Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: co to jest PBUK?

Aktualizacja: 24.07.2018
pbuk

Zostałeś poszkodowany w wypadku, którego sprawcą jest obcokrajowiec. Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz dochodzić teraz swoich praw i walczyć o odszkodowanie? Do jakiej instytucji się zwrócić? Jeśli samochód sprawcy zarejestrowany jest w kraju członkowskim Systemu Zielonej Karty, z pomocą przyjdzie Ci Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, powszechnie znane jako PBUK.

PBUK – mówi Ci coś ten skrót? Jeśli planujesz podróż samochodem po krajach spoza Unii Europejskiej dobrze byłoby go poznać. To właśnie Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wyda Ci tzw. Zieloną Kartę, czyli specjalną polisę działającą na takiej samej zasadzie jak ubezpieczenie OC. Samo PBUK okaże się też Twoim „przyjacielem” w przypadku, kiedy zostaniesz poszkodowanym w wypadku, którego sprawcą będzie obcokrajowiec.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: co to jest PBUK?

PBUK jest organizacją zrzeszającą zakłady ubezpieczeń, które na terytorium Polski prowadzą działalność w zakresie obowiązkowego OC komunikacyjnego. Do głównych zadań Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych należy:

  • współpraca ze swoimi odpowiednikami z innych państw i zawieranie umów o uznawaniu dokumentów ubezpieczeniowych,
  • organizowanie likwidacji szkód lub bezpośrednia likwidacja szkód spowodowanych na terytorium Polski przez posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Andorze i Serbii oraz tych posiadających Zieloną Kartę,
  • wystawianiem dokumentów ubezpieczeniowych (certyfikatów Zielonych Kart),
  • prowadzenie ubezpieczeń granicznych.

To jednak nie wszystko. PBUK pełni także rolę:

  • organu odszkodowawczego, który rozpatruje roszczenia powstałe np. w związku z ruchem pojazdów zarejestrowanych na terenie EOG, jeśli wypadek wydarzył się na jego terenie lub na terenie państwa należącego do Systemu Zielonej Karty,
  • ośrodka Informacji, który razem z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym ma za zadnie gromadzenie i udostępnianie informacji dotyczących umów OC komunikacyjnego.

PBUK: w jakich przypadkach pomoże?

Z punktu widzenia polskiego kierowcy, który dozna szkody w wyniku kolizji spowodowanej przez obcokrajowca, PBUK okaże się bardzo przydatną organizacją. To właśnie ona udziela informacji o zagranicznych zakładach ubezpieczeń, w których ubezpieczony był sprawca wypadku. W niektórych przypadkach PBUK pełni także rolę organu odszkodowawczego. Możesz się do niego zwrócić np. w momencie, gdy zostałeś poszkodowany w zdarzeniu, do którego doszło na terenie Polski, a sprawcą wypadku jest obcokrajowiec, którego pojazd zarejestrowany jest w kraju członkowskim Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii czy Szwajcarii.

Wypadek za granicą: jak dochodzić swoich roszczeń krok po kroku?

W przypadku zdarzenia  drogowego, które miało miejsce za granicą, a sprawca poruszał się pojazdem zarejestrowanym w jednym z krajów EOG, istnieje możliwość dochodzenia swoich roszczeń w Polsce. W tym celu musisz po powrocie do kraju skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu sprawcy oraz kraju jego rejestracji, przekaże informację, w jakim zakładzie ubezpieczeń sprawca zdarzenia był ubezpieczony oraz kto jest w Polsce jego reprezentantem ds. roszczeń. Z takimi informacjami możesz zgłosić sprawę bezpośrednio do reprezentanta do spraw roszczeń, który ma obowiązek w ciągu 90 dni udzielić Ci odpowiedzi. W przeciwnym wypadku, to właśnie PBUK przejmuje rolę organu odszkodowawczego.

PBUK – kontakt

PBUK czyli Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych ma siedzibę w Warszawie. Wszystkie dane kontaktowe znajdziesz na stronie internetowej. 

Na stronie www znajdziesz też korespondentów zagranicznych, z którymi możesz kontaktować się w razie konieczności skorzystania z Zielonej Karty za granicą.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments