MENU
KONTAKT
4 lata temu

Jak bezpiecznie dojechać na groby? Zaplanuj podróż na Święto Zmarłych

Jak bezpiecznie dojechać na groby? Zaplanuj podróż na Święto Zmarłych

1 listopada to tradycyjnie czas wyjazdów na cmentarze. Jak co roku, w okolicach nekropolii w całej Polsce będzie panował wzmożony ruch. Podróż utrudnia jesienna aura, wymagająca od nas większej uwagi i skupienia za kierownicą. Eksperci porównywarki OC/AC mfind.pl podpowiadają, jak bezpiecznie dojechać na cmentarz i wrócić bez niepotrzebnego ryzyka.

Przełom października i listopada to czas, kiedy odwiedzamy groby bliskich. Przez te kilka dni przemieszczamy się wyjątkowo często, przez co ruch na drogach, nie tylko tych w okolicach cmentarzy, jest znacznie większy. Jeśli dodamy do tego pośpiech, wcześnie zapadający zmierzch oraz kapryśną pogodę, łatwo o kolizję lub wypadek.

Podczas trwającej w ubiegłym roku policyjnej akcji “Znicz”, prowadzonej przez policję, na naszych drogach doszło do 534 wypadków, w których śmierć poniosło 49 osób, a 654 zostały ranne. Co gorsza, liczba zatrzymanych w tym czasie nietrzeźwych kierowców wyniosła aż 1363. Co zrobić, aby w tym roku statystyki były lepsze?

Przede wszystkim, jeżeli to możliwe, warto odwiedzić groby bliskich nie 1 listopada, lecz kilka dni wcześniej lub później. Dzięki temu unikniemy tłoku i wielu nerwów związanych z np. znalezieniem miejsca parkingowego. W tym roku wzmożonego ruchu możemy spodziewać się od 27 października do 2 listopada.

Należy przy tym pamiętać, że bardzo często zmieniana jest organizacja ruchu wokół cmentarzy. Unikajmy więc jazdy “na pamięć”. Dodatkowo, duży ruch samochodowy to nie wszystko. W okolicach nekropolii będzie też wielu przechodniów. Chwila nieuwagi może szybko zakończyć się ostrym hamowaniem, a te w jesiennych warunkach na śliskiej nawierzchni nie należy do najłatwiejszych.

Jeżeli czeka nas dalsza podróż, warto się do niej odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Od stanu technicznego naszego auta. Jeśli mamy do pokonania kilkaset kilometrów, to wyjazd niesprawnym samochodem nie będzie rozsądny, nawet jeśli posiadamy assistance. Warto więc sprawdzić podstawowe płyny eksploatacyjne, jak stan oleju, płynu hamulcowego i chłodniczego, a także upewnić się, że mamy sprawne oświetlenie. Ale to nie wszystko.

– W okresie Święta Zmarłych kontrole policyjne są wzmożone, a dodatkowo trudno będzie liczyć na pobłażliwość ze strony funkcjonariuszy – tłumaczy Łukasz Leus, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl – Brak ważnej polisy OC lub badań technicznych pojazdu będą się wiązały z mandatem lub zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Warto też rozważyć zakup polisy autocasco. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jest ono naprawdę przydatne, a o chwilę nieuwagi w warunkach wzmożonego ruchu bardzo łatwo.

Ale jesień to również czas niekorzystnych warunków drogowych. Opady deszczu, mgły, zalegające na drogach liście czy coraz krótszy dzień nie sprzyjają podróżowaniu samochodem. Dlatego warto sobie wcześniej przypomnieć zasady prowadzenia auta w nocy oraz we mgle.

Podstawowym celem podróży jest zawsze bezpieczny powrót do domu, dlatego zachowaj szczególną ostrożność i wyruszając w drogę weź pod uwagę wszystkie, nawet te najbardziej pesymistyczne warianty drogowo-pogodowe.

Pamiętaj, że podstawowym celem podróży zawsze jest bezpieczny powrót do domu: zachowaj więc szczególną ostrożność i bierz pod uwagę wszystkie, nawet najbardziej pesymistyczne warianty drogowo-pogodowe!

Na końcu warto jeszcze raz przypomnieć o zasadzie “Piłeś? Nie jedź”. Niestety, policyjne statystyki wskazują, że wciąż bardzo wielu kierowców jej nie stosuje. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni własnej trzeźwości, możemy ją sprawdzić zupełnie bezpłatnie i anonimowo w niemal każdym komisariacie policji. Badanie trwa kilka sekund a gwarantuje, że nie będziesz ryzykował prowadzenia auta “pod wpływem”. Pod tym względem nie warto ufać własnym odczuciom, mogą one być bardzo mylące.

Życzymy szerokiej drogi!

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.