Ubezpieczenie NNW: czy warto wykupić polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Aktualizacja:

Ubezpieczenie NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Tak, jak nie jesteśmy w stanie przewidzieć pewnych sytuacji w życiu, tak nie przewidzimy, kiedy taka polisa może nam się przydać. Prześwietlamy i sprawdzamy ubezpieczenie NNW. Czy warto je mieć?

Co to jest ubezpieczenie NNW?

Pierwsze skojarzenia, jakie kierowcy i właściciele aut mają w związku z koniecznością ubezpieczenia nowego pojazdu to polisa OC i AC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, tę drugą polisę wykupuje się dobrowolnie. Często można znaleźć bardzo korzystną ofertę dotyczącą obu ubezpieczeń w pakiecie. Poza OC i AC warto rozważyć zainwestowanie w dodatkową opcję NNW. Zarówno OC, jak i AC dotyczą pojazdu, nie obejmując przy tym kierowcy. Z kolei komunikacyjne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, chroni kierowcę oraz jadących z nim pasażerów. Co ważne, ochrona działa także wtedy, gdy zdarzenie drogowe było spowodowane z twojej winy. 

NNW: czy warto?

Komunikacyjne ubezpieczenie NNW nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, jego wykupienie jest dobrowolne. A fakt posiadania tego typu asekuracji nie wyklucza możliwości dochodzenia roszczeń finansowych z innych źródeł. 

Ubezpieczenie NNW nie jest zarezerwowane tylko dla kierowców. Poza opcją komunikacyjną ubezpieczyć się od nieszczęśliwych wypadków można także w zawierając ubezpieczenie na życie czy turystyczne. 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie NNW – komu jest potrzebne i kiedy się przyda?

Co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Nieszczęśliwy wypadek to bardzo nieprecyzyjne określenie. Zanim zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia NNW, sprawdź dokładnie czego dotyczy ochrona i w jakich przypadkach będzie ci przysługiwała wypłata środków finansowych. Ustawodawca nie ingeruje w ostateczną treść umowy, dlatego to na klientach spoczywa odpowiedzialność zweryfikowania produktu, za który będą płacić. Każda firma ma dowolność podczas tworzenia oferty, więc dostępne na rynku polisy mogą znacznie się różnić. Dokładne szczegóły znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia –czyli dokumencie dołączonym do każdej umowy.  

Co do zasady, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku podczas jazdy autem, przy wsiadaniu lub wysiadaniu z pojazdu, w czasie postoju czy naprawy samochodu na poboczu drogi, kierowcy jak i pasażerom będzie przysługiwała pomoc pieniężna. 

Zazwyczaj firmy oferują ubezpieczenie NNW w kilku pakietach (np. podstawowym i rozszerzonym), o różnym zasięgu terytorialnym oraz zróżnicowanym czasie działania. Ponadto polisa może pokrywać: świadczenia medyczne, także te udzielane w szpitalu, zabiegi rehabilitacyjne, refundację leków, wsparcie pieniężne w przypadku niezdolności do pracy, przeszkolenie zawodowe, a nawet transport zwłok czy operację plastyczną do określonej kwoty. Szukając odpowiedzi na pytanie, jakie ubezpieczenie NNW wybrać, najlepiej zweryfikować swoje możliwości finansowe i potrzeby. Jeśli chcesz, aby ochrona działała także poza granicami Polski, upewnij się że taką opcję wykupujesz. 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenia komunikacyjne od A do Z – OC, AC, NNW bez tajemnic! 

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczyciele stosują różnorodne stawki. Przy komunikacyjnym ubezpieczeniu NNW ogromne znaczenie mają: pakiet, na który się zdecydujesz, czas obowiązywania polisy, a także cechy samochodu, między innymi ilość siedzeń oraz jego przeznaczenie. Ponadto istotne będzie czy opłatę uiścisz od razu czy rozłożysz ją na raty. Klienci płacący pełną kwotę z góry mogą liczyć na zniżki. Ostatnią kwestią jest kwota ubezpieczenia. Im będzie wyższa, tym wyższe otrzymasz odszkodowanie. NNW nie musisz wykupować na cały rok. Są oferty obowiązujące miesiąc, co będzie wiązało się z niższą stawką. 

Kiedy ubezpieczenie NNW nie zadziała?

Nieszczęśliwy wypadek to jedno, a głupota to drugie. Żaden z ubezpieczycieli nie wypłaci ci odszkodowania, jeśli wypadek będzie następstwem jazdy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Do standardowych wyłączeń zaliczane są także próby samobójcze czy próby popełnienia przestępstwa. Czytając OWU, sprawdź czy na liście okoliczności zwalniających towarzystwo ubezpieczeniowe od odpowiedzialności nie znajdują się przypadkiem choroby, na które cierpisz. 

Niektóre firmy rozgraniczają swoje produkty, w ten sposób że można kupić NNW tylko dla kierowców, tylko dla pasażerów lub wspólne. Najtańsza opcja może się więc okazać nieodpowiednią dla pełnego samochodu osób.

Podsumowanie

Nigdy nie wiesz, co cię czeka. Za każdym razem, gdy siadasz za kierownicą powstaje ryzyko. Nawet zachowując ostrożność, możesz ulec wypadkowi. Właśnie na takie przypadki, towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały w swoich ofertach ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW. Czy warto je mieć?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej