Uchodźcy w Polsce – jakie ubezpieczenia są obowiązkowe, a jakie dobrowolne?

Aktualizacja:
jakie_ubezpieczenia_obowiazkowe_article_main_1148x426

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę w naszym kraju obserwuje się duży napływ uchodźców. O czym powinni pamiętać obywatele ukraińscy, którzy deklarują chęć pozostania na terenie Polski? Jakie ubezpieczenia muszą wykupić?

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę w naszym kraju obserwuje się duży napływ uchodźców. O czym powinni pamiętać obywatele ukraińscy, którzy deklarują chęć pozostania na terenie Polski? Jakie ubezpieczenia muszą wykupić?

Obywatele z Ukrainy w Polsce – ubezpieczenie OC

Jedno z obowiązkowych ubezpieczeń dla uchodźców z Ukrainy to polisa OC, wykupiona w ukraińskim lub polskim towarzystwie ubezpieczeniowym. Jest ona konieczna, niezależnie od rodzaju pojazdu, a jej brak wiąże się z nałożeniem kary pieniężnej. Wysokość grzywny za brak ubezpieczenia OC zależy od rodzaju pojazdu oraz czasu poruszania się po polskich drogach bez wykupionej polisy. Dla samochodów osobowych kara może wynieść do 6 000 złotych, natomiast w przypadku pojazdów ciężarowych zapłacimy mandat rzędu nawet 9 000 złotych.

W sytuacji, gdy cudzoziemiec nie ma Zielonej Karty ani wykupionej polskiej polisy OC, może skorzystać z tzw. ubezpieczenia OC granicznego. Zakupuje się je na granicy, a umowa jest zawierana na krótki czas (30 dni). Polisa gwarantuje odszkodowanie w razie uszkodzenia mienia w wysokości 1 000 000 euro, natomiast jeśli dojdzie do wystąpienia szkody na osobie, świadczenie wynosi 5 000 000 euro (bez względu na liczbę poszkodowanych). W obecnej sytuacji, z powodu ataku Rosji na Ukrainę, obywatele ukraińscy mogą nabyć taki produkt w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych za darmo.

Obywatele z Ukrainy w Polsce – ubezpieczenie zdrowotne

Od Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski na wizę krajową, wymaga się ubezpieczenia zdrowotnego. Sytuacja jest prosta, gdy cudzoziemiec ma już załatwioną pracę – wtedy wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem do polisy w ZUS dokonuje pracodawca. Natomiast gdy taka osoba nie jest nigdzie zatrudniona, musi sobie zapewnić ochronę we własnym zakresie. Jeśli brak umowy o pracę, niezbędna jest prywatna polisa zdrowotna.

Uchodźcy w Polsce – które polisy są dobrowolne?

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC oraz polisą zdrowotną cudzoziemcy mogą wykupić także:

  • rozszerzoną polisę OC – podczas podpisywania umowy możemy poprosić o zwiększenie zakresu ochrony, np. o sytuacje takie jak kradzież pojazdu lub jego zniszczenie. Ubezpieczyć można się także na wypadek konieczności holowania. Oczywiście każda modyfikacja będzie skutkować podwyższeniem ceny ostatecznej ubezpieczenia,
  • prywatne ubezpieczenie zdrowotne o szerokim zakresie – obywatele ukraińscy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, a także cudzoziemcy, którzy nigdzie nie pracują, mogą dokupić we własnym zakresie polisę indywidualną. Taki produkt ubezpieczeniowy daje praktycznie nieograniczony dostęp do prywatnej opieki medycznej – wizyt u specjalistów, badań diagnostycznych, a także szczepień,
  • dodatkowe ubezpieczenie dla cudzoziemców przebywających w Polsce – polisa jest dostępna dla obywateli innych krajów, którzy mają wyrobiony numer PESEL. Zapewnia ona całodobową ochronę na terenie Polski oraz odszkodowanie w sytuacji wystąpienia różnych nieprzewidzianych zdarzeń (np. uszkodzenia ciała lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku).

Źródła:

https://strazgraniczna.pl/pl/cudzoziemcy/ogolne-warunki-wjazdu-i/3914,Warunki-pobytu-cudzoziemcow-w-RP.html
https://wardynski.com.pl/publikacje/opracowania/wjazd-do-polski-samochodem-i-obowiazek-ubezpieczenia-przewodnik-dla-obywateli-ukrainy
https://www.allianz.pl/pl_PL/poradnik-ubezpieczeniowy-dla-kierowcy/jakie-sa-kary-za-brak-ubezpieczenia-oc.html
https://www.warta.pl/porada/ubezpieczenie-oc-dla-uchodzcow-z-ukrainy/
https://www.migrant.info.pl/dobrowolne-ubezpieczenie-zdrowotne.html
https://www.axa-assistance.pl/nasze-produkty/ubezpieczenie-zdrowotne-dla-cudzoziemcow/
https://www.generali.pl/dla-ciebie/majatek/podroze-po-polsce

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments