Punkta

Co skłania Polaków do opłacania świadczeń medycznych z własnej kieszeni? Długie terminy oczekiwania to jedno, a drugim jest przekazywane z pokolenia na pokolenie twierdzenie, że ten sam lekarz prywatnie podchodzi do pacjenta zupełnie inaczej niż w czasie wizyty na NFZ. To obiegowa opinia, niekoniecznie tak musi być, ale dla wielu z nas to ważny argument, by wybrać prywatne leczenie. Dziś przyglądamy się pakietom medycznym, czyli ochronie zdrowia od Signal Iduna.

Ochrona zdrowia od Signal Iduna

Chodząc do lekarzy prywatnie opłacamy wizyty każdorazowo – za konkretną usługę u stomatologa, za badanie wzroku i receptę na okulary u okulisty, za badanie i diagnostykę u ginekologa. To są spore kwoty, ale do przełknięcia. Większe wydatki pojawiają się, gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości zdrowotne i by je zdiagnozować, często trzeba odwiedzić kilku specjalistów i wykonać wiele rozmaitych badań. Np. u gastrologa wydałam 490 zł na pierwszej wizycie, a przede mną długa droga do końca terapii. Podobnie jest, gdy kobieta decyduje się na prowadzenie ciąży w gabinecie prywatnym – wtedy chodzi do lekarza co najmniej raz w miesiącu, musi wykonać wiele zleconych przez niego badań, a jeśli chciałaby urodzić dziecko w komfortowych warunkach, to musi się przygotować na kolejne wydatki.

Zatem, jaki mamy wybór?

Można wykupić sobie abonament w konkretnej firmie oferującej usługi medyczne, ale można też wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych i korzystać z sieci placówek w różnych zakątkach Polski, zlokalizowanych nawet w małych miejscowościach. Posiadacze ubezpieczeń zdrowotnych nie mają żadnych limitów na usługi medyczne i – co ważne – w ramach ubezpieczenia zdrowotnego mogą korzystać ze świadczeń szpitalnych.

A może tylko ubezpieczenie prywatne?

Często zadajemy sobie pytanie: po co płacę na publiczną służbę zdrowia, skoro w ogóle nie korzystam z jej usług? Dentysta prywatnie, ginekolog prywatnie, okulista prywatnie… Trzeba jednak podkreślić, że prywatne ubezpieczenia zdrowotne nie są zastępstwem NFZ, tylko jego uzupełnieniem. W żadnym kraju europejskim ubezpieczenie prywatne całkowicie nie zastępuje państwowej służby zdrowia, nie gwarantuje zwrotu kosztu leków, ani bardzo drogich, specjalistycznych zabiegów operacyjnych, m.in. takich jak przeszczepy, czy dializy nerek, nie obejmuje przysłania karetki pogotowia w nagłym przypadku. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje natomiast skrócenie okresu oczekiwania na wykonanie badania, operacji czy koniecznych skomplikowanych badań diagnostycznych.

Signal Iduna – ubezpieczenie zdrowotne -ceny

Signal Iduna, którego ubezpieczenia zdrowotne dziś bierzemy pod lupę, to niemieckie towarzystwo ubezpieczeniowe, które działa w Polsce od 2001 r. W swojej ofercie ma ubezpieczenia zdrowotne w kilku wersjach. Przyjrzyjmy się poszczególnym pakietom ubezpieczeń zdrowotnych Signal Iduna, w kolejności od najtańszego do najdroższego.

Pełnia Zdrowia Direct

 • Pakiet indywidualny – 41 zł
 • Pakiet rodzinny – 143,50 zł

to najtańszy pakiet w ofercie Signal Iduna, a według raportu Punkta, dawniej mfind również najtańszy na rynku.
Już za 41 zł miesięcznie można skorzystać z konsultacji lekarzy specjalistów (internista, chirurg ogólny, dermatolog, endokrynolog, okulista), badań diagnostycznych (laboratoryjne, obrazowe, czynnościowe), zabiegów ambulatoryjnych, pielęgniarskich i szpitalnych, a także korzystać z assistance medycznego (Infolinia Medyczna, Infolinia Baby Assistance).

Wszystkie świadczenia realizowane są w sieci 400 placówek medycznych w całej Polsce. Ubezpieczenie kupisz TUTAJ. 

Pełnia Zdrowia Polmed

To druga w kolejności, jeśli chodzi o wysokość opłat, propozycja ubezpieczenia zdrowotnego Signal Iduna.

