Logo punkta

25 listopada 2019

Jak sprawdzić zniżki OC: jak naliczane są zniżki za bezszkodową jazdę?

Latami bezszkodowej jazdy zasłużyłeś sobie na bonus. Na Twoim kocie kierowcy odkładają się zniżki. Za co dokładnie są naliczane i jak sprawdzić zniżki OC?

Jak naliczane są zniżki OC?

Jako młody kierowca z utęsknieniem czekasz na każdy rok zniżkowy, aby w rezultacie płacić coraz mniej za OC. Jak to działa? Kwestia teoretycznie wydaje się bardzo prosta, ponieważ za każdy rok bezszkodowej jazdy powinieneś zyskać 10% zniżki i już po 6 latach zyskujesz wytęsknione 60 - 70%. Jednak okazuje się, że w praktyce nie wygląda to tak różowo. A to dlatego, że nie ma żadnych odgórnych zasad wyliczania zniżek, więc każde towarzystwo ubezpieczeniowe dokonuje tego indywidualnie.  

SPRAWDŹ: Zniżki OC: kiedy i jak są naliczane?

Po ilu latach osiągniesz maksymalne zniżki? 

Szukając polisy, musisz wiedzieć, że naliczanie zniżek OC to indywidualna kwestia każdej firmy ubezpieczeniowej. Rezultat? Znaczne różnice w czasie, po którym kierowca osiągnie maksymalne zniżki. Zwróć na to uwagę, decydując się na zakup ubezpieczenia. Oto kilka przykładów, po ilu latach otrzymasz zniżki OC. Po jakim czasie wypracujesz je u najpopularniejszych ubezpieczycieli: 

  • 3 lata – MTU 
  • 5 lat – You Can Drive, Generali
  • 6 lat – Aviva, Link4, Proama
  • 7 lat – Benefia
  • 8 lat – Axa
  • 10 lat - Gothaer

Utrata zniżek – jak jest naliczana?

Zniżki za bezszkodową jazdę zakładają, że kiedy dojdzie do szkody, kierowca je traci. Nawet niewielka kolizja powoduje u sprawcy panikę, bo do kłopotu z naprawieniem samochodu dochodzi świadomość utraty zniżek. Znów teoretycznie zwyżka za jedną szkodę powstałą z twojej winy powinna sięgać 10%. W praktyce większość towarzystw np. Aviva, Gothaer, Benefia, Link4, You Can Drive podwyższa składkę właśnie o 10%. Jednak inne firmy z powodu szkody zwiększają składkę OC w przyszłym roku o 20% - Axa, Allianz, a nawet o 30% - Generali, Proama. 

Aby zachować swoje zniżki, warto dodatkowo wykupić u ubezpieczyciela tzw. ochronę od utraty zniżek. Dzięki temu kierowca, który do tej pory jeździł bezszkodowo, otrzyma odszkodowanie i jednocześnie zachowa procent zniżki, ale tylko w przypadku jednej szkody w trwania czasie polisy.  

SPRAWDŹ: Zwyżki w OC za wiek - czy młody kierowca zawsze płaci krocie?

Jak sprawdzić zniżki OC?

Jeśli ktoś nie bardzo pamięta historię swojego ubezpieczenia i zadaje sobie pytanie: „jak sie dowiedzieć, ile mam zniżek OC”, może to łatwo sprawdzić. Najprościej znaleźć tę informację na dokumencie aktualnie wykupionej polisy. Tam znajdują się dane dotyczące zniżek wypracowanych przez kierowcę. Istnieją też inne sposoby na sprawdzenie zniżki ubezpieczenia. Można to zrobić:

  • w UFG – należy zarejestrować się na stronie internetowej UFG, na tej podstawie  otrzymasz zaświadczenie o przebiegu twojego ubezpieczenia w ciągu ostatnich 5 lat.  
  • w dotychczasowym towarzystwie – każdy ubezpieczyciel, ma obowiązek wydać na prośbę klienta Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Dokument ten informuje o zakresie ubezpieczenia oraz spowodowanych szkodach.

Kalkulator zniżek OC, czyli jak znaleźć korzystną polisę?

Kwestia twoich zniżek pojawia się najczęściej, gdy przenosisz ubezpieczenie do innej firmy. Dlatego planując podpisanie umowy, sprawdź zniżki OC, ponieważ to wpłynie na cenę polisy. Czy wszystkie towarzystwa honorują zniżki OC? Jak sprawdzić, ile zapłacimy za ubezpieczenie u innego ubezpieczyciela? Do tego celu służy kalkulator zniżek OC. Wpisz odpowiednie dane i podaj procent zniżki OC. Jak obliczyć korzystną polisę? Zwróć uwagę na wszystkie czynniki wpływające na cenę ubezpieczenia i wybierz optymalną ofertę. 

Co wpływa na zniżki AC? Po ilu latach je osiągniesz?

Bardzo podobnie ma się sytuacja w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia autocasco. Na zniżki AC ma wpływ wiele czynników takich jak marka i wiek samochodu, wiek kierowcy i czas posiadania prawa jazdy, lojalność wobec ubezpieczyciela czy kupno polis w pakiecie. Jednak podobnie jak na zniżki z OC na AC także największe znaczenie ma bezszkodowa jazda. Za każdy rok ubezpieczyciel może zaoferować 10% AC zniżki. Wynika z tego, że limit zniżek wypracujesz po około 6 latach.    

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram