Każdy kto podejmuje się pracy zarobkowej prędzej czy później dostrzeże na swoim pasku wypłaty dwie różne składki: na ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe. Choć ich nazwy są podobne i w pierwszym odruchu możemy je uznać za tę samą formę ochrony, każde z nich służy nieco innym celom. Czym różni się ubezpieczenie zdrowotne od chorobowego? Sprawdź!
Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – podstawowe różnice
Ubezpieczenie zdrowotne to forma ochrony, która umożliwia dostęp do podstawowej opieki medycznej – zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej. Oznacza to, że dzięki niemu możemy w trakcie choroby zgłosić się do lekarza (który posiada podpisany kontrakt z NFZ) i nie zapłacić za wizytę (chyba, że decydujemy się na wizytę prywatną). Z kolei ubezpieczenie chorobowe umożliwia otrzymanie zasiłku chorobowego za okres, w którym nie byliśmy zdolni wykonywać pracy, czyli byliśmy na zwolnieniu. Słowem – ubezpieczenie zdrowotne pozwala nam na bezpłatne leczenie, a chorobowe – na otrzymanie części pensji mimo nieobecności w pracy. Ważne: aby otrzymać zasiłek, swoją nieobecność (oraz jej przyczynę i planowaną datę powrotu) musimy zgłosić pracodawcy najpóźniej drugiego dnia od momentu nie pojawienia się w pracy.
Czytaj także: Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?
Komu przysługuje chorobowe a komu zdrowotne?
Ubezpieczeniem zdrowotnym jest objęta każda osoba, która jest zatrudniona na umowę o pracę lub pracuje w ramach umowy zlecenia. Takim świadczeniom podlegają również uczniowie, studenci, renciści, bezrobotni i emeryci. Ubezpieczenie chorobowe obowiązkowo obejmuje osoby zatrudnione na umowę o pracę. W przypadku umowy zlecenia jest ono dobrowolne – zleceniobiorca może się samodzielnie do niego zgłosić w każdej chwili trwania umowy. Jednak warto pamiętać o tym, iż chorobowe zaczyna nas obowiązywać dopiero po 90 dniach od zgłoszenia się do niego. Oznacza to, że przy umowie zleceniu zawartej na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, takie ubezpieczenie nie obejmie nas odpowiednią ochroną i w razie choroby i tak nie otrzymamy zasiłku.
Czytaj także: Umowa zlecenie a ubezpieczenie zdrowotne – sprawdź, jak zapewnić sobie ochronę
Co daje ubezpieczenie chorobowe?
L-4 (nazwa pochodzi od dawnego oznaczenia druku, jaki wypełniał lekarz) umożliwia otrzymanie zasiłku chorobowego. W jakiej wysokości? To zależy od przyczyny zwolnienia lekarskiego. W przypadku „normalnych” chorób – jest to 80% podstawy (czyli przeciętnego wynagrodzenia wyliczonego na podstawie pensji z ostatnich 12 miesięcy). Jeśli byliśmy hospitalizowani – 70% podstawy. W sytuacji, gdy nieobecność spowodowana jest chorobą zawodową lub wiąże się z ciążą otrzymamy 100% podstawy. Warto pamiętać o tym, iż chorobowe możemy wziąć nie tylko w przypadku, gdy sami chorujemy – L-4 przysługuje również w momencie, gdy musimy zaopiekować się członkiem rodziny. Zatem, jeśli zastanawiasz się, czy warto opłacać tę składkę przy umowie zleceniu – sam rozważ, czy powyższe korzyści są na tyle kuszące, by się na to zgodzić!
Czytaj także: Prywatne ubezpieczenie chorobowe ? Czy warto wykupić i co obejmuje?
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.
Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?
Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?