 • Pakiet indywidualny: 62 zł/mies.
 • Pakiet rodzinny (dla członków bliskiej rodziny głównego ubezpieczonego: męża, żony, dzieci, partnera lub partnerki): 217 zł/mies.

Zakres ubezpieczenia obejmuje konsultacje lekarzy specjalistów dla dzieci i dorosłych, specjalistyczne lekarskie zabiegi ambulatoryjne, zabiegi szpitalne, badania laboratoryjne, diagnostykę obrazową, ambulatoryjne zabiegi pielęgniarskie, szczepienia przeciwko grypie dla osób dorosłych i wizyty domowe.

Wszystkie świadczenia realizowane są w placówkach medycznych Polmed, co jest pewnym utrudnieniem, bo jest ich w Polsce tylko osiemnaście i to wyłącznie w dużych miastach.

Pełnia Zdrowia (ambulatorium i szpital)

 • Pakiet Indywidualny – od 68 zł/mies.
 • Pakiet Szpitalny – od 13 zł/mies.

Pełnia Zdrowia to program prywatnej opieki medycznej, zapewniający bezgotówkowe korzystanie ze świadczeń w placówkach należących do sieci SIGNAL IDUNA lub zwrot kosztów konsultacji i badań w klinikach spoza sieci.

Co gwarantuje to ubezpieczenie? Specjalistyczną opiekę lekarską na terenie całego kraju, wizyty domowe, badania diagnostyczne, zabiegi lekarskie ambulatoryjne m.in.: ogólnolekarskie, chirurgiczne, ginekologiczne, okulistyczne, ortopedyczne, urologiczne, laryngologiczne, zabiegi pielęgniarskie, szczepienie przeciw grypie, rehabilitację ambulatoryjną, leczenie szpitalne i komfortowe warunki pobytu w szpitalu – pokój o podwyższonym standardzie, jedno- lub dwuosobowy.

Pełnia Zdrowia Start+

 • Pakiet indywidualny – 99 zł
 • Pakiet rodzinny (osoby, które mogą przystąpić do ubezpieczenia w pakiecie rodzinnym to bliska rodzina głównego ubezpieczonego, tj. mąż, żona, dzieci – dopóki nie ukończą 18 lat lub 26, tak długo jak posiadają status studenta) – 346,50 zł.

Świadczenia mogą być realizowane w czterystu placówkach medycznych w całej Polsce, a zakres ubezpieczenia obejmuje konsultacje lekarzy specjalistów, diagnostykę obrazową, specjalistyczne badania kontrolne, zabiegi ambulatoryjne (ogólnolekarskie, okulistyczne, ginekologiczne, chirurgiczne, ortopedyczne), zabiegi szpitalne, szczepienia przeciwko grypie i wizyty domowe.

Moja Pełnia Zdrowia

Ubezpieczenie zdrowotne Moja Pełnia Zdrowia to program opieki medycznej dostępny w czterech wariantach:

 • Srebrny – 49 zł/mies.
 • Srebrny+ – 68 zł/mies.
 • Złoty – 112 zł/mies.
 • Platynowy – 156 zł/mies.

Zakres ubezpieczenia obejmuje konsultacje lekarzy specjalistów (internista, pediatra, dermatolog, laryngolog, ginekolog, okulista, urolog), badania diagnostyczne (laboratoryjne, obrazowe, czynnościowe), zabiegi ambulatoryjne i pielęgniarskie, chirurgia jednego dnia, testy alergiczne i odczulanie, leczenie stomatologiczne i rehabilitacja.

Wszystkie świadczenia realizowane są w Centrach Medycznych Polmed lub w sieci partnerów medycznych Polmed w całej Polsce.

Powrót do Zdrowia

jest to powypadkowe ubezpieczenie szpitalne.

Do wyboru są trzy warianty:

 • Wariant 1 – 6,67 PLN/za miesiąc
 • Wariant 2 – 12,14 PLN/za miesiąc
 • Wariant 3 – 14, 22 PLN/za miesiąc

W razie nieszczęśliwego wypadku ubezpieczyciel organizuje procedurę szpitalną, jeśli stan zdrowia na to pozwala, przewozi pacjenta z publicznej placówki do takiej, z którą współpracuje. Dodatkowo w razie hospitalizacji ubezpieczony może otrzymać kwotę pieniężną.

Zakres ubezpieczenia obejmuje organizację leczenia szpitalnego m.in. artroskopię, endoprotezoplastykę, operację nosa i zatok, operację błony bębenkowej, rehabilitację po wypadku, stomatologię organizowaną na zasadzie refundacji i zasiłek szpitalny.

