Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC: kiedy musisz, a kiedy warto je mieć?

Aktualizacja:

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, powszechnie znane jako ubezpieczenie OC, chroni osobę, która je wykupiła, przed odpowiedzialnością całym swoim majątkiem za szkody wyrządzone na innej osobie lub mieniu. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa koszty strat, które zostały wyrządzone. Należy pamiętać, że polisa taka obejmuje nie tylko osobę, która wykupiła sobie ten rodzaj zabezpieczenia, ale również te osoby, za które ponosi odpowiedzialność przewidzianą w przepisach prawa cywilnego. O kim mowa? Oczywiście najczęściej chodzi o nieletnie dzieci.

Czytaj także: Odpowiedzialność cywilna – ubezpiecz się zanim wyrządzisz szkodę

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej: kiedy jest obowiązkowe?

Mówiąc o ubezpieczeniu OC, pierwsze co przychodzi nam na myśl, jest oczywiście obowiązkowe ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Obowiązek ten dotyczy każdego zarejestrowanego pojazdu. Co ważne – nie ma tutaj znaczenia czy samochód jest sprawny, uruchamiany raz do roku, czy na co dzień przechowywany w garażu, by cieszyć oko… Każdy taki pojazd ubezpieczenie mieć musi! Warto jednak wiedzieć, że polisa odpowiedzialności cywilnej, to nie tylko polisa skierowana do kierowców…

Niektóre zawody są zobligowane do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Dlaczego? Głównym powodem jest wysoka odpowiedzialność własna w danej działalności. Do takich zawodów należą między innymi: lekarze, adwokaci i radcy prawni, architekci, księgowi, rolnicy czy komornicy. Za brak wykupionej polisy może grozić zawieszenie możliwości wykonywania zawodu do lat 5! Dodatkowo, wszystkie powstałe szkody/straty taka osoba będzie musiała pokryć z własnego majątku.

Czytaj także: Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Kiedy ubezpieczenie OC jest opłacalne?

Po pierwsze, o czym już wspomnieliśmy, pod uwagę ten rodzaj ubezpieczenia powinni wziąć rodzice. Dzieci mogą spowodować wiele szkód natury materialnej, jak i wiele niebezpiecznych sytuacji, w których łatwo o uraz. Rodzice innego malucha, który skręcił rękę czy złamał nogę, mogą wystąpić do nas jako opiekunów prawnych z żądaniem rekompensaty. Bez ubezpieczenia będziemy zobligowani do zapłaty roszczenia lub zapłaty za korepetytorów z środków własnych.

Kolejną sytuacją, która powinna spowodować zainteresowanie polisą OC jest wynajem lub posiadanie mieszkania czy domu. Wystarczy, że zalejemy sąsiada, a już nasze koszta rosną niebotycznie! Jeśli w wynajmowanym mieszkaniu zniszczymy mienie właściciela, musimy za to zapłacić i tu znów narażamy się na wysokie opłaty przy pokryciu potencjalnych zobowiązań. Sytuacja robi się jeszcze bardziej poważna, gdy nie dopełnimy swoich obowiązków i przed posiadaną przez nas posesją nie skujemy lodu zimą lub w inny sposób nie zabezpieczymy terenu. W takich chwilach o wypadek nietrudno, a za powstałe szkody odpowiadamy my.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC zawodowe – przed czym chroni i kto musi je mieć?

Nieobowiązkowe ubezpieczenie OC: czy warto je mieć?

Nieobowiązkowe ubezpieczenie OC, o ile nie jest konieczne, może okazać się naprawdę opłacalne. Powinni je rozważyć także wszyscy właściciele małych pupili, szczególnie tych wychodzących, powinni również wziąć pod uwagę zabezpieczenie w postaci polisy. Za pogryzienie przez psa, zadrapania kota, a w konsekwencji leczenie i wykluczenie z pracy czy nauki, trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Kto jeszcze powinien pamiętać o ubezpieczeniu OC? Przede wszystkim przedsiębiorcy. Potencjalnie to oni najczęściej mogą zostać wezwani przez swoich kontrahentów do dodatkowych opłat. Te mogą być efektem nieprawidłowego wykonania czynności określonych w umowie. Pamiętajmy, że OC w życiu prywatnym zapewni Ci nie tylko wsparcie finansowe w trudnym momencie, ale również pomoc prawną czy doradztwo eksperckie w skomplikowanych przypadkach. Gwarantuje także wsparcie podczas napraw powstałych szkód.

Czytaj także: Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych

Podsumowanie

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC kojarzy się większości Polaków z ubezpieczeniem komunikacyjnym pojazdu, o tyle ważnym, że obowiązkowym. Jednak ubezpieczenie OC dotyczy nie tylko właścicieli pojazdów! Kiedy przypa się polisa odpowiedzialności cywilnej?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej