, prywatnej, wyłączonej spod nadzoru policji, za uszkodzenie samochodu, które nie wiązało się z zagrożeniem w ruchu drogowym, a ponadto, jak wieść niesie, do zdarzeń na drogach niepublicznych przyjeżdżają policjanci z prewencji, nie z drogówki.

Czytaj także: Kontrola drogowa. Co może policjant drogówki ?

Zupełnie jak w tej historii:

„Wjeżdżaliśmy na nasze osiedle, zamknięta uliczka za bramą. Przed naszym miejscem parkingowym stał taksówkarz, wysadzał gości do sąsiada. Czekaliśmy za nim, nie trąbiliśmy. Taksówkarz nagle zaczął cofać, nie spojrzał w ogóle w lusterko. Uderzył w nasz przedni zderzak, ten niestety pękł. Zdarza się, ale nie to było najważniejsze. Taksówkarz uparcie twierdził, że nic się nie stało, a my próbujemy załatwić sobie nowy zderzak jego kosztem. Chciał skrzyknąć na nas swoich kolegów. Wezwaliśmy policję. Niestety, przyjechała prewencja, a funkcjonariusze nie potrafili ocenić sytuacji, byli wściekli (to był wieczór). Chcieli i nas ukarać mandatem! Nie zgodziliśmy się. Sprawa trafiła do sądu. Po kilku miesiącach znalazła finał – taksówkarz został uznany za sprawcę i zapłacił odszkodowanie”.

Czytaj także: Szkoda parkingowa – co robić ?

Jak się zachować po zdarzeniu na drodze wewnętrznej?

Kierowca uszkodzonego pojazdu powinien zadbać przede wszystkim o to, by sprawca uszkodzenia podpisał oświadczenie o spowodowaniu stłuczki. Jeśli sprawca wymiguje się od odpowiedzialności, warto poprosić policjantów o sporządzenie notatki z miejsca zdarzenia, aby przesłać ją ubezpieczycielowi. Czy miejsce, w którym doszło do zdarzenia, to strefa ruchu? Jeśli tak, policja powinna pomóc.

A jeśli policjanci nie wydają się zbyt przyjaźni, warto zadbać o świadków zdarzenia, rozejrzyj się, może ktoś widział, jak doszło do stłuczki i w razie czego zgodzi się świadczyć w sądzie, gdyby sprawy nie udało się załatwić oświadczeniem.

Czytaj także: Sprawca kolizji wycofał oświadczenie – co robić ?

Stłuczka na drodze niepublicznej – ekspert radzi, jak się zachować

Czy policja nie pomoże nam w przypadku stłuczki na drodze wewnętrznej? Wyjaśnia ekspert, dr inż. Paweł Olszowiec z Motoraporter.com:

Przydatność interwencji policji po kolizji lub wypadku służy nam jako pewnik jednolitości wydarzeń. Zdarzają się przypadki, kiedy to osoba będąca sprawcą, podpisująca oświadczenie o swojej winie, następnego dnia wypiera się wszystkiego, argumentując swój podpis szokiem.

Budzi się obawa o interwencję policji na terenie nie będącym drogą publiczną, na których to służby mają ograniczony zakres uprawnień. Wokół takich sytuacji funkcjonuje wiele mitów, jednakże pytanie takie w zasadzie nie ma odniesienia w rzeczywistości.

Oczywiście, wszystko zależy od skali zdarzenia, czy jest to symboliczna stłuczka czy też poważny wypadek z rannymi. Jeżeli mamy do czynienia z wypadkiem, policja może, a nawet musi interweniować, sporządzając notatkę z wypadku oraz współpracując z wszystkimi służbami dbającymi o porządek oraz nasze bezpieczeństwo.

Drugim z odstępstw od reguły, iż policja nie jest nam w stanie pomóc na terenie wyłączonym z ruchu, jak droga osiedlowa lub parking przed hipermarketem, jest fakt, że większość takich miejsc jest oznaczonych jako „strefa ruchu”, co w pełni umożliwia policji interwencję. Funkcjonariusze na takim terenie mogą sporządzać notatkę, wymierzać mandaty i określać winę.

Ponadto w sytuacji, gdy faktycznie znajdujemy się na drodze prywatnej lub terenie nie objętym nadzorem policji, mimo wszystko funkcjonariusze mogą sporządzić notatkę z miejsca zdarzenia i wysłać ją ubezpieczycielowi. Dlatego jeżeli kierowca, który uszkodził nam pojazd, uchyla się od napisania oświadczenia sprawcy kolizji, w takim wypadku mamy prawo wspomóc się opinią policjantów.

Podsumowanie

  1. Na drogach wewnętrznych musisz stosować się do znaków drogowych, nie możesz stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym i nie możesz prowadzić pod wpływem alkoholu.
  2. W razie zdarzenia na drodze wewnętrznej policja nie może odmówić przyjazdu, jeśli doszło do wypadku.
  3. Jeśli droga wewnętrzna oznaczona jest jako „strefa ruchu”, policjant może wymierzyć mandat sprawcy oraz określać, po czyjej stronie jest wina.
  4. W razie kolizji na drodze wewnętrznej zadbaj o świadków zdarzenia, nagrania z monitoringu, itp – samo oświadczenie sprawcy to może być za mało!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej