Ubezpieczenie samochodu wymaga dopełnienia kilku formalności. Procedura różni się w zależności od zasad obowiązujących u konkretnego ubezpieczyciela. Jednak, zwłaszcza podczas podpisywania pierwszej umowy, musisz zgromadzić określone dokumenty. Sprawdź, co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu.
Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu ubezpieczenia pojazdu?
Zakup ubezpieczenia komunikacyjnego to obecnie mało skomplikowany proces. Większość formalności bez przeszkód załatwisz przez internet. Jeśli zdecydowałeś się na zakup ubezpieczenia, warto zweryfikować, co jest niezbędne do podpisania umowy.
Co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu?
To przede wszystkim dokument tożsamości (dowód osobisty), z którego spiszesz wymagane dane, oraz prawo jazdy, w którym zamieszczono informacje np. o dacie wydania dokumentu.
Jeśli Twój samochód ma współwłaściciela, w toku zawierania umowy ubezpieczenia komunikacyjnego musisz podać jego dane. Wystarczą podstawowe informacje, takie jak imię, nazwisko, PESEL, adres czy rok uzyskania prawa jazdy.
Przygotuj również dowód rejestracyjny i obecną polisę. Pierwszy z dokumentów stanowi bazę informacji o ubezpieczanym pojeździe. Znajdziesz tam m.in. numer VIN, numer rejestracyjny czy datę pierwszej rejestracji. Aktualna polisa przyda się, jeśli szukasz informacji na temat zniżek czy dotychczasowej wysokości składki na ubezpieczenie. Dzięki temu porównasz oferty i dowiesz się, jakiej ceny możesz się spodziewać.
Wszystkie podane informacje są bardzo ważne i mogą w znacznym stopniu wpływać na wysokość składki polisy komunikacyjnej. Dla przykładu dzięki numerowi VIN przekazywane są informacje m.in. o przebiegu pojazdu, jego historii oraz właścicielach, dlatego ubezpieczenie na podstawie VIN jest możliwe.
Czytaj także: Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego – co musisz wiedzieć?
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego?
Jeśli chcesz wykupić ubezpieczenie komunikacyjne, dobrze się do tego przygotuj. Na rynku jest dostępnych wiele ofert polis OC i AC. Poszczególne propozycje różnią się nie tylko ceną, lecz także zakresem ochrony.
Znajdź złoty środek między wysokością składki a dostępnymi opcjami. Obowiązkowe jest jedynie ubezpieczenie OC. To Ty decydujesz, czy chcesz do niego dodać również polisę autocasco, ubezpieczenie assistance czy NNW. Dostosuj zakres ochrony do swoich potrzeb. Jeśli uważasz, że potrzebujesz dodatkowych rozszerzeń ochrony, albo masz pytania co do zakresu ubezpieczenia, skontaktuj się z doradcą.
Poznaj szczegółowe regulacje dotyczące polisy, jeśli planujesz kupić ubezpieczenie samochodu elektrycznego albo ubezpieczenie samochodu zabytkowego.
Jak obniżyć cenę polisy OC?
Wiesz już, co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu. Wykupienie atrakcyjnej cenowo polisy turystycznej nie jest jednak takie łatwe. Porównując oferty, wykorzystaj kalkulator OC AC.
To proste narzędzie umożliwia szybkie porównanie ofert ubezpieczenia dostępnych u różnych ubezpieczycieli. Wystarczy, że podasz podstawowe dane na temat pojazdu i jego właściciela, takie jak np. model, marka, pojemność i moc silnika, rok wydania prawa jazdy, historia szkodowości, miejsce zamieszkania, stan cywilny czy wiek, aby wygenerować kompleksową kalkulację.
Otrzymasz porównanie propozycji w wielu opcjach. W ten sposób nie tylko zweryfikujesz cenę obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, lecz także sprawdzisz, jaki byłby koszt pakietu OC i AC (albo OC i AC z assistance i NNW). Może się okazać, że zniżki w przypadku zakupu łącznego kilku produktów są tak wysokie, że zdecydujesz się na rozszerzenie zakresu ochrony.
Porównaj ceny ubezpieczenia OC
Porównanie ofert ubezpieczeń komunikacyjnych z wykorzystaniem kalkulatora ubezpieczeń sprawia, że zyskujesz wiedzę na temat stawek obowiązujących w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Oszczędzasz więc znacznie w porównaniu do sytuacji, w której wybrałbyś ofertę pierwszego weryfikowanego ubezpieczyciela.
Uważasz, że cena za Twoje ubezpieczenie komunikacyjne jest wysoka, ponieważ nie udało Ci się zgromadzić odpowiednich zniżek? Jeśli masz taką możliwość, ustanów doświadczonego kierowcę współwłaścicielem. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z jego zniżek. Pamiętaj jednak, że gdy w takim wypadku dojdzie do zdarzenia z Twojej winy, współwłaściciel może stracić znaczną ich część.
W praktyce na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego wpływ może mieć również wiele innych czynników. Statystyki pokazują, że najwięcej za polisy płacą mieszkańcy dużych miast. Czasem już tylko zarejestrowanie samochodu poza głównymi aglomeracjami sprawia, że cena ubezpieczenia znacznie się obniża.
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru polisy dokładnie porównaj dostępne oferty. Zgromadź również niezbędne dokumenty, tak aby proces podpisania umowy przebiegł szybko i sprawnie.
Po zakupie pojazdu warto w pierwszej kolejności zadbać o zakup ubezpieczenia. Dopiero później można zabrać się za formalności związane z rejestracją auta. Wszystko dlatego, że pracownicy wydziału komunikacji weryfikują fakt zawarcia umowy ubezpieczenia OC przy rejestracji lub odbiorze dowodu rejestracyjnego.
Dowód rejestracyjny może być potrzebny do ubezpieczenia w przypadku niektórych ubezpieczycieli. Taki wymóg nie dotyczy jednak zazwyczaj przedłużenia polisy w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym.
Jeśli kupujesz samochód używany, sprzedawca musi przekazać Ci polisę OC wraz z dowodem rejestracyjnym. Zbywca powinien poinformować o tym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe. W sytuacji, gdy kupiłeś auto z salonu, musisz ubezpieczyć je niezwłocznie.
Karta pojazdu nie jest wymagana do zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu. Nie musisz mieć jej ze sobą podczas spotkania z agentem ani dołączać skanu, jeśli podpisujesz umowę online.
Podsumowanie
- W celu zawarcia umowy ubezpieczenia komunikacyjnego warto zgromadzić takie dokumenty, jak: dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, obecna polisa czy dane współwłaściciela.
- Obecnie bez problemu wykupisz polisę OC przez internet.
- Jeśli chcesz znaleźć tanie ubezpieczenie, skorzystaj z kalkulatora OC i AC.
- Możesz również pomyśleć o ustanowieniu współwłaściciela.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.
Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?
Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?