Placówki SIGNAL IDUNA

Placówki Signal Iduna znajdują się praktycznie w całej Polsce –  mniejsza koncentracja przychodni występuje w województwach wschodnich, na Warmii i Mazurach, oraz w województwie zachodniopomorskim. Przed decyzją o zakupie pakietu dobrze sprawdzić gdzie znajdują się najbliższe placówki Signal Iduna i jaki zakres opieki oferują.

Który pakiet jest dla mnie najlepszy? Opinie o pakietach Signal IDUNA

Aby dobrze wybrać najlepsze dla nas ubezpieczenie zdrowotne, musimy dokładnie określić nasze potrzeby. Inne są potrzeby kobiety planującej dziecko, inne młodego mężczyzny, a jeszcze inne rodziny z małym dzieckiem, którzy są bohaterami raportu Punkta, dawniej mfind. Warto przeanalizować wszystkie pakiety pod tym kątem: co konkretnie będzie mi potrzebne, jacy specjaliści, jakie badania. Nie wszystko da się przewidzieć, to jasne, ale konieczne jest  zdefiniowanie własnych oczekiwań i możliwości.

Ochronę ubezpieczeniową w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w Signal Iduna klienci chwalą za szeroki wybór placówek ( nie tylko w dużych miastach, za krótki czas oczekiwania na specjalistę i za przystępną cenę. Faktycznie trudno znaleźć konkurencyjną opiekę w kwocie poniżej 50 zł.

Pakiet kupisz TUTAJ

Ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników 

Ubezpieczenia zdrowotne w Signal Iduna można wykupić zarówno indywidualnie, jak i w wersji grupowej, dla pracowników. W przypadku grupowych ubezpieczeń zdrowotnych Signal Iduna gwarantuje szybki dostęp do ponad siedmiuset placówek medycznych oraz do ponad osiemdziesięciu szpitali, refundację kosztów poniesionych w placówkach spoza sieci, nielimitowane korzystanie ze wszystkich świadczeń dostępnych w pakiecie, wizytę u lekarza pierwszego kontaktu maksymalnie w ciągu 24 godzin, a u lekarza specjalisty maksymalnie w ciągu pięciu dniu roboczych. Ponadto wizyty u lekarzy specjalistów nie wymagają skierowania, a opieką zdrowotną można objąć rodzinę pracownika. Ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje także komfortowe warunki pobytu w szpitalu. Zakres świadczeń uzależniony jest od konkretnego pakietu, a jest ich cztery: Basic, Classic, Premium i Prestige. Wszystkie wymienione wyżej usługi obejmuje wersja najszersza i najdroższa.

Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniach zdrowotnych w Signal Iduna?

Nie trzeba się obawiać, że trzeba samemu zapłacić za operację, a ubezpieczyciel zwróci pieniądze dopiero później – jeśli zaistnieje potrzeba wykonania operacji, wymienionej w katalogu świadczeń,  to zostanie ona wykonana bezpłatnie w szpitalu, z którym współpracuje Signal Iduna.

Signal Iduna nie dysponuje karetką, zatem w razie nagłego wypadku należy skontaktować się z pogotowiem ratunkowym, które w ramach powszechnego ubezpieczenia NFZ zapewni pierwszą pomoc lub skieruje do odpowiedniej jednostki, która taką pomoc zapewni. Jeśli klient nie posiada ubezpieczenia w NFZ, otrzyma taką pomoc odpłatnie.

W przypadku konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy, wszyscy jesteśmy równi, czyli tak samo zdani na publiczną służbę zdrowia. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie gwarantuje realizacji świadczeń w trybie nagłym. Signal Iduna ma na umówienie takiej usługi 5 dni roboczych. Jeżeli zaproponowane terminy nie okażą się zadowalające, klient może udać się do innej placówki, a następnie starać się o refundację, zgodnie z wykupionym pakietem i cennikiem.

Signal Iduna nie opłaca wszystkich kosztów prywatnego porodu. Organizuje komfortowe warunki porodu, zapewniając – za zgodą lekarza – obecność osoby towarzyszącej w trakcie porodu, bezpłatne znieczulenie na życzenie ubezpieczonej oraz pokój jedno- lub dwuosobowy. Pozostałe usługi związane z porodem są poza zakresem ubezpieczenia.

W przypadku pobytu w szpitalu, w ramach wykupionego świadczenia, Signal Iduna zapewnia pokój jednoosobowy tylko w szpitalach wymienionych na liście placówek medycznych, z którymi współpracuje.