Na drogach wewnętrznych kierowców nie obowiązują ogólne przepisy kodeksu drogowego. Wjeżdżając na taką, przy której stoi tablica "Droga wewnętrzna", możemy prowadzić i jednocześnie rozmawiać przez telefon, parkować na chodnikach - ale tak, by nie utrudniać ruchu, a co więcej - nie musimy mieć prawa jazdy. Ale co zrobić, gdy zdarzy się stłuczka na drodze wewnętrznej?
Stłuczka na drodze wewnętrznej – kiedy wzywać policję?
Ale droga wewnętrzna to nie „hulaj dusza, piekła nie ma”. Musimy stosować się do znaków drogowych, nie możemy stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym i nie wolno nam prowadzić pod wpływem alkoholu. Warto pamiętać, że wyjeżdżając z drogi wewnętrznej musimy ustąpić pierwszeństwa.
Na drogach wewnętrznych, do których zalicza się parkingi i inne place, oczywiście oznaczone przy wjeździe tabliczką „Droga wewnętrzna”, często dochodzi do uszkodzeń pojazdów, otarć, niegroźnych stłuczek. Ktoś, cofając, uderza w nasz zaparkowany samochód, parkując wgniata bok czy rozbija reflektor.
Czy warto w takiej sytuacji wzywać policję? Policjanci nie mogą wystawić mandatu na drodze wewnętrznej, prywatnej, wyłączonej spod nadzoru policji, za uszkodzenie samochodu, które nie wiązało się z zagrożeniem w ruchu drogowym, a ponadto, jak wieść niesie, do zdarzeń na drogach niepublicznych przyjeżdżają policjanci z prewencji, nie z drogówki.
Czytaj także: Kontrola drogowa. Co może policjant drogówki ?
Zupełnie jak w tej historii:
„Wjeżdżaliśmy na nasze osiedle, zamknięta uliczka za bramą. Przed naszym miejscem parkingowym stał taksówkarz, wysadzał gości do sąsiada. Czekaliśmy za nim, nie trąbiliśmy. Taksówkarz nagle zaczął cofać, nie spojrzał w ogóle w lusterko. Uderzył w nasz przedni zderzak, ten niestety pękł. Zdarza się, ale nie to było najważniejsze. Taksówkarz uparcie twierdził, że nic się nie stało, a my próbujemy załatwić sobie nowy zderzak jego kosztem. Chciał skrzyknąć na nas swoich kolegów. Wezwaliśmy policję. Niestety, przyjechała prewencja, a funkcjonariusze nie potrafili ocenić sytuacji, byli wściekli (to był wieczór). Chcieli i nas ukarać mandatem! Nie zgodziliśmy się. Sprawa trafiła do sądu. Po kilku miesiącach znalazła finał – taksówkarz został uznany za sprawcę i zapłacił odszkodowanie”.
Czytaj także: Szkoda parkingowa – co robić ?
Jak się zachować po zdarzeniu na drodze wewnętrznej?
Kierowca uszkodzonego pojazdu powinien zadbać przede wszystkim o to, by sprawca uszkodzenia podpisał oświadczenie o spowodowaniu stłuczki. Jeśli sprawca wymiguje się od odpowiedzialności, warto poprosić policjantów o sporządzenie notatki z miejsca zdarzenia, aby przesłać ją ubezpieczycielowi. Czy miejsce, w którym doszło do zdarzenia, to strefa ruchu? Jeśli tak, policja powinna pomóc.
A jeśli policjanci nie wydają się zbyt przyjaźni, warto zadbać o świadków zdarzenia, rozejrzyj się, może ktoś widział, jak doszło do stłuczki i w razie czego zgodzi się świadczyć w sądzie, gdyby sprawy nie udało się załatwić oświadczeniem.
Czytaj także: Sprawca kolizji wycofał oświadczenie – co robić ?
Stłuczka na drodze niepublicznej – ekspert radzi, jak się zachować
Czy policja nie pomoże nam w przypadku stłuczki na drodze wewnętrznej? Wyjaśnia ekspert, dr inż. Paweł Olszowiec z Motoraporter.com:
Przydatność interwencji policji po kolizji lub wypadku służy nam jako pewnik jednolitości wydarzeń. Zdarzają się przypadki, kiedy to osoba będąca sprawcą, podpisująca oświadczenie o swojej winie, następnego dnia wypiera się wszystkiego, argumentując swój podpis szokiem.
Budzi się obawa o interwencję policji na terenie nie będącym drogą publiczną, na których to służby mają ograniczony zakres uprawnień. Wokół takich sytuacji funkcjonuje wiele mitów, jednakże pytanie takie w zasadzie nie ma odniesienia w rzeczywistości.
Oczywiście, wszystko zależy od skali zdarzenia, czy jest to symboliczna stłuczka czy też poważny wypadek z rannymi. Jeżeli mamy do czynienia z wypadkiem, policja może, a nawet musi interweniować, sporządzając notatkę z wypadku oraz współpracując z wszystkimi służbami dbającymi o porządek oraz nasze bezpieczeństwo.
Drugim z odstępstw od reguły, iż policja nie jest nam w stanie pomóc na terenie wyłączonym z ruchu, jak droga osiedlowa lub parking przed hipermarketem, jest fakt, że większość takich miejsc jest oznaczonych jako „strefa ruchu”, co w pełni umożliwia policji interwencję. Funkcjonariusze na takim terenie mogą sporządzać notatkę, wymierzać mandaty i określać winę.
Ponadto w sytuacji, gdy faktycznie znajdujemy się na drodze prywatnej lub terenie nie objętym nadzorem policji, mimo wszystko funkcjonariusze mogą sporządzić notatkę z miejsca zdarzenia i wysłać ją ubezpieczycielowi. Dlatego jeżeli kierowca, który uszkodził nam pojazd, uchyla się od napisania oświadczenia sprawcy kolizji, w takim wypadku mamy prawo wspomóc się opinią policjantów.
Podsumowanie
- Na drogach wewnętrznych musisz stosować się do znaków drogowych, nie możesz stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym i nie możesz prowadzić pod wpływem alkoholu.
- W razie zdarzenia na drodze wewnętrznej policja nie może odmówić przyjazdu, jeśli doszło do wypadku.
- Jeśli droga wewnętrzna oznaczona jest jako „strefa ruchu”, policjant może wymierzyć mandat sprawcy oraz określać, po czyjej stronie jest wina.
- W razie kolizji na drodze wewnętrznej zadbaj o świadków zdarzenia, nagrania z monitoringu, itp – samo oświadczenie sprawcy to może być za mało!
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.
Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.
Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?