Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, powszechnie znane jako ubezpieczenie OC, chroni osobę, która je wykupiła, przed odpowiedzialnością całym swoim majątkiem za szkody wyrządzone na innej osobie lub mieniu. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa koszty strat, które zostały wyrządzone. Należy pamiętać, że polisa taka obejmuje nie tylko osobę, która wykupiła sobie ten rodzaj zabezpieczenia, ale również te osoby, za które ponosi odpowiedzialność przewidzianą w przepisach prawa cywilnego. O kim mowa? Oczywiście najczęściej chodzi o nieletnie dzieci.
Czytaj także: Odpowiedzialność cywilna – ubezpiecz się zanim wyrządzisz szkodę
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej: kiedy jest obowiązkowe?
Mówiąc o ubezpieczeniu OC, pierwsze co przychodzi nam na myśl, jest oczywiście obowiązkowe ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Obowiązek ten dotyczy każdego zarejestrowanego pojazdu. Co ważne – nie ma tutaj znaczenia czy samochód jest sprawny, uruchamiany raz do roku, czy na co dzień przechowywany w garażu, by cieszyć oko… Każdy taki pojazd ubezpieczenie mieć musi! Warto jednak wiedzieć, że polisa odpowiedzialności cywilnej, to nie tylko polisa skierowana do kierowców…
Niektóre zawody są zobligowane do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Dlaczego? Głównym powodem jest wysoka odpowiedzialność własna w danej działalności. Do takich zawodów należą między innymi: lekarze, adwokaci i radcy prawni, architekci, księgowi, rolnicy czy komornicy. Za brak wykupionej polisy może grozić zawieszenie możliwości wykonywania zawodu do lat 5! Dodatkowo, wszystkie powstałe szkody/straty taka osoba będzie musiała pokryć z własnego majątku.
Czytaj także: Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)
Kiedy ubezpieczenie OC jest opłacalne?
Po pierwsze, o czym już wspomnieliśmy, pod uwagę ten rodzaj ubezpieczenia powinni wziąć rodzice. Dzieci mogą spowodować wiele szkód natury materialnej, jak i wiele niebezpiecznych sytuacji, w których łatwo o uraz. Rodzice innego malucha, który skręcił rękę czy złamał nogę, mogą wystąpić do nas jako opiekunów prawnych z żądaniem rekompensaty. Bez ubezpieczenia będziemy zobligowani do zapłaty roszczenia lub zapłaty za korepetytorów z środków własnych.
Kolejną sytuacją, która powinna spowodować zainteresowanie polisą OC jest wynajem lub posiadanie mieszkania czy domu. Wystarczy, że zalejemy sąsiada, a już nasze koszta rosną niebotycznie! Jeśli w wynajmowanym mieszkaniu zniszczymy mienie właściciela, musimy za to zapłacić i tu znów narażamy się na wysokie opłaty przy pokryciu potencjalnych zobowiązań. Sytuacja robi się jeszcze bardziej poważna, gdy nie dopełnimy swoich obowiązków i przed posiadaną przez nas posesją nie skujemy lodu zimą lub w inny sposób nie zabezpieczymy terenu. W takich chwilach o wypadek nietrudno, a za powstałe szkody odpowiadamy my.
Czytaj także: Ubezpieczenie OC zawodowe – przed czym chroni i kto musi je mieć?
Nieobowiązkowe ubezpieczenie OC: czy warto je mieć?
Nieobowiązkowe ubezpieczenie OC, o ile nie jest konieczne, może okazać się naprawdę opłacalne. Powinni je rozważyć także wszyscy właściciele małych pupili, szczególnie tych wychodzących, powinni również wziąć pod uwagę zabezpieczenie w postaci polisy. Za pogryzienie przez psa, zadrapania kota, a w konsekwencji leczenie i wykluczenie z pracy czy nauki, trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.
Kto jeszcze powinien pamiętać o ubezpieczeniu OC? Przede wszystkim przedsiębiorcy. Potencjalnie to oni najczęściej mogą zostać wezwani przez swoich kontrahentów do dodatkowych opłat. Te mogą być efektem nieprawidłowego wykonania czynności określonych w umowie. Pamiętajmy, że OC w życiu prywatnym zapewni Ci nie tylko wsparcie finansowe w trudnym momencie, ale również pomoc prawną czy doradztwo eksperckie w skomplikowanych przypadkach. Gwarantuje także wsparcie podczas napraw powstałych szkód.
Czytaj także: Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych
Podsumowanie
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC kojarzy się większości Polaków z ubezpieczeniem komunikacyjnym pojazdu, o tyle ważnym, że obowiązkowym. Jednak ubezpieczenie OC dotyczy nie tylko właścicieli pojazdów! Kiedy przypa się polisa odpowiedzialności cywilnej?
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.
Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.
Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.