Punkta

Korzystając z internetowego kalkulatora OC, możesz porównać i wybrać najlepszą dla siebie polisę komunikacyjną. Wszystko to możesz zrobić bez logowania, bez zakładania konta, czy rejestracji, jednak w pełni online – nie wychodząc z domu! Musisz przygotować tylko dowód rejestracyjny auta (potrzebne będą znajdujące się w nim informacje) i uzbroić się w cierpliwość. Podanie danych i wypełnienie wszystkich niezbędnych rubryk może potrwać kilka minut. Nie masz na to czasu? Chciałbyś przyspieszyć proces zakupowy i obejść jakoś krok z podawaniem danych? Po prostu kliknąć Oblicz OC, bez wcześniejszego podawania danych. Czy jest na to jakiś sposób? Odpowiedzią na to pytanie może być kalkulator OC bez telefonu czy konkretniej – kalkulator OC bez podawania danych. Tylko czy takie rozwiązanie od strony Klienta na pewno ma sens?

Kalkulator OC bez podawania danych – dlaczego tego nie robimy?

Kalkulator OC online bez podawania danych w dobie obawy o poufność informacji wydaje się być bardzo kuszącą opcją. Wiele osób chciałoby wpisać tylko swój rodzaj pojazdu, miasto, czy wiek i otrzymać stawkę OC. To oczywiście wygodne i superszybkie, ale… absolutnie niemiarodajne. Dlaczego? Różnice w rzeczywistej składce mogą być ogromne. Przykładowo, kierowca w wieku 36 lat z Wrocławia, za ubezpieczenie Skody Fabii z 2006 roku może zapłacić od 415 do nawet 2500 złotych. Skąd takie rozbieżności w cenach? Pomijając pewne dane w kalkulatorze, ubezpieczyciele nie dostają pełnego profilu kierowcy, a co za tym idzie – nie mogą podać Ci dokładnej stawki ubezpieczenia komunikacyjnego. Aby obliczyć faktyczną składkę, porównywarka OC potrzebuje znacznie więcej danych osobowych. Dlatego warto poświęcić te 5-10 minut, aby dowiedzieć się ile naprawdę zapłacisz za ubezpieczenie OC.

Jakie informacje trzeba podać w kalkulatorze OC?

Chcąc znaleźć najlepszą dla siebie polisę, musisz podać zarówno dane dotyczące samochodu, który chcesz ubezpieczyć, m.in.:

 • markę,
 • model,
 • rok produkcji,
 • rodzaj paliwa,
 • pojemność silnika,
 • zabezpieczenia antykradzieżowe i ich rodzaj (np. immobiliser, autoalarm, blokada skrzyni biegów),
 • miejsce parkowania w nocy,

jak i swoje, czyli posiadacza samochodu, m.in.:

 • PESEL i/lub datę urodzenia,
 • płeć,
 • stan cywilny,
 • liczbę dzieci i ich wiek,
 • numer telefonu,
 • wykonywany zawód,
 • historię ubezpieczeniową (w tym: rodzaje polis, które zawierałeś i w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym, ilość szkód likwidowanych z Twojego OC i/lub AC).

Dlaczego warto podać numer PESEL i dane osobowe?

Tym, którzy chcą pozostać anonimowi i jednocześnie znaleźć ubezpieczenie samochodu online, można zaproponować pewne rozwiązanie – kalkulator OC bez podawania danych osobowych. Czy to się sprawdzi? Korzystając z kalkulatora, w którym nie podamy danych osobowych, musimy liczyć się z tym, że narzędzie nie przedstawi Ci wyników od wszystkich ubezpieczycieli. Dlaczego? Część towarzystw ubezpieczeniowych, aby obliczyć składkę, sprawdza historię ubezpieczeniową w UFG – jeśli nie wpiszemy swoich danych, otrzymamy wyliczenie nieuwzględniające naszych zniżek i historii kredytowej. Do pól nieobowiązkowych zaliczamy najczęściej numer PESEL oraz numer rejestracyjny pojazdu. Efekt? Bez tych informacji, niektórzy ubezpieczyciele nie przedstawią swojej oferty.

W przypadku kalkulacji dokonywanej za pośrednictwem porównywarki Punkta komunikat jest jasny – taką informację zobaczysz wśród przygotowanych dla Ciebie oferty, gdy nie podasz swojego numeru PESEL. Może się okazać, że jedno z tych towarzystw ubezpieczeniowych ma dla Ciebie najlepszą ofertę, ale niestety się o tym nie dowiesz.

towarzystwa ubezpieczeniowe wymagajace numeru PESEL przy kalkulacji

Dane osobowe i dane o pojeździe – czy musisz je podawać?

Przechodząc przez kolejne kroki kalkulatora, zobaczysz, że część pól nie jest obowiązkowa. Wychodziłoby więc na to, że możesz je z powodzeniem pominąć, kliknąć oblicz OC i gotowe. Możesz? Niby tak, ale jakim kosztem?

Zacznijmy od tego, że wszystkie dane, o które „pyta” nas porównywarka ubezpieczeń, mają znaczenie. Zarówno dane dotyczące samochodu, jak i demograficzne. Wszystkie są potrzebne po to, żeby kalkulator mógł wyliczyć dla Ciebie właściwą stawkę ubezpieczenia OC. Właściwą, czyli najbliższą stanowi faktycznemu.

Kalkulator OC bez podawania danych też sobie poradzi i wyliczy Tobie składkę – ale uwaga – jedynie orientacyjną! Nie podając na przykład numeru rejestracyjnego, może się okazać, że cena, jaką wyliczy Tobie kalkulator, będzie różniła się nawet o kilkaset złotych od tej, jaką otrzymałbyś, podając komplet informacji. Co więcej – powinieneś się jednak liczyć z tym, że kalkulator nie pokaże Ci danych od wszystkich ubezpieczycieli, a ostateczna cena ubezpieczenia będzie mogła nieco różnić się od wyliczonej przez kalkulator.

Dane kontaktowe – chcesz czy musisz je podać?

Wypełniając jakiekolwiek formularze w internecie, często mamy problem z podawaniem naszych danych kontaktowych (m.in. podczas rejestracji, logowania, czy właśnie korzystania z kalkulatora OC). Wszystko z obawy przed tym, że zostaną one później wykorzystywane w innych celach, a my będziemy nękani ofertami, którymi kompletnie nie będziemy zainteresowani. Jak to wygląda konkretnie w przypadku kalkulatora OC?

Dane osobowe są niezbędne dla realnej i rzetelnej kalkulacji. Dodatkowo, jeśli chcesz otrzymać pomoc i wsparcie eksperta do spraw ubezpieczeń, warto żebyś podał swoje dane kontaktowe, nie omijając w tym numeru telefonu. Dzięki temu otrzymasz wsparcie w całym procesie zakupowym, a wszelkie wątpliwości dotyczące oferty ubezpieczeniowej zostaną rozwiane przez wykwalifikowanych konsultantów. Bez podawania danych osobowych nie ma takiej możliwości. Jeśli jednak nadal nie masz przekonania co do podawania swojego numeru telefonu, warto byś przynajmniej podał swój adres e-mail. To z kolei sprawi, że po wykonaniu kalkulacji ubezpieczenia OC jej wyniki zostaną przesłane na Twoją skrzynkę mailową, a Ty będziesz mógł wrócić do niej w dowolnym momencie. Obie te opcje – numer telefonu i adres mailowy – nie są jednak obowiązkowe. Zachęcamy Cię więc do ich podania, ale nie zmuszamy, a każdą zgodę możesz w dowolnym momencie cofnąć.

dane kontaktowe do obslugi polisy

Czy nasze dane osobowe są bezpieczne?

Martwisz się o swoje dane? Uspokajamy. Informacje, które podajesz w kalkulatorze punkta.pl, są zupełnie bezpieczne. Zabezpieczenia stosowane przez nas są identyczne jak te znane z banków – a dane są wykorzystywane wyłącznie w celu wykonania i przedstawienia oferty ubezpieczeniowej.

Martwisz się, że Twój mail lub telefon zostaną przekazane innemu podmiotowi, np. firmie telekomunikacyjnej czy sprzedającej garnki? Zapoznaj się z naszą polityką prywatności i przekonaj się, że nie mamy do tego prawa.

Twoje dane są u nas zupełnie bezpieczne! Pamiętaj porównywarka OC bez danych nie przedstawi Ci ofert, jakich oczekujesz!