Logo punkta

11 listopada 2019

Ochrona zniżek OC: jak działa ubezpieczenie zniżek OC?

Ochrona zniżek OC gwarantuje zachowanie takiego samego poziomu zniżek ubezpieczeniowych w kolejnym roku. Utrata zniżek OC to nic przyjemnego. W końcu człowiek cały rok pracuje na 10% zniżki, ciuła procenty rok po roku, wreszcie ma upragnione 60% i… Stłuczka. Pierwsza w życiu, strasznie głupia, ale jednak. 20%-30% zniżki idzie się paść. Utrata zniżki OC za kolizję boli. 

Ubezpieczenie zniżek OC: sposób na uniknięcie bólu

Ubezpieczenie zniżek OC to opcja, którą warto wziąć pod rozwagę, kiedy wykupujemy ubezpieczenie OC. Obowiązkowe jest wyłącznie samo OC, ale zawsze możemy skusić się na jakiś dodatek. Dodatkowe ubezpieczenia nie zrujnują nas, a mogą okazać się szalenie przydatne. 

Nie każde TU oferuje takie ubezpieczenie. Te, które proponują je swoim klientom, mocno ograniczają zakres ubezpieczenia. Najczęściej ochrona zniżek działa tylko przy pierwszej szkodzie. 

Dla kogo ubezpieczenie zniżek OC?

Z ochrony zniżek OC mogą skorzystać osoby fizyczne, ale tylko do celów prywatnych, jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej. Ale mogą ją wykupić osoby, które kupiły auto na kredyt lub w ramach leasingu. 

Na czym polega ochrona zniżek OC? Jest to dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenie. Można ochronić się przed utratą zniżek w sytuacji, kiedy normalnie te zniżki stracilibyśmy w wyniku spowodowania szkody komunikacyjnej. to propozycja szczególnie warta rozważenia dla tych, którzy mają dużo do stracenia, bo wypracowali sobie już 60% zniżek. 

Warto, by rozważyć wykupienie ochrony zniżek, jeśli jest dwóch współwłaścicieli pojazdu. Zwykle stosuje się ten patent, aby obniżyć wysoką składkę OC dla młodego kierowcy, który od niedawna zasiada za kierownicą. W razie kolizji obaj kierowcy solidarnie tracą zniżki.

SPRAWDŹ: Zniżki na ubezpieczenie OC: za co są naliczane?

Ochrona zniżek OC: jak działa takie ubezpiecznie?

Ubezpieczenie zniżek OC jest interesujące także dla osoby, która posiada kilku samochodów, ponieważ ochrona ubezpieczeniowa może objąć wszystkie.

Jednak nie każdy może skorzystać z tego ubezpieczenia. Każdy ubezpieczyciel ma swoje warunki. Oto lista przykładowych:

  • minimum 20% zniżki za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia OC/AC,
  • ukończone 26 lat,
  • czyste konto (żadnej szkody komunikacyjnej) w ciągu ostatnich 12 miesięcy,
  • ochrona zniżek działa tylko w przypadku drobnej szkody (do 2 tys. zł),
  • ochrona zniżek na OC/AC  tylko dla kierowców mających już 60% zniżki za bezszkodowy przebieg polisy,
  • musisz mieć prawo jazdy od przynajmniej 3 lat.

Jak widać, ochrona zniżek OC nie jest dla każdego.

Trzeba pamiętać, że ochrona zniżek OC działa tylko u tego ubezpieczyciela, u którego ją wykupiłeś. To trochę wymuszenie wierności na kolejny rok, bo jeśli zmienisz TU, stracisz zniżki. Informacje o tym, że jesteś sprawcą szkody trafia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, zatem wszyscy zainteresowani mają do niej dostęp. I raczej Ci się nie upiecze - ubezpieczyciel ma obowiązek zgłosić Twoją szkodę do UFG.

SPRAWDŹ: Przerwa w ubezpieczeniu OC a zniżki

Jednak pamiętaj, że przed zakupem polisy zawsze warto porównywać oferty, bo może się okazać, że mimo utraty zniżek, korzystając z porównywarki Punkta.pl znajdziesz tańsze OC.

Ile kosztuje ochrona zniżek OC?

Ubezpieczenie zniżek OC nie ma jednej, ustalonej odgórnie ceny. W każdym TU zapłacisz inną kwotę, najczęściej wyliczana jest indywidualnie dla każdego klienta. Należy przygotować się na wydatek do 50 zł. 

Niekiedy ochronę zniżek OC możesz dostać w prezencie po spełnieniu określonych warunków – np. jeśli poprzedni okres, na który wykupiłeś ochronę zniżek, przejeździłeś bezszkodowo. 

 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram