Zdrowotne ubezpieczenie grupowe – czy się opłaca?

Aktualizacja:
Zdrowotne-ubezpieczenie-grupowe-–-czy-się-opłaca

Długie kolejki do specjalistów powodują, że rośnie zainteresowanie prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Możliwość przystąpienia do zdrowotnego ubezpieczenia grupowego dają swoim pracownikom również firmy, które traktują ten produkt jako element pozapłacowego systemu motywacyjnego. Sprawdzamy, czy przystąpienie do takiego ubezpieczenia jest korzystne.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest dziś coraz częściej traktowane jako uzupełnienie dostępu do publicznej służby zdrowia. Zachęcają do tego m.in. ceny pakietów medycznych – najtańsze nie przekraczają 50 zł miesięcznie. Alternatywą dla indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego jest ubezpieczenie grupowe. Aby jednak wiedzieć,czy przystąpienie do zdrowotnego ubezpieczenia grupowego będzie dobrym rozwiązaniem, trzeba poznać mechanizm działania tych produktów.

Czym jest i jak działa ubezpieczenie grupowe?

Ubezpieczenie grupowe to specyficzny rodzaj polis dostępnych w ofertach firm ubezpieczeniowych, z którego najczęściej korzystają przedsiębiorstwa. Czym wyróżniają się ubezpieczenia grupowe? Warunki, na jakich ubezpieczony zostaje objęty ochroną, są z góry ustalone. Dla osoby, która zamierza skorzystać z tego produktu oznacza to, że nie będzie ona mogła indywidualnie ustalać np. wysokości składki czy zakresu ochrony.

Zdrowotne ubezpieczenie grupowe jest tak skonstruowane, aby było dopasowane do potrzeb ubezpieczonych w różnym wieku. Wiele firm ubezpieczeniowych dopuszcza przy tym, aby do ubezpieczenia grupowego przystąpił nie tylko pracownik, ale również osoby mu najbliższe, np. małżonek, partner czy dzieci. Niektórzy pracownicy mogą przy tym liczyć, że część składki pokryje za nich pracodawca, dzięki czemu produkt będzie dla nich jeszcze tańszy.

Zdrowotne ubezpieczenie grupowe – zalety i wady

Czy zdrowotne ubezpieczenie grupowe to dobry produkt, z którego warto skorzystać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak każde ubezpieczenie również to ma zalety i wady. Poniższa tabela prezentuje najważniejsze z nich.

Zalety zdrowotnego ubezpieczenia grupowego Wady zdrowotnego ubezpieczenia grupowego
Brak ankiety medycznej – do ubezpieczenia może przystąpić każdy, niezależnie od stanu zdrowia Brak możliwości negocjowania zakresu ubezpieczenia, w tym również inwestowania czy oszczędzania
Niska składka, w opłaceniu której może partycypować pracodawca (w zależności od polityki firmy) Składka ma odzwierciedlenie w zakresie ochrony – im niższa składka, tym bardziej okrojony jest zakres ochrony
Możliwość skorzystania z opieki zdrowotnej w krótkim czasie – wystarczy zadzwonić na infolinię, aby umówić wizytę Brak możliwości rozszerzenia ubezpieczenia o dodatkowe opcje – od tej zasady bywają jednak wyjątki

Mimo że osoba zainteresowana przystąpieniem do zdrowotnego ubezpieczenia grupowego najczęściej nie może samodzielnie decydować o zakresie tej polisy, to skorzystanie z tego rozwiązania często się opłaca. W ramach nawet najbardziej podstawowych pakietów ubezpieczony może liczyć na podstawową opiekę lekarską, konsultacje z lekarzami specjalistami oraz zabiegi i badania ambulatoryjne.

Jak długo trzeba opłacać składkę zdrowotnego ubezpieczenia grupowego?

Standardowo umowę zdrowotnego ubezpieczenia grupowego podpisuje się na 12 miesięcy. Po upływie tego okresu ubezpieczony może zdecydować, czy chce w dalszym ciągu korzystać z ochrony ubezpieczeniowej, czy też z niej zrezygnować.

Przystępując do ubezpieczenia grupowego, trzeba pamiętać jeszcze o ograniczeniach wprowadzanych przez ubezpieczycieli. Dotyczą one maksymalnego wieku osób, które mogą zostać objęte ochroną ubezpieczeniową. Przykładowo w firmie Signal Iduna maksymalny wiek dla przyszłego ubezpieczonego to 60 lat. Z kolei InterRisk oferowane zdrowotne ubezpieczenie grupowe proponuje osobom w wieku do 65 lat.

Ile kosztuje zdrowotne ubezpieczenie grupowe?

Jednym z czynników wpływających na atrakcyjność ubezpieczenia grupowego jest jego cena. Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie zdrowotne? Przykładowe propozycje prezentujemy w poniższej tabeli.

Firma ubezpieczeniowa Zakres ubezpieczenia Miesięczna cena
Signal Iduna 3 lekarzy specjalistów, 62 badania ambulatoryjne, 5 zabiegów laboratoryjnych 41 zł
Luxmed 6 lekarzy specjalistów, 70 badań ambulatoryjnych, 10 zabiegów laboratoryjnych, stomatologia, szczepienia ochronne 59 zł
InterRisk 7 lekarzy specjalistów, 75 badań ambulatoryjnych, prowadzenie ciąży, stomatologia, szczepienia ochronne 65 zł
Enel-med 25 lekarzy specjalistów, 294 badania ambulatoryjne, 5 zabiegów ambulatoryjnych, prowadzenie ciąży, stomatologia, szczepienia ochronne 147 zł
Luxmed 34 lekarzy specjalistów, 1061 badań ambulatoryjnych, 10 zabiegów ambulatoryjnych, prowadzenie ciąży, stomatologia, szczepienia ochronne 351 zł

Osoby, które chciałyby zapewnić sobie i najbliższym dostęp do prywatnej opieki medycznej, powinny rozważyć zakup pakietu rodzinnego. Jest on korzystniejszy cenowo niż ubezpieczenia indywidualne – ceny tych pakietów zaczynają się już od ok. 140 zł miesięcznie. W ich ramach z podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej korzystać może cała rodzina.

Zdrowotne ubezpieczenie grupowe – jak wybrać?

Jeżeli w firmie zapada decyzja o podpisaniu umowy o zdrowotne ubezpieczenie grupowe, to najczęściej pracodawca wybiera ofertę po konsultacji z pracownikami. Jak wybrać najkorzystniejszy pakiet medyczny? Porównując propozycje ubezpieczycieli, uwagę należy zwrócić na:

  • potrzeby pracowników – mogą się one różnić w zależności od wieku zatrudnionych,
  • możliwości finansowe pracowników – jest to szczególnie istotne, jeżeli z ubezpieczenia mają korzystać osoby pracujące na różnych stanowiskach,
  • zakres ochrony i wyłączenia – należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).

Uwzględniając powyższe czynniki, można wybrać zdrowotne ubezpieczenie grupowe, z którego będzie mogła skorzystać szeroka grupa pracowników i ich najbliżsi.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej