Obowiązek ubezpieczenia samochodu bardzo często spędza nam sen z powiek. Poszukiwanie, kalkulowanie i wybieranie odpowiedniej polisy może przerażać. Nie jest to jednak proces skomplikowany, a za pomocą internetowych porównywarek, możemy przeprowadzić go dosłownie w kilka minut. Jakie dokumenty będą potrzebne do załatwienia tego obowiązku? Jakie dokumenty ubezpieczeniowe musisz mieć by sobie, by zawrzeć polisę?

Dokumenty ubezpieczeniowe: to musisz mieć przy sobie! 

Zacznijmy od tego jakie dokumenty potrzebne do ubezpieczenia, a potem zdradzimy sposoby na znalezienie najtańszej i najkorzystniejszej oferty. No więc jakie dokumenty do ubezpieczenia auta będą potrzebne? Poniżej ich lista:

  • dowód rejestracyjny auta, będzie z niego potrzebny przede wszystkim numer rejestracyjny, indywidualny numer auta czyli VIN, a także data pierwszej rejestracji czy data pierwszej rejestracji w Polsce w przypadku aut sprowadzanych;
  • ważny dowód osobisty, z którego potrzebny będzie Twój pesel, data urodzenia;
  • prawo jazdy i najważniejsza informacja z niego – rok wydania. Staż kierowcy ma bardzo duży wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej;
  • obecną polisę od odpowiedzialności cywilnej OC i informacje o ewentualnych zniżkach;
  • opcjonalnie dane drugiej ubezpieczonej osoby (imię, nazwisko, adres, pesel informacje kiedy uzyskała prawo jazdy…) jeśli auto masz z kimś na spółkę.

I to wystarczy, by ubezpieczyć samochód także wybierając polisę online i otrzymać dowód ubezpieczenia OC. Ale jak znaleźć i wybrać najtańszą ofertę? Jest kilka sposobów na tanie ubezpieczenie:

Ubezpieczenie samochodu: jak znaleźć tanie OC?

Pierwszy to ustanowienie współwłasności. Jeśli znajdziesz osobę, której zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne są większe niż Twoje, możesz podzielić się z nią własnością auta, a ona podzieli z Tobą zniżkami.  To pozwala bardzo wiele oszczędzić, ale też ma swoje wady. Musisz wiedzieć, że ustanowienie współwłasności wiąże się z dopisaniem współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego, a także podpisaniem umowy cywilnoprawnej. To też oznacza, że przy sprzedaży samochodu niezbędna będzie zgoda współwłaściciela. 

Drugi sposób jest najprostszy, ale bardzo skuteczny. Na punkta.test możesz użyć  kalkulatora OC i AC, aby w 5 minut porównać ceny oraz zakresy nawet 76 ofert na ubezpieczenie samochodu w kilkunastu towarzystwach. Wybrane ubezpieczenie będziesz mógł od razu kupić online lub u agenta – bez żadnych dodatkowych opłat czy prowizji. Na takie rozwiązanie zdecydowało się prawie już 200 000 osób, które skorzystały z usług punkta.test. Jak to zrobić? To bardzo proste.

Co jest potrzebne do ubezpieczenia auta?

Aby wybrać ubezpieczenie samochodu, przygotuj sobie dokumenty, o których pisaliśmy powyżej. Na początku, w pierwszym kroku zostaniesz poproszony o podanie:

– marki samochodu,
– modelu,
– roku produkcji,
– ilość drzwi.

Następnym etapem będzie wybór zakresu ubezpieczenia. Możesz się zdecydować na jedynie OC albo pakiet OC i AC w jednej ofercie. Jeśli planujesz wykupić do swojego pojazdu także assistance,  koniecznie zaznacz, że chcesz pakiet OC i AC. Takie oferty będą znacznie korzystniejsze niż kupowania każdego ubezpieczenia osobno. Gdy już wybierzesz odpowiednią opcję, będziesz musiał uzupełnić dane dotyczące auta:

– numer rejestracyjny (nieobowiązkowa opcja)
– przybliżony aktualny przebieg,
– planowany aktualny przebieg,
– planowany przebieg roczny,
– informacje o zabezpieczeniach.

W pozostałych danych odpowiesz na pytania, czy auto zostało sprowadzone do Polski, kiedy zostało kupione i jaka była data pierwszej rejestracji.

Na koniec podasz informacje na swój temat. Od kiedy posiadasz prawo jazdy, stan cywilny, historia ubezpieczeniowa, Twój wiek adres zamieszkania… I to wystarczy, aby spośród kilkudziesięciu ofert zaprezentować Ci te pasujące do Ciebie. Cała operacja, gdy rzetelnie będziesz podawać dane, nie zajmie Ci więcej niż kwadrans. To niewiele by poznać i wybrać najlepszą ofertę OC, prawda?