Ubezpieczenie zdrowotne dziecka - sprawdź, jak chronić swoje pociechy!

Aktualizacja:
Ubezpieczenie zdrowotne dziecka. Fot. tarcamion/Freeimages.com

Posiadasz dzieci lub dopiero co urodziła się twoja pierwsza pociecha i nie wiesz jakie ubezpieczenie zdrowotne dziecka wybrać? Bez obaw - sytuacja jest znacznie łatwiejsza, niż mogłoby się to wydawać. Niezależnie od tego, czy pracujesz, posiadasz własną działalność, czy też jesteś na bezrobociu - Twoje dziecko będzie miało ochronę ubezpieczeniową.

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka po narodzinach

Świeżo upieczeni rodzice po wyjściu ze szpitala mają do załatwienia wiele formalności. Akt urodzenia, nadanie numeru PESEL czy też adresu zameldowania – mimo iż procedury zostały ułatwione, wciąż potrafią spędzić sen z powiek młodych rodziców. Do tego wszystkiego dochodzi kwestia ubezpieczenia zdrowotnego malucha. Jak zapewnić dziecku ochronę? Jedno z rodziców powinno zgłosić malucha do ubezpieczeń społecznych u swojego pracodawcy. Aby dziecko zostało objęte ochroną, należy wypełnić odpowiedni druk – ZUS ZCZA. Dotyczy to oczywiście osób zatrudnionych na umowę o pracę lub na zlecenie. W przypadku prowadzenia własnej firmy, osobiście zgłaszamy potomka do ZUSu, a gdy nie mamy żadnego źródła dochodu – dziecko zostaje objęte ubezpieczeniem rodzica.

Do kiedy obowiązuje ubezpieczenie zdrowotne dziecka?

Rodzice bądź prawni opiekunowie trzymają pieczę nad potomkiem do momentu uzyskania przez niego pełnoletności. Dotyczy to sytuacji, w której dziecko nie zamierza później kontynuować edukacji. Jeśli podejmie się dalszej nauki (studia, studia doktoranckie), wówczas rodzic może je ubezpieczać do 26. roku życia. Przepisy te, zawarte w nowelizacji ustawy zdrowotnej, obowiązują niezależnie od tego, czy dziecko jest rodzone, przysposobione lub objęte pieczą zastępczą. Co istotne – ochronę ubezpieczeniową mogą zapewnić nie tylko rodzice. Jeśli nie żyją lub nie posiadają oni praw do opieki nad maluchem, wówczas zostaje on objęty ubezpieczeniem swoich opiekunów (którzy mogą być osobami obcymi lub członkami rodziny, np. babcią, ciotką lub współmałżonkiem rodzica).

Prywatne ubezpieczenie dziecka

Oprócz podstawowego ubezpieczenia, dziecku możemy zapewnić również świadczenia dodatkowe. Firmy ubezpieczeniowe posiadają szeroki wachlarz usług, przeznaczony dla rodziców lub opiekunów. Oczywiście, gdy chcemy ochronić całą swoją rodzinę, najłatwiej będzie wybrać pakiet rodzinny. Jeśli jednak sami nie potrzebujemy ochrony, a jedynie troszczymy się o dobro dziecka – możemy je ubezpieczyć samodzielnie. Niemniej jednak kupowanie pakietów znacznie ułatwia sprawę i przede wszystkim, jest korzystniejsze finansowo. Dlatego zanim podejmiesz decyzję, czy podpisać umowę z ubezpieczycielem na ochronę Twojego dziecka – porównaj oferty!

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka – korzystanie ze szkolnego NNW nie jest obowiązkowe

Pierwsza sprawa – nagłe wypadki. Nie jesteś w stanie przewidzieć, co Twojemu dziecku może przydarzyć się na szkolnym podwórku, na osiedlowym boisku czy podczas wakacyjnej beztroski. Dlatego na początku każdego roku szkolnego placówka, do której posyłasz pociechę przedstawi Ci ofertę grupowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. NNW nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, tym bardziej nie musisz zgadzać się na polisę podsuniętą przez szkołę. Możesz sam wybrać zakres ochrony ubezpieczając dziecko indywidualnie lub wykupić pakiet NNW dla całej rodziny.

 Indywidualne NNW dla dziecka kupisz już za 30 zł

Podstawowe pakiety NNW dla dziecka zaczynają się już od 20-30 zł. Zapewniają one ochronę Twojej latorośli 24 godziny na dobę, niezależnie od miejsca wypadku (z wyjątkiem usług assistance), do momentu, w którym ukończy 18 rok życia (lub 26 dla kontynuujących naukę w trybie dziennym). W Generali, gdzie składka na NNW dla dziecka zaczyna się już od 30 zł rocznie, w ramach pakietu podstawowego ubezpieczysz:

 • śmierć na skutek nieszczęśliwego wypadku
 • trwały uszczerbek na zdrowiu w skutek nieszczęśliwego wypadku (także w systemie świadczeń progresywnych)
 • naprawę, wypożyczenie lub zakup przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych (np. wózka inwalidzkiego)

NNW można rozszerzyć m.in. o urazy niepowodujące trwałego uszczerbku na zdrowiu, złamanie kości, koszty leczenia, pobyt w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku czy też assistance na terenie Polski (transport medyczny, wizyta lekarza itp.).

Do specjalisty chorób dziecięcych możesz czekać nawet 4 miesiące

Nieszczęśliwy wypadek Twojego dziecka to jedno, jego następstwa lub niespodziewana choroba, wymagające specjalistycznej opieki to drugie. Niestety na świadczenia gwarantowane przez polską służbę zdrowia można czekać miesiącami. Tak wynika z badań przeprowadzonych dla barometru fundacji Watch Health Care. Po otrzymaniu skierowania od pediatry idziesz jak najszybciej do specjalisty, który, jak się okazuje, może przyjąć Twoje dziecko dopiero za (średnia z czerwca i lipca 2016):

 • 3,7 miesiąca – neurolog dziecięcy
 • 3,3 miesiąca – otolaryngolog dziecięcy
 • 2,5 miesiąca – kardiolog dziecięcy
 • 1, 8 miesiąca – chirurg dziecięcy
 • 1,7 miesiąca – urolog dziecięcy

Każdy rodzic ma nadzieję, że nie będzie musiał iść z dzieckiem na konsultację z neurologiem czy kardiologiem. Kolejki czekają go jednak także do nieco bardziej rutynowych wizyt, takich jak badanie wzroku (średni czas oczekiwania na  wizytę u okulisty – 3,8 miesiąca), przegląd jamy ustnej (średni czas oczekiwania do stomatologa – 8,5 miesiąca) czy testy uczuleniowe (średni czas oczekiwania na konsultację z alergologiem – 2,6 miesiąca).

Prywatny pakiet medyczny obejmie Twoje dziecko za 143,50 zł

W poszukiwaniu alternatywy dla długich kolejek do świadczeń z NFZ na pewno natrafisz na pakiety prywatnej opieki medycznej. Ubezpieczenie zdrowotne dziecka to opcja zdobywająca coraz większą popularność, zwłaszcza wśród pacjentów zawiedzionych publiczną służbą zdrowia.  Pakiety medyczne pozwalają na ubezpieczenie pojedynczej osoby, pary lub rodziny z dziećmi. Wariant rodzinny w Signal Iduna Pełnia Zdrowia Direct kosztuje 143,50 zł miesięcznie i daje dostęp do następujących świadczeń realizowanych w 400 placówkach w Polsce:

 • Podstawowa opieka lekarska (internista, lekarz rodzinny, całodobowa infolinia)
 • Specjalistyczna opieka lekarska (dermatolog, endokrynolog, okulista)
 • Badania ambulatoryjne (31 rodzajów) oraz obrazowe (rentgenowskie i ultrasonograficzne)
 • Zabiegi ambulatoryjne (chirurgiczne), pielęgniarskie oraz szpitalne

Za dodatkowe 73,50 zł możesz poszerzyć pakiet medyczny o kolejne specjalizacje (m.in. o możliwość konsultacji z alergologiem, laryngologiem i ortopedą) i zabiegi oraz o wizyty domowe, w ramach wariantu Signal Iduna Pełnia Zdrowia Polmed.

W ramach pakietu medycznego możesz także zaszczepić swoje dziecko

W lutym 2016 roku grypa dopadła 764 tys. Polaków, czego prawie połowę (352,5 tys.) stanowiły dzieci do 14 roku życia. W ramach wybranego pakietu medycznego w wariancie rodzinnym możesz nie tylko skorzystać z wizyty lekarza pierwszego kontaktu w razie zachorowania Twojego dziecka, możesz je także uchronić przed klątwą sezonu grypowego. Większość pakietów medycznych obejmuje szczepienia przeciw grypie (niektóre również przeciw tężcowi).

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments