Tanie OC dla seniora, emeryta - ile trzeba zapłacić, aby kupić?

Opublikowano: 03.01.2019
Oc dla seniora

Ile kosztuje OC dla seniora? Co jakiś czas w mediach szerokim echem odbija się historia kierowcy w wieku powyżej 80-90 lat, który spowodował kolizję lub wypadek. Czy to bezpieczne, by za kierownicę siadali ludzie w podeszłym wieku? Sprawdzamy: Czy seniorzy rzeczywiście powodują dużo wypadków? Ile płacą za OC? Czy Oc dla seniora, emeryta można kupić tanio?

Słabszy wzrok, problemy z koncentracją, niedomagania zdrowotne pojawiające się wraz z wiekiem… Wydawałoby się, że to wszystko prowadzi do niebezpiecznych zachowań na drodze. Tymczasem odpowiedź jest zaskakująca. Co więcej tanie OC dla seniora, emeryta to fakty, a nie pobożne życzenia.

OC dla seniora. Czy seniorzy powodują dużo wypadków?

Dane z raportu policji „Wypadki drogowe w Polsce w 2017 roku” świadczą o czymś zupełnie przeciwnym. Otóż w 2017 roku kierowcy z grupy wiekowej 60+ spowodowali najmniej wypadków. W liczbach wygląda to tak:

Grupa wiekowa

Liczba wypadków spowodowanych w 2017 r.

18-24

7 272

25-39

11 636

40-59

9 081

60+

4 428

Zatem to mit, ze wiekowi kierowcy jeżdżą gorzej niż młodzi. Przecież kierowcy z grupy wiekowej 60+ mają duże doświadczenie za kierownicą. Są ostrożni, przewidujący, nie szarżują, nie powodują stłuczek, co przekłada się w prosty sposób na wysokość składek OC. Dlatego też seniorzy płacą za ubezpieczenie OC mniej niż kierowcy z pozostałych grup wiekowych.

OC dla seniora. Ubezpieczyciel ceni doświadczenie

Oceniając potencjalną szkodowość danego kierowcy, ubezpieczyciele zwracają uwagę na jego wiek. Doświadczony kierowca, który od kilkunastu lat przemierza polskie drogi, zachowuje się za kółkiem rozsądnie. Zupełnie inaczej niż młody człowiek w pierwszym samochodzie, który czuje się panem na drodze.

Doświadczony kierowca nie potrzebuje nikomu imponować, wozi dzieci lub wnuki i jego priorytet to bezpiecznie dojechać do celu. Przez lata za kółkiem widział niejedno. Zatem bez trudu potrafi sobie wyobrazić skutki wyprzedzania na trzeciego tuż przed skrzyżowaniem czy ostrej jazdy zatłoczoną arterią.

Ubezpieczyciele doceniają doświadczonych kierowców. Dlatego kierowcy grupy wiekowej 60+ płacą za obowiązkowe ubezpieczenie najniższe kwoty.

OC dla emeryta. Najniższe ceny polisy

Zestawiliśmy kilka wyników wyszukiwań z porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl z listopada 2018, aby pokazać, jakie stawki OC płacą konkretni kierowcy z grupy wiekowej 60+. Wszyscy są mężczyznami, jeżdżą samochodem regularnie, tzn. przynajmniej trzy razy w tygodniu i często wożą dzieci. Ich orientacyjne roczne przebiegi wahają się od 2,5 do 10 tys. km. Jakim autem się poruszają, gdzie mieszkają i ile zapłacili za polisę?

Samochód

Miejscowość

Cena OC

FIAT Cinquecento z 1995 r.

Zakliczyn (Małopolskie)

305 zł

RENAULT Clio z 2017 r.

Człuchów (Pomorskie)

325 zł

TOYOTA Aygo z 2017 r.

Pilzno (Małopolskie)

339 zł

HYUNDAI i10 z 2016 r.

Opole

352 zł

VOLKSWAGEN Passat z 1983 r.

Bojadła (Lubuskie)

355 zł

SUZUKI Baleno z 2016 r.

Kamionka (Małopolskie)

355 zł

Ford Fiesta z 2017 r.

Częstochowa

359 zł

Renault Clio z 2015 r.

Szamotuły (Wielkopolskie)

360 zł

Fiat Sedici z 2012 r.

Sadowne (Mazowieckie)

360 zł

Jak widać, dla wysokości OC znaczenie ma miejsce zamieszkania. Kierowca z niewielkiego Zakliczyna, miasteczka w Małopolsce, zapłacił za OC swojego Fiata Cinquecento 305 zł. Niewiele więcej zapłacili za OC właściciele nowszych samochodów z innych niewielkich miejscowości, takich jak Człuchów czy Pilzno – 325 i 339 zł.

Istotna jest też moc silnika. 352 zł za OC dwuletniego HYUNDAIA i10 zapłacił kierowca mieszkający w Opolu. Jak widać, dla doświadczonych w małym autku tanio jest nawet w dużym mieście.

OC dla seniora. Szukaj, porównuj, kupuj tanie OC

Zawsze warto porównywać oferty poszczególnych TU i szukać najtańszego OC. Zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych regulowany jest ustawą. Zatem każdy ubezpieczyciel ma obowiązek oferować to samo. Nie ma sensu przepłacać. Różnica między ofertami poszczególnych ubezpieczycieli może wynosić kilkaset złotych.

Obiektywnie kierowcy z grupy wiekowej 55 + mogą liczyć na tanie OC. Chcesz sprawdzić ile Ty zapłacisz? Wylicz teraz:

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments