Ubezpieczenie wypadkowe - kogo obejmuje i co przysługuje ubezpieczonemu?

Aktualizacja:
ubezpieczenie wypadkowe

Każda osoba aktywna zawodowo może ulec wypadkowi podczas wykonywania swoich obowiązków lub zapaść na chorobę zawodową - a tym samym stracić tymczasowo lub na stałe zdolność do pracy. Dzięki ubezpieczeniu wypadkowemu pracownik nabywa prawo do wielu świadczeń, które pomogą mu w tym czasie. Do wypłaty świadczeń jest zobowiązany ZUS lub pracodawca.

Kogo dotyczy ubezpieczenie wypadkowe

Jeżeli podlegasz ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, tym samym masz prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia wypadkowego. Ubezpieczenie jest obowiązkowe.

Ubezpieczenie wypadkowe nie dotyczy między innymi:

 • bezrobotnych, którzy pobierają zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie integracyjne,
 • osób, które wykonują pracę nakładczą,
 • żołnierzy niezawodowych, którzy pełnią czynną służbę, oprócz żołnierzy pełniących służbę kandydacką,
 • osób na urlopach wychowawczych, osoby pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
 • osób, które pobierają: świadczenie socjalne wypłacane w okresie urlopu, zasiłek socjalny wypłacany na czas przekwalifikowania zawodowego i poszukiwania nowego zatrudnienia, wynagrodzenie przysługujące w okresie korzystania ze świadczenia górniczego albo w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie
 • osób, które są objęte dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi na podstawie art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych,
 • osób, które sprawują osobistą opiekę nad dzieckiem.

CZYTAJ TAKŻE

Ubezpieczenie a NFZ – sprawdź, zanim policzą Ci za leczenie!

Najlepsze dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Porównanie pakietów [RAPORT]

Jakich sytuacji dotyczy ubezpieczenie wypadkowe?

Ubezpieczenie wypadkowe dotyczy zasadniczo trzech najważniejszych sytuacji, gdy pracownik poniesie uraz lub śmierć:

 • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,
 • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy nawet bez polecenia,
 • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

W każdej z wymienionych sytuacji przysługują Ci świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Wypadek musi być nagły, wywołany przyczyną zewnętrzną, nieumyślny i mieć bezpośredni związek z Twoim zatrudnieniem – inaczej nie będziesz mógł skorzystać ze świadczeń. Tracisz do nich prawo również, gdy wypadek był wynikiem Twojego niedbalstwa, niestosowania się do przepisów oraz byłeś pod wpływem alkoholu albo środków odurzających.

Pamiętaj, że ubezpieczenie wypadkowe obejmuje nie tylko nagłe zdarzenia. Jeżeli warunki Twojej pracy przyczyniły się do powstania u Ciebie choroby zawodowej, również możesz się ubiegać o świadczenia z ubezpieczenia chorobowego – dotyczy to przykładowo wdychania toksycznych wyziewów.

Jakie świadczenia Ci przysługują

W związku z poniesieniem uszczerbku na zdrowiu przysługuje Ci zasiłek chorobowy. Gdy do wyczerpania zasiłku chorobowego nadal będziesz niezdolny do pracy, ale Twój stan będzie rokował możliwość poprawy w przyszłości, masz prawo dodatkowo do świadczenia rehabilitacyjnego.

W przypadku całkowitej utraty zdolności do pracy możesz się ubiegać o rentę i dodatek pielęgnacyjny (przy utracie zdolności do samodzielnego funkcjonowania).

Utrata zdolności do pracy trwała czy tymczasowa przyczynia się w wielu przypadkach do obniżenia zarobków. W tej sytuacji powinieneś dostać zasiłek wyrównawczy.

Może się również zdarzyć, że utracisz zdolność do wykonywania dotychczasowego zawodu. Staraj się wówczas o rentę szkoleniową, która pomoże Ci się przekwalifikować i nadal być aktywnym zawodowo.

Inne świadczenia z tytułu ubezpieczenia chorobowego to jednorazowe odszkodowanie, renta rodzinna i dodatek do renty rodzinnej.

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje Tobie jako osobie poszkodowanej lub Twoim bliskim w przypadku Twojej śmierci. W razie zgonu rodzina ma prawo również do renty rodzinnej i dodatku do niej (gdy Twoje dziecko na skutek Twojej śmierci zostanie całkowicie osierocone).

 

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie wypadkowe zabezpiecza osoby czynne zawodowo w razie tymczasowej lub stałej utraty zdolności do pracy.
 2. Ubezpieczenie jest obowiązkowe dla wszystkich osób zgłoszonych do ZUS.
 3. Ubezpieczenie wypadkowe obejmuje nagłe wypadki w pracy oraz choroby zawodowe.
 4. Dzięki ubezpieczeniu wypadkowemu w razie stałej lub tymczasowej niezdolności do pracy można skorzystać z różnych świadczeń: zasiłku chorobowego, zasiłku rehabilitacyjnego, renty, dodatku pielęgnacyjnego, zasiłku wyrównawczego, renty szkoleniowej, jednorazowego odszkodowania, renty rodzinnej czy dodatku do renty rodzinnej.
 5. Do wypłaty świadczeń jest zobowiązany ZUS lub pracodawca.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej