Ubezpieczenie samochodu w kosztach 2020

Aktualizacja:
ubezpieczenie samochodu na firme

Wielu przedsiębiorców korzysta z pojazdów, aby realizować oferowane usługi lub przewozić produkty. Ubezpieczenie samochodu można uwzględnić w kosztach firmowych, ale trzeba pamiętać o obowiązujących limitach. Zobacz, jak prawidłowo ujmować ubezpieczenie auta firmowego w kosztach podatkowych w 2020 r.

Do majątku założonej firmy wprowadziłeś swój samochód? A może kupiłeś pojazd, już prowadząc działalność gospodarczą? W każdym z tych przypadków możesz zastanawiać się, jak prawidłowo zliczyć ubezpieczenie samochodu w kosztach. Po uproszczeniu przepisów znaczenie mają przede wszystkim rodzaj pojazdu i sposób jego wykorzystywania.

Rozliczenie ubezpieczenia samochodu w firmie 2020 – jakie ubezpieczenia kupić?

Jeżeli prowadzisz firmę, w której wykorzystujesz auto osobowe lub ciężarowe, będziesz musiał zakupić ubezpieczenie OC. To jedyne obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Za pośrednictwem naszej porównywarki możesz zakupić także dodatkowe polisy, czyli:

  • ubezpieczenie NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, w ramach którego kierowca i pasażer otrzyma odszkodowanie, jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku,
  • ubezpieczenie Assistance – w ramach tej polisy możesz liczyć na pomoc w trasie, np. wymianę opony czy dowiezienie paliwa,
  • ubezpieczenie AC – autocasco to ubezpieczenie, dzięki któremu otrzymasz odszkodowanie, jeżeli uszkodzisz lub zniszczysz swój pojazd.

Nie wszystkie wymienione wyżej ubezpieczenia można ujmować bez ograniczeń w kosztach uzyskania przychodu.

Ubezpieczenie OC samochodu w jednoosobowej działalności gospodarczej

W Polsce jednoosobowa działalność gospodarcza stanowi bardzo popularny model prowadzenia biznesu. Jeżeli zakupiłeś ubezpieczenie OC samochodu na firmę, to cały wydatek możesz uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu. W przypadku tej polisy nie ma znaczenia, czy korzystasz z pojazdu osobowego czy ciężarowego.

Wrzucając obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w koszty, pamiętaj, że nie musisz przepłacać. W przypadku tej polisy cena nie ma znaczenia – najtańsze OC gwarantuje ten sam zakres ochrony co najdroższe. Jeżeli nie chcesz przepłacać, skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń.

Czy ubezpieczenie NNW i Assistance samochodu można wrzucić w koszty?

Tak. Zarówno ubezpieczenie NNW, jak i Assistance mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Co więcej, w przypadku tych ubezpieczeń – tak jak przy obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu należącego do firmy – nie stosuje się rozróżnienia na samochód osobowy i ciężarowy.

Aby pojazd został uznany przez fiskusa za samochód ciężarowy, musi spełniać kilka wymogów, m.in. posiadać przestrzeń przeznaczoną do przewozu ładunku.

Jak rozliczyć ubezpieczenie NNW i Assistance samochodu osobowego w firmie? W przypadku tych polis w koszty będziesz mógł wrzucić 100 proc. poniesionego wydatku. Jeżeli chcesz zakupić dodatkowe ubezpieczenia w dobrej cenie, skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń – polisy w pakiecie są tańsze.

Koszty ubezpieczenia AC samochodu osobowego w firmie 2020

Korzystasz z nowego pojazdu? Z pewnością będziesz zainteresowany ubezpieczeniem AC. Czy ubezpieczenie AC samochodu można wrzucić w koszty? Owszem, chociaż trzeba pamiętać o ograniczeniach. Jeżeli w swojej firmie użytkujesz:

  • samochód ciężarowy – składkę za ubezpieczenie AC możesz w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu,
  • samochód osobowy – tylko część składki AC będziesz mógł uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu.

Zanim uwzględnisz ubezpieczenie AC samochodu na firmę w firmowych kosztach, musisz ustalić wartość pojazdu. Jeżeli wartość samochodu jest wyższa niż 150 tys. zł, to polisę AC będziesz mógł ująć w kosztach uzyskania przychodu jedynie w wartości proporcjonalnej do 150 tys. zł.

Jeżeli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej użytkujesz pojazd, który jest wart 200 tys. zł, a za ubezpieczenie AC zapłaciłeś 7000 zł, to w kosztach uzyskania przychodu będziesz mógł uwzględnić 75 proc. opłaconej składki, czyli 5250 zł.

Ubezpieczenie GAP samochodu a koszty uzyskania przychodu 2020

Użytkowany w firmie samochód nie zawsze jest własnością przedsiębiorcy. Jeżeli w najbliższym czasie zamierzasz skorzystać z leasingu, to z pewnością spotkasz się z dodatkowym ubezpieczeniem – GAP (Guaranteed Asset Protection). Ubezpieczenie GAP zapewnia ochronę przed utratą wartości pojazdu w czasie.

Jak wygląda rozliczenie ubezpieczenia GAP samochodu w firmie? Mimo że ubezpieczenie GAP samochodu firmowego również można uwzględnić w kosztach, trzeba pamiętać o rozróżnieniu – w przypadku:

  • samochodów ciężarowych – składka polisy może zostać zaliczona w całości w kosztach firmowych,
  • samochodów osobowych – stosuje się zasadę analogiczną jak w przypadku ubezpieczenia AC.

Ponieważ zasady zaliczania w koszty ubezpieczenia samochodu firmowego są dość skomplikowane, warto dokładnie się z nimi zapoznać, aby urzędnicy nie zakwestionowali firmowych wydatków.